Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Kolego Świder pali się jak w kotle na gaz - rewelacja! Wracając do modyfikacji drzwiczek nie udało mi się skończyć bo musiałem zamówić klamkę do zamykania wysyłkowo, ponieważ u mnie na wiosce nie dysponują takim towarem... Mając więc chwilę czasu na przemyślenia wziąłem palnik w dłoń i pociąłem maeteriał na boczne kliny zmniejszające palenisko, blacha to jakaś stal kotłowa o grubości 15 mm, wyciąłem ją na złomowisku z jakiegoś kotła przemysłowego także powinna być OK pomimo tego, że nie wygląda. Całość pocięta palnikiem, jeszcze trzeba zukosować do spawania i zmierzyć dokładnie bo wszystko zrobione na razie z zapasem.

post-11709-0-82049600-1392565805_thumb.jpg

post-11709-0-27383300-1392565832_thumb.jpg

post-11709-0-63651300-1392565850_thumb.jpg

post-11709-0-40839800-1392565870_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to do mnie to już opisuje co i jak.

Rysunek bardzo podglądowy. Cegiełki na rogach po zaokrąglane. Ta na górze wyszlifowana w V. Wymiennik obniżony o grubość cegły szamotowej. Pionowa postawiona na tej obniżającej wymiennik, tak wymierzona żeby nie wystawała. Na tylnej ściance jest postawiona jedna cała i połowa. Kończą się na tej samej wysokości.

post-53629-0-58760200-1392659174_thumb.jpg

post-53629-0-27131400-1392659217_thumb.jpg

post-53629-0-38023200-1392659235_thumb.jpg

post-53629-0-35393600-1392659253_thumb.jpg

post-53629-0-42096400-1392659271_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu. Po przeczytaniu paru tematów pomyślałem że taki będzie w miarę rozsądny. Co do tej cegły wyszlifowanej V leży ona na tych dwóch cegłach zaokrąglonych na górze na kawałku płaskownika i do tego przyspawany kątownik żeby za te "V" cegłę trzymał. Ja sobie najpierw przygotowałem cegły bo to najtrudniejsza część zadania. Co do moich obserwacji stwierdzam że ta górna cegła powinna być deko wyżej, ale z racji że jestem trochę przeziębiony na razie zostawiłem tak.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boki czyli stojąc przed kotłem po lewej i po prawej stronie? Jeśli te, to NIE SĄ. Nie myślałem jak to zrobić. Będzie to już wyższa szkoła żeby to przyczepić przy ścianie, a dodatkowo żeby jeszcze ruszt działał. Jutro planuje czyszczenie to pomyśle jak to zrobić.

Bawiłem wcześniej, ale zrobiłem tak. Możesz sprawdzić jeszcze bez obniżania wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swid3r

Wg mnie najlepszą opcją była by opcja nr 2 lub 5. O wkręceniu miarkownika w trójnik na rurze zasilającej także myślałem i dochodzę do wniosku że to najlepszy pomysł bo przecież nas interesuje najbardziej temperatura na zasilaniu ( wiadomo, że na kotle wtedy jest na podobnym poziomie). Ponieważ walczę z Ururką (rozładowywanie bufora) będę musiał coś zmienić i w związku z tym najłatwiej będzie mi przerobić układ do opcji nr 3 jak u Ciebie a wtedy.... trójnik i miarkownik w zasilanie. Czy możesz mi opisać jak takie podłączenie się sprawuje i jak grzejesz?

 

Odnośnie tego jak zamontować palnik spójrzcie proszę na mój (post nr 449  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12273-piec-dolnego-spalania-hef/page-23)

Palnik  okłada 3 ściany na pełnej wysokości wymiennika ( 4 cegły do góry, po bokach 2 - patrz foto) i zamontowany jest bez ani jednego kawałka metalu - tylko o konstrukcję HEFA. Problem tylko jest taki że nie mam cegły na pierwszej grodzi gdyż radzili koledzy, że za bardzo zmniejszy się moc kotła a w sumie teraz pole światła kanału zmniejszyło się dwukrotnie. Należało by robić wszystko z płytek 1,5 lub 2 cm. A ponieważ takich nie miałem więc zrobiłem na razie jak na zdjęciach. Poza tym te płytki szamotowe 1,5 czy 2 cm są piekielnie drogie w stosunku do cegieł.

Edytowane przez jkr80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jkr80

Co do działania miarkownika to nie jest on zbyt szybki, ale nie robi takich sinusów jak pisałeś w którymś z swoich postów. Na pewno będę go przenosił na rurę zasilającą. Termometr z Hefa to w ogóle porażka, zazwyczaj pokazuje 45 :D instalacja jest przerobiona na pompową, 3 pompy - 1CO, 2 - CWU, 3 - Podłogówka. W razie awarii CO idzie na grawitacji.

 

Oglądałem ten palnik, powiem tak: NIEZŁA RZEŹBA :D nie wiem czy chciało by mi się aż tak budować. Ja mam kociołek 14kw i muszę każdą cegłę skracać na 20cm a to nie idzie zbyt szybko:/

A jak podajesz PW?

