Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

:wacko:

bo żeby ten pid działał po pierwsze musi być min 5 kW stałego obciążenia, nie wiem czy w twoim przypadku nie więcej, czyli od 30 kg na dobę w górę dziennego zużycia. Po drugie trzeba jednak ręcznie dostosować modulowany strumień powietrza do modulowanego strumienia paliwa. Inaczej nie będzie to działać. Chyba, że ktoś ograniczy dawkę, zmniejszy palnik, i dostosuje nadmuch poprzez przysłonięcie dmuchawy. Stanie wtedy przed problemem zbyt niskiej prędkości spalin w wymienniku i strat z tym związanych.

 

Co rozumiesz prze "modulowany strumień powietrza" do "modulowanego strumienia paliwa"??? :wacko: umnie w perfekcie T jest procent dopuszczonego powietrz do obrotów dmuchawy. Ja mam ustawiona na 20 obrotów, powietrze na 30%. przy ekogroszku, przymiale daje troche wiecej, i jest to staly dopływ powietrza bezwzgledu na czestotliwosc podawanego wegla, a dawka podawanego wegla jest zawsza taka sama. A co do obciazenia, to poniewaz odpalam smierdziucha tylko wtedy jak temp. wciagu dnia spada po nizej zera to mysle ze te 5KW zawsze jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wacko:

 

Co rozumiesz prze "modulowany strumień powietrza" do "modulowanego strumienia paliwa"??? :wacko:

Miał na myśli to, że pid zmienia częstotliwość podawania paliwa (czyli moduluje ilość paliwa) i jednocześnie ma zmieniać ilość powietrza w zależności od tego jak często podaje paliwo (modulowana ilość powietrza).

Jeśli Twój pid tego nie robi (co jest możliwe), to wersja jest bardzo uboga, rzekłbym poniżej standardowych wymagań - radzę to sprawdzić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również opalam Protechem Karo ( to Taurus Gaur w innym malowaniu) tyle , że 25kW .

Powierzchnię mam również 200 m2 ( nieocieploną) , temp stała w domu ~ 21'C .Średnią dobową z 7 miesięcy miałem taką samą - na poziomie ~ 24 kg, spaliłem od 1.09.10 do maja 2011 około 5,2 tony miału 26Mj.

Co do pracy w podtrzymaniu w okresach przejściowych ( jesień , wiosna) to ustawione mam podawanie na 30 minut.

xhumungus, na wszystkich grzejnikach masz termostaty czy może masz jeden grzejnik bez termostatu który grzeje non-stop ?

Termostatów w grzejnikach nie mam wcale a temp. w pomieszczenia reguluje na piecu. Mam jeszcze prosty termostat pokojowy który wyłącza pompę jak temp. przekroczy 22,5* np. jak zaświeci mocniej słońce i wtedy przez kilka godzin kocioł pracuje w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał na myśli to, że pid zmienia częstotliwość podawania paliwa (czyli moduluje ilość paliwa) i jednocześnie ma zmieniać ilość powietrza w zależności od tego jak często podaje paliwo (modulowana ilość powietrza).

Jeśli Twój pid tego nie robi (co jest możliwe), to wersja jest bardzo uboga, rzekłbym poniżej standardowych wymagań - radzę to sprawdzić.

 

Pozdrawiam.

robi, robi ;) tylko ustawienie tego sterownika, bez niezbędnej wiedzy o sterowaniu pidem i spalaniu, może być dość trudne i zapewne po kilku próbach kończy się zrezygnowania z płynnej regulacji mocy.

 

 

Ale tak to jest jak da się nieświadomemu użytkownikowi zbyt wiele parametrów do ustawiania. Powinno to być moim zdaniem ograniczone jedynie do niewielkiej korekty nadmuchu +/- 10% i ew. kilka rodzajów paliwa, groszek / miał/ brunatny/ ew pelet.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostatów w grzejnikach nie mam wcale a temp. w pomieszczenia reguluje na piecu. Mam jeszcze prosty termostat pokojowy który wyłącza pompę jak temp. przekroczy 22,5* np. jak zaświeci mocniej słońce i wtedy przez kilka godzin kocioł pracuje w podtrzymaniu.

 

Masz zawór 4D lub 3D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał na myśli to, że pid zmienia częstotliwość podawania paliwa (czyli moduluje ilość paliwa) i jednocześnie ma zmieniać ilość powietrza w zależności od tego jak często podaje paliwo (modulowana ilość powietrza).

Jeśli Twój pid tego nie robi (co jest możliwe), to wersja jest bardzo uboga, rzekłbym poniżej standardowych wymagań - radzę to sprawdzić.

 

Pozdrawiam.

