Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Z Podajnikiem


kujawiok

Rekomendowane odpowiedzi

przy użytkowej 215m2 które ocieplisz sugeruję coś nie większe niż 17-18KW

alw na poddasze wełny co najmniej 25cm i to przy współczynniku 0,040 lub niższym. wtedy ocieplenie da porządany efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie wełny- policz dobrze różnice w stratach dla poszczególnych współczynników, może się okazać że wełny o niższym współczynniku musisz użyć o 1-2cm mniej żeby mieć ten sam efekt a różnica w cenie za1m2 będzie spora.

dlatego czasem warto wziąć słabszą i położyć grubszą warstwę i wyjdzie taniej a z lepszym współczynnikiem.

 

co do kotłów

wszystkie proponowane przez Ciebie mają ruszt wodny- wg mnie kiepskie rozwiązanie- przeczytaj to:

http://zawijan.wordpress.com/?s=ruszt+wodny

potem podejmiesz decyzję czy nadal chcesz rusztu wodnego.

jest kilka konstrukcji z rusztodeflektorem którego nie musisz rozbierać a mimo to możesz korzystać z rusztu do palenia tradycyjnego oraz z pracy automatycznej kotła bez zabawy z wkładaniem i wyjmowaniem.- pozostawiam do decyzji Twojej po lekturze.

odnośnie sterowania- wszystkie jeśli dobrze się przyjrzałem maja sterowniki firmy TECH- dobre dla kogoś obeznanego z procesem palenia w kotle węglowym- jeśli nie miałeś do czynienia wcześniej to tylko modele z trybem pracy opartym o PID są dla ciebie do wyboru- inaczej się będziesz męczył.

czytaj przemyśl pytaj- mam nadzieję że moje informacje będą pomocne w wyborze właściweg kociołka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A SAS NIE MA RUSZTU WODNEGO

 

http://www.fuego.pl/7001_SAS_AGRO-ECO_17_kW.html

 

albo

 

retora http://www.fuego.pl/7058_KLIMOSZ_DUO_15_kW_NG.html

 

albo rynnowy palnik http://www.fuego.pl/7063_KLIMOSZ_MULTIDUO_20_kW_NG.html

 

Potwierdzam ruszt wodny stanowczo NIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te klimosze jeszcze ale nie za takie pieniądze.

dobry kocioł o mocy w okolicy 17KW można mieć za cenę w okolicy 7,5tys z dobrym sterowaniem i palnikiem do spalania wielu paliw róznej jakości i różnej spiekalności, a nie prawie 10

http://kotly.es24.pl/opis/2664094/skam-p-premium-17kw-ze-skorpionem-plus-pid-ii.html

http://kotly.es24.pl/opis/2684616/kociol-skam-p-premium-17kw-palnik-zeliwny-sterownik-cobra.html

http://karoka.eu/kategoria,3/firma-instalco

http://minertu.eu/kategoria,20/ogniwo-eko-plus

 

wszystkie te kotły maja palniki które mogą pracować z mocą do 19 lub 21KW

oznacza to że w nawet zanim ociepli domek to będzie miał wystarczającą moc do jego ogrzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełnę sobie jeszcze przemyślę. Policzyłem ile cm 0,039 odpowiada 25 cm 0,035 i 0,032 wyszło mi że 28 i 30,5 daje to samo co 25 tych lepszych. Trudno mi to cenowo porównać bo mam tylko wyceny 15 cm 0,032 i 0,035. Załatwię sobie wycene na wszystko to będę wiedział co i jak.

Dobra przekonaliście mnie do rezygnacji z rusztu wodnego ;) 10 tysięcy za piec to troche przesada jak dla mnie. Nawet spoko te kotły z Pleszewa, tylko boję się tych 17kW, znając moich rodziców to będą marudzić że zimno bedzie. poszukam kogoś kto sprzedaje te kotły blisko Częstochowy i podjadę obejrzeć. Chodzi mi po głowie jeszcze coś takiego : http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/142. Sterownik z tego co widziałem to chyba najprostszy. Ważną sprawą przy wyborze będzię jeszcze dostęp do serwisu ( nie chciałbym zimą tydzień czekać na kogoś ) , możliwość czyszczenia czyli np wielkość szuflady na popiół. Rady bardzo cenne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten kocioł z ostatniego linku to tłok ze sterownikiem techa st37- sterownik dwustanowy trzeba go dobrze ustawić i może sprawiać problemy na małych mocach.