 

arthi,

dzisiaj czyściłem kocioł i zwróciłem szczególną uwagę na klapkę. Faktycznie jak kociołek jest w podtrzymaniu widać jak wysysa dym z górnej części komory załadunkowej, trzeba zaniechać używania całkowicie, albo pomyśleć nad poprawieniem.

Edytowane przez swid3r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam pytanie , czy pionowe wymienniki w kotle dolnego spalania są lepsze ? Mam tu na myśli odzysk ciepła ? Bardzo mi się podoba hef , znalazłem podobna konstrukcję również z pionowymi wymiennikami tylko nie ma tej " magicznej " klapki ale to można we własnym zakresie ogarnąć . Sprzedawca powiedział że taka konstrukcja z pionowymi  wymiennikami jest lux do palenia drewnem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swid3r

 

Ja już powoli ogarniam moją sinusoidę wynika ona z tego że kocioł jest spięty z buforem ciepła odległym od niego o 1,5m za pomocą rur 1,5 cala - tłumienie przepływu pomaga. Jeżeli chodzi o termometr mam zupełnie inny bo oryginał kłamał. Co do PW w palniku zauważ że w bocznych cegłach na wysokości fabrycznych otworów w Hefie wycięte są otwory.

 

Odnośnie obróbki szamotu to kątówka z tarczą diamentową załatwia sprawę. tnie się szybko i przyjemnie.

Edytowane przez jkr80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jkr80 sorka nie zauważyłem :rolleyes:  Kurde czy te moje cegły jakieś inne czy co, u mnie nie idzie to szybko, ani przyjemnie:)

856218, które wymienniki są lepsze to ilu użytkowników tyle opini. W hefie są pionowe, ja mam niską kotłownie (około 190cm) i przy czyszczeniu jest tak średnio, przy poziomych by był lepszy dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie tarczą diamentową za 20 zł jest niemożliwe. Musi to być narzędzie z górnej półki czyli sporo ponad 100 zł.

Lepiej użyć zwykłej do betonu.

Można poeksperymentować z moczeniem.

Dobrze dają się ciąć płytki i cegły uprzednio mocno wygrzane w kotle. 

 

Mam poziomy wymiennik w DS - trzeba wygarniać popiół nie rzadziej niż co trzy dni. Nie jest to uciążliwe, ale popiołu jest dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie tarczą diamentową za 20 zł jest niemożliwe. Musi to być narzędzie z górnej półki czyli sporo ponad 100 zł.

 

   Tylko taką (za 20 złotych) zawsze pracowałem i problem pojawiał się tylko z płytkami z czasów komuny, w przekroju wyglądały jak skorupy glinianych garnków. Współczene szamotki przecinają się jak masło. Jak ciężko idzie to trzeba pamietać żeby nie przegrzać tarczy, bo będzie do wyrzucenia. Można szamot lekko zwilżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szamot As  idzie ciąć tarczą nawet z 8zł :) ale już cegły Bs  czy Aw  już sprawiają kłopot w obróbce albowiem w ich składzie jest grubsze kruszywo i czasem trafia się w ich składzie ziarno korundowe i ich cięcie to koszmar. W składach zwykle trafiają się cegły Bs. Ja niedawno zakupiłem partię która praktycznie nie nadawała się do obróbki  i zajechałem tarcze za 180zł  :angry:. Każdą cegłę przed cięciem należy zamoczyć na kilka min. wówczas lepiej się je obrabia (są bardziej podatne na obróbkę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupfer , jak to będzie przeciwprądowo ? Dzięki za info Swid3r i HP79 - czyli bez różnicy oprócz dostępu do czyszczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kliny zwężające komorę paleniskową skończone, jutro powinny być gotowe drzwi komory zasypowej z rozetą powietrza nad zasyp także wkrótce testy nowych dodatków do HEF-a

 

P.S. Bo pojawiły się pytania czym spawane są te dodatki wklejam więc fotkę mojego mig-a OZAS DPS 400A

post-11709-0-56936400-1392923116_thumb.jpg

post-11709-0-15305200-1392923145_thumb.jpg

post-11709-0-95192800-1392923164_thumb.jpg

post-11709-0-16510600-1392923188_thumb.jpg

post-11709-0-04148300-1392923208_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupfer , jak to będzie przeciwprądowo ? Dzięki za info Swid3r i HP79 - czyli bez różnicy oprócz dostępu do czyszczenia ?

Wymiennik przeciwprądowy to taki gdzie spaliny podążają w kierunku przeciwnym do ruchu wody . np. jeżeli ogrzewana woda idzie w górę to spaliny powinny podążać w dół albowiem większa różnica temperatur obydwu czynników pozwala na sprawniejszą wymianę. Zimna woda lepiej odbiera ciepło od ciepłych spalin aniżeli gorąca. Trzeba jednak pamiętać aby zachować umiar aby nie zrobić wytwornicy smoły.

 

@ Fidel  z grubością tej blachy to pojechałeś :)

 

Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fidel, dobra robota! Pochwal się za jakiś tydzień jak wygląda komora załadowcza, bo póki co widzę ze jak u mnie :D, o skosach też bym poprosił o jakieś dwa zdania ;)

 

 

To mogę mieć jakieś dziwne te szmotki bo na prawdę przeciąć je to męczarnia. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.