 

 

wszystko sie zgadza i wszystko jest jasne, problem polega tylko na tym ze nie widze jakichkolwiek zmiany jeli chodzi o siłe nadmuchu, tzn temp ustawiona na kotle 60*C piec pracuje w przedziale od 58*C do 62*C bez wpadania w nadzor, regulując tylko czestotliwoscia podawanego paliwa, natomiast powietrze dmucha caly czas tak samo. tzn moc kotla mam ustawiona na 60%, powietrze na 30% a obroty dmuchawy na 20. w podgladzie sily dmuchania caly czas podaje ze dmucha z sila 1% bezwzgledu na czestotliwosc podawania wegla w tym przedziale od 58 do 62 stopni. Sila nadmuch zmienia sie dopiero wtedy kiedy temperatura spadnie po zazakres regulacji czyli o jakies 6 stopni od zadanej, Brak zmiany sily nadmuchu w normalnej pracy w temperaturze od 58 do 62 stopni powoduje to, ze jak podajac czesciej opal nie zmienia sily nadmuchu i to rodzi duzo sadzeni i prze komin i w kotle, dlatego olalem pida i przeszedlem na tryb dwustanowy. Tylko pytanie jet teraz takie czy niestety ten sterownik jest takie badziewny? Czy cos sie schrzanil i mam go reklamowac? Czy maoze mam jakies zle ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robi, robi ;) tylko ustawienie tego sterownika, bez niezbędnej wiedzy o sterowaniu pidem i spalaniu, może być dość trudne i zapewne po kilku próbach kończy się zrezygnowania z płynnej regulacji mocy.

 

 

Ale tak to jest jak da się nieświadomemu użytkownikowi zbyt wiele parametrów do ustawiania. Powinno to być moim zdaniem ograniczone jedynie do niewielkiej korekty nadmuchu +/- 10% i ew. kilka rodzajów paliwa, groszek / miał/ brunatny/ ew pelet.

 

Znam dosc dobrze ten sterownik, i naprawde nie wienm co mogbym zmienic zeby dmuchal mocniej w momencie zwiekszenia czestotliwosci podawania w normalnym cyklu pracy w przedziale 58-62 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko sie zgadza i wszystko jest jasne, problem polega tylko na tym ze nie widze jakichkolwiek zmiany jeli chodzi o siłe nadmuchu, tzn temp ustawiona na kotle 60*C piec pracuje w przedziale od 58*C do 62*C bez wpadania w nadzor, regulując tylko czestotliwoscia podawanego paliwa, natomiast powietrze dmucha caly czas tak samo. tzn moc kotla mam ustawiona na 60%, powietrze na 30% a obroty dmuchawy na 20. w podgladzie sily dmuchania caly czas podaje ze dmucha z sila 1% bezwzgledu na czestotliwosc podawania wegla w tym przedziale od 58 do 62 stopni. Sila nadmuch zmienia sie dopiero wtedy kiedy temperatura spadnie po zazakres regulacji czyli o jakies 6 stopni od zadanej, Brak zmiany sily nadmuchu w normalnej pracy w temperaturze od 58 do 62 stopni powoduje to, ze jak podajac czesciej opal nie zmienia sily nadmuchu i to rodzi duzo sadzeni i prze komin i w kotle, dlatego olalem pida i przeszedlem na tryb dwustanowy. Tylko pytanie jet teraz takie czy niestety ten sterownik jest takie badziewny? Czy cos sie schrzanil i mam go reklamowac? Czy maoze mam jakies zle ustawienia?

w tych ramach 58-62C jest w pobliżu punktu równowagi, tzn moc produkowana przez kocioł = mocy oddawanej przez instalacji do pomieszczeń. W tym przedziale nie powinna zbytnio zmieniać się ani moc nadmuchu ani przerwa podawania. Ale to równowaga może być i na mocy 5 kW jak i 35 kW, a proporcjonalnie innym nadmuchem i przerwą podawania. Różnica od zadanej też determinuje to z jaką mocą kocioł będzie dochodził do zadanej i im będzie bliżej tym bardziej będzie redukował moc.

 

Tu masz trochę opisany jak działa pid https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10004-tajemnica-algorytmu-ecoal/page__view__findpost__p__84974

Być może kol Pieklorz też będzie wiedział więcej, jak wyregulować tego konkretnego pida.

 

 

Z tego co opisujesz: to nie może być tak że zmniejsza się przerwa podawania (czyli wzrasta moc), a nie idzie w ślad za tym moc nadmuchu. Jest to albo ograniczone parametrem max nadmuch, albo błąd w obserwacjach, albo uszkodzony ster, albo nadmuch jest za niski do podawania paliwa i kopci w każdym zakresie mocy.

