Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D


darecki2308

Rekomendowane odpowiedzi

Samo się odpowietrza, bo już jest zamontowane jak trzeba:).

Zdjęcie jest sprzed poprawki. Rurka została zgrzana odwrotnie, ot zamieszanie na placu budowy było:).

 

O ciekawe a masz może fotkę jak to wygląda w tej chwili ? że się samo odpowietrza jaka zasada ?podłączenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ciekawe a masz może fotkę jak to wygląda w tej chwili ? że się samo odpowietrza jaka zasada ?podłączenia ?

Jest odwrotnie zamontowany zbiornik, wejściem do góry i w ten sposób powietrze, które płynie z wodą może swobodnie z niego ujść.

Zdjęcia nie posiadam, już po poprawkach nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten widoczny filtr węglowy tylko pod baterię zlewozmywaka. Wcześniej na wejściu wodociągu mam baterie filtrów, bo gruz leci niemiłosierny.

Witaj dzięki za info

u mnie nie ma gruzu ;) tylko ewent . myślałem o filtrze aby kamień ewent. osad na rury nie osiadał . dzięki bardzo za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest odwrotnie zamontowany zbiornik, wejściem do góry i w ten sposób powietrze, które płynie z wodą może swobodnie z niego ujść.

Zdjęcia nie posiadam, już po poprawkach nie robiłem.

Czyli po prosu zamontuję go do góry nogami i mam z głowy ? dzięki za info pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

a jaką masz moc pieca? nie możesz dać 5/4

bo ja dam chyba 5/4

Witaj moc pieca :lol: 8 kw

ale chcę 6/4 chyba ,że ktoś mnie przekona że nie będzie problemu z 5/4 :D

 

http://forum.info-og...wy/page__st__20

post 26 ;)

a ja mam pytanie do tomcar11 bo mam piec taki jak Ty i też mam dylemat jaki kupić 4d 6/4 czy 5/4 wiec pytanie czy sprawdza Ci się ten 5/4?? ja narazie nie bede kupował strownika do zaworu i bedę kręcił ręcznie

masz dylemat ? :rolleyes:

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie mam dylemat i nie wiem własnie jaki wybrać bo 5/4 tańszy ale czy nie bedzie kłopotów napisałem też do tomcar11 i nie odpowiada, a zawór musze kupić maksymalnie do poniedziału kurczeeee...........

 

ale tak patrząc na rozmiar to 5/4 to dn 32 a 6/4 to dn 40 wiec tylko 8mm różnicy , wiec chyba kupie 5/4 sam zawór a obieg kotłowy zrobię ze stali 6/4 i myślę że nie bedzie problemów , bo na forum wyczytałem że ktoś przy 22kw dał 5/4 i mu to śmiga tz obieg kotłowy wiec przy moim 13,5 kw bezproblemu stylknie co o tym sądzicie??

 

szkoda że tomcar11 nie odzywa się bo on ma taki sam piec jak ja kupiłem

Edytowane przez cziko82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz może czego oczekujesz po takim zaworze i jakie ma być jego podstawowe zadanie. Skoro masz rozterkę odnośnie średnicy, to ja wnioskuje że pewnie najbardziej chodzi o wysoką temp powrotu.

Ja już przez to przechodziłem i stwierdzam jednoznacznie że jak chcesz mieć temp powrotu wysoką , to za zaworem 4d i tak musi być pompa np 25-40 na 1 biegu. Krążenie grawitacyjne nawet przy tak grubych rurach jest za wolne, a różnica zasilanie/ powrót to ok 8-10st.

 

Zawór 4d 6/4 mimo że jest drogi i tak niestety nie daje Ci gwarancji że osiągniesz zamierzony cel.

Ja radzę takie rozwiązanie jak zrobiłem u siebie, czyli 4d 5/4" Womix (z siłownikiem) - bo jest dobry i tani (widziałem że eQubek ma takie w dobrej cenie na allegro), a do tego np. pompka zielona Omnigena 25-40 - bo jest cicha, tania i mało prądu czerpie.

Na marginesie - bieg kotłowy przy takim zaworze musi być najkrótszy jak się da.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam kocioł 25,5 wyjście z kotła 5/4 i zawór też 5/4.Pompa Co i Cwu .Instalacja ma też zawór różnicowy i w razie braku prądu po ręcznym otwarciu zaworu wszystkie kaloryfery grzeją grawitacyjnie bez problemu. Jeśli chodzi o zawór 6/4 to trzeba jeszcze brać po uwagę to że ewentualny siłownik zaworu też musi być mocniejszy a i cena zaworu 6/4 jak i siłownika do niego jest większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zawór 6/4 to trzeba jeszcze brać po uwagę to że ewentualny siłownik zaworu też musi być mocniejszy a i cena zaworu 6/4 jak i siłownika do niego jest większa.

Witam czy to prawda ?

ja osobiście nie jestem zainteresowany siłownikiem i nie wiem czy będę czas pokaże ?

ale czy tak jest w rzeczywistości , że do każdego zaworu przewidziany jest odpowiednik siłownika ,?

rozumiem czas otwarcia , ale ten od zaworu 5/4 nie podejdzie do 6/4 dziwne :( i nie pamiętam czy była tu http://infoweb.esbe.se/files/55714/Rotary%20Motorized%20valves_PL_99501364_A_LR.pdf

mowa o tym co piszesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez nie jestem zainteresowany siłownikiem pompka na obiegu kotłowym też mnie nie intersuje kolejna 3 pompka bo wtedy wystraczył by mi 3d z pompą na kotłowym bo mam na wszytskich grzejnikach głowice elektroniczne termostatyczne. Zrobię tak zaryzykuję obieg kotłowy zrobię na 6/4 ale zawór 4d dam 5/4 i jakby to coś szfankowało w razie braku prądu itp to wtedy 5/4 sprzedam i kupię 6/4 w poniedziałek kupuję 5/4 także odezwę się i opiszę iak to zmontuję podłączę odpale piec i potestuję.Z moich obserwacji wynika,że ile osób tyle zdań i jeszcze jedno mi się nasuwa do głowy że kazda instalacją jest inna przepływy itp itd.......... wiec co bedzie dobre dla każdego trzeba troszkę zaryzykować z konkretnym rozwiązaniem.Jest jeszcze jedno rozwiazanie jakby brakło prądu i garwitacji nie było.......... zasilanie awaryjne ale to znowu wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam ale wydaje mi się, iż zakładając za duży 4D skazujemy się na to, iż będzie pracował na pozycji skrajnej cały czas. Czyli będzie mało sterowalny. Zakładając za mały skazujemy się na brak grawitacji, którą chcemy uzyskać.

Poza tym jest coś takiego jak KVS. Mały zawór może mieć większy przepływ (mniejsze opory) jak duży zawór. Wszystko zależy jak został wyprodukowany.

Co do siłowników to żeczywiście np. womix robi podział na MP6 i MP10. I do większych zaworów są mocniejsze siłowniki. Zresztą jak patrze danfoss robi podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam ale wydaje mi się, iż zakładając za duży 4D skazujemy się na to, iż będzie pracował na pozycji skrajnej cały czas. Czyli będzie mało sterowalny. Zakładając za mały skazujemy się na brak grawitacji, którą chcemy uzyskać.

Poza tym jest coś takiego jak KVS. Mały zawór może mieć większy przepływ (mniejsze opory) jak duży zawór. Wszystko zależy jak został wyprodukowany.

Co do siłowników to żeczywiście np. womix robi podział na MP6 i MP10. I do większych zaworów są mocniejsze siłowniki. Zresztą jak patrze danfoss robi podobnie.

jest jedna podstawowa zasada ,zawór jesli ma być sterowalny to musi byc dobrany kvs ,czyli dla kotła np 25kW zawor 3/4 to jest max i dotego pompa kotłowa i obiegowa CO i wtedy mozemy sterowac ,jesli mówimy o instalowaniu zaworu DN 40 do kotła 25 kW a zawór moze obługiwac 200kW to aż mnie coś trafia jak ktoś mówi o sterowaniu takim zaworem ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście sterowalność jest zależna od zapewnienia odpowiednio dużego przepływu i tu jest ten dylemat.

Producenci zaworów to raczej zakładają, że będzie pompa po każdej stronie czyli kotłowa też i wtedy zawór można dobrze dobrać.[czyt.: mniejszy]

Tylko jak potraktować te wszystkie rysunki na schematach podłączenia kotła gdzie w 90% przypadków zakłada się pracę grawitacyjną w obwodzie pierwotnym - to oni wymuszają dobieranie tak dużych zaworów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że producenci mają prawników i ze zalecają to jest zalecenie ,jesli instalauje sie zawór 4d który ma dwa obiegi to zgodnie ze sztuką nalezy robić albo dwa obiegi na gwaritacji albo dwa obiegi wymuszone i to jest jedyna i słuszna prawidłowośc ,każde inny montaz jest nieprawidłowy a dyskucja jest podobna do bicia piany jak truskawki jeszcze zielone ...

podpowiem tylko że jedez z wiekszych producentów zagłebia pleszewskiego przyjezdza na obiekt bo kocioł przecieka ,ewidentnie wina niskiej temperatury ,gdyz wzery ze szok ,zawór 4 d jest i pompa na podłogówkę ,oględziny i protokól że gwarancja nie uwzglednionia ,nieprawidłowy montaz zaworu 4d ,brak zapewnienia wymuszonego obiegu na powrocie i temperatury montaz niezgony ze sztuką ,brak pompy na drugim obiegu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekajcie, powinienem mieć dwie pompy? To gdzie je umieścić? Kotłowa to rozumiem do krótkiego obiegu - gdzie ją umieścić? Pompa c.o. to rozumiem przed zaworem 4 d od strony powrotu, tak? A pompa kotłowa to może być jakaś najsłabsza jak rozumiem, byle woda krążyła?

tak

jedna pompa pod zaworem na powrocie do kotła np 25/40 na pierwszym biegu(ok 20Watt) ,druga nad zaworem jako zasilanie do grzejników lub podłogówki ,tam pompa wg potrzeb ,do tego mozesz sastosowac sterownik pogodowy z krzywa grzania i dodatkowym czujnikiem powrotu i wysteowanie pompy kotłowej i masz komfort i spokój na 15 lat z kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.