Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Różne Rodzaje Węgla?


ulmus102

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

jestem laikiem w temacie ogrzewania, mam nadzieję, że jakoś naprowadzicie mnie na właściwy trop.

W domu moich rodziców trzeba wymienić stary piec na coś nowszego. Ojciec chce, aby ten piec pozwalał palić dowolne paliwo, bo boi się, że gdy kupi piec na jakiś konkretny rodzaj, to za chwilę okaże się, że jest on najdroższym rodzajem paliwa. Nie jestem w stanie dyskutować z taką filozofią...

Do tej pory ojciec palił w piecu węgiel kamienny, brunatny, oraz drewno.

Niestety środki finansowe są bardzo ograniczone, obawiam się, że najważniejszym kryterium przy doborze pieca będzie jego cena, a nie trwałość.

Dom, który ma być ogrzewany ma ok 150m2, jest nieocieplony. Przez ostatnie zimy temperatura w środku sięgała 15 stopni pomimo palenia sporych ilości węgla.

 

Chciałbym prosić o rozjaśnienie jakie parametry pieca są istotne? Czy istnieje coś takiego jak sprawność pieca i czy producent ją podaje?

Wreszcie jakie piece mają przyzwoity stosunek ceny do jakości?

 

Mój ojciec był w jakimś sklepie i poradzono mu aby kupił piec Keller KEL 411203 20 kW z automatyką i wentylatorem za ok 3200 zł. Czy w przypadku palenia węglem taki wentylator i automatyka ma jakieś znaczenie?

 

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakie piece mają przyzwoity stosunek ceny do jakości?

 

Mój ojciec był w jakimś sklepie i poradzono mu aby kupił piec Keller KEL 411203 20 kW z automatyką i wentylatorem za ok 3200 zł. Czy w przypadku palenia węglem taki wentylator i automatyka ma jakieś znaczenie?

 

 

 

Keler - kolejne wcielenie tego samego już je widziałem w markecie budowlanym pod nazwą galmet . Konstrukcyjnie to kiszka a ta tak zwana kierownica ciągu wypadała albo się zacinała i to na zimnym kotle a co będzie jak się to wszystko nagrzeje - nie polecam marne wykonanie chociaż lakierek i kolor niczego sobie ale chyba nie o to chodzi .

Kolega wyżej pisze o dolniaku ale dolniak z racji swojej konstrukcji raczej jest przeznaczony do węgla Orzech II lub drewna więc o uniwersalności paliwa raczej trudno mówić w tym przypadku .

Tata wie co mówi odnośnie uniwersalności paliwa , prosty przykład to groszek do retorty . Na poczętku tak jak granulat kosztował grosze a teraz prosze jaka kariera cenowa .

Jeżeli piec ma być na wszystko ( w sensie paliwa ) To raczej jednak piec z górnym spalaniem palony cyklicznie z zachowaniem świadomości palacza i odpowiedniej grubości spalanego paliwa do granulatu opału . Tu jednak kolejny problem - zimny dom a co za tym idzie konieczność palenia ciągłego a do takiego palenia jednak piec z dolnym spalaniem .

I wydawało by się że to takie proste a jednak nie , piec trzeba dobrać do konstrukcji domu czyli w tym przypadku piec z dolnym spalaniem , potem moc kotła i niestety do tego odpowiedni opał .

Jeśli chodzi o to nieszczęsne sterowanie to do pieca z dolnym spalaniem powinien wystarczyć miarkownik ciągu . Piec z racji konstrukcji utrzymuje odpowiednią grubość warstwy palącego się paliwa i zazwyczaj nie potrzebuje wspomagania w postaci dmuchawy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem laikiem w temacie ogrzewania, mam nadzieję, że jakoś naprowadzicie mnie na właściwy trop.

W domu moich rodziców trzeba wymienić stary piec na coś nowszego. Ojciec chce, aby ten piec pozwalał palić dowolne paliwo, bo boi się, że gdy kupi piec na jakiś konkretny rodzaj, to za chwilę okaże się, że jest on najdroższym rodzajem paliwa. Nie jestem w stanie dyskutować z taką filozofią...

na takie palenie wszytkiego to proponuje dolniaka ULTRAX SM 25

i odpowiednio moc jego dla drewna czy odpadów to ok 18kW a dla dobrego egla kamiennego to 28kW daje to gwaracje że przy takim kole nie zmarzniesz a jak jakis papier czy inne odpady palne tez spalisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.