Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Z Podajnikiem


kujawiok

Rekomendowane odpowiedzi

Pytałeś o szyber, to Ci napisałem, że jeśli już , to automatyczny.

Normalny do niczego się nie nadaje, jest uciążliwy i szkodliwy generalnie.

No i też nie ten za 700 tylko normalny do czopucha.

 

Teraz pytanie czy wogóle go zastosować.

Jak widzisz opinie są różne i po to jest forum.

Ja osobiście nawet przy dmuchawie bym zainstalował.

Żeby to wytłumaczyć, to trzeba się przyjrzeć jak spala się opał w takim kociołku.

Dmuchawa dostarcza powietrze z pewną ustaloną mocą. To ustalenie jest najczęściej doświadczalne, tak, żeby najlepiej się wypalało [a nie np. wg zasady traktorzystów: "szybciej jedzie - lepiej roz....dala" :lol: ].

A więc dmuchawa jako taka ma ustawioną pewną moc i nie rozróżnia jaki w danym momencie jest ciąg kominowy.

Owszem, dobrze jest do niego ustawiona, ale tylko w momencie ustawiania.

Jeśli ciąg się zmienia w czasie, to dmuchawa i tak dmucha z tą samą mocą ale inne ilości powietrza.

A w spalaniu nie liczy się moc dmuchawy, tylko ODPOWIEDNIA (w przypadku podajnika - STAŁA) ilość powietrza.

Teraz pozostaje tylko pytanie - czy ten ciąg się często zmienia i czy tak dużo, że jest to zauważalne (gorzej się pali)?

Zmienia się na pewno bardzo często, bo zależy od wielu dynamicznych czynników.

Czy na tyle mocno, że przeszkadza?

Na to już tak łatwo odpowiedzieć nie potrafię, osobiście uważam, że ma to znaczenie.

Dlatego proponuję, tylko bez przesady z kosztami po 700 zł...

 

Można to ująć tak - jak masz RCK, to łatwiej ustawić spalanie i jak ustawisz raz, to powinno stabilnie działać.

 

Jest to, jak widzisz, trochę bardziej zaawansowane spojrzenie na proces spalania, trochę marginalnie traktowane, być może nawet zasadnie.

 

Decyzję podejmij sam, ludzie bez tego palą i żyją ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok chyba na razie sobie daruje ten RCK- zobacze jak będzie to wyglądało w praniu, a teraz z innej beczki wyczytałem, że można podłaczyć pokojówkę. Jednak mimo zalet tego rozwiązania mam wątpliwości czy przy starej instalacji z dużą bezwładnością cieplną ( wody wchodzi naprawdę sporo bo grzejniki żeliwen i słuszne przekroje rurek są )- to czy jest sens to zakładać- jak uważacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, to RCK możesz dokupić później.

Otwórz sobie drzwiczki tego Sztokera-mini i popatrz na palenisko... wątpię, aby tymi małymi otworkami komin cokolwiek przeciągnął jeszcze przez warstwę węgla....

 

Co do termostatu - popracuj początkowo z tym, co oferuje sterownik sam w sobie.

Masz w nim strefy czasowe, więc może zacznij zabawę od tego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o moją wiarę, kolega może sobie w późniejszym terminie to RCK dokupić, jest przeciez wersja mocowana na dolną wyczystkę kominową, więc z tym żadnego kłopotu nie ma.

 

 

Na początek niech sprawdzi jak to chodzi a później dopiero podejmowac jakies kroki.

 

Kujawiok daj znać po odpaleniu, ewentualnie pomogę z jakąś korekcją, nie wiem jaką masz wgraną wersję softu.

Mile też widziane zdjęcie po podłączeniu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK się zobaczy- jak zauważe że wywiewa za mocno o założę jak nie to nie nie warto kasy wywalać w błoto - w instrukcji pieca podane jest ż enie ma on specjanie wysokich wymagań odnośnie komina a min ciąg to 20Pa a tyle to z pewnościa jest bo komin ma jakieś 7-8 m wysokości a kanały mają słuszne przekroje i są szczelne

pokojówka - też chyba byłby kaprys jakiś przy tym sterowniku ale zobaczymy a przy okazji co ewentulanie polecacie z termostatów pokojowych ot żeby by niezawodny i czytelny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg podany jet dla mocy znamionowej, przy pracy na niskich mocach będzie również niższy, możliwe, że w okolicach 10-13Pa....

 

Nie kupuj w tej chwili termostatu pokojowego, w sterowniku masz strefy czasowe. Zacznij od tego i jak stwierdzisz, że termostat potrzebny, to dokupisz.... przykładowo Auraton2005

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małej wiary w takim razie jesteś

przy małym sprężaniu na niskich mocach każde 5 - 10 Pa ponad normę ma ogromne znaczenie dla ilości dostarczanego powietrza. Przy wietrznej pogodzie na fi 130 mam 30-40 Pa, to tak jak bym bez zmiany podawania paliwa zwiększył o kilka stopni nadmuch.