co do tych 17KW to jak Ci napisałem - taka jest moc kotła ale palniki pociągną więcej, nawet do 21KW a Ty tyle nie potrzebujesz. wszystkie które podałem są łatwe w czyszczeniu, nie wymagają korekt ustawień- sterowniki pracujące z modulacją mocy i już ustawione fabrycznie pod konkretny palnik i moc wymiennika, pozostaje ustawić żądane temperatury. w przypadku RBR i ogniwa masz pełny automat z dostępem przez internet i wtedy możesz go kontrolować z dowolnego miejsca na ziemi więc rodzice nie będą nawet wiedzieli że kociołek jest w domu- obsługa to zasyp i czyszczenie a sterownik sam resztę robi. do skam-p możesz też już chyba dokupić moduł gsm i trwają prace nad dostępem online

chcesz wiedzieć jak z serwisem to napisz maila do tych sklepów- ludzie są rozsądni i udzielą rzeczowych odpowedzi.

serwis to rzecz szeroko rozumiana- pytanie do czego ci on będzie potrzebny???

zawleczki sam wymienisz, ślimak jak się zablokuje to sam wysypiesz opał i usuniesz przyczynę blokady, kondensatory w silniku i wentylatorze też sam wymienisz i koszty śmiesznie niskie. reszta raczej rzadko się wysypuje.

sterowniki sprawdzone i bezawaryjne- możliwość samodzielnej aktualizacji oprogramowania w każdym z nich.

moze przesadzam ale nie kojarzę aby jeszcze jakieś kotły dawały takie możliwości samodzielnej poprawy ich działania(oprogramowanie) i były tak przyjazne uzytkownikowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to mam kilka modeli i sterowników do przewertowania netu. Do tych eCoal i innych internetowych to potrzebuje wejście rj45 gdzieś w kotłowni czy to jakoś inaczej działa ? Te wszystkie pokojowe też po kabelku idą ? Niby mam jeszcze gołe ściany ale nie chce ich za bardzo kuć :( Tych samodzielnych napraw to się troche boję bo z moim szczęściem to pewnie nikt go później już nikt nie naprawi :P W pracy to ciągle jakieś śruby ukręcam :) Wielkie dzięki za dostęp do podglądu.A tak z innej beczki, grzejniki tez się dobiera licząc ok 70 W/m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do grzejników to skoro to nowy dom to powinieneś mieć projekt instalacji z policzoną mocą kalafiorków do każdego pomieszczenia. Poza tym moc grzejników jest liczona dla różnych temperatur w zależności od planowanego źrodła ciepła- inaczej policzą dla kotła węglowego a inaczej dla gazu czy pompy ciepła-inne temperatury robocze.

sprawdź zatem swój projekt i nim się kieruj. jeśli będzie instalacja trochę przewymiarowana to nic złego się nie stanie. zazwyczaj i tak przy kociołku na eko w nowych domach temperatury zasilania nie przekraczają 50-55stC a przy niższej temperaturze czynnika moc kaloryfera spada. ważne żeby nie było za mało. do tego głowice termostatyczne abyś mógł decydować o temperaturach w każdym pomieszczeniu wg zapotrzebowania i mozesz jakiś sterownik pokojowy tez dorzucić coby całości pilnował. Ja u siebie mam głowice a sterownik wisiał na ścianie niepodłączony. w tym roku dopiero sie skusiłem i widze po spalaniu że przy podobnych temperaturach jest ciutkę niższe niż w roku ubiegłym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym rj45 bedzie mały zonk bo nie zrobiłem sobie sieci w kotłowni w kilku miejscach w domu tak ale tam dałem sobie spokój. Ale np Cobra nie potrzebuje internetu ? W projekcie nie mam żadnych sensownych wzmianek na temat zapotrzebowania na energie cieplną :( Jedno lakoniczne zdanie, że będzie kocioł na ekogroszek. Wstępnie liczyłem sobie moc grzejników dla temp 55 przy zapotrzebowaniu 100W/m2, wczoraj dla 70W/m2 to przejrzałem ale cenowo większych różnic nie ma. Wracając do tematu, kocioł z Pleszewa chyba odpadnie w przedbiegach bo czeka sie na niego aż 7-8 tygodni. Licząc że kasę na niego powinienem mieć za 2 tygodnie a do końca roku jest mi potrzebny... Nie chce zamarznąć :( Zobaczymy jak długo czeka się na RBR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cobra nie potrzebuje netu, Cobrę aktualizujesz przez port USB np z laptopa lub innego urządzenia mobilnego dla którego cobra będzie dyskiem wymiennym - usuwasz stara wersję a wklejasz nową i po zabiegu- proces trwa 15sekund. potem trzeba tylko od nowa nastawy wstępne wprowadzić więc warto za wczasu zapisać je sobie wszystkie. nowe softy pojawiają się jakoś raz na sezon więc kłopotów nie ma.

