Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła


rafal111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Właśnie też zastanawiam się nad kupnem nowego pieca.

Już prawie padło na Ogniwo Eco.

Tylko zastanawiam się nad mocą.

Bo jest 16kw i 24kw.

Dom mam taki z lat 70 bez piwnicy parter i piętro z płaskim dachem.

Jakieś 180 metrów kwadratowych.

Ściany z pustaków i cegła dziurawka na zewnątrz.Grubość murów zewnętrznych około 50 cm.

Okna w większości plastiki.

Dach płaski pokryty papą.

W maju ma być już dostępny Ogniwo Eco Plus 24 KW więc zastanawiam się czy ten czy może by wystarczył ten 16 kw.

Jakby ktoś mi doradził to będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Ja jestem też przed wyborem kotła i czytam wszystko co się da na ten temat i mam dziwne myśli z tym wszystkim dochodzę do wniosku że większość sterowników do ty pieców to kaszana. wszystko trzeba ustawić samemu, czyli parametry spalania od tego będzie zależeć ekonomia i wydajność pieca a to nie jest proste. Nieliczne piece mają czujnik temperatury spalin a wiadomo czym większa tym energia ucieka, nie którzy producenci podają ze przy max mocy jest to 200 stopni inny podaję że 260 ale nie podaje przy jakiej mocy oczywiście mówię o porównaniu piecach o tej samej mocy. Nie które sterowniki mają Fuzzy Logic czyli oprogramowanie za pomocą którego piec sam ustawia wszystkie parametry zależne od zadanej temperatury.System ten powinien być ustawiony przez producenta podczas testu pieca nawet na różo kalorycznym opale. Tak jak samochód na hamowni są badane jego osiągi spalanie same spaliny itp.

 

Ostatnio słyszałem opinie znajomego że jego sąsiad nie wiem w jakim piecu ale potrzebował pół roku aby go dobrze ustawić i uzyskać jak najmniejsze spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli szukacie pieca CUD jest taki ,,sam się czyśći i wygarnia popiół ,,, a jeszcze może sam worki z opałem wsypie , Cóż dodać ? Sami sobie odpowiedzcie ...

 

Nie rozumiem Twojej odpowiedzi na moje pytanie.

Pytałem się czy wybrać piec o mocy 16kw czy może 24kw Ogniwo Eco.

I co to ma wspólnego z Twoją odpowiedzią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pytasz kolego o moc kotła, ale nie podałeś jak jest ocieplony twój dom?

Piszesz co prawda że ściana ma ok. 50 cm grubości i płaski dach pokryty papą, ale czy jest jakaś termoizolacja o tym ani słowa. Jak ma ci więc ktoś doradzić?

 

Nic w tym dziwnego, że ktoś proponuje badanie temp. spalin. Widocznie ktoś narzekał na duże spalanie, więc dostał poradę jak sprawdzić czy ciepło niepotrzebnie wylatuje ze spalinami zamiast oddać swą energię w wymienniku.

 

Podobnie nie ma co się obrażać na różne sterowniki kotłów i kłopoty z ich optymalnym ustawieniem. Kupując nowy telewizor też musimy trochę czasu poświęcić na poznanie jego wszystkich funkcji, zaprogramowanie stacji i ustawienie indywidualnych parametrów obrazu. Czy kupujecie tylko takie modele które same się dostrajają?

 

Wracając do podstawowego pytania: "czy wybrać piec o mocy 16kw czy może 24kw Ogniwo Eco" to na stronie producenta kocioł OGNIWO EKO PLUS 16 wystarcza na ogrzanie powierzchni do 180 m. kw. Ale jak pisałem na początku bez informacji o izolacji cieplnej trudno coś poradzić. O zaletach tego kotła i jego sterownika dużo pisał na tym forum kolega IVEN warto więc przed podjęciem decyzji poczytać jego opinie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w necie dostępne za darmo odpowiednie programy do obliczania zapotrzebowania na ciepło w budynkach. Policz sobie i będziesz wiedział... :-).

 

Wpisujesz tam potrzebne dane - odpowiadając na szereg pytań, a program wylicza Ci jakiej mocy potrzebujesz przy ekstremalnych temperaturach - przyjmuje się na zewnątr minus 20 stC.

 

Sądząc jednak po informacjach, jakie podałeś, Twój dom potrzebuje raczej więcej ciepła i sugerowałbym właśnie 24 kW... pewnie będziesz grzał też cwu... to też zabiera trochę mocy.

 

Licz cię jednak z tym, że taki kocioł przy pracy na pełnej mocy jest w stanie spalić nawet 100 kg węgla na dobę, wszystko zależy od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Jak budynek docieplisz, to zużycie znacząco spadnie.

 

pozdrawiam

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę powiedzieć że mnie trochę załamałeś z tym 100kg na dobę.

Teraz mam zwykły piec o mocy z tego co pisze 20 -23 kw i na zimę spalam około 4-5 ton węgla + trochę drzewa.

Myślałem że zużycie będzie podobne albo nawet mniejsze.

W tym piecu co mam to przez noc gaśnie i rano trzeba na nowo rozpalać.

Poza tym trzeba na okrągło dokładać i strasznie mnie to męczy i dlatego myślę nad zmianą pieca.

Ale 3 tony na miesiąc z tego co piszesz to chyba jednak się rozmyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę powiedzieć że mnie trochę załamałeś z tym 100kg na dobę.

 

Nie... no stary :-) nie przesadzaj.

Te sto kg, to jest wartość, kiedy kocioł procuje non stop na pełnej mocy. Jak Twój dom potrzebuje do ogrzania w mrozy 20 stC mniejszej mocy, to rzecz jasne, że tyle węgla nie spali, a spali tyle, ile ciepła potrzebuje dom.

 

Ja mam kocioł 25 kW, ale zużycie węgla wynosi u mnie teraz - lekko poniżej zera - między 25 a 28 kg na dobę razem z grzaniem wody użytkowej.

 

Nie przerażaj się :-)

 

pozdr

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli szukacie pieca CUD jest taki ,,sam się czyśći i wygarnia popiół ,,, a jeszcze może sam worki z opałem wsypie , Cóż dodać ? Sami sobie odpowiedzcie ...

 

Sorki kolego za ten wpis po prostu pomyliłem temat :(

A jeśli szukasz fajnego pieca to ostatnio oglądałem seko ma ciekawie rozwiązane palenisko obrotowe napędzane z osobnego wałka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę powiedzieć że mnie trochę załamałeś z tym 100kg na dobę.

Teraz mam zwykły piec o mocy z tego co pisze 20 -23 kw i na zimę spalam około 4-5 ton węgla + trochę drzewa.

Myślałem że zużycie będzie podobne albo nawet mniejsze.

Witam,

 

Mam dom 200 metrów podobnej budowy jak Twój - spalanie max 60kg dziennie (ale to przy -30) - teraz np. jakieś 38-40kg - na zimę wychodzi mi 7 ton w tym grzanie cwu (bojler 200 metrów) - temp w domu 21-23 stopnie.

 

Acha - na tego typu dom (nieocieplony) ani nie myśl o kotle mniejszym niż 24kW - ja mam 25kW i generalnie przy -30 to idzie prawie na maxa. Nawet mi instalator doradzał mocniejszy.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.