Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !!

 

Jeśli kocioł jest w piwnicy a grzejniki są na 2 pietrze odległość miedzy piecem a najwyższym grzejnikiem jest około 8 m, to jaką wysokośc podnoszenia powinna mieć pompa zastosowana w tym obiegu (obieg zamkniety).

Instalator przekonuje ze wystarczy taka co ma 4 m podnoszenia jaki może być efekt zbyt małej wysokości podnoszenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Kolego, nie jest tak jak myślisz (to z telenweli;-))) - ta wysokość podnoszenia to po prostu ciśnienie max oporów tłoczenia pompy. Wejdź na stronke dowolnej pompy i znajdź charakterystykę ciśnienie p - wydatek obj l/min ! Łatwo zauważysz prawidłowość: np. pompa 4m ma przy ciśnieniu 0,4Bar (odp 4m wys słupa wody) wydatek ok 0l/min czyli się dławi całkowicie. Oznacza to, że trzeba dobierać pompę tak, aby być na prawo tej kreski: opory przepływu odpowiednio mniejsze! Grundfos upraszcza to do wyznaczenia ogólnej długości przewodów instalki do obsłużenia przez pompę. Wejdź na ich stronkę i ściągnij poradnik instalatora albo katalog pomp...

A.

PS Było o tym na forum wiele razy już - spróbuj wyszukiwarki po nowemu :( !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. dziękuje za odpowiedz czyli to ze grzejnik jest 8 m wyżej nic pompa nie robi. Tylko jest taki problem ze w chacie jest zimno, na piecu mamy 60 stopni a w pokojach przy +2 na dworze mamy 20 stopni ,a w niektórych pomieszczeniach jest 17 stopni.

Grzejniki są od połowy zimne (od połowy w dół) Tak sie dzieje w jednym pionie który idzie bardzo dziwnie wg mnie bo idzie całkiem do góry i pozniej schodzi na doł na parter. Robił instalator kryzowanie ale nic sie nie polepszyło tylko tam gdzie podławił zrobiło sie zimniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. dziękuje za odpowiedz czyli to ze grzejnik jest 8 m wyżej nic pompa nie robi.

Info na pompie o jej wysokości podnoszenia potrafi niejednego zdezorientować :(

Tak naprawdę informacja ta mówi o wytwarzanym przez pompę ciśnieniu, a raczej o różnicy ciśnień między stroną ssawną a tłoczną. UWAGA! Istotne jest zachowanie obliczeniowego ciśnienia napływu!

W dowolnej instalacji CO mamy do czynienia z książkowym układem naczyń połączonych, gdzie ciśnienie statyczne po obu stronach pompy jest takie samo. Dlatego kolega wyżej napisał, że nawet pompa 20 powinna wystarczyć, bo ma ona za zadanie wyłącznie wymuszać przepływ wody w instalacji a nie pompować ją "do góry".

Stosowanie pomp o wyższej wartości podnoszenia niż 4m jest uwarunkowane stopniem rozbudowania instalacji, średnicowaniem rurarzu, przepustowością zaworów itp.

 

W twoim przypadku trzeba dążyć do w miarę dobrego zrównoważenia instalacji. Stąd te kryzy. Jeżeli mimo to kocioł dogrzewa się i wyłącza, zaś wszystkie grzejniki są "chłodne" i nie dogrzewają pomieszczeń, to faktycznie masz problem z za niskim przepływem. Tu większa pompa powinna pomóc. Warto też sprawdzić drożność na filtrze!

 

Wracając do wysokości podnoszenia. Jeśli pompa ma 4m podnoszenia, to obrazowo oznacza, że umieszczając ją na dnie 4m beczki wypełnionej wodą, uda się tą wodę wypompować. W miarę jak poziom wody będzie opadał, spadać będzie też wydajność pompy. Gdyby beczka miała 5m, to pompa 40-stka wypompuje wodę do pziomu 1m, ponieważ dalej za duże będzie ciśnienie statyczne w wężu.

