Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem takim specjalistą jak kol robogaz, ale ewidentnie problem z powietrzem, jest go zbyt mało. Dodatkowo deflaktor też jest istotną sprawą. Jednym słowem kisisz opał na palniku, a powinieneś go efektywnie spalać.

Szkoda że nie napisałeś na jakich ustawieniach kocioł pracuje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ustawienia pieca to;

podajnik podawanie 60s postuj 153s,dmuchawa brak regulacji mocy bo to stary typ sterownika Geco,jedynie moge przymykać

dolot powietrza,

w sobote planuje rozebrać podajnik to zrobie pare fotek pieca i podajnika

Narazie bardzo dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens rozbierać podajnik, ale z pewnością należy dokładnie wyczyścić:komin (pewnie jest oblepiony), płytę palnika i komorę napowietrzającą- sprawdzić drożność otworów, wyczyścić rewizje przy podajniku. Rozpal kocioł, tak aby cały czas palnik miał opał (zgodnie ze sztuką palenia w tłoku). Powietrze - przesłona na 50%, a potem koryguj tylko tak aby nie dymiło z komina i na płycie palnika.

Jak uczyłem się obsługi mojego kotła zacząłem od ustawienia mocy na maxa, a następnie obniżałem czas podawanie i korygowałem powietrze, pomogło. Nie wiem jak jest u innych użytkowników tłokowców, ale osobiście wolę dać odrobinę za dużo powietrza niż mieć zarośnięty kocioł po 2 dniach.

A czy deflaktor jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ustawienia pieca to;

podajnik podawanie 60s postuj 153s,dmuchawa brak regulacji mocy bo to stary typ sterownika Geco,jedynie moge przymykać

dolot powietrza,

w sobote planuje rozebrać podajnik to zrobie pare fotek pieca i podajnika

Narazie bardzo dziękuję za pomoc

 

Właśnie obawiałem się że może być to ster Geco ale jest to do zrobienia trzeba tylko pomalutku zmniejszać nadmuch aż będzie pojawiał sie ciemny dym w piecu wtedy należy troche dodac i sprawdzać popiół.Tylko w taki sposób doregulujesz ten ster.Ewentualnie zakup jakiegoś stera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W planach mam zamiar zmienić sterownik ale najpierw chcę trochę poeksperymentować

Założyć deflekto tak jak polecił kolega Cooler,

Zmienić może napowietrzanie paleniska teraz są to 3 rzędy dziurek o średnicy 3 mm około 20 dziur na rząd ,rzędy oddalone są od siebie o jakieś 1cm niewiem czy wiercić dodatkowe otwory czy wyciąć kawałek paleniska i zastosować płytke wymienną z nacięciami ? Dlatego chcę wyjąć podajnik i wymyśleć gdzie powiesić deflektor [ troche mało miejsca a piec składa się z 2 członów popielnika i stojącego na nim wymiennika i odbity płomień od deflektora będzie skierowany na popielnik może zastosować jakieś cegły szamotowe do odbicia płomieni]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! To są zdjęcia podajnika i wymiennika po 3 dniach palenia :

Zdjęcia 146 i 147 podajnik po sezonie palenia.

151 - wymiennik od strony paleniska już wyczyszczony.

154, 155, 157 - wymiennik po 3 dniach palenia.

158 - płomiennica rura 60mm po 3 dniach palenia

P.S zaczynam przebudowe pieca, dodam fotki wieczorem co zmieniłem. :)

Pozdrowienia!

post-48655-0-69616700-1362222926_thumb.jpg

post-48655-0-74956200-1362222940_thumb.jpg

post-48655-0-51026700-1362222956_thumb.jpg

post-48655-0-44112500-1362222972_thumb.jpg

post-48655-0-02539500-1362222989_thumb.jpg

post-48655-0-61360700-1362223003_thumb.jpg

post-48655-0-45280600-1362223014_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Piecyk już po operacji,

dawka podawania to około 120 dkg

dmuchawa ustawiona tak żeby nie dymił podczas pracy, obserwowałem komin i po podaniu paliwa dymi przez około 10-15 s jak batory.

W piecu założyłem deflektor wisi na wysokości 28 cm nad paleniskiem spalanie dawki paliwa odbywa się nie idealnie na samym środku pieca i część płomienia mija niekiedy deflektor. Dowierciłem dzisiaj 1 rząd dziurek 3 mm i wyłożyłem popielnik płytami izolacyjnymi widocznymi na zdjęciu.

Jakie macie propozycje żeby pozbyć się dymu podczas dodawania nowej dawki paliwa?

 

Pozdrowienia! :)

post-48655-0-78127300-1362247259_thumb.jpg

post-48655-0-64250300-1362247271_thumb.jpg

post-48655-0-05828800-1362247284_thumb.jpg

post-48655-0-68338100-1362247294_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ten deflektor wiszący tak wysoko już nic nie wniesie do jakości spalania. Zobacz jak rozwiązał to Lazar w multikomforcie. Tam zamontowano

rodzaj daszka z szamotu (?) od strony podajnika. To dobre rozwiązanie. Co do tych otworów, to myślę, że nie zaszkodzi dowiercić jeszcze jeden rządek , tylko z większym rozstawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

prędkość podawania wpływa na dymienie, obecnie jestem na etapie budowy podajnika tłokowego do mojego kociołka po konsultacjach z kol robogaz i przeczytaniu tego i podobnych tematów zakupiłem przekładnię z dwoma stopniami ok 1,2 obr/min i mimo tego zastanawiam się czy nie będzie to za dużo, ale to sprawdzę za dwa trzy tygodnie jak dokończę podajnik

 

pozdrawiam i dziękuje wszystkim którzy wnoszą wkład w rozwój, szczególne podziękowania dla robogaz i Przemysława2ar

 

RedEd

 

edit

przepraszam ale pomyliłem typ kotła z innym tematem więc muszę doczytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak pisał kolega End że deflektor jest za wysoka może to i prawda ,ale ja niemam możliwości obniżenia go niżej bo płomienie odbite od deflektora będą skierowane na popielnik a to chyba nie jest dorze .

