Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

@witek1234

Tak,rck zdecydowanie spełnia swoje zadanie.W końcu kocioł jest bardziej sterowalny oraz nie martwię się o temp spalin bo w zasadzie jak ostro by się nie paliło to w komin idzie max 230-250°C

Tak dla przypomnienia napiszę,że jest on zamontowany w kuchni (jak i kocioł),ale jak narazie trudno napisać czy wychładza pomieszczenie.Osobiście uważam,że nie wychładza zbyt bardzo bo jego praca zaczyna się tak od 180°C na czopuchu.Kolejnym moim dylematem było to czy będzie on hałasował,ale na szczęscie nie hałasuje-no może podczas bardzo mocnego wiatru słychać stukanie,ale nie jest to uporczywe.

No i najważniejsza kwestia,czyli oszczędności?

Myślę,że ten aspekt jest mocno indywidualny,ale napiszę,że spalanie węgla płomiennego jest na poziomie (lub mniejsze)węgla kalorycznego.

Co do porównania węgli to w zasadzie zbyt wiele nie napiszę bo polskiego kalorycznego używałem,gdy jeszcze nie było rck a płomiennego używam już z rck.

Z pewnością kaloryczny bardzo syfi wymiennik/komin oraz u mnie zostawało sporo kalafiorków:)

Kaloryczny również mega mocno dymi podczas odgazowywania i zostaje bardzo dużo popiołu.

No i ostatnia rzecz,zostawia on mnóstwo żaru co dla mnie jest akurat na minus bo trzeba czekać aż ten żar zniknie by rozpalać na nowo.O rozpalaniu kroczącym mogę zapomnieć przy tak małym ruszcie w kotle.

Płomienny zaś spala się o wiele czyściej oraz zostawia zdecydowanie mniej popiołu oraz żaru.Wypala się w zasadzie do zera,ale prawie za każdym razem w popiele są niespodzianki-kamienie/przerosty :)

Przy kalorycznym w kotle były szamotki,przy płomiennym już nie.

Mogę napisać,że bardzo duża różnica jest (w stałopalności),gdy w kotle ustawimy klapkę PP na całkowicie zamkniętą,gdy kocioł dobije do zadanej niż gdy zostawia się 1-2mm szparki.

Węgiel płomienny z energo orzech 40-80mm

Kaloryczny z silesi (bartex) 25-50mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Mysłowicach i mam 2 kopalnie za płotem. Wesoła i Ziemowit. A mam akurat dostęp do laboratoriom Instytut EMAG w Katowicach gdzie badają węgiel. I krótko: to co jest na kwiatach ni jak ma się do rzeczywistości. Jaki pokład i jaki typ to jest loteria. zwłaszcza cze dla użytkownika nieprofesjonalnego czytaj detalisty parametry węgla są podane orientacyjnie. Czyli siarka, popiół i kaloryczność. Sam kupuje węgiel bo jadę sam na skład kopalni i widzę z którego sypią czy ma świeży węgiel czy ten co stoi 2 lata pod chmurką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu sie zgodze. Znajomy, ktory juz jest na emeryturze od paru lat sam mowil, że opał z Chwałowic to również loteria w zależności na jaki poklad trafisz. Zeszly rok kupilem i spalal sie tak, ze popiol to proszek drobny. W tym roku nie jest zle, ale to juz nie to samo (no chyba, że dostawca polecial w kulku). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Teraz przysłali mi z brody w niebieskich workach i juz tak wymiennik nie wygląda ja na poprzednim ale jest za to dużo mniej popiołu,pewnie teraz jest staszic

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Żebyś się nie przeliczył, pytanie ile warta będzie złotówka.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaż węgla wyszła z mody, lepiej usypywać zwały pod niebo w Ostrowie.

Warto zobaczyć to kuriozum: 

 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w tym kuriozalnego? Coś trzeba z tym doraźnie zrobić To są przede wszystkim miały energetyczne. Kuriozalne jest to, że jeszcze dwa lata temu PGG była na skraju upadku (to stamtąd pochodzi ten węgiel), a teraz się w dupach przewraca i chcą podwyżek, nagród itp.

Osobiście byłem za ratowaniem tych ludzi i tak się stało, natomiast teraz coraz bardziej skłaniam się ku rozpieprzeniu tego burdelu. Jak komuś nie pasuje praca za przyzwoitą pensję na tzw. państwowym i emerytura po 25-ciu latach, to wypier... pracować gdzieś indziej. Notabene Sośnica miała bezwzględnie iść pod nóż, tak jak bliżniacza kopalnia Makoszowy, ale wybłagali i dostali warunkowo czas na odbudowanie opłacalności i  jak już  trochę dupy odżyły to się zaczyna: nagrody, barbórki, podwyżki. Zamiast zapierdalać i siedzieć cicho ciesząc się ze stałej roboty znowu zaczynają się roszczenia.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzech z Janiny z Libiążą, co powiecie ? niby ma wartość opałową 22-24 KJ ? Palę orzechem z Piasta, łądnie się dopala nie ma zbyt wielu spieków. W temperaturach plusowych jedna łopatka i 4 kawałki drewna i na piecu 70-80 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2020 o 10:16, wojtekkowal napisał:

Na Sośnicy orzech 568zł/tonę. Szczerze mówiąc nie pamiętam tak niskiej ceny. W maju liczę na ceny w okolicach 500zł/tonę.

z tego co mi mówił przewoźnik , to plan jest taki żeby co miesiąc tona węgla drożała o 10 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie @pgg zmiany cen.Cena za palete np. Retopal 750kg-  668.25 zl br ba, ale w cenie zawarty jest koszt transportu!