podejrzewam że RBR będzie również na zamówienie z oczekiwaniem kilka tygodni. kociołki od ręki można było dostać latem- teraz jest popyt.

sprawdź jeszcze na www.fuego.pl - może tam będzie szybciej dostępny.

kalafiory jak liczyłeś na 100W to tak zostaw- lepiej mieć zapas niż braki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wypada cobra w porównaniu do eCoal ? Ja wszystko rozumiem ale latem robiłem coś innego ( tynki, wylewki, dach i rurki pod co ) i nie spodziewałem się, że w tym roku znajdę kupca na mieszkanie i będę się przeprowadzał. W fuego nie widziałem ani Skam-p ani RBR-a. Popytam w innych miejscach. Obym nie musiał brać byle czego byle szybko :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cobra nie ma dostępu przez internet- nowe wersje wrzucasz przez USB, wykresy i czas pracy pokazuje wyświetlacz.

w eCoalu masz podgląd i sterowanie parametrami przez sieć i z poziomu sterownika, aktualizacje przez złącze chyba rs232 czy coś takiego.

wykresów nie obejrzysz bez sieci, natomiast parametry możesz ustawiać zarówno z poziomu sterownika jak i przez internet.

dodatkowo różnią się sposobem sterowania. oparte są na innych algorytmach i wykorzystują inne dane do ustalania mocy jaka jest w danym momencie potrzebna. efekty ich pracy są podobne- spalanie w procesie ciągłym z modulacją mocy tak aby wykorzystywać jej tylko tyle ile potrzeba z przyzwoitą sprawnością.

kolejna różnica to taka że eCoal nie może pracować dwustanowo co potrafi Cobra- czasem praca dwustanowa jest lepszym rozwiązaniem- wszystko zależy od chwilowych warunków i zapotrzebowania.

dodatkowa różnica to taka że eCoala nie kupisz samego- jest dostępny z wybranymi modelami kotłów. Cobrę kupisz i możesz zainstalować do dowolnego kotła zamiast znajdującego sie w nim standardowego- najczęściej dwustanowego sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się że aktualizację można właśnie tak przeprowadzić. W sterowniku jest takie gniazdo i jeżeli nie masz takiego w lapku to łączysz przez adapter i USB (ja właśnie tak mam). Poczekajmy jeszcze trochę a i to się zmieni, już producent to zapowiadał :)

Piszesz że eCoal nie może pracować dwustanowo. Masz stare informacje :)

Od 25 tego miesiąca czyli od dwóch dni już może tak pracować.

Mało tego, ma też jeszcze spalanie grupowe, myślę że wiesz na czym polega. A tak to doszło wiele bajerów dodatkowo co tylko świadczy o producencie sterownika.

Znajdź takiego producenta sterownika który cały czas go rozwija i dodaje nowe funkcje i robi to za darmo.

A to że nie kupisz go samego świadczy tylko na plus producenta sterownika. Sterownik jest dodawany do kotła który przeszedł próby z tym sterownikiem, to świadczy o tym że użytkownik nie będzie miał kłopotów ze spalaniem.

Co by było jak kocioł nie spełnia zadań postawionych przez sterownik? Telefony, reklamacje itp. itd. ...