Zrobię jeszcze może jakieś próby z deflektorem ,a w przyszłości chyba zrobię nowy podajnik rynnowy i będe mógł się trochę zbliżyć się do wymiennika ,przezco odległość oddeflektora będzie mniejsza.

Pozrowienia

 

Prosił bym kolege End o jakiś link odnośnie tego co napisał [Zobacz jak rozwiązał to Lazar w multikomforcie] bo nie znalazłem nic takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

@darrr kup beton żarowytrzymały weź doniczkę lub inny pojemnik który przypasuje kształtem nad twoje palenisko ale nie "zasłoni" przelotu do wymiennika a pomoże ukierunkować płomienie do wymiennika a nie popielnika i najlepiej jak by był pusty w środku, zrób odlew zawieś i poczekaj na efekty, można też te dwie cegły dać "pionowo" w koszyku i trochę niżej

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol, reded chodzi o deflaktor w kształcie litery U, mam go u siebie, z moich obserwacji jest za wysoki i nie dopala tak jak powinien. Poprzedni był lepszy, ale pękał. Z moich doświadczeń z tłokiem powiem że najlepszy palnik to taki, który świeci przez cały czas. Słowo świeci jest zjawiskiem stałym nie zależne czy praca czy podtrzymanie, ma świecić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita

Beton już zamówiłem ma przyjść lada dzień ,chcę spróbować zrobić coś takiego jak kolega Robogaz a jeśli to nie pomoże to zmiana podajnika na rynnowy.

Obserwowałem dzisiaj palenisko podczas pracy pieca ,gdy zostaje podana nowa dawka paliwa to pojawia się dym właśnie w tym miejscu może zastosowanie powietrza wtórnego by coś pomogło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie propozycje żeby pozbyć się dymu podczas dodawania nowej dawki paliwa?

 

między tłokiem, a pierwszymi otworami nadmuchowymi musisz mieć ok 10-15cm przestrzeni. Przestrzeń ta ma być przykryta z góry, tak by produkty odgazowywania trafiały bezpośrednio w płomień ze strefy napowietrzania. Na tej przestrzeni, będzie odbywać się suszenie / podgrzewanie / wstępne odgazowywanie opału. Dzięki temu po podaniu nie będzie dymienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego darrr ja jednak namawiałbym cie na zrobienie podobnego deflektora który pokazałem w ostatnich postach czyli betonowa nakładke zrobiona na wymiar paleniska.Nad tym deflektor ok 50 mm.Jak narazie jest to zdecydowanie najlepsze jak narazie rozwiązanie dopalania.Po miesiącu palenia szarobrunatnego pyłu w piecu i na półkach jest ok 0,5 cm. a przed zamontowaniem było wiadro 10l na tydzień.Po wyglądzie szacuje obecnie ilość tego pyłu na 1/4 wiaderka tej samej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego robogaz zrobię tak jak u ciebie tylko zastanawia mnie sam deflektor jego odległość od paleniska .

Jak widać na zdjęciach dodanych w poprzednim poście to górna krawędź tych białych płyt w palenisku to początek wymiennika,opuszczając deflektor nad palenisko odbite płomienie będą skierowane właśnie na te płyty a co zatym idzie nagrzewanie się popielnika .

Jeszcze pytanko do kolegi robogaz ,czy otwór w tej płycie musi być dokładnie nad płomieniem i jaka grubość tego betonu.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektor musi byc w małej odległości od ujścia ognia z otworu poniewaz cały beton (nakladka) musi się nagrzewać i nagrzewać deflektor który ma za zadanie dopalać. Grubośc betonu to ok 30 mm przezbrojony siatka.Trzeba także dobrze ukierunkować wylot ognia do częsci górnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzisiaj zadaszyłem część paleniska od strony podawania węgla i wygląda że jest trochę mniej czrnego dymu przy nowym podaniu dawki ale zrobił mi się nowy problem ,przy otwartych drzwiczkach wydobywa mi się dym z nieszczelności podajnika .

Pytanie czy u was też tak jest .

Po sobotnim zabudowaniu deflektora jest już widoczna poprawa ,ale jeszcze jest sandza na wymienniku zobacze za kilka dni jak będzie wyglądać po dzisiejszym zadaszeniu paleniska.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosił bym kolegów o pomoc bo niemam już pomysłów jak pozbyć się dymiennia gdy piec jest w podtrzymaniu .

Z komina leci czarny dym a na palenisku płomień kładzie się zawsze w kierunku podawania paliwa co powoduje palenie się miału przed otworami na palenisku .

Palenisko cze jest otwarte z góry czy przykryte płytą z otworem na płomienie zawsz płomień jest skierowany w kierunku nowej dawki.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektor daje poprawę efektu-sadza ale nie spodziewajmy się cudów. Sam już nie wiem od czego to zależy ale obstawiałbym na konstrukcję kotła oraz "że tak ma być" - tyle z własnych doświadczeń.

Jeżeli chodzi o "cofanie się" płomienia to ewidentnie występuje większy ciąg od strony podajnika (czyli nieszczelność na styku tłok-kanał w którym się porusza albo gdzieś dalej) oraz może występować takie zjawisko, że właśnie struga powietrza w okolicy podajnika ma lżej się przemieszczać w stronę komina.

Może jakieś fotki z palenia czyli widocznego ognia i jego kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.