Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy warto kupić piec na pellet?


Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

750 kg to trochę worków jest ;) .

 

Dokładnie 50szt po 15kg.

Ja mam 150 kg w zasobniku przy kotle a obok stosik 10szt- czyli na nastepny zasyp..

Jak nie na gdzie trzymać to problem,

Vlad - pellet luzem można w wannie trzymać :P

 

Pozdr.

 

PS musi to być niezły blok że wytrzyma takie obciążenie stropu

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry.

Nie bardzo wiem czy temat aktualny<mam nadzieję ,że tak>. Mam piec olejowy VIESSMANA COLOROND 055 i zamierzam zmienic go <palnik> na pelletowy.

Do Sambora zwracam się z pytaniem czy też lawiną pytań..co.jak.gdzie..jaki itp..:)

Pomóż w wyborze. Mój dom ma jakieś 100 m2 plus kawałek góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum w kilku miejscach opisałem moje przygody z palnikiem Viking-Bio , poczytaj to znajdziesz odpowiedzi na większość pytań , które chcesz zadać.

Jest jeszcze internet z wyszukiwarką - wpisz nazwę palnika to znajdziesz wszystko -łącznie z miejscem zakupu takowego sprzętu.

 

sam palnik jest dość wybredny jeżeli chodzi o paliwo -praktycznie tylko najwyższa (najdroższa) półka. <_<

Ale najpierw zobacz czy masz obok kotła miejsce na zasobnik pelletu i podajnik - potrzeba ok 80cm , najlepiej z boku kotła.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam Panowie :)
Przeczytałem cały Wasz wkład w ten temat , ale dalej jakby nie wiadomo czy warto kupić piec na pellet . Obecnie jestem przed zakupem domu , który ma piec olejowy i zastanawiam się, czy wymienić w nim palnik na pelletowy , a później dokupić/wymienić kocioł . Piec jest szwedzkiej firmy ctc . Zastanawiam się jakie macie opinie lub znacie opinie ludzi , którzy palili kotłami na pellet firmy  kostrzewa ?  Czy da się wsadzić palnik od kostrzewy , a później dokupić kocioł i wsadzić ten palnik w ten kocioł wyrzucając kocioł olejowy. Kombinuje tak , bo nie chcę brać kredytu na kocioł .

Jakie macie rady ?
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forum.pellets.com.pl/viewtopic.php?id=854 mówisz, masz. Tutaj jest galeria zamontowanych palników kostrzewa w różnych piecach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam,

 

Ja też zastanawiam się nad kupnem pieca na pellet, wcześniej interesowałem się rodzimym kotłem Granpal.

Czy ktoś z forumowiczów ma porównanie kotła Granpal z palnikami Viking?

 

Ja musze kupić komplet bo z obecnym piecem nic nie mogę zrobić.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak ja na wiosnę planuje zakup nowego kotła i staję przed wyborem kotła z podajnikiem na ekogroszek lub pelet.

Za peletem przemawia przede wszystkim to że mniej roboty przy nim sam się rozpala można spokojnie wyjechać w środku zimy na kilka dni.

 

Jednak ekogroszek ma wyższą wartość energrtyczną w porównaniu do peletu jednak to cały czas zabawy z węglem popiół, brud i jednak trzeba iść aby rozpalić.

 

Na chwilę obecną skłaniał bym się jednak ku peletowi i tu pytanie czy dla kotłów z peletem jest jakiś dostęp przez internet coś jak esterownik na którym mamy podgląd wszystkiego oraz zmianę ustawień. Pytam bo kociołek chcę wywalić do pomieszczenia gospodarczego który jest jednak oddalony od domu kilka metrów i nie chciał bym za każdym razem ubierać się aby zmienić coś w ustawieniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zobacz jak pali się palnik kostrzewa 16 kw - po małych przeróbkach- na mieszance owies zrębka, w kotle zgazowującym z komorą na palnik. Zaznaczam że na poczatku to on nawet peletu nie spalał dobrze. Oczywiście na pelecie można jeszcze zwiększyć moc lub dać więcej owsa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, jestem nowy, bo szukam opinii na temat nowych możliwości ogrzewania domu. Mam obecnie piec na węgiel, ale coraz więcej słyszę o pellecie, ze tańszy i ekologiczny. Czy warto wymieniać piec weglowy na pellet? Pytam bo ten obecny sprzet jest juz stary i 3 naprawy serwisowe za nim, fachowiec powiedział, ze kolejnej naprawy to juz nie bedzie jak coś sie rozwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam,