Dlaczego 4m? Dlatego, że max ciśnienie wytworzone przez pompę może "przepchnąć" max 4m słupa wody w wężu (średnica węża czy rury nie ma zanaczenia).

 

Jak wyżej napisałem w instalacji CO pompa nie przetłacza wody do góry, tylko ją cyrkuluje.

 

Jeśli coś namieszałem :D koledzy z forum mnie skorygują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił instalator kryzowanie ale nic sie nie polepszyło tylko tam gdzie podławił zrobiło sie zimniej

Zakładam że instalator zrobił dobrze i teraz masz równomierny przepływ wody w pionach i przez grzejniki. Może trzba podnieść temperaturę na kotle.

Nie widzę na zdjęciach dokładnie ale chyba masz wymiennik ciepła. Czy nie jest on mały lub zapchany.

 

W sprawie wysokości podnoszenia pompy zgadzam się z tym co napisał kolega kiminero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie piec kreci smigłem na okrągło

Jeśli kręci na okrągło, to chyba nie daje rady? Za mała moc?

Proponuję wyłączyć część instalacji, np. zamknąć część grzejników. Jak kocioł się wyłączy na dłuższy postój a grzejniki będą gorące, to problem po stronie mocy kotła.

Może zaaplikować mu trzeba konkretne czyszczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Może zaaplikować mu trzeba konkretne czyszczenie?

Błędy ewidentne to brak rury bezp fi25 od kotła; i brak filtrowania przed pompami - ta na kotle kołuje tylko na wymiennik czyli się nie narobi - całą robotę w instalce robi ta na stronie grzejnikowej (niebieska). A problem jest jednak w niewielkim wymienniku (mała liczba płytek), poza tym powinien być zaizolowany, ale to na potem - sprawdź ile kW przenieść potrafi wg DTR i podziel przez 2 - to będzie właściwa moc możliwa do przeniesienia w takich warunkach :(

Te rureczki to pewnie 20tki - niewiele mogą jako główne magistralki niestety...

pozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Te rureczki to pewnie 20tki - niewiele mogą jako główne magistralki niestety...

pozdrA.

PS ODPOWIETRZENIE - postaraj się określić najwyższe punkty tej łamigłówki i tam wstaw odpowietrzniki - gdzieś czytałem, że instalki wymiennikowe są BARDZO wrażliwe na zapowietrzenie; wszystkie zresztą tego nie lubią...

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogłbyś rozwinąć swoje mysli ?

Błędy ewidentne to brak rury bezp fi25 od kotła; i brak filtrowania przed pompami - ta na kotle kołuje tylko na wymiennik czyli się nie narobi - całą robotę w instalce robi ta na stronie grzejnikowej (niebieska).

Czego brakuje ???

 

A problem jest jednak w niewielkim wymienniku (mała liczba płytek), poza tym powinien być zaizolowany, ale to na potem - sprawdź ile kW przenieść potrafi wg DTR i podziel przez 2 - to będzie właściwa moc możliwa do przeniesienia w takich warunkach :(

 

Nie zabardzo wiem jak to sprawdzić nie ma na ni m zadnego opisu

 

 

Te rureczki to pewnie 20tki - niewiele mogą jako główne magistralki niestety...

pozdrA.

 

Rury tez za małe? a jakie powinny być, kurde czułem że Pan Instalator mnie oszukał, najgorzej boli ze to polecony człowiek

 

Da sie to jakoś naprawić czy wszystko do kosza i na nowo ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !!

 

Jeśli kocioł jest w piwnicy a grzejniki są na 2 pietrze odległość miedzy piecem a najwyższym grzejnikiem jest około 8 m, to jaką wysokośc podnoszenia powinna mieć pompa zastosowana w tym obiegu (obieg zamkniety).

