Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja na jednej pompce?


kufcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum!

 

Bardzo ciekawe forum, szczegolnie dla mlodych instalatorow dlatego postanowilem podzielic sie swoimi przemysleniami.

Kupilem piec Warmet ceramik 25,5KW, wymiennik Biawar 300L, pompa Grundfos 25-60.

 

Z racji tego ze ma byc na max prosto i max oszczedzanie prądu wymyslilem sobie taki projekt instalacji gdzie zastosuje tylko jedna ale za to wieksza pompe..

W miejscach gdzie potrzeba regulowac temperatura wstawie zaworek z glowicą termostatyczna z zewnatrzna kapilara.

 

Na rysunku brakuje oczywiscie szczegołów w postaci odpowietrznikow, innych zaworow ktore sa niezbedne, dlatego o nich nie piszcie.

 

Prosze o opinie, sugestie i inne pomocne informacje.

Mam nadzieje ze komus ta mysl sie przyda.

pozdrawiam

Konrad

post-1835-1214472348_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie bedzie działać .Jeżeli chcesz robić intalacje na 1 pompce to dobierz grzejniki na parametry 50/40 i łącz wszystko z rozdzielaczy,temperatura w intalacji wtedy max 50 stopni na zasilaniu i dodtakowo zawór z termostatem który odetnie zasialanie jak temperetura przekroczy 50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kufcio, błędem jest instalowanie pompy przed zaworem mieszającym. Za wyjściem z zaworu mieszającego należy zainstalować pompę zasilającą grzejniki. Natomiast sprzed zaworu mieszającego ( z obiegu kotła ) należy wyprowadzić zasilanie na podłogówkę z zabezpieczeniem w postaci TZM ( termostatyczny zawór mieszający ) np. ESBE 35 - 60 i dopiero do rozdzielacza podłogówki. Tak wyjdzie taniej i instalacja zostanie wykonana prawidłowo i fachowo.

 

Nie proponuję zasilania zarówno grzejników jak i podłogówki z jednego rozdzielacza.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

pompe chcialem dac na powrocie zimnym zeby nie grzac pompy,myslalem ze to wplynie na przedluzenie jej zywonosci.

 

Rozdzielacze sa dwa, dokladnie jak na rysunki jeden pod drugim, na parterze bedzie rozdzielacz dla wszystkich grzenikow a na pietrze bedzie rozdzielacz podlogowki.

 

Z tym 3 drogowym to pewnie tak jak u producenta pieca na stronie pokazuja, zerknijcie sami:

 

Ale to mi wyglada na zastosowanie tego 3drogowego na kazdym obwodzie..? nie mozna jednego dla calego rozdzielacza?

Dlaczego uwazacie ze moj pomysl z tym zaworem termostatycznym i kapilarą nie wypali??

post-1835-1214761876_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepraszam ze dopisuje ale Wasza ocena jest dla mnie bardzo wazna bo w nowym domu robie sam instalacje i praktycznie tylko z obecnego serwisu korzystam.

 

Narysowalem dokladnie tak jak to u mnie wyglada, mam dwa poziomy, jeden pion cieply drugi powrot, dokladnie jak na rysunku.

Podlogowka jest na kupnym rozdzilaczu, 5 sekcji itd jak na zalaczonym foto:

 

Problem mam teraz z tym ze w schemacie w instrukcji samego pieca wystepuja jakies zawory zwrotne...? do czego to sluzy? czy warto to instalowac? na moim rysunku zaznaczylem jak wg schematu producenta kotła powinny byc zainstalowane..

 

 

PS dlaczego nie mozna wstawiac zdjeci tak normalnie nie jako zalacznik? nawet formulke [/img] wywala..... co jest grane?

post-1835-1215728545_thumb.jpg

post-1835-1215728562_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS dlaczego nie mozna wstawiac zdjeci tak normalnie nie jako zalacznik? nawet formulke tp_ogrzewanie.gif

 

[img=http://forum.info-ogrzewanie.pl/dsg/tp_ogrzewanie.gif]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze dopisuje ale Wasza ocena jest dla mnie bardzo wazna bo w nowym domu robie sam instalacje i praktycznie tylko z obecnego serwisu korzystam.

