Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zamiana Węgla I Gazu Na Węzeł Cieplny Dwufunkcyjny - Czy Warto ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Na wstępie powiem że jestem laikiem w sprawach ogrzewania jednak chciałbym dziadkom (z powodów bezpieczeństwa, wygody i temperatury w mieszkaniu) podłączyć "ogrzewanie z miasta".

 

Co obecnie mamy:

Dom nieocieplony ze starymi oknami (3 piętra - zamieszkany tylko parter). Parter to dwa duże pokoje (ok 25m^2 każdy), jeden malutki pokoik, mała kuchnia i malutka łazienka.

Na parterze w kuchni stoi piec kaflowy "zbiorczy" połączony ze starymi kaloryferami za pośrednictwem bardzo starych rur. (Na pokój duży pokój przypadają dwa średniej wielkości kaloryfery)

 

W każdym dużym pokoju stoi piec kaflowy sporych gabarytów.

 

W łazience jest piecyk gazowy do ogrzewania wody w łazience i w kuchni.

 

 

Problemy:

-dziadkowie potrafią spokojnie 6-7ton węgla spalić zimą, do tego sporo drewna i kilkanaście paczek prasowanych wiórów. (w najchłodniejsze dni dogrzewają się farelkami, olejakami, promiennikami ...) - OGROMNE PIENIĄDZE

-węgiel trzeba nosić z piwnicy co staje się coraz większym problemem

 

-zimą zdarza się że woda zamarza gdzieś w rurach i ponoć podłączenie się do miejskiego ciepłociągu ma to zmienić

-junkers to zawsze niebezpieczeństwo

-ostatni rachunek za gaz opiewał na 590 zł (dogrzewanie kuchni kuchenką i mycie rąk oraz naczyń + gotowanie)

 

 

Jaki jest plan:

Mamy z bratem około 11-15 tys złotych budrzetu i chcemy w ramach tego budżetu jaknajlepiej pomóc staruszkom ... wiadomo że to niewiele i wszystkiego się nie zrobi.

Tu więc pytanie jak najlepiej zainwestować te pieniążki ???

 

a) węzeł cieplny jedno czy dwu funkcyjny ?? (warto dopłacać kilka tysięcy do CWU)

a*) jaka jest orientacyjnie różnica cenowa w m^3 wody ogrzewanej gazem a tekiej z miejskiej instalacji ?

B) wymieniać kaloryfery i rury na nowoczesne (te blaszane) ?

c) wymieniać okna / ocieplać piętro (od wewnątrz/na zewnątrz) ?

d) na podstawie czego dobierać węzeł ?

 

 

Bardzo diękuję za każdą pomoc

 

Pozdrawiam

KB

Opublikowano

za te pieniązki to ty za wiele nie zrobisz

najpierw okna na nowe ,nastepnie izolacja stropu na strychu nad ostatnią kondygnacją nim 20cm wełny prasowanej ,

i zmiencie sobie ten podgrzewacz na nowy

jak to zrobicie to zobaczycie jakie zmiany bedą, ale nadal bedzie taniej ogrzewać z gazu niz z ciepłowni

Opublikowano

W takiej sytuacji węzeł byłby najlepszym rozwiązaniem jeśli jest taka możliwość. Koszt ogrzewania gazowego i węzła jest podobny z tym ,że nie ma żadnych urządzeń do obsługi i konserwacji bo to wykonuje dostawca energii cieplnej. najlepiej zwrócić się do dostawcy energii cieplnej o wycenę i ewentualne koszty za ciepło.

Opublikowano

"...Koszt ogrzewania gazowego i węzła jest podobny z tym ,że nie ma żadnych urządzeń do obsługi i konserwacji bo to wykonuje dostawca energii cieplnej..."

Nie do końca musi to być prawdą co napisał kol. Guitar. Za konserwacje i obsługę węzła odpowiada właściciel, a właścicielem węzła nie zawsze musi być dostawca ciepła. Jak węzeł będzie własnością dostawcy ciepła to będzie pobierał co miesiąc opłaty za jego konserwację, nie ma nic za darmo. Przeważnie dostawcy nie chcą bawić się w obsługę małych węzłów, a tym bardziej nie chcą inwestować własnych środków w zakup dla odbiory który pobiera niewielkie ilości ciepła. Autor wątku musi skontaktować się z dostawcą i wszystkie informacje uzyska łącznie z warunkami technicznymi przyłaczenia. Środki o których wspomniał autor mogą być trochę zbyt skromne jak na zakres robót który chce wykonać.

Opublikowano

Stąd moja uwaga cytuję "najlepiej zwrócić się do dostawcy energii cieplnej o wycenę i ewentualne koszty za ciepło." Ponieważ sam pracuję w ciepłowni zawodowej zdaje sobie sprawę , że dostawca może różnie podchodzić do potencjalnego odbiorcy. Wszystko zależy od odległości od sieci ciepłowniczej jeśli chodzi o przyłącze, Oraz wyliczonego czasu zwrotu inwestycji. Przeważnie jest to 4 do 5 lat. W innym przypadku albo przyszły odbiorca partycypuje w kosztach lub przy zbyt długim okresie czasu zwrotu lub niemożności udziału w odpowiedniej wysokości nie podłącza odbiorcy. co do konserwacji to jednak przeważnie ma to w swojej pieczy dostawca a koszty są wliczone w koszt energii cieplnej. koszt węzła kompaktowego (dostarczany w całości ) to ok. 15.000 zł. przyłącze w zależności od średnicy i długości oraz terenu gdzie jest prowadzone. Może być to koszt przy krótkim przyłączu od kilku tysięcy do kilkudziesięciu przydługich.

Opublikowano

Witajcie,

Dziękuję za tą garść porad.

 

W piwnicy są już rury z ciepłowni wprowadzone. Pytanie ile może kosztować sam węzeł i czy jedno czy dwu funkcyjny warto brać przy ograniczonym budżecie?

Z tego co ja się orientowałem jako kompletny amator to jednofunkcyjny kosztuje ok 6 tys a dwu funkcyjny 9-10 tys.... Tu jednak pojawiła się informacja o 15tys .. ?!

 

Co do reszty to pytałem czy z doświadczenia lepiej w starym domu wymienić okna czy może wymienić kaloryfery/rury czy ocieplić na zewnątrz piętro czy może od wewnątrz najważniejsze pomieszczenia czy może podłoge albo strop ?

(Mając pieniądze na węzeł + właśnie ok 3 tys na jakiś dodatkowy "remoncik")

 

Z góry dziekuję i pozdrawiam

Opublikowano

Węzeł należy podłączyć odpowiednio do przepisów i to jest ta różnica. musi spełniać wymogi Prawa Energetycznego inaczej dostawca go nie podłączy. Mając rury z ciepłowni wystąp z oficjalnym pismem do dostawcy ciepła z prośbą o podłączenie do miejskiej , lokalnej sieci ciepłowniczej, w tym przypadku może wyposażą węzeł lub podzielą koszty. Niestety węzeł to "kostka" która wymaga podłączenia a pomieszczenie węzła musi spełniać pewne warunki o których dowiesz się po wystąpieniu do dostawcy. Nie jest to zobowiązujące. Dopiero gdy obie strony stwierdzą ,że im się to opłaca nastąpi podpisanie umowy wstępnej na dostawę energii cieplnej z terminem rozpoczęcia odbioru, oraz uszczegółowienie jak powinno być przygotowane pomieszczenie na węzeł i co będzie w zakresie przyszłego odbiorcy oraz dostawcy ciepła. Określona zostanie również taryfa według której będzie rozliczane zużyta energia cieplna

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.