Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D


darecki2308

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego moim zdaniem instalacja 4D to poroniony pomysł. Wystarczy 3D 1" za nią pompa CO oraz mała pompa obiegu kotłowego. Temperatura powrotu zapewniona w 100 % i sterowalność obiegu CO także. Tak zabezpieczonego kotła żaden producent nie będzie negować a gdyby nawet zaczął to rzeczoznawca sądowy szybko mu to "z pustego łba" wybije !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak masz racje tylko musisz zastosowac czujnik temp powrotu z blokowanym potencjometrem ktory bedzie sterował pompą i jest wszytko ok i jak piszesz nie do ruszenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie Wszytskich. Ja nie bedę zakładał dodatkowej pomy do układu kotłowego - po co narażać się na dodatkowe koszta - koszt samej pomy i pożnej energi elektrycznej.Ze względu na mój nowy piec Dakon Dor 12 13.5kW zamontuję zawór 4d o rozmiarze 5/4 bo tańszy. Nie planuję zandnego siłownika do niego.Układ mam zakmnięty , piec na miarkowniku ciągu jak sie woda zagotuję to mam wężownicę schładzającą wbudowaną w piec. Uważam że 4d 5/4 przy moim piecu będzie wystarczający.Wczoraj byłem u znajowego piec z zasobnikiem na eko groszek moc 22kW i też ma 4d 5/4 i spsuje się bardzo dobrze bez żadnej pompy kotłowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, piec na miarkowniku ciągu jak sie woda zagotuję to mam wężownicę schładzającą wbudowaną w piec.

Ja nie posiadam żadnej wężownicy schładzającej , tylko na miarkowniku ,kiedyś miałem za dużo dostarczanego powietrza wtórnego i piec doszedł tylko do 85 st., i muszę z tym uważać :D , i czasem chodzą mi po głowie czarne myśli co będzie jak się zawiesi miarkownik :ph34r: .

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko Dareck.Pan z linka za 200zł ma 5/4 gdyby miał za 200zł 6/4 brałbym odrazu mosiężny esbe.Teraz czekam na wiadomość ile będzie kosztować 6/4 ale pewnie drożej wieć pozostanę chyba przy swoim wyborze 5/4 Womix mosiężny,a ku kumpla różnica z tympiecem na eko groszek i zaworem 5/4 to zasilanie 65 , powrót 55

Edytowane przez cziko82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu podam temp. u mnie:

- zasilanie 60 st. C

- powrót 45 st. C

Zawór 6/4 Honeywella obieg kotłowy także 6/4, kocioł Ling Combi 28 kW

 

Chyba większość się zgodzi że te 45 st na powrocie troche mało. Powinno być powyżej punktu rosy czyli 50-55, o czym większość producentów wspomina w instrukcji i warunkach gwarancji.

 

Ale co tam, to Twój kocioł, więc.... wolnoć Tomku w swoim domku....

 

Niektórzy to ustawiają 45st na kotle :) i mają temp powrotu w serdecznym poważaniu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego twierdzę, że wymaganie 4D przez producentów jako najlepsze rozwiązanie do zabezpieczenia kotła to fikcja !

Zauważ, że na kotle mam 60 stopni a na powrocie jedynie 45 stopni i to poprzez zawór 6/4 i obieg kotłowy najbliżej jak tylko się dało na "plecach" kotła. Są skuteczniejsze rozwiązania pompa kotłowa, sprzęgło bądź wymiennik ale tych rozwiązań "producenci" nie promują w swych DTR.

 

PS: w trybie pogodowym sterownik Recalart zainstalowany w Ling Combi sam ustawia temperaturę kotła, więc użytkownik nie ma przez to wpływu na temperaturę powrotu kotła ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację, ja też się musiałem przekonać że sam zawór 4D (obojętnie jakiej średnicy) to pól środek, ma to dopiero sens z pompą kotłową na powrocie. Ale jak widzę niektórzy i tak nie uwierzą i zamontują sam zawór, a zbyt niska temp powrotu będzie dalej ich zmorą, albo oleją temat.

 

Ja wyłączyłem pogodowe sterowanie temp kotła, pogodówka działa jedynie dla mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale tu nic się nie pisze o ochronie powrotu za pomocą czujnika na powrocie zapiętego do sterownika siłownika zaworu.

To on odpowiada za temp. powrotu i jak będzie za niska, to po prostu zawór zamknie.

