Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimatyzacja kanałowa do 60m/2


Trener40

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda następująco. Do ogrzania jest niewiele (ok 60m/2), a dokladnie dwa pokoje, kuchnia, łazienka (przedpokój przechodni, więc tu nie trzeba grzać. Teraz też nie ma grzejnika i jest OK. 

Poddasze  nieużytkowe , więc możliwości montażowe są. 

Na te chwilę zastanawiam się nad Rotenso Nevo N35Xi 3.5KW.  Może ktoś się wypowiedzieć lub zaproponować inne rozwiązanie... 

IMG-20220407-WA0011.thumb.jpg.71433b0b1c1d786add1382fa42660090.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest ciekawy. Taki układ znakomitą część czasu będzie ( powinien ) działał na mocy minimalnej. Dlatego warto pogrzebać w necie popytać u wykonawcy i dowiedzieć się jak działa sam układ sterowania mocą. Chodzi o taktowanie jednostki zewnętrznej.

Powiem na swoim przykładzie.  Układ może działać na mocy minimalnej. U mnie jest to około 600 watów. Ale pies jest pogrzebany w tym jak moc minimalna jest liczona. Bo jeżeli średniodobowo to doopa. Układ będzie się załączał pięć milionów razy na dobę i mamy permanentne taktowanie. U siebie włączam poziom ograniczenia mocy na niski lub średni. Jednostka zewnętrzna pracuje non stop na niskiej wydajności a co za tym idzie na niskim poborze energii. Przy wyższych temperaturach zewnętrznych gdzie SCOP rośnie załączam dodatkowo tryb cichy co jeszcze zmniejsza moc jednostki zewnętrznej. A wewnętrzne działają na termostatach i załączają się regularnie zależnie od potrzebnej mocy. Dla dalszej poprawy stabilności pracy na niektórych jednostkach wewnętrznych mam załączony tryb cichy. Co zmniejsza wydajność danej jednostki i dodatkowo zmniejsza taktowanie jednostki zewnętrznej.

Przy obecnych temperaturach jednostka zewnętrzna działa mi praktycznie non stop. Dla niezorientowanych dodam, że taki układ jak u mnie ( multisplit )działa do - 15 na zewnątrz. Dwa najzimniejsze miesiące ogrzewam pelletem.

Zasada działania układu kanałowego pewnie nie różni się od tego co mam u siebie. Ale sposoby sterowania zapewne mogą się różnić znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Outsider napisał:

1.Pomysł jest ciekawy. Taki układ znakomitą część czasu będzie ( powinien ) działał na mocy minimalnej.

2.Dlatego warto pogrzebać w necie popytać u wykonawcy i dowiedzieć się. 

3.Powiem na swoim przykładzie.  Układ może działać na mocy minimalnej. U mnie jest to około 600 watów. Ale pies jest pogrzebany w tym jak moc minimalna jest liczona. 

1. I o to właśnie mi chodzi, aby sobie "prykała" utrzymując zadaną temp. Oczywiście o ile warunki na to pozwolą. 

2.Pewnie, że dopytam👍

3. Na mój chłopski rozum podana moc minimalna nie jest podana jako " średniodobowa". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze ważne to sam montaż. Miałem szczęście mieć do czynienia z profesjonalistami. Układ zasilania jednostek wewnętrznych ( rurki zasilające i powrotne ) przed załączeniem do jednostki zewnętrznej zostały przedmuchane azotem pod ciśnieniem 200 barów. To zapewnia pozbycie się wszelkiej wilgoci i zanieczyszczeń. Wilgoć jest czymś co degeneruje układ. Następnie po podłączeniu rurek i przed uwolnieniem czynnika z jednostki zewnętrznej podłączyli pompę do wytworzenia próżni. I to jak dobrze pamiętam na ponad pięć godzin.

Zużycie prądu.  W 2021 zużyłem 2359 kWh  i 1300 kg pelletu ( bo tyle jeszcze miałem ). Pelletem ogrzewałem 2 miesiące i 20 dni. W tym roku pelletem ogrzewałem dwa miesiące i tydzień. I poszło 1035 kg. A prądu do chwili obecnej 484 kWh.

Zrzut ekranu 2022-04-08 o 11.43.22.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z innej "beczki" 

Jednostka zew w jakiej odległości musi/moze byc zamontowana od granicy działki. Chodzi o to, aby sąsiad nie mówił, że mu coś szumi. Pomimo tego, że są to dość ciche wentylatory, to jak się chce, to się i problem znajdzie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie mam pojęcia. U siebie mam na werandzie. Dlatego nie mam z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sprawa jednostki koło ogrodzenia rozwiązana-sąsiad bezproblemowy. 

Z kanałówki zrezygnowałem. Będą dwie niezależne jednostki Rotenso Revio 2.7kw. 

Obecnie mam taryfe G11, ale tak sobie analizuje, że taryfa G12w powinna być oszczędniejszą opcją. 

A jak Wasze tęgie głowy to analizują? 

Screenshot_2022-04-28-07-56-03-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił, czy soboty i niedziele zazwyczaj spędzacie w domu, bo jak tak, to będziecie chcieli grzać cały dzień, żeby mieć komfort, ale też inne maszyny idą w ruch, jak pralki, suszarki, itd, bo jak sie jest w domu, to coś się robi zazwyczaj, co zużywa energię.

PS: fajna prosta tableka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, esselite napisał:

Ja bym się zastanowił, czy soboty i niedziele zazwyczaj spędzacie w domu, bo jak tak, to będziecie chcieli grzać cały dzień

 

W okresie listopad-kwiecień grzeje cały czas i to obojętne czy jestem w domu, czy mnie nie ma. Tak samo bedzie z klimą. Akumulacja energii daje korzyści.

W nocy mamy niższe temp zew, więc sprawność jednostki spada, więc ta G12w wygląd dość obiecująco. 

PV nie mam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież po to wybierasz G12, żeby nie grzać cały czas , tylko w niższych taryfach , to raz.

Dwa, to w nocy też możesz obniżyć temp w pomieszczeniach, bo leżysz pod pierzyną, to nie musi dmuchać tak samo. Chcesz powiedzieć, że będzie wiało całą noc, z taką temperaturą, jaką ustawisz na dzień?

Trzy, otwieramy nowe drzwi, czy akumulacja z nawiewu, jest taka sama jak z grzejnika, albo grzania płaszczyznowego i czy opłaca się grzać non stop nawiewem, skoro nawiew ma najniższą bezwładność. Włączasz nawiew i po 15 min masz powietrze w domu ciepłe. To jak wyjeżdżasz na weekend to będziesz ogrzewał?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Trener40 napisał:

A jak Wasze tęgie głowy to analizują? 

 

Do obliczeń tego jest taki "jebitny" wzór (na stronie ENERGA), że szkoda słów 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 28.04.2022 o 08:04, Trener40 napisał:

Z kanałówki zrezygnowałem. Będą dwie niezależne jednostki Rotenso Revio 2.7kw. 

Też idę w kierunku klimatyzatorów.Już wstępnie rozmawiałem o gree,który na grzaniu ma A+++

Cena jednego klimatyzatora z montażem to 5500pln.

Czy w przypadku takiego źródła ciepła jest jakaś ulga podatkowa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dofinansowanie 30%, pod warunkiem zutylizowania obecnego źródła ogrzewania. 

Zadzwoniłem do urzędu i zapytalem Panią, dlaczego mam wywalić kociol, który ma 3-cią klase i mogę go używać do 2027 r.  Odpowiedź brzmiała :

Zakładamy nowe, wywalamy stare= otrzymujemy dofinansowanie. 

Olałem ich... 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odwiedziłem urząd i potwierdziło się to co napisałem. 

Przysługuje mi jeszcze  ulga termomodernizacyjna, która będzie rozliczona w 2023, pomimo, że pierwsze koszty z termomodernizacją poniosłem w 2019r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Trener40 sprawdzają się klimatyzatory w te upały?

Ja czekam na montaż gree na parterze.Na poddaszu mam jakąś marketową jednostkę,która obecnie zużywa 4KWh/24h.

Myślałeś o PV które by wspierały klimatyzatory w okresach przejściowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie używam jednej sztuki do chłodzenia, bo i tak przedmucha trochę chlodu do kuchni i  sypialni ( na przeciw),wiec sprawdza się nawet jedna sztuka. Druga czeka na okres zimowy, ale jak ona bedzie wykorzystywana, to dopiero czas pokaże. 

Teraz z tymi PV to juz nie jest tak dobrze. Musialbym założyć tylko na cele bytowe, a mojej sytuacji, gdy zuzywam srednio 130-160 kwh/mies, to musialaby być instalacja max 2kw, a taka mała instalacja  w okresie zimowym zrobi małą produkcję,więc sprawa malo opłacalna. Teraz gdy będę grzał klimą/ami, to wiadomo, że zużycie sporo wzrośnie, więc znowu należałoby zalozyc na dachu z 8KW żeby cos zyskać w zimie , ale co znowu zrobię z nadmiarem w lato? Sprzedać ZE tylko pozostanie.  Koszty zbyt duze na to wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 10.04.2022 o 18:38, Trener40 napisał:

Teraz z innej "beczki" 

Jednostka zew w jakiej odległości musi/moze byc zamontowana od granicy działki. Chodzi o to, aby sąsiad nie mówił, że mu coś szumi. Pomimo tego, że są to dość ciche wentylatory, to jak się chce, to się i problem znajdzie... 

Jednak trzeba uważać 😁🤣

Screenshot_2022-10-03-20-54-31-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moja gree AP 3,5KW obecnie na dobę zużywa 34KWh.

Ustawiłem ją na 21* i trzeci bieg wentylatora.Jednostka wewnętrzna czyta temperaturę z pilota,który położyłem na parapecie przy oknie.Skutkuje to tym,że klimatyzator pracuje non stop z przerwami na defros co 45 minut.Temperatura w strefie dziennej,gdzie wisi klima 22* a w strefie nocnej na poddaszu 20*

Ponoć mój dom przy średniej dobowej minus 5* potrzebuje 99KWh.

CWU grzeję  kotłem spalając drewno.Przy okazji woda CO puszczona jest na grzejniki.W lazience głowica ustawina na 22* a w pokojach 20*a jak kocioł się za bardzo rozbuja to schładzam go pompą ogrzewania podłogowego temperatura wody OP 28*

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.