Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D


darecki2308

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak.

Zawór nie musi być 5/4 może być inny ja taki zaproponowałem bo wiem że u mnie przez taki idzie dobrze grawitacja.

Nie mam też pewności do tych rurek 1" czy muszą takie być pogadaj z jakimś hydraulikiem.

Kolejność podłączenia i schemat raczej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a czy zawór 4d wraz z N.W. musi być dławione ,nie spotkałem się nigdzie w schematach że naczynie wzbiorcze jest podłączone inaczej ,mimo że tak obecnie posiadam .

widziałeś to ? link poniżej

http://www.info-ogrz...ogrzewania.html

http://www.info-ogrz..._grzewczej.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,schemat który podałes w linku jast idealny . Wyczytałem wczoraj ,aby naczynie wzbiorcze było zamontowane bezpośrednio z pieca ,a robiłem to za zaworem różnicowym . Teraz myślę że może dobrze działa gdy pompa nie pracuje ,ale w momencie kiedy działa ,zawór ten jest domykany poprzez ciśnienie ,a tym samym w momencie gotowania wyższe ciśnienie aby przeszło przez ZR .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj tak jak piszesz to obecnie mam wszystko podłączone świadomy jestem że jest podłączone znośnie ,ale nie poprawnie w 100% i dlatego wrzuciłem mój nowy schemat aby koledzy z dużym doświadczeniem doradzili o poprawności podłączenia ,i z czego wynika jest ok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Schemat z linku jest ok. Brak na nim zasobnika c.w.u. powinien być wpięty tak jak naczynie wzbiorcze pomiędzy kotłem a zaworem 4d.

Nie wiem czym masz zamiar sterować pompą c.w.u. ? Myślę że na podłączeniu zasobnika trzeba by zamontować jeszcze zawory zwrotne w celu zabezpieczenia przed grawitacyjnym ochłodzeniem wody w zasobniku w sytuacji wyłączonej pompy i wygaśnięcia kotła no i naczynie przeponowe do c.w.u.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Schemat z linku jest ok. Brak na nim zasobnika c.w.u. powinien być wpięty tak jak naczynie wzbiorcze pomiędzy kotłem a zaworem 4d.

Nie wiem czym masz zamiar sterować pompą c.w.u. ? Myślę że na podłączeniu zasobnika trzeba by zamontować jeszcze zawory zwrotne w celu zabezpieczenia przed grawitacyjnym ochłodzeniem wody w zasobniku w sytuacji wyłączonej pompy i wygaśnięcia kotła no i naczynie przeponowe do c.w.u.

 

witaj my jesteśmy z moimi pytaniami na prostej ale wyjąłeś mi z ust , pytanie co do zaworów zwrotnych jak i zbiornikiem przeponowym .

gdzie mogę jeszcze wstawić owe zawory zwrotne TYLKO KLAPOWE , za pompą do c.w.u jeden jest nawet na schemacie ,jeszcze gdzieś ? jak opanuje zawory , przejdziemy do naczynia przeponowego ? czy jest sens ? nie jest zalecane co mi wiadomo, ale zapobiega jakimś tam skokom wody ;)

czy dobrze rozumiem że 5/4 to to samo co 1 i 1/4 ?

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

5/4 to to samo co 1i1/4 .Jeśli chodzi o zawory to nie pomogę bo ich niestety nie mam (nie trafiłem jeszcze wtedy na to forum ) szukaj na forum było o tym. U mnie nie ma problemu grawitacji w c.w.u bo baniak jest stojący i stoi niżej niż kocioł pewnie dlatego hydraulik ich nie dał a może po prostu nie wiedział . Gdybym teraz to montował to mimo wszystko kupił bym je i uparł się na ich zamontowanie.

Jeśli chodzi o naczynie przeponowe to jest konieczne i montuje się je na wodzie użytkowej jako bufor dla różnicy objętości zimnej i podgrzanej wody to jest takie białe naczynie czerwone jest do układu zamkniętego c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam staram się wszystko poskładać w głowie w jedną całości więc jeśli schemat mamy z głowy to super , :D co do zaworów zwrotnych jestem już w temacie ,montuje się je za pompą np.przy zbiorniku c.w.u jak i przed zaworem 4d , zadaniem zaworu zwrotnego klapowego przed c.w.u jest nie podbieranie wody nagrzanej z c.w.u w układ c.o. jak startuje pompa na c.o. jak również przed zaworem 4d na zasilaniu ,aby nie było takiej samej sytuacji jak wspomniałem, nie była podkradana woda z c.o. jak załącza się pompa ładująca c.w.u ;)

ja zbiornik chcę postawić obok pieca . 220l pionowy i ciągle czytam i zasięgam info . czy montować tą pompę czy nie do .c.w.u jedni piszą że tak inni że może nie być ważne aby był zawór zwrotny klapowy . nie na sprężynce .

teraz wnikam w te naczynie przeponowe .

czy jest naprawdę konieczne ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o naczynie przeponowe to jest konieczne i montuje się je na wodzie użytkowej jako bufor dla różnicy objętości zimnej i podgrzanej wody to jest takie białe naczynie czerwone jest do układu zamkniętego c.o.

Witam,

Naczynie to ma być srebrne i tylko srebrne.