Instalator przekonuje ze wystarczy taka co ma 4 m podnoszenia jaki może być efekt zbyt małej wysokości podnoszenia

Jeżeli piec trzyma temperaturę, to moim zdaniem pompa po stronie pieca ma za małą wydajność.Przykładowo(zakładam że twój wymiennik ma 24 kw) jeżeli przez wymiennik puścisz 1 litr wody o temp.60 stopni na godzinę to grzejniki na pewno będą zimne! Ale jak puścisz 2500 litrów na godzinę to już raczej powinny być ciepłe.Przepływ to ważna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załaczam obliczony wymiennik dla 24 kW. Ważne są zaznaczone na żółto informacje.

wymiennik 1.pdf

Ważny jest też spadek ciśnienia. Po stronie wtórnej mamy dość duży przepływ powyżej 2 m3/h. Przy wysokości 2m sł. w proponował bym jednak pompę 25 -60 , tak samo po stronie pierwotnej. Niestety wymienniki maja dość duże opory i spadek ciśnienia jest też dość znaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejednokrotnie już na forum poruszałem temat doboru wymiennika płytowego. Wymiennik ma moc przy dokładnie określonych parametrach. czyli przepływ po stronie pierwotnej i wtórnej, temperaturze po stronie pierwotnej i wtórnej. Jeśli instalacja ma odbiór 24 kW (MAX.) to obydwie pompy są zbyt małe. Załączam diagram stosowalności pomp grundfos. Kolorami zaznaczyłem różne pompy.

Widać na nich,że tylko pompa 25 - 60 spełnia kryteria pracy. Ponieważ wymiennik ma dość duże opory jest więc wraz z instalacją i zaworami termostatycznymi czynnikiem oporo twórczym. Inne pompy znajdują się poniżej charakterystyki ciśnienia i przepływu. Zasada jest prosta większy przepływ niższe ciśnienie i odwrotnie wyższe ciśnienie niższy przepływ i tu brak wydajności. W kalkulacji wkradł się błąd zamienione zostały temperatury powrotu i zasilania po stronie wtórnej.post-4692-0-93843200-1295962182_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. ze po obu stronach nalezy zmienic pompy ??? na te polecane przez ciebie??

 

 

Dziekuje za odpowiedz, teraz pytanie troche z dupy. Bo tak naprawde nie wiem po co sa 2 obiegi, instalotor przekonywal mnie ze to jest bezpieczniej, ale ostatnio jak zacieła sie pompa na piecu to temp skoczyła na do 90 stopni i zrobilo mi sie mokro musielismy wygaszac awaryjnie zeby piec nie odfrunął. Czy nie lepiej zrobić jeden obieg otwarty ze zbiornikiem wyrownawczym w najwyzszym punkcie?? nie było byzadnych wymiennikow i tysiaca pompek???

 

i na koniec 2 info dzisiaj nie paliłem piecu i tym pomieszczeniu który bylo 17 przy +2 na dworze, bez palenia również jest 17 przy +2 na dworze.

 

wczoraj pozamykałem wystkie inne kaloryferki oproc tego zimnego u dołu i wrescie sie zagrzał cały.

 

czy znają szanowni forumowicze, jakiegoś godnego polecenia instalatora lub projektanta który zrobił by audyt mojej instalacji (kujawsko-pomorskie) najlepiej grudziadz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeżeli w układzie otwartym zagotuje się woda,to po prostu się wygotuje i tyle.Jak wszystko jest zrobione z głową to na pewno nic się nie stanie. Ale jak w układzie zamkniętym coś jest spartolone to już może być niebezpiecznie.A układ otwarty nie zabezpiecza przed zagotowaniem,tylko w razie zagotowania zmniejsza ryzyko niebezpieczeństwa np.przed rozerwaniem kotła lub pęknięciem rury,grzejnika itd.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

Mam dom jednopietrowy

W nim jest stara instalacja grawitacyjna

teraz jest taki elekt iż grzejniki grzeja do połowy (górna połowa)

dół jest zimy

Instalacja jest tego typu - załącznik

Cisnienie od pieca do zbiornika przepływowego to ok 75 KPA

Jaką pompę przy piecu bym musiał zastosować

z jakim podnoszeniem

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podnoszenie cię nie interesuje ,twoja instalacja praktycznie nie ma oporów ,czyli jak założysz pompę 25/40 i włączysz na pierwszy bieg to będzie i tak za dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.