Bez żadnej pompy kotłowej.

Oczywiście, żeby to działało, to oprócz odpowiedniej instalacji trzeba utrzymywać na kotle odpowiednią temperaturę zasilania.

Jest to oczywiście trudniejsze do realizacji niż proste podpięcie dodatkowej pompy kotłowej ale tak też się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal

ale napisz jeszcze ile kosztuje sterownik który steruje przynajmniej dwoma pompami dla innych jeszcze dmuchawą i zaworem 4d tak jak piszesz taki sterownik to firma tech st nie pamiętam dokładnie ale ten sterownik kosztuje ok 300 zł i steruje jedną pompą i ma funkcję ochrony powrotu ale jeżeli w domu nie ma odpowiedniej temp to coś za coś albo chronisz powrót albo grzejesz dom chyba że na kotle trzymasz 80-90 st ale czy to nie za dużo czy opał za szybko nie będzie się wypalał , a jeżeli sterownik ma obsługiwać te wszystkie funkcje o których pisałem na początku to cena też jest dość trochę wyższa zależy jaki sterownik ale tak ok od 600 wzwyż i poco tyle płacić jeżeli można kupić tańszy sterownik ja za kryptona cwu + pilot r dałem 310zł a pompa cwu w 100 procentach zabezpiecza powrót tylko pod warunkiem że pracuje równolegle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa o której wspominałem - Omnigena zielona 25-40 pobiera ok 30W na 1 biegu także całkiem mało.

 

Sterownik ecomax800R ma czujnik na powrocie i działa tak jak mówisz, tyle że bez pompy to efekt był taki że kocioł grzał sam siebie, puszczając mało co ciepła na dom. Dopiero przy temp na kotle ok 75st miało by to sens - ale znów utrzymywanie tak wysokiej temp nie jest zbyt oszczędne. Ja już ten temat sam przerabiałem próbując różnych sposobów, najprostszym i rozwiązującym problem było dołożenie pompy kotłowej i tyle. W trybie letnim grzejąc sam bojler pompa kotłowa nie musi działać, bo wtedy temp powrotu jest ok 5 st niższa od zasilania (przy 4d 5/4"). Mimo że krążenie jest przez pompę kotłową która ma przyłącza 1".

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie zainstalowanego zaworu 4D w mojej instalacji, Otóż dzisiaj pierwszy raz rozpaliłem kocioł Reto Uni Duo i nie mogłem uzyskać wymaganej temperatury powrotu i przeglądając internet zwróciłem uwagę, że mogę mieć źle zamontowany zawór 4d z siłownikiem. Proszę o radę, czy zawór został prawidłowo zainstalowany. Uważam że powinien być zamontowany odwrotnie jak na poniższym zdjęciu (choć mogę się mylić). Z góry dziękuję

post-19344-0-47873200-1350412563_thumb.jpg

Edytowane przez fredo79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie zainstalowanego zaworu 4D w mojej instalacji, Otóż dzisiaj pierwszy raz rozpaliłem kocioł Reto Uni Duo i nie mogłem uzyskać wymaganej temperatury powrotu i przeglądając internet zwróciłem uwagę, że mogę mieć źle zamontowany zawór 4d z siłownikiem. Proszę o radę, czy zawór został prawidłowo zainstalowany. Uważam że powinien być zamontowany odwrotnie jak na poniższym zdjęciu (choć mogę się mylić). Z góry dziękuję

niewiem też jaki masz zawór bo esbe ma pozaznaczane na końcach symbole i np. kwadrat to powrót a kółko to znaczy podłaczenie do kotła http://infoweb.esbe.se/files/55768/VRG140_PL_99501364_A_LR.pdf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór jest zamontowany poprawnie.

Na zdjęciu widać że jest otwarty w okolicy 50%.

Tu problemem leży w ustawieniach sterownika, a i tak się okaże że żeby był gorący powrót i ciepło w domu to musi być pompa kotłowa :)

Mam ten sam sterownik więc mogę pomóc.

Najpierw zacznij od wejścia do ustawień "sterowanie ręczne" i czy po wybraniu ostatnich pozycji - otwieranie i zamykanie mieszacza zachowuje się on poprawnie (zgodnie z 1 zdjęciem zaworu).

 

Potwierdzam słowa Digitrax, za mała średnica i za długi ten obieg kotłowy. Może to działać ale tylko z pompą kotłową - czy masz takową zamontowaną?

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.