Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc pompy CO a szybkość podnoszenia temperatury


MichuB

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

mieszkam w kilkunastoletnim domu z ogrzewaniem podłogowym na parterze (+kaloryfery dodatkowe w sypialni bez podłogówki i łazience z podłogówką). 7 obwodów na powierzchni około 100m2. Poprzedni właściciele zamontowali do obiegu pompę 25POr60c, która pracowała na 3 biegu i skończyła żywot (17 lat pracowała). Niestety nie posiadam projektu tej instalacji, jednak instalator który przyjechał na wymianę stwierdził, że ta pompa jest za duża na taką instalację i zamontował PCOw 25/4 BA. Niestety zanim doszło do wymiany przy konsultacjach różnych i diagnozie problemu zmieniane były parametry np. na termostacie, który reguluje temperaturę zasilania na rozdzielaczu. 

Piec ma sterownik który steruje piecem w zależności od temperatury w pomieszczeniu (duży salon 60m2 z dachem na 5.5m wysokości). W godzinach 6-8 rano załącza się tryb dzienny jak spadnie poniżej 21.5 stopni, 8-16 jest tryb nocny 19 stopni, i ponownie 16-23 dzienny 21.5 stopnia i reszta 19 stopni. Mam wrażenie, że po wymianie pompy wszystko dłużej się nagrzewa. Dużo dłużej. W ciągu dnia temperatura spada do 20-20.5 stopnia (teraz bo na zewnątrz +5). Jest teraz godz. 19:00, 21.0 w pomieszczeniu piec załącza się co jakiś czas, ale 3 godziny pomieszczenie nadal nie osiąga zadanej temperatury ... A głowę dam sobie urwać, że 1,5 godziny to wcześniej maks. żeby było 21.5 stopnia.

Co ma w tym przypadku wpływ na szybkość grzania? Czy pompa 60 mogła wpływać na tą szybkość, bo miała większą moc? Czy pokonanie oporów trwa tyle samo na tym samym biegu jeżeli popma 40 by wystarczyła? Obie pracują na tym samym biegu ... Czy może spowodowane jest to grzebaniem w ustawieniach (przepływ, temperatura zasilania, zawór od powrotu) ? Na pewno było do tej pory na wejściu 50 stopni na termostacie, który mierzy temp. na wejściu rozdzielacza - na powrocie nie wiem bo tam nie ma żadnego pomiaru. Teraz jest na 40 stopni zasilanie. Na powrocie woda jest mieszana z wejściem na zasilanie poprzez zawór, który też nie wiadomo jak był ustawiony, bo instalator go zamknął i otworzył potem na czuja. Oczywiście, jak piec nie grzeje bo ma na sterowniku 19+ stopni to termostat na zasilaniu podłogówki otwiera obieg z zimną wodą z pieca. Zaczyna grzanie o godz. 16.

Na ten moment 5 z 7 obwodów ma ustawiony przepływ na maksa, ale to są zwykłe pokrętła (5 obrotów od max. otwarte do zamknięte) i nie mam pojęcia jaka jest wartość przepływu na nich.

Ustawienia czy pompa? Bardzo proszę o pomoc w interpretacji. Boję się, że jak temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 to będzie dziwnie. Obecnie po osiągnięciu 21.5 stopnia jej utrzymanie nie jest problemem o ile nie włącza się tryb nocny, ale ze względu na sterownik mocno ona spada 23-6 i 8-16, a czas podnoszenia ponowny jest za długi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MichuB napisał:

Co ma w tym przypadku wpływ na szybkość grzania?

Konkretniej na moc. To ma wpływ:

18 godzin temu, MichuB napisał:

Czy pompa 60 mogła wpływać na tą szybkość, bo miała większą moc?

Jeżeli teraz jest 40ka to oczywiste że ona ma mniejszą moc na 3 biegu niż 60ka na 3.

To też:

18 godzin temu, MichuB napisał:

było do tej pory na wejściu 50 stopni

 

18 godzin temu, MichuB napisał:

Teraz jest na 40 stopni zasilanie

 

To są wartości którymi możesz modulować mocą podłogówki(prędkość przepływu i temperatura zasilania)

Jest jeszcze jeden czynnik - powierzchnia grzania(gęstość rozłożenia rur) ale to oczywiście już niemożliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że 60 ma większą moc na 3 biegu niz 40, ja się pytam czy to ma wpływ na szybkość obiegu i szybkość nagrzewania. Inaczej, hipotetycznie gdyby był tylko jeden obwód nawet krótki, to czy 40 będzie przepychała przez niego ciecz z tą samą prędkością co 60, czy proporcjonalnie do mocy pompy wolniej? Bo wydaje mi się że nie o to chodzi w mocy pompy żeby mocniejsza zapieprzała ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się jak byś nie wiedział. Większa moc=większa wydajność np pompa 40 ma wydajność powiedzmy 2500l/h a 60 3500l/h więc zamontowanie ich do tej samej instalacji sprawi że ta druga szybciej obróci czynnik w obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli generalnie jest problem - poprzednia pompa bardziej była dopasowana do potrzeb - uzyskania odpowiedniej temperatury w krótkim czasie po załączeniu odpowiedniego programu. Świetnie - dzwonię do fachowców podziękować za spieprzenie mi ogrzewania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi że ta 60 na 3 to potrzebne minimum. Coś tam jest nie tak z tą instalacją skoro na 7 pętli jest potrzebny taki przepływ i taka temperatura zasilania - na podłogę max to 35 st powinno iść. Wrzuć schamat instalacji albo fotki podłączeń przy kotle i rozdzielaczach. A najlepiej jedno i drugie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał schemat ... Starałem się wszystko opisać. W sumie problem jest jeden - schłodzenie pomieszczenia w godz. 7-16 do poziomu nawet 19 stopni i czas powrotu na 21.5 po załączeniu programu dziennego (nocny = 19 stopni). Instalator jednak twierdzi, że ta pompa powinna sobie z tym spokojnie radzić, co najwyżej ilość regulacja temperatury zasilania i mieszania z powrotu, oraz ewentualnie biegu pompy da pożądany efekt :( Inaczej - szybkość pompy wcale nie musi oznaczać polepszenia stanu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o dokumenty tylko odwzorowanie co i jak jest podłączone. Narysuj w programie graficznym lub odręcznie. Wstaw też fotki podłączeń przy kotle i w rozdzielaczach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.