Jestem zwolennikiem pelletu. Ogrzewam dom już od kilku lat. Pierwszy kocioł był zamontowany 3 lata temu w domu rodziców. Pierwsze z czym zgodzą się wszyscy użytkownicy w porównaniu do węgla o wiele lepsze i czystsze paliwo. Z jakością peletu bywał różnie i jest to trochę uciążliwe. Przekrój jakości paliwa jest bardzo różny. Przy spalaniu jest tylko różnica w częstotliwości czyszczenia palnika. Chociaż czysciłem go w sezonie mniej więcej raz na 3 tygodnie. Kocioł jest przystosowany tylko do peletu zasyp od góry zbiornik na wymienniku (trochę niewygodne). Ilość popiołu z peletu bez porównania do węgla. Rozpalanie automatyczne. Niestety tak jak większość uważam, że ceny peletu są za wysokie a raczej jakość nie odzwierciedla ceny i to podstawowy problem. Testowałem pelet w różnej cenie i czasami ten droższy był niestety gorszy. Od czerwca ubiegłego roku w swoim domu zamontowałem kocioł tego samego producenta KOSTRZEWA z buforem ale już inny model Twin Bio Luxury. Jeśli chodzi o producenta to raczej nie chciałem nic zmieniać kocioł Mini Bio działa i nie było z nim problemów. Z ciekawości porównałem ceny i możliwości konkurencji ale szczerze mówiąc nie chciałem ryzykować. Oba kotły są proste w obsłudze. Więcej plusów ma Twin i nie mówię o paleniu drewnem akurat z tego jeszcze nie korzystałem i raczej nie będę. Mając już doświadczenie z jakością peletu przekonało mnie to że można w nim palić słaby pelet jest z niego więcej popiołu ale cena jest dużo lepsza. Z palnikiem nie ma problemu sam się czyści. Standardowe wyposażenie jest dobrze rozbudowane w zbiorniku czujnik mierzący ilość paliwa i dodatkowo czujnik popielnika ciekawy bajer w standardzie mógłby być panel pokojowy bo jego cena jest spora co prawda ładny i dotykowy ale cena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

stoję przed wymianą pieca kopciucha na nowy - pomyślałem o pelleciaku jako dobrej alternatywie dla gazu/oleju i teoretycznie podobnie "bezobsługowej" pracy. Z tego co czytałem powyżej to jest dobrze tylko kwestia samego pelletu do zasypania - proszę o opinię na temat tego pieca: http://www.heiztechnik.pl/index.php/kotly-pelletowe/ht-daspell - sugerowany przez firmę, która ma wykonać instalację. Nie mówię o cenie bo ta nieco odstrasza natomiast myślę o inwestycji typu raz a dobrze (i na wiele lat). Generalnie szukam rozwiązania, które da mi też dostęp do serwisu z częściami pod ręką (Bydgoszcz) tak, by w razie problemów rozwiązać problem w kilka godzin a nie dni w oczekiwaniu na jakiś detal, który będzie płynąć statkiem z Kamczatki czy skądś tam... Przy instalacji układ otwarty będzie zmieniony na zamknięty i z czasem będę chciał wymienić grzejniki (*jeżeli stare się nie spiszą). Kilka pytań:

Na co zwracać uwagę przy zakupie pieca na pellet?

Czy ten model HT można nazwać "innowacyjnym" czy też może inni producenci mają lepsze rozwiązania?

Dzięki za odpowiedzi,

Pozdrawiam.

Edytowane przez Tenaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem zadowolony - od 2013 używam modelu DasPell z palnikiem Xmini; kocioł bardzo wygodnie się czyści, śmiga bezawaryjnie (wymieniałem tylko grzałkę po ponad 6tys. cykli rozpaleń); jeśli chodzi o sterownik to nie widziałem lepszego (u mnie Plum RControl 890);

po Xmini doszły Roto, a obecnie mają palniki własnej konstrukcji Pellhard i Pellhard Plus z automatycznym zgarniaczem szlaki (ale nie widziałem jeszcze opinii na jego temat - może będziesz pierwszy)

obecnie zdaje się w standardzie jest zawirowywacz, zmieniła się też konstrukcja zasobnika paliwa; z opcji dodatkowych masz regulator ecoster i moduł internetowy + moduły rozszerzeń;

polecam montaż palnika na drzwiczkach (wygodny dostęp) - przed zakupem popytaj o szczegóły u producenta/sprzedawcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co liczyć na obslugowosc podobna do gazu czy oleju. Przy oleju jedyna obsługa to pokazanie gdzie się podłączyć wężem przy pellecie już trzeba przenieść opał, raz w tygodniu dosypac i wybrać z pieca pył z pieca.

 

Jedyny plus to połowa kosztów i nawóz do ogródka. Coś za coś albo masz zero obsługi albo jedno zero więcej na koncie. :D.

 

Wysłane z mojego Q5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciejS01 - wszystko, co nie jest kopciuchem gdzie czasem muszę spędzić kilka godzin dziennie na dojściu do ładu z tym dziadem, to będzie dla mnie "bezobsługowe" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciejS01 - wszystko, co nie jest kopciuchem gdzie czasem muszę spędzić kilka godzin dziennie na dojściu do ładu z tym dziadem, to będzie dla mnie "bezobsługowe" ;)

Co można robić po kilka godzin dziennie przy obsłudze kotła zasypowego ? Chyba masz jakiś bieda szyb i węgiel sam z niego wydobywasz albo po drzewo chodzisz do lasu ? U mnie na dwa rozpalenia ( bo tylko przepalam) potrzeba łącznie max. 0,5 godziny dziennie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba jeszcze w międzyczasie browarka sobie ciągniesz zanim się rozpali...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.