Choć tak naprawdę chodzi o to, żeby miało atest higieniczny, jak będzie miało inny kolor to trudno, trafił się malarz daltonista...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam staram się wszystko poskładać w głowie w jedną całości więc jeśli schemat mamy z głowy to super , :D co do zaworów zwrotnych jestem już w temacie ,montuje się je za pompą np.przy zbiorniku c.w.u jak i przed zaworem 4d , zadaniem zaworu zwrotnego klapowego przed c.w.u jest nie podbieranie wody nagrzanej z c.w.u w układ c.o. jak startuje pompa na c.o. jak również przed zaworem 4d na zasilaniu ,aby nie było takiej samej sytuacji jak wspomniałem, nie była podkradana woda z c.o. jak załącza się pompa ładująca c.w.u ;)

ja zbiornik chcę postawić obok pieca . 220l pionowy i ciągle czytam i zasięgam info . czy montować tą pompę czy nie do .c.w.u jedni piszą że tak inni że może nie być ważne aby był zawór zwrotny klapowy . nie na sprężynce .

teraz wnikam w te naczynie przeponowe .

czy jest naprawdę konieczne ?????

Witam,

Kolego, jeśli sam masz zamiar to obmyślać, to radzę załóż pompę na cwu (tylko sprawdź czy sterownik takową obsługuje) a zawór daj za tą pompą.

Będzie wtedy na pewno bez problemów, inaczej nie wróże za różowo.

 

Nie wiem co rozumiesz przez pojęcie "przed 4D", ale ten zawór ma być nie żadne przed 4D ani za 4D tylko po prostu za pompą obwodu c.o i tu radzę założyć taki ze sprężynką.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Naczynie to ma być srebrne i tylko srebrne. Choć tak naprawdę chodzi o to, żeby miało atest higieniczny, jak będzie miało inny kolor to trudno, trafił się malarz daltonista... Pozdrawiam.

 

a uzyskam informację gdzie mogę wstawić ten zbiorniczek przeponowy jeśli jest tak bardzo potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kolego, jeśli sam masz zamiar to obmyślać, to radzę załóż pompę na cwu (tylko sprawdź czy sterownik takową obsługuje) a zawór daj za tą pompą.

Będzie wtedy na pewno bez problemów, inaczej nie wróże za różowo.

 

Nie wiem co rozumiesz przez pojęcie "przed 4D", ale ten zawór ma być nie żadne przed 4D ani za 4D tylko po prostu za pompą obwodu c.o i tu radzę założyć taki ze sprężynką.

 

Pozdrawiam.

co do owych zaworów może źle opisałem chodzi mi o to

post n10 lub poprawiony nr 20

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4519-poprawinie-skopanej-instalacji/

dla bliższego wyjaśnienia o te wszystkie zwrotne klapowe zawory zamieszczone na tym schemacie co jest ok.link poniżej co ty na to

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=3992

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czyli zmiana zaworu 4d wielkość na 5/4 rura do n. wzbiorczego 1 cal . jak i również 1 cal do c.w.u., ale zawór 4d chcę na grzejniki ..

zasilanie z kotła trójnik 5/4 1 strona kocioł , do góry zawór 4d na grzejniki i prosto c.w.u , czy to jest nie poprawnie ? i wcześniej przy kotle trójnik 5/4 na 1 cal który idzie na naczynie wzbiorcze ?

 

czy dobrze to rozumiem jeśli nie to daj znać ,wciąż będę czytał inform. schematów i będę korygował swe błędy w opisie na forum bym to dobrze zrozumiał i miał podłączone tak jak trzeba :P

 

To może ja tez coś dopisze w temacie: Zawór 4D 6/4, obieg kotłowy 6/4 i działa grawitacyjnie, rura do NW Cu-28mm, a rozdzielacze podłączone śrubunkami 5/4. C.W.U. podłączone za pompą Cu-22mm i w zupełności wystarcza. Na zdjęciu nie ma podłączonej pompy c.w.u., ale podejście widać!

Dział bez problemowo. A, że piec przewymiarowany, to bez zaworu była kaszana totalna! Teraz, to po prostu jakaś namiastka komfortu ;-).

Pozdrawiam.

post-9321-0-82310300-1329173389_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a uzyskam informację gdzie mogę wstawić ten zbiorniczek przeponowy jeśli jest tak bardzo potrzebny

Przede wszystkim w obwodzie wody użytkowej.

Od strony wodociągów ma być zawór zwrotny (najbardziej mi się tu podoba sprężynkowy), potem ten zbiornik przeponowy wraz z zaworem bezpieczeństwa a następnie bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla bliższego wyjaśnienia o te wszystkie zwrotne klapowe zawory zamieszczone na tym schemacie co jest ok.link poniżej co ty na to

http://forum.info-og...&attach_id=3992

No niestety to jest źle.

Nie są potrzebne 2 zawory zwrotne w okolicach 4D.

Wystarczy 1 i to za pompą c.o., tak jak pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim w obwodzie wody użytkowej.

Od strony wodociągów ma być zawór zwrotny (najbardziej mi się tu podoba sprężynkowy), potem ten zbiornik przeponowy wraz z zaworem bezpieczeństwa a następnie bojler.

 

proszę o sprawdzenie i potwierdzenie poprawności

w linku poniżej

https://lh5.googleusercontent.com/-7Ax01AlyT3s/TzJNCAViYbI/AAAAAAAAADs/zbyzLgtwfH8/s512/bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u.jpg?gl=PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to powinno wyglądać! Zawór zwrotny może być zintegrowany razem z zaworem bezpieczeństwa.

 

Bardzo dziękuję za fotkę , ;) ten filtr obok jest podłączony , przy wyjściu z wodociągu czy zimna na mieszkanie ?

jak często go czyścisz lub wymieniasz wkład?

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.