To tak jest że kupujesz kpl. a nie zbierasz i próbujesz :)

 

 

Do podpatrywania :)

https://esterownik.pl/sterownik/1062

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostęp w sieci mogę sobie odpuścić byle pozostała funkcjonalność i łatwość obsługi była na podobnym poziomie. Mnie ,jako laikowi, różnice w algorytmach zupełnie nie przeszkadzają :P Czyli mam rozumieć, że eCoal bez neta jest zupełnie bezużyteczny ? Napisałem do fuego czy mają RBR i Skam-P zobaczymy jak to u nich wygląda. Ostatecznie mają jeszcze Ogniwo, więc jeśli terminy nie będą jakieś tragiczne to może z nimi się jakoś dogadam. No i zobaczymy czy eCola można podmienić na coś innego. Szkoda tylko, że 16 kW. Tak wiem, że powinno mi starczyć :rolleyes: Jak podliczyłem się dokładnie to do ogrzania mam 159,38 m2 ( grzejniki ) i 37,73 m2 ( podłogówka ) a nie wiem czy robi się coś takiego, że wstawia się większy grzejnik aby pogrzać pomieszczenie bez grzejnika znajdujące się w pobliżu, np. obok sypialni mam garderobę bez grzejnika. Jeśli nie to odejdzie mi jeszcze z 15 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCoal jest tak samo użyteczny bez sieci jak z siecią- po prostu w przypadku braku sieci wszystko ustawiasz na sterowniku a gdy masz dostęp zdalny robisz to z panelu na stronie internetowej.

tu masz przykłady jak to wygląda:

https://esterownik.pl/remote/189

to sterownik kolegi minertu.

Ogniwo możesz kupić z eCoalem albo z Bruli chyba -to jest z kolei sterownik dwustanowy tego samego producenta który zrobił "Koalę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostęp w sieci mogę sobie odpuścić byle pozostała funkcjonalność i łatwość obsługi była na podobnym poziomie. Mnie ,jako laikowi, różnice w algorytmach zupełnie nie przeszkadzają :P Czyli mam rozumieć, że eCoal bez neta jest zupełnie bezużyteczny ? Napisałem do fuego czy mają RBR i Skam-P zobaczymy jak to u nich wygląda. Ostatecznie mają jeszcze Ogniwo, więc jeśli terminy nie będą jakieś tragiczne to może z nimi się jakoś dogadam. No i zobaczymy czy eCola można podmienić na coś innego. Szkoda tylko, że 16 kW. Tak wiem, że powinno mi starczyć :rolleyes: Jak podliczyłem się dokładnie to do ogrzania mam 159,38 m2 ( grzejniki ) i 37,73 m2 ( podłogówka ) a nie wiem czy robi się coś takiego, że wstawia się większy grzejnik aby pogrzać pomieszczenie bez grzejnika znajdujące się w pobliżu, np. obok sypialni mam garderobę bez grzejnika. Jeśli nie to odejdzie mi jeszcze z 15 m2.

Bez dostępu do sieci też pracuje tyle że go nie pooglądasz z zewnątrz. Aktualizację ściągasz na lapka i z nim do kotła i aktualizujesz. Żadnych problemów.

Do ogrzania masz 160m2 a ja grzeję 320m2 dom z 1933r i kocioł 17kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCoal jest tak samo użyteczny bez sieci jak z siecią- po prostu w przypadku braku sieci wszystko ustawiasz na sterowniku a gdy masz dostęp zdalny robisz to z panelu na stronie internetowej.

tu masz przykłady jak to wygląda:

https://esterownik.pl/remote/189

to sterownik kolegi minertu.

Ogniwo możesz kupić z eCoalem albo z Bruli chyba -to jest z kolei sterownik dwustanowy tego samego producenta który zrobił "Koalę"

Bruli też już ma automat :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już się bałem, że bez neta lipa będzie. Czyli jeśli Ogniwo dla laika w paleniu to tylko eCoal ? Z tego co wyczytałem to z takich bezobsługowych sterowników to jeszcze Puma powinna mnie interesować. Są jeszcze jakieś sterowniki dla "kretynów" ? :lol:

Zobacz tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205266-Sterowniki-kot%C5%82a-przegl%C4%85d-rynkowy-wg-Jarecki79&highlight=Ranking+sterownik%C3%B3w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki pół automat w moim rozumieniu.

skoro się ustawia dwa zakresy mocy i kocioł między nimi ma być to trochę nie do końca ale nie znam tego stera więc nie feruję wyroków

z "automatów" masz Pumę Iryda PID, Skorpiona PID, ecomax-y, kilka modeli techa - oni też wprowadzają kontrolę przez sieć powoli.

zatem masz spore możliwości jeśli chcesz coś z PID nie musisz się ograniczać do 2 czy 3 kotłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.