Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bieg Pompy....


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

To ja tutaj zapytam o biegi pompy wilo Yonos PICO

Niestety zawieruszyła mi się instrukcja, a w internecie nie znalazłem.

Domyślam się, że na niebieskim tle to biegi na centralne, na żółtym na podłogówkę, a te Cyfry na górze to do czego ? Mogą to być biegi pompy do bojlera ?

 

 

post-75836-0-99465300-1512169341_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pompa elektroniczna. Na jednym utrzymuje stałe ciśnienie (chyba grzejniki) na drugim stały przepływ a I; II; III to ręczne ustawienie mocy. Nie jestem do końca pewien czy dokładnie tak jak opisałem, bo ma trochę inną (chińczyka), ale mniej więcej o to chodzi.

 

 

 

Co do biegu pompy i nagrzewania się kotła oraz mocy grzejników. Grzejnik ma określoną moc w zależności od temperatury wody np: zasilanie 65*C powrót 45*C.

Jeżeli w kotle będzie się palić ze stałą mocą np: kocioł węglowy na stałej szczelinie to zmiana biegu pompy spowoduje mniejszy przepływ wody i wzrost temperatury. Wtedy na tym przykładowym grzejniku spadnie temperatura powrotu, ale wzrośnie temperatura zasilania i ogólnie nic się nie zmieni, czyli będzie grzał nadal z podobną mocą i spalanie będzie nadal takie samo.

Jeżeli zasilanie z kotła będzie mieć stałą temperaturę, czyli przykładowy kocioł węglowy będzie miał miarkownik ciągu to zmniejszenie przepływu wody spowoduje to, że na grzejniku zasilanie będzie 65*C, ale powrót będzie zimniejszy, więc moc grzejnika spadnie i spalanie się zmniejszy.

Wszystko jest oczywiście w pewnym zakresie, i zależy od instalacji. Zmniejszanie przepływu/biegu pompy zmniejsza spalanie tylko do pewnego momentu, bo jeśli zmniejszy się przepływ zbyt dużo, to w kotle zacznie się "kisić", gdyż nie będzie odbioru ciepła i sprawność spalania bardzo spadnie, co w sumie zwiększy koszty ogrzewania.

 

Co do pierwszego pytania autora. Może trochę to zobrazuje :) Instalacja z kotłem. kocioł 50l wody instalacja 50l wody.

1. Rozpalasz w kotle (pompa wyłączona) - brak odbioru ciepła, musi się zagrzać 50l wody.

2. Rozpalasz, ale pompa pracuje (duży przepływ wody) - musisz zagrzać 100l wody i w dodatku jest odbiór ciepła przez grzejniki.

W pierwszym przypadku kocioł nagrzeje się szybciej a drugim wolniej, zmiany biegów pompy są pośrodku. Jest to zależne od szybkości przepływu itd. Najczęściej jednak zmniejszenie biegu pompy spowoduje szybsze osiągnięcie temperatury w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Posiadam pompe wilo yonos pico 2.0 25/60.

Jak ja ustawie np na 2 metry podnoszenia to i tak mi ona chodzi na maxa czyli pobiera 40W . Dopiero reaguje tak od ok 1.7 metra wysokości. Wogole w tej pompkę nie ma reakcji między 2 i 3 biegiem tzn nie słychać żeby zmieniala sie prędkość jej a od 1 do 2 biegu dopiero idzie regulować. Pan z serwisu Wilo mowil ze mam przedlawicowana instalacje i dlatego pompa rozpedza sie bardzo lekko i chodzi na 2 biegu na maxa..?

Proszę o pomoc jak to ustawić,pan z serwisu tłumaczył ze mogę ja przydlawic na zasilaniu na co...czy to znaczy,że za dużą pompe kupiłem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do grzejników to 25/60 jest za duża, chyba , że to ze 30-40 grzejników po ok 1kW  czyli spory bliźniak.

 

A po co co dławienie pompy czy instalacji - to przecież strata energii el do napędzania pompy.

Możesz wykonać regulację nastawami wstępnymi na grzejnikach , tylko jak działają prawidłowo to pytanie po co to robić?

I jeszcze raz pytanie - po co dławić tą pompę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie pompa jest ustawiona na 2.5 metra i ona tak idzie na maca czyli pobiera 40 W. Dopiero jak ustawie od 1.7m to słychać jak zwalnia poniżej tych 1.7m i jak przyspiesza do 1.7 m czyli ustawienie ma niecały 2 bieg. Jak próbuje ustawić dla stałej wartosci np na 2 lub 3 bieg to nie ma wcale reakcji. Pan z serwisu mówił ze mam przedlawicowana instalacje cy cos w tym stylu i dlatego pracuje ona od 1.7 m podniesienia na maximum i wystarczy ja przydławić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie powinno być zadane do serwisu, ale wiele zależy od instalacji.

Po prostu spróbuj zakręcić lub prawie zamknąć zaw na wyjściu pompy, ale to próba na chwilę, gdyż takie zabawy powinno się robić z zaworem grzybkowym lub zasuwą, a nie z zaworem kulowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok spróbuje później ,teraz w pracy jestem.

A jak przestawię np na 1m to mi czasem mogą nie dogrzewać ostatnie grzejniki??.

Czemu na starej pompce zwyklej 3biegowej 25/60 żeby grzaly wszystkie musiała chodzić na 2 biegu a ta nowa elektroniczna rozpedza sie na maxa na 2 biegu i już tak zostaje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej starej to też poszłyby na 1 biegu, ale mniejsza oto .

Wszystko zależy od charakterystyki pracy pompy - musiałbyś mieć tą charakterystykę oraz policzyć zapotrzebowanie na wodę ( przepływ) swojej instalacji i dopiero wtedy coś ustawiać.

Takie pompy z pokrętłem  ustawia się od zera i sprawdza czy grzejniki grzeją , jak grzeją to zostawia się , nie ma potrzeby mocniej pędzić wody w instalacji

Jak stara instalacja to pewnie pompa 25/40 na pierwszym biegu dałaby radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem od 1 m i grzejniki na piętrze w połowie chłodne na 1.5 troche lepiej dopiero w miarę równe na 2.2m tylko ze na tym ustawieniu pompa już pobiera 40W czyli max.

Czegoś nie mogę zrozumieć czyli na tych 2.2m pobiera max wartość prądu i ustawila sie tak jakby chodzila na 6m , czy tymi metrami mogę (idzie) jeszcze regulować mimo ,że pobiera już maksymalną wartosc prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby chciało ci się przeczytać dokładnie instrukcję to w niej jest taki parametr - minimalne opory hydrauliczne instalacji , i te dla tej pompy są na poziome 0,5m sł wody.

Jeżeli pompa nie ma tych oporów podczas startu to zwiększa swój wydatek do takiego przy jakim będzie prawidłowo pracować, przez co rośnie moc pobierana a w pewnych przypadkach instalacja może być po dodatkowo głośna.

Charakterystykę pracy swojej pompy masz poniżej,  wynika z niej że przy wydatkach rzędu 1m3/h - czyli takich jak w przeciętnych inst CO opory hydrauliczne muszą być przynajmniej 0,5m sł wody.

Jak opory są mniejsze to pompa sama zwiększa obroty i moc, aby dostosować się do pracy w dozwolonym zakresie - na rys poniżej zakres pracy to szary obszar.

Mówił ci o tym serwisant z Wilo oraz ja pisałem to samo radząc zdławić instalację, sam stwierdziłeś , że po zdławieniu pompa jest sterowalna i reaguje na nastawy.

Tak jest, gdyż pompa weszła w zakres swoich normalnych obciążeń - szary obszar na rys.

 

Z charakterystyki dodatkowo wynika , że dla tego modelu kupno o mniejszej wysokości podnoszenia nic nie da, i trzeba szukać innego modelu lub zdławić instalację zaworem grzybkowym lub zasuwą zamontowaną na zasilani za pompą.

Ze względu na efekt kawitacji zaworów dławiących nie wolno montować na powrocie !

Jak widać kupno pompy nowej generacji nie jest wcale łatwe i wymaga trochę wiedzy od kupującego.

post-18578-0-16828700-1519812489_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie..

A jak sie okaże np bo bede wymienial instalacje w całym domu może za rok na miedz i grzejniki aluminiowe i wiadomo mniejj wody w instalacji ,troche większe opory ,powinno pomóc??

Czy mogę już pomału szukać innej pompy np LFP elektronicznej?

 

I faktycznie jak miałem ZZ zaraz za pompa to stawial jakiś tam opor i szlo nawet regulować pompa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przede wszystkim  potrzebna jest regulacja przepływu na grzejnikach.

Jak dasz za cienkie rury do instalacji to może być ona głośna.

 

Jak chcesz inną pompę to najpierw sprawdź na papierze / ekranie jaką ma charakterystykę pracy i dopiero wtedy kupuj..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.