Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D


darecki2308

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj ściągnąłem siłownik z zaworu i zauważyłem, że na zaworze jest ustawiona pozycja na 5 więc przestawiłem go na 0 i dopiero założyłem siłownik. Po rozpaleniu kotła wszystko już działało poprawnie. Zadałem temperaturę powrotu na 51 a na kotle 70 i póki co grzeje. Ustawiłem zamknięcie zaworu na 21%. temp zadana na mieszaczu to 50 stopni ale idzie tylko 35-40 stopni. Zawór prawie non stop pracuje, po przekroczeniu 56 stopni otwiera się i puszcza wodę do c.o. i zaraz znowu zamyka się (wtedy tem. powrotu spada gdzieś do 41 stopni i zaraz znowu rośnie) pompę c.w.u. mam wyłączoną.

Jonaik czy w takim przypadku mimo wszystko muszę instalować tą pompę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy termostat przylgowy, który będzie ją załączać w chwili gdy temp powrotu spadnie ponizej np 55 stopni. Zasilanie tej pompy podłącz do wyjścia zasilania pompy CO tylko sprawdź czy moc obu pomp nie będzie przeciażeniem dla wyjścia sterownika kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź sobie na moją stronkę i zobacz w galerii zasadę działania zaworu czterodrogowego http://www.mushasi.pl

Jutro zrobię zdjęcia u klienta bo u niego jest czysto i przejrzyście , system dział bez zarzutu i jak klient stwierdził 2x prawie mniej opału idzie a do tego ma jeszcze 400 litrów ciepłej wody gratis

Edytowane przez Mushasi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie są twoje obserwacje co do jej pracy przy takim podłączeniu?

pompuje cały czas, niezależnie od temperatur, czy też jest wyłączana poniżej np 40C lub powyżej np 60C?

Pompa pracuje cały czas, po przekroczeniu na kotle 40st, nawet jak temp powrotu ma powyżej 60st. Niby jest to pewnym mankamentem, ale z drugiej strony temp na kotle jest stale wyrównywana i siłownik mieszacza płynniej wtedy pracuje, niż gdyby temp powrotu stale skakała będąc sterowana termostatem lub czymś takim.

Może kiedyś ten sterownik będzie miał takie programowe wsparcie dla pompy kotłowej, bo przecież dokładnie wiadomo jaka jest ustawiona temp minimalna powrotu i jaką temp ma powrót w danej chwili dzięki czujnikowi na powrocie. Także teoretycznie takie precyzyjniejsze sterowanie pompą kotłową jest w zasięgu możliwości tego sterownika, o ile firma Plum się tym zainteresuje i uzna modyfikacje softu pod tym kątem za stosowne.

Szczerze mówiąc w okresie zimowym stała praca pompy kotłowej nie jest zła, natomiast w okresie letnim u mnie pompa kotłowa nie musi wogóle działać, a i tak temp powrotu jest o 3-5 st niższa od zasilania. Czyli przy zamkniętym mieszaczu grawitacja nawet działa ok, przy zaworze i rurach 5/4".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie kocioł ma ma przecież osobny króciec do podczepienia CWU ,a u Ciebie widzę że jest on niewykorzystany i zaślepiony - było chociaż do niego podczepić manometr.

 

Zdjęcie było robione jeszcze przed pierwszym rozpaleniem i manometr jest zamontowany.

 

Pompa pracuje cały czas, po przekroczeniu na kotle 40st, nawet jak temp powrotu ma powyżej 60st. Niby jest to pewnym mankamentem, ale z drugiej strony temp na kotle jest stale wyrównywana i siłownik mieszacza płynniej wtedy pracuje, niż gdyby temp powrotu stale skakała będąc sterowana termostatem lub czymś takim.

 

A mógłbyś bardziej napisać o jaki mankament chodzi.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie ecomaxa. Po podłączeniu niezbędnego okablowania do działania kotła zostały mi trzy kable: pompa mieszacza, termostat pokojowy i sygnalizacja alarmów.

I tak teraz się zastanawiam czy instalator przypadkiem nie pomylił podłączenia do pomp. Pompa która jest za zaworem 4d (na instalacji, która idzie na grzejniki) ma podłączenie okablowania pompy C.O. a powinno chyba mieć podłączenie mieszacza. Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś bardziej napisać o jaki mankament chodzi.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie ecomaxa. Po podłączeniu niezbędnego okablowania do działania kotła zostały mi trzy kable: pompa mieszacza, termostat pokojowy i sygnalizacja alarmów.

I tak teraz się zastanawiam czy instalator przypadkiem nie pomylił podłączenia do pomp. Pompa która jest za zaworem 4d (na instalacji, która idzie na grzejniki) ma podłączenie okablowania pompy C.O. a powinno chyba mieć podłączenie mieszacza. Czy się mylę?

 

Mówiąc mankament - miałem na myśli stałą prace pompy kotłowej niezależnie od temp powrotu. Ale jak później dopowiedziałem nie jest to takie do końca złe, bo na kotle jest wyrównana temp i siłownik mieszacza nie szaleje.

 

Masz rację, ta pompa o której mówisz czyli za zaworem 4d to pompa mieszacza i powinna być do takiego kabla podczepiona, jak dołożysz dodatkową pompe kotłową to dopiero ją podczepisz jako CO i zmieniasz ustawienie w sterowniku - tak jak wcześniej było na forum mówione.

 

Pozostałe przewody nie są Ci potrzebne, a panel pokojowy ecoster podpina się do osobnego złącza, lub bezpośrednio do sterownika.

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.