 

Narysowalem dokladnie tak jak to u mnie wyglada, mam dwa poziomy, jeden pion cieply drugi powrot, dokladnie jak na rysunku.

Podlogowka jest na kupnym rozdzilaczu, 5 sekcji itd jak na zalaczonym foto:

 

Problem mam teraz z tym ze w schemacie w instrukcji samego pieca wystepuja jakies zawory zwrotne...? do czego to sluzy? czy warto to instalowac? na moim rysunku zaznaczylem jak wg schematu producenta kotła powinny byc zainstalowane..

 

 

PS dlaczego nie mozna wstawiac zdjeci tak normalnie nie jako zalacznik? nawet formulke [/img] wywala..... co jest grane?

 

Witaj Kufcio,

 

Połączenie pokazane w załączniku służy do zapewnienia samoczynnego otwarcia obiegu c.o. w przypadku przerwy w dopływie prądu. W razie wzrostu ciśnienia w kotle i pod warunkiem pełnej szczelności całkowicie zamkniętego zaworu czterodrożnego zapewnia przepływ nadmiaru zwiększającej swoją objętość pod wplywem temperatury wody. Do zastosowania w instalacjach, gdzie nie można wyprowadzić rury naczynia wzbiorczego bezpośrednio z kotła a także w instalacjach gdzie działa odpowiednio wykonany obiego grawitacyjny. Jeśli się zdecydujesz na zastosowanie tych zaworów stosuj najlepiej zawory klapowe o odpowiedniej średnicy. Oczywiście montaż poziomy.

 

Jeśli masz coś pilnego i nie możesz się doczekać odpowiedzi ( my też pracujemy ) to dzwoń.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odzew. pilnego nic nie mam:) spokojnie do pracy podchodze ( urlopu jeszcze troche mam)

 

Tak myslalem ze zaworki to w razie "W" jakby pradu braklo czy zawor zamkniety byl na max.. wnioskuje ze nie koniecznie musze je montowac (problem z kupnem w miejscowosci a na dodatek klapowe:) )

 

Skoro mam okazje zapytac to skozystam zeby nie zakladac kolejnych watkow...

 

Piec mam jak pisalem kostrzewy ceramik, jego temperatura nominalna to 65C, zamontuje 4D ale tak mie sie wydaje ze bedzie ciagle otwarty na max bo temp wody w grzejnikach powinna miec minimum 55C - tak podaje producent..

Ponizej sprawnosc drastycznie maleje.. zeby bylo smieszniej naczytalem sie o tych regulusach i je kupilem.. niestety chyba dalem ciala bo nie wiedzac co oznacza w tabeli producenta wartosc 90/70/20 wziolem ta wartosc do wyliczeń.. jak przyjechaly grzejniki zaczolem wniakc i wyszlo sidlo z worka:) 90 na wyjsciu z pieca, 70 na powrocie i 20 w domu:)

Dlatego tez musze miec dosc wysoko temp na grzejnikach....

 

Druga sprawa:0ciekawe czy takie wysokie temp na grzejnikach wytrzymaja rurki pex16 ktorymi sa zasilone grzejniki..?

 

poprostu załamka..

na dodatek zlego murarze mi postawili komin systemowy nie bezposrednio na ławie wykonaniej specjalnie dla komina tylko sadzili ze dziurka skraplacza do czegos slyzy i zeby jej nie zalac podloga postawili najpierw pustak betonowy o wys 24cm. Komin podniosl sie o 24cm co w polaczeniu z niskim piecem mam ok 40cm roznicy ;) sympatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.