Vlad, jaki Ty masz RCK, on działa przez dopuszczanie lewego powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zakupić piec z podajnikiem tłokowym i mam z tym potworny dylemat który (firma,model) i przede wszystkim jaka moc. Dom jest z lat 90-tych, 200 m2, wys.pomieszczeń 2,5m , ściany wybudowane są z pustaka max na zewnątrz (niestety max jest ułożony ze względów oszczędnościowych nie tak jak idą szczeliny powietrzne, a szerszą częscią na scianie), cegła kratówka wewnątrz i pomiędzy ścianami była wełna mineralna 5cm (była ? bo mogła zjechać niżej ze względu, że nie była nijak kotwiczona na ścianie), okna drewniane dwuszybowe ale nie tzw.próżniowe, strop jest ocieplony tylko warstwą waty 5 cm. Najgorsze jest że na parterze jest część która jest nieogrzewana 150 m2, wcześniej użytkowa, pomiędzy pietrami jest 5cm styropianu - przypuszczam że sporo ciepła zabiera ta zimna część. Teraz w budynku jest piec węglowy 17kW oraz dwufunkcyjny gazowy (duże koszty), chciałbym również kupić zasobnik CWU (4 osoby - myślę o 140l). Koledzy forumowicze proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mylisz się.

Ona jest energooszczędna, sam mam ją w domu.

Z grubsza Efektę dobieramy albo do bojlera albo do instalacji, gdzie nie ma zaworów termostatycznych na grzejnikach.

Na boku ma skalę, podświetloną na zielono z pokrętłem od 1 do bodajże 3 jest tryb eko a max. to chyba 7 (piszę z pamięci)

Max pobór to 35W

 

Adaptacyjny model to Maxima, ja stosujemy, gdy na układzie C.O. mamy grzejniki z termostatami, wówczas pompa dobiera odpowiednie przepływy po wykryciu otwarcia lub zamknięcia danych termostatów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i dobrze ta moja z tego co czytałem jest 7 -io biegowa ale mniejsza o to, zaworów na grzejnikach i tak nie mam i nie będę ich montował ale mam nieco inną wątpliwość bo okazało się, że nie mogę jej wcisnać za bardzo przed sam bojler jak planowałem tylko bardziej koło pieca tj. na rurze wyjściowej ale czy to wystarczy do nabicia bojlera jak piec będzie pracowac na pół gwizdka, bo rozumiem, że jak na full to i bez pompki by ogrzał wodę do mycia - chyba da radę co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowy koocioł już popracował troche, pompka też działa jak trzeba.

Palę na 50 stopni i tyle wystarcza przy obecnej pogodzie aż nadto do zasobnika wsypuje jakis tańsszy groszek zmieszany z miałem co został z poprzedniego sezonu i pali się dobrze tj. piec nie gaśnie i trzyma zadaną temperaturę. Ogólnie jestem póki co zadowolony z tego produktu - porównanie do poprzeniego kotła zasypowego jest nie na miejscu - to zupełnie inna liga, czyli wygoda i mniej latania a i oszczędnośc powinna być jakaś ale to się okaże..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Poszukuje kotła na paliwo stałe do nowego domu o powierzchni mieszkalnej ok 145m2 a użytkowej ok 215m2, postawionego z Porotherma 25. Aktualnie bez ocieplenia, prócz styropionu w wylekwach o grubości 5-10cm. Przez zimę chce ocieplić poddasze wełną 15 cm a na wiosne dać 10-12 cm styropianu. Chciałbym aby kocioł z podajnikiem głównie na ekogroszek ale z możliwością palenia drewnem i miałem. Latem mam zamiar grzać wodę dla aktualnie 3-osobowej rodziny ( ale szukam żony więc moze być ich więcej :) ) więc wrzuce cwu ok 100-140 l Zapomniałbym, mam około 40m2 ogrzewania podłogowego. Przeglądałem forum ale przyznam że jestem zupełnym laikiem i tylko większy mentlik w głowie mam. Niestety nie znam się na palnikach, sterownikach i całej reszcie :( Co powiecie o kotłach firmy Kotrem np KWMP3 ?

Tylko one zaczynają się od 27kW co chyba będzie za dużo jak na moje potrzeby. Na początku myślałem o Defro Komfort Eko 20kW ale wystraszyłem się że to za mało może być. Sprzedawca w jednym sklepie internetowym polecał mi Ogniwo a znajomy hydraulik Sas Multi 23kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.