Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Biegi pompy co


Gabriel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Co daje zmiana biegów pompy co. Mam pompę Grundfos 24-40 (srebrna o ile ma to jakieś znaczenie). na pompie są 3 biegi I,II,III. Co daje ich zmiana? Czy jak załączę I bieg to woda będzie "biegła" sobie wolniej czy na niższą odległość? W chwili obecnej mam ogrzewaną tylko jedną kontygnację, grzejnik jest ze 3 metry wyżej od pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie charakterystyki mojej pompy (HALM HUP 25-6.0U 180):

 

s_hup_60u.gif

 

Biegi to cyferki w okrągłych kółkach. Widać, że im wyższy bieg tym większy przepływ, ale i zdolność podnoszenia wody (albo inaczej przepływ na danej wysokości). Na biegu pierwszym pompa (moja) ma 2 około razy mniejszą wysokość podnoszenia niż podana w charakterystyce pompy oraz woda na określonej wysokości krąży 2-3 razy wolniej. Przynajmniej tak ja interpretuje ten wykres.

 

Na stronie Grundfosa możesz znaleźć tego typu informacje na temat Twojej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem charakterystykę, ale mimo wszytsko zaczołem się bawić ustawieniami. Zauważyłem, ze u mnie lepiej działa na III-biegu woda wraca ciepła do bardzo pieca, na biegu II woda wraca ciepła, a na I leptnia. Ma się to też do temperatury na piecy. Na III biegu zadana temperatura utzrymuje się krócej niż na I czy II. Jednak na I i II biegu dłóżej musi chodzić dmuchawa około 10-12 minut aby osiagnąć zadaną temperaturę podczas gdy na biegu III juz po 5 minutach piec osiąga maximum. Czyli nie ma półśrodka. W dzień ustawię 3 bieg na noc zredukuje aby wolniej się wystudzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam coś takiego.

Pompa powinna być ustawiona (obroty) tak aby różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem wynosiła ok.15 st. C.

Podobno tak jest najekonomiczniej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrotem do kotła, czy powrotem przed zaworem mieszającym?

 

W instalacji bez zaworu mieszającego.

A jak jest z zaworem to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odgrzeje temat, może ktoś z doświadczonych powie jaki bieg lepiej ustawić na wymianę wody między piecem a buforem ciepła (pompa efp 25-40)?

Kocioł ma pojemność chyba 70 litrów, buforek a raczej akumulator ma 500 litrów. Woda z kotła nagrzewa wodę buforową poprzez wężownice (miedziana z kaloryferem). Między urządzeniami 2,5 m rury miedzianej chyba 22 ocieplonej otuliną rockwool. Urządzenia są na jednym poziomi. Do tej pory tak na czuja mam ustawione na 2, ale nie wiem czy dobrze czy nie lepiej żeby woda wolniej krązyła i więcej ciepła oddawała przez wężownice do bufora ?? a może szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.