 

I pamiętaj o mocy minimalnej, bo z racji konstrukcji, ani twoja dmuchawa nie może pracować poniżej pewnej wartości, bo się zatrzyma i palnik nie może spalać w sposób ciągły 0,5 kg paliwa na godzinę, bo jest za duży i straci niezbędną temperaturę do poprawnego spalania, a ciąg kominowy może okazać się większy niż potrzebny strumień powietrza do spalenia tak małej dawki paliwa. W efekcie żar przy podajniku, 18% tlenu w spalinach 2 % CO i 30% sprawność całości.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych ramach 58-62C jest w pobliżu punktu równowagi, tzn moc produkowana przez kocioł = mocy oddawanej przez instalacji do pomieszczeń. W tym przedziale nie powinna zbytnio zmieniać się ani moc nadmuchu ani przerwa podawania. Ale to równowaga może być i na mocy 5 kW jak i 35 kW, a proporcjonalnie innym nadmuchem i przerwą podawania. Różnica od zadanej też determinuje to z jaką mocą kocioł będzie dochodził do zadanej i im będzie bliżej tym bardziej będzie redukował moc.

 

No własnie i tu sie mylisz, powinna sie zmienać B) Nie moze byc tak, ze przy podawaniu paliwa co 60 sek -tak ma przy temp. 58*C jest taka sama dawka powietrza jak i przy podawaniu co 700 sek. tak ma np przy 62*C :P

 

Z tego co opisujesz: to nie może być tak że zmniejsza się przerwa podawania (czyli wzrasta moc), a nie idzie w ślad za tym moc nadmuchu. Jest to albo ograniczone parametrem max nadmuch, albo błąd w obserwacjach, albo uszkodzony ster, albo nadmuch jest za niski do podawania paliwa i kopci w każdym zakresie mocy.

 

A jednak tak jest :lol: I dzwonilem do producenta, dostalem informacje, ze stare pid-y sa juz be bo nie maja automatycznej regulacji nadmuchu w stosunku do utomatycznego czasu podawania paliwa, a wiec dmuchawa dmucha z ze stala ustalona moca bezwzgledu na moc na palniku, ale moge kupic nowy algortm pid, ktory juz jest super i ma taka mozliwosc cos za ponad 300 zeta, fajnie co :lol:

 

 

I pamiętaj o mocy minimalnej, bo z racji konstrukcji, ani twoja dmuchawa nie może pracować poniżej pewnej wartości, bo się zatrzyma i palnik nie może spalać w sposób ciągły 0,5 kg paliwa na godzinę, bo jest za duży i straci niezbędną temperaturę do poprawnego spalania, a ciąg kominowy może okazać się większy niż potrzebny strumień powietrza do spalenia tak małej dawki paliwa. W efekcie żar przy podajniku, 18% tlenu w spalinach 2 % CO i 30% sprawność całości.

 

Moc nominalna nie ma tu znaczenia, a sprawnosc znacznie wyzsza

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak radykalny bym nie był. Poprostu dokładają automatyczną korektę nadmuchu coś jak w eCoal tyle że pewnie nie na podstawie temp spalin a temp wody.

I powtórze, że producenci nie powini zrzucać obowiązku regulacji skomplikowanych parametrow na użytkownika, bo często ten użytkownik sam robi sobie krzywdę. A i obowiązku posiadania wiedzy o spalaniu i sterowaniu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mówimy tu o tym obowiązku ;)

On bowiem obowiązuje producentów w tej branży.

Jak można zmieniać ilość paliwa nie zmieniając ilości powietrza - do tego nie trzeba nawet znać zaawansowanych algorytmów. Toż to elementarz i dla producenta - obowiązek.

Nigdy bym mu za taki "upgrade" nie zapłacił, co najwyżej koszty przesyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znów radykalnie :)

wina producenta jest tego rodzaju że to on powinien zbadać kocioł i na stałe wklepać max i min moc dmuchawy. Tu przerzucił ten obowiązek na użytkownika. A ten z kolei wklepał max obroty np na 30 i dziwi się czemu przy 60 proc mocy dmuchawa nie reaguje i jest sadza. Nikt w domu nie będzie robił łabolatorium by badać czyjeś dmuchawy i podajniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tu stąpam po grząskim gruncie, bo ani nie przeczytałem instrukcji ani też nie dzwoniłem do producenta - nie ma czasu.

Jeśli wystarczy coś przestawic, to producent powinien to powiedzieć a nie wgrywać inny soft za 3 stówy.

Są więc 2 sprzeczne wersje, ale nie wnikam lecz pozdrawiam i biorę się do roboty :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu to coś mi tutaj się wydaje,że chodzi o ster albo perfekt t albo expert w wersji tłokowej, tam coś tłumaczyli,że przy tłoku to chyba jednak nie warto zmieniać siły nadmuchu.....

 

Generalnie to ciężki temat

(ster do tłoka).

 

Moim zdaniem brakuje dobrego stera z jakąś formą modulacji mocy do tłoka, wszyscy są w połowie drogi (łącznie ze mną, może pół kroku dalej ale daleko do tego, co osobiście oczekuję).

 

Inny temat to kolosalne różnice konstrukcyjne takich kotłów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zaworu mieszającego, ale bojler mam podłączony równolegle do CO przez to powrót nie jest taki zimny. Po roku użytkowania nie stwierdziłem żadnych oznak korozji.

 

Jaką temp na kotle musiałeś ustawiać w największe mrozy ( ponad -20'c) aby mieć w domu te 22-23'c ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mały cytat z instrukcji Perfekt T

 

"1. Praca dmuchawy i podajnika.

Po przejściu do trybu PRACY, regulator automatycznie steruje

długością przerw między podaniami oraz ilością powietrza w oparciu

o różnicę TEMPERATURY ZADANEJ i aktualnej temperatury płaszcza. Przy

temperaturze płaszcza niższej co najmniej o 10C (standardowa nastawa

parametru instalatora o nazwie ZAKRES REGULACJI) od TEMPERATURY

ZADANEJ, kocioł pracuje z pełną mocą, podając paliwo z minimalnymi

przerwami i włączając dmuchawę na maksymalne obroty ustawione w trybie

instalatora. Moc ta może być jednak ograniczona parametrem [5] MOC

KOTŁA. W miarę dochodzenia do TEMPERATURY ZADANEJ przerwy

między podaniami są wydłużane, aż do osiągnięcia maksimum ustawionego

przez instalatora; proporcjonalnie zmniejszane są też obroty dmuchawy.

Jeżeli temperatura płaszcza kotła osiągnie TEMPERATURĘ ZADANĄ

i wyliczony czas przerwy między podaniami będzie dłuższy od ustawionej

przez instalatora maksymalnej przerwy, lub temperatura płaszcza

przekroczy o 5C TEMPERATURĘ ZADANĄ, regulator przejdzie

w NADZÓR"

 

 

"13. OBROTY MIN. DMUCHAWY 1÷25 [%]

- parametr określa z jaką minimalną prędkością ma się obracać

dmuchawa. Wejście do edycji tego parametru uruchamia silnik

z ustawianymi obrotami. Dobór tego parametru ma zapewnić pewny

start dmuchawy w każdych warunkach. Dodatkowo parametr można

nieco zwiększyć (o 1÷2%) przy zbyt dużym osadzaniu się sadzy w

kotle.

14. OBROTY MAX. DMUCHAWY 30÷100 [%]

- parametr określa z jaką maksymalną prędkością ma się obracać

dmuchawa. Wejście do edycji tego parametru uruchamia silnik

z ustawianymi obrotami. Parametr należy dobrać przy pracy kotła

z maksymalną mocą, mierząc temperaturę spalin w kominie –

optymalny zakres to 150÷170C."

 

 

Do tego: zakres regulacji pid, czas całkowania, czas ruchu podajnika, max/min przerwa w trybie praca, min temp zadana i kilka innych. To tego przeciętny użytkownik nie powinien mieć dostępu, a o właściwe parametry powinien zadbać producent.

Inaczej w domu zaczyna się totolotek, zmienię to i tamto, to może będzie ok, a później przestawię owamto i jest dużo lepiej - chyba.

A na koniec krzyczy: Rudy APORT, a pies uwiązany na metrowej smyczy, merda ogonem :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też do tego dążę poprzez wyrzucenie z instalacji wymiennika płytowego( osobny wątek)

Widzę ,że trzymamy podobne temp. pomieszczeń (21 do 22'C) , podobne kubatury do ogrzania, podobne ilości spalanego w sezonie opału ...no i te same kotły.

Spalasz miał czy groch , ile Mj ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie kiedyś przetestowałem taki sterownik firmy PROND z PID i właśnie tam jest kicha

Dopuki się nie pomieszało w wartosciach serwisowych to nie miało to nic wspólnego z pracą w automacie

Myślenie jego bylo tak długie że chyba szybciej reagował na palenie zwykły sterownik

Dopiero po dostosowaniu parametrów całkowania zaczął jakby więcej reagować.Poza tym czujnik był tylko temperatury a nie spalin więc to takie wróżenie z fusów

W tych sterownikach histereza szybkości dmuchawy to właśnie 6*C i tego nie dało się przeskoczyc.

To taki lekki wynalazek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.