Skocz do zawartości

Sławek007

Stały forumowicz
  • Postów

    604
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    13

Treść opublikowana przez Sławek007

  1. Gaz jest dobry pracując w tandemie z odnawialnymi źródłami energii. Można go dość szybko włączyć i wyłączyć. Uzupełniają się wzajemnie. Elektrownia węglowa ma rozruch ok 48 godzin. Z racji wykonywanej pracy bywam w jednej elektrociepłowni na paliwo stałe o mocy 66MW i czasami dopytuje czy widzę różne rzeczy. Takie elektrociepłownie nie mogą zejść z mocy poniżej 30%, bo strasznie leci sprawność przy tej wartości. Jak nie ma awarii, to elektrociepłownia jest wyłączana raz w roku w okresie letnim na konserwację na czas 1-2 miesięcy.
  2. Ale panele staniały nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Że dotacje prowadzą do pewnej patologii to fakt. Jednak nie wszystkie firmy są nieuczciwe i łupią klienta ile wlezie sprzedając towar z dotacją w cenie wyższej niż bez dotacji.
  3. To Ty @piastun zasugerowałeś, że brak dotacji w Polsce spowodowało duży spadek cen na świecie. Po prostu za dużo fabryk w Chinach zaczęło produkować panele. Muszą wstrzymać (ograniczyć) produkcję, by wróciło do normy. Podobna sytuacja była z pamięciami SSD, RAM w czasie wakacji. Fabryki sprzedawały towar poniżej kosztów produkcji. Samsung, który kontroluję ponad 50% rynku wstrzymał sprzedaż na 2-3 miesiące by podnieść trochę cenę, by zaczynało brakować towaru dla rynku hurtowego.
  4. Myślisz, że spadek zakupów w Polsce zachwiał rynkiem światowym? Fabryki w Chinach ograniczyły moce przerobowe,. Okazało się że świat jest za mały by kupić to co Chiny produkują w tej chwili. Pomimo redukcji mocy przerobowych magazyny nadal pełne.
  5. Dlatego wybrałbym taki co spali i węgiel, i pellet... W zasadzie taki mam, ale pelletem jeszcze nie paliłem.
  6. Kupić kocioł w którym można palić groszkiem i pelletem. Trzeba też pamiętać, że jak za kilka wejdzie podatek ETS2, to do tony węgla dojdzie ok. 500zł podatku. Na pellet go nie będzie.
  7. Jak będziesz wymieniał grzałkę to przewód i wtyczki też wymień.
  8. Sławek007

    Ekomiał Greenpal

    Zdjęcie mojego Greenpala
  9. Sławek007

    Ekomiał Greenpal

    Greenpal spała się tak samo jak groszek Piast. Taka sama ilość popiołu około 7% Paliłem niem kilka kat zanim zrobił się popularny i mocno podrożał. Kupowałem bezpośrednio z kopalni. Oficjalnie ma gratulacje 3-20mm ja sądzę że było to bardziej 3-25mm
  10. Te gniazdka Smart często oprócz mocy podają też prąd o napięcie. Jak masz możliwość to sprawdź jakie jest napięcie przed załączeniem oraz jaki prąd i napięcie po zalączeniu.
  11. Dobrze, że dla mnie nie ma znaczenia czy ładny lub brzydki popiół wywalam do kubła na śmieci. Przy okazji po spaleniu 97 kg Karlika wyniosłem 5,5kg popiołu czyli wyszło poniżej 6% Paląc wcześniej Piastem cz Greenpalem było to około 7-7,5% popiołu. Czyli wszystko się zgadza, bo Karlik to przecież Piast wzbogacony Wesołą czy Staszicem do wartości by nie przekroczył dopuszczalnej spiekalności przewidzianej dla ekogroszku.
  12. Nikt Ci nie powie, bo to była reklama. Nowy forumowicz chwali się, że ma super węgiel i po dwóch postach znika z forum...
  13. Nie będzie, bo na razie brak dotacji. Skończyły się pieniążki na MP 5.0, a nowego programu brak.
  14. Albo zmniejsz moc maksymalną. Teraz jest zimno, zobacz jak jest średnia dobowa, dodaj z 10-15% więcej i ustaw to jako max.
  15. Jeśli chodzi o PB95 E10, to starsze konstrukcje też będą działać bez problemu. Volskswagen nie zaleca stosowania tej benzyna dla jednej grupy silników sotowanych w grupie VAG(VW, Audi, Skoda, Seat), to silniki benzynowe z pierwszej serii z bezpośrednim wtryskiem paliwa określane jako FSI. Stosowane były w latach 2000-2010 w zależności od modelu. Starszy model silnika MPI może jeździć na E10 Tak przy okazji 45 lat temu Polski Fiast 125p był testowany na benzynie z dodatkiem 15% metanolu. Pokazany w programie Sonda z 1979roku. W tym odcinku prezentują też jest polski samochód elektryczny.
  16. Obecnie nie ma dotacji Mój prąd. Pod koniec roku skończyły się pieniądze, nabór zamknięto. O planach na nowy nabór i co w nim będzie obecnie cicho.
  17. Chodzi o godzinowe rozliczanie cen energii. Miało wejść od lipca 2024 i raczej nie wejdzie. Obecnie cena jest jedna, średnia cena z danego miesiąca. Przy czym o cenie za poprzedni miesiąc informują chyba 11 następnego miesiąca. Mało który falownik potrafi wysłać do sieci energię z magazynu PV o określonych godzinach np. Deye.
  18. Albo dość często kilkadziesiąt czy 100 razy rozładował się do Ok 10-11V, albo kiepski akumulator. To że miał w nazwie AGM nic nie znaczy. Te lepsze są w stanie wytrzymać do 200 rozładować. Kiepskie po trzydziestu padną. Co to za firma?
  19. To miałeś coś źle ustawione, chyba że potrzebowałeś 1000-1500l ciepłej wody dziennie. Na przewymiarowanym kotle 25kW spalałem 4-5kg dziennie na ciepłą wodę. Obecnie na CWU zużywam 2-2,6kg na kotle z zapalarką, to i tak daję sprawność ok. 40-50%
  20. To nie jest takie oczywiste jak piszą powyżej. Ceny się zmieniają. Są różne warunki. Obecnie 1kWh po limicie to ok 1,3zł. Nie wiadomo co w przyszłym roku. Odsprzedajesz po ok. 0,45 groszy. W tym konkretnym przypadku OK, ale już nie ma takich warunków. Cena 1kg węgla w workach to 1,37 (Karlik ze składu). Bez worków luzem 1,22zł za kg. Z 1 kg uzyskasz nawet jak palisz z niską mocą min.5kWh energii. Jak lepiej to i spokojnie 6kWh. Czyli COP pompy musiałby wynieść ok. powyżej 6. To już lepiej gaz obecnie, bo 1.3 masz 4kWh. Pompie też średniorocznie ciężko zrobić COP 4 tym bardziej jak masz grzejniki i potrzebujesz 45-55 stopni. Oczywiście węgiel, to babranie się w kotłowni i pełno kurzu dookoła.
  21. Cena gazu jest stała (została zamrożona) chyba 20,5gr za kWh do tego przesył 5-7groszy w zależności od taryfy i lokalizacji. Brutto wychodzi coś 32-34gr za 1 kWh.
  22. Też myślałem czy nie kupić Wesołej ze dwie tony do testów. Niestety w woj. śląskim w mojej okolicy żadne KDW nie ma go na stanie i brak możliwości zakupu. Wczoraj i dzisiaj patrzałem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.