Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dogrzanie Wstępnie Nagrzanej Wody Z Boilera


WROZAMET

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie forumowiczow ,mam mały problem ,mianowice uzytkuje boiler z werzownicą sprzezoną z piecem CO(weglowe) , lecz niestety instalacja jest nie efektywna z racji takiej iz piec chula przez dzien na ok 40 stopni i nie jest w stanie ogrzac wody w zbiorniku(140l) .Początkowo woda leci ciepła lecz nie wystarcza to na kąpiel. Z raci tej wzasadzie nie uzytkuje tegoż zbiornika lecz wykorzystuje junkersa na gaz .Kiedys w szczytach(65 C) domykałem zawór od junkera i korzystałem z zbiornika lecz ganianie do piwnicy i manewrowanie zaworami jest męczące.Szukam jakiejs porady jak dogrzac juz wstępnie ogrzaną wode z boilera,.Myslałem o zastosowaniu jakiegos dodatkowego ogrzewacza przepływowego na gaz tylko nie jestem pewien czy na tymże ogrzewaczu bede w stanie ustawic tak, by nie zalerznie od wody którą dostanie(ciepła lub zimna )bedzie w stanie on wydawac wodę o stałych parametrach np 40C , dodam ze nie wchodz w gre praca na wyrszych obrotach pieca,chetnie wykorzystał bym posiadanego junkersa lecz jesli bedzie koniecznosc zakupie coś innego ,celem takiego zabiegu jest wykorzystanie wody która ma już pewną wartosc cieplną

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Można zastosowac zawór mieszajacy 4d lub 3d i utrzymywać na kotle wiekszą temperature i jednocześnie woda w zasobniku Cwu bedzie cieplejsza (bliska temp. kotła) a na dom ustawiac temperature w miare potrzeb.

Można zmienić przepływowy piecyk gazowy na bojler gazowy i nie zasilać go zimna woda z sieci tylko podgrzaną z zasobnika Cwu przy kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie własnie cos takiego ,lecz w tym przypadku boiler ten bedący juz za boilerem od CO nie do konca bedzie zdawał egzamin mianowicie dlatego ze boiler gazowy bedzie podgrzewał cały czas swoja wode którą ma w zasobie , bardziej chodzi mi o cos w rodzaju podgrzewacza przepływowego który nie magazynuje wody lub ma zasób w postaci 5-10l.wydaje sie to na pozór dosc proste (niby załorzyc podgrzewacz przepływowy) tylko jak z nastawem ? bo tak jak wspominałem wczesniej raz z boileraz CO poleci zimna a raz ciepła woda. Warunkiek musi byc taki by w lecie kiedy nie pali sie w CO bedzie mogł pracowac samodzielnie i nie bedzie generował wiekszych kosztow jak zwykły junkers z swieczką na baterie

 

Co do wypowiedzi kolegi piszącego o trwałosci kotła przy niskiej temperaturze ,to wydaje mi sie ze zaoszczedzone 2 tony rocznie lub nawet tona wegla ,bedzie i tak korzystniejsza od skruconej trwałosc kotła .Zakładając ze oszczędamy tone t.j 650zł to zaledwie po 5 latach jest to 3250zł a w przypadku 2 ton 6500zł. Piec jaki mam zainstalowany kosztował ok 1500zł , wiec dla tak taniego pieca nie widze tu uzasadnienia by kręcic go do temp70 C

Edytowane przez WROZAMET
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusem bojlera mogą być jego gabaryty jego wielkość trzeba dostosować do wielkości rodziny i zużywanej ciepłej wody.

Koszty w lecie powinny być podobne do przepływowego. Kilka lat temu w mojej okolicy piecyki przepływowe były masowo zastępowane bojlerami z racji niby mniejszego zużycia gazu , ale jak jest w praktyce nie powiem bo sam nie poszedłem w tym kierunku. Wiem tylko że ich żywotność była różna często związana ze zła eksplatacją (czyszczenie, wymiana anody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z raci tej wzasadzie nie uzytkuje tegoż zbiornika lecz wykorzystuje junkersa na gaz .Kiedys w szczytach(65 C) domykałem zawór od junkera i korzystałem z zbiornika lecz ganianie do piwnicy i manewrowanie zaworami jest męczące.Szukam jakiejs porady jak dogrzac juz wstępnie ogrzaną wode z boilera,.Myslałem o zastosowaniu jakiegos dodatkowego ogrzewacza przepływowego na gaz tylko nie jestem pewien czy na tymże ogrzewaczu bede w stanie ustawic tak, by nie zalerznie od wody którą dostanie(ciepła lub zimna )bedzie w stanie on wydawac wodę o stałych parametrach np 40C , dodam ze nie wchodz w gre praca na wyrszych obrotach pieca,chetnie wykorzystał bym posiadanego junkersa lecz jesli bedzie koniecznosc zakupie coś innego ,celem takiego zabiegu jest wykorzystanie wody która ma już pewną wartosc

Witam,

 

Najprostsze to się wydaje następujące rozwiązanie:

1. Za bojlerem montujesz junkersa i ustawiasz go na mniejszą moc (wg obserwacji)

2. Za junkersem instalujesz zawór mieszający termostatyczny, ustawiasz go na 45C i cały czas taka woda leci z ciepłej w kranach.

 

W lecie junkersa ustawisz na większą moc i tyle.

 

Podejrzewam, ze system można zrobić znacznie doskonalszy, to tylko tak na gorąco się narzuca.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dokonca ostatnia odpowiedz jest dla mnie zrozumiała lub kolega odebral to tak że chce uzyskac w kranie równo 45C. Przy załorzeniach jakie podałełs junkers nie bedzie wiedział czy dostał ciepłą wode czy zimna i tak sie załączy , a po co ma sie załanczac gdy bedzie cipła woda w zbiorniku CO ? Jak dobrze zrozumiałem zawór mieszający za junkersem utrzyma wode o wartosci 45C miesząjąc cieplą z junkersa z zimną z sieci.Jesli sie myle prosze o porawienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Junkers przepływowy zapala ciśnienie odkręconej wody czyli zawsze po odkręceniu ciepłej wody zapali sie a wtedy pobiera znaczne ilości gazu.Bojler mozna ustawic np.na max60 st min.40 i zapali się dopiero jak woda spadnie do 40 st. Nie mam pewności ale bojlery są raczej tzw. świeczkowe musisz coś wiecej poczytać na necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dokonca ostatnia odpowiedz jest dla mnie zrozumiała lub kolega odebral to tak że chce uzyskac w kranie równo 45C. Przy załorzeniach jakie podałełs junkers nie bedzie wiedział czy dostał ciepłą wode czy zimna i tak sie załączy , a po co ma sie załanczac gdy bedzie cipła woda w zbiorniku CO ? Jak dobrze zrozumiałem zawór mieszający za junkersem utrzyma wode o wartosci 45C miesząjąc cieplą z junkersa z zimną z sieci.Jesli sie myle prosze o porawienie

Dobrze wszystko zrozumiałeś.

To, że akurat będzie zawsze w kranie 45 lub tyle ile ustawisz (dla kontrastu można nawet 50), to nie jest cel, tylko skutek uboczny tego rozwiązania (w sumie pozytywny).

 

Załozenie jest takie, że junkers się zawsze włącza ale na małej mocy.

Czy to wygeneruje duże straty - nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiazanie sprawdzilo by sie gdy w jakims okresie czasu .np sezon zimowy piec hulałby cały czas 24h na jednakowych obrotach,niestety u mnie tak nie jest i rano jest wodą wyziebiona ,powiedzmy ze po nocy wartosc ciepla wody w boilerze spadnie do 25C to junkers ustawiony na minimum moze nie dogrzac wody do wartosci kąpielowej, z kolei wieczorami czasem grzeje wode pod 70C i co wtedy? załanczający sie junkers moze doprowadzic do zagotowania sie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do konca roumiem co masz na mysli ze jej pobór bedzie mały ?przecierz mój junkers nie ma zasobnika na wode a tylko w tym przypadku mozna mowic o dogrzaniu wody i mniejsze straty gazu ,niewarzne czy poleci zimna czy ciepła woda ze zbiornika CO bo junkers tego nie wie i grzeje wode tak samo w każdym jednym przypadku(przynajmniej mój załanczany od przepływu wody). Po co wode grzeje wiczorem do 70C? Od godziny 6 do 18 nie manikogo w domu wiec jak przychodze z roboty robie zasyp i otwieram popielnik to do godziny czasu w domku jest 24C i to mi odpowiada,zanim sie jednak rozpali bezstresowo chciałbym sie wykąpac lecz w zbiorniku jest zaledwie 30C z małym groszem

Edytowane przez WROZAMET
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Założenie jest takie, że woda w zasobniku nie przekracza tych powiedzmy 40-45C.

Tak pisałeś na początku.

Jak to zmienisz, to oczywiście sytuacja sie zmienia i rozwiązanie może być nieodpowiednie.

 

Nie wiem jak działa Twój junkers. Ale może działać tak, że przy mniejszym przepływie wody podaje trochę mniej gazu (lub wogóle).

Wtedy byłoby ok.

Przepływ wody przez junkers zależy bowiem od temp. wody, która tam jest.

O tym decyduje zawór mieszający termostatyczny.

Gdy woda jest cieplejsza, to będzie on jej pobierał mniej (a dawał więcej wody zimnej) - i wdtedy przepływ przez junkers jest mniejszy, pomimo, że nie wie on jaka wodę dostaje! To wie zawór i po to m. in. jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, niechce zrobic czegos co nie bedzie funkcjonowało, obecnie mam dwa obiegi do kranu z ciepła wodą, jeden przez junkers a drógi ze zbiornika, by korzystac tylko z jednego to poprostu którys domykam zaworem ,gdy zas oby dwa sa otwarte to mieszająca sie woda z boilera CO z wodą junkersa jest letnia, Dzieje sie tak dlatego ze słabe cisnienie wody przepływające przez jukers nie wyzawala pełnego płomienia na jego nagrzewnice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż.

Nikt tu nie zagwarantuje, że jak coś zrobisz sam, to na pewno zadziała dobrze.

Poza tym akurat w tym temacie nie wypowiada się nikt, kto mógłby podać jakieś konkrety: za lub przeciw.

Tak więc ryzyko małe nie jest.

Zrobienie (odwracalnej) próby w Twoich warunkach trudne nie jest dla średnio wprawionego hydraulika ale ocenić to musisz sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wytwórca podgrzewacza gazowego dopuszcza wstępne podgrzewanie wody? Wyższa temperatura przepływającej wody to odkładający się kamień na elementach współpracujących z zimna wodą. Może się okazać , że po krótkim okresie czasu niektóre elementy będzie trzeba wymienić na nowe. koszty eksperymentu poniesie właściciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wytwórca podgrzewacza gazowego dopuszcza wstępne podgrzewanie wody? Wyższa temperatura przepływającej wody to odkładający się kamień na elementach współpracujących z zimna wodą.

Dokładnie.

Dlatego tu narzuca się inne rozwiązanie.

Za bojlerem zawór 3 drogowy rozdzielający termostatyczny (najlepiej z kapilarą).

Na odnodze "chronionej" junkers (ustawić np. 35C, mierzone na wyjściu z bojlera)

Obie odnogi ostatecznie połączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem bez bicia ze choc zazwyczaj pewne sprawy związane z CO przerabiam -instaluje sam, to nowinki czy zapewne juz długo istniejące zawory 3D - 4D są mi zupełnie obce,mógłby którys z forumowiczów czytających ten temat szerzej opisac zastosowanie proponowanego przez kolege zaworu 3d ? (co jak i dlaczego)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najprostszym i skutecznym sposobem było by zaproponowane przez guitar, dogrzewanie grzałką elektryczną(uznanie dla kolegi) ,pozostaje kwestia ekonomi a o to przedeszystkim mi chodzi ,tutaj zapewne mając pewne dane bylibysmy w stanie to wyliczyc. Generalnie jesli bysmy wzieli tez pod uwagę np zakup nowego junkersa(bo sie juz konczy) dodatkowe zawory 3d osprzęt i robocizna to mogłoby to byc dosc ekonomiczne rozwiązanie.Dodaje ze posiadam zbiornik własnie z taką grzałką(nawet o niej zapomniałem) Ktos pokusi sie by zrobic wyliczenia dobowego poboru prądu?(oczywiscie w przyblirzeniu)

Dane:

 

zbiornik 140l

temperatura na piecu w godzinach 6 do godz 19 40-45 stopni, po 19 do 23 znacznie wzrasta natomiast w boilerze ok 35C

moc grzałki 1500w o ile dobrze pamietam

zapotrzebowanie wody dla dwoch osób (codzienna kąpiel) ok 70l+70l =140l

porządana temperatura z kranu ok 55 C

bez dodatkowego zapotrzebowania na zmywanie itp(tu mysle wystarczyła by ok 35C)

 

Wpada mi w mysl w tym momencie programator czasowy(załancza o nastawionej godzinie grzałke)

Jesli komus nasowają sie jakies usprawnienia to prosze o podjęcie tematu

 

pozdrawiam

Edytowane przez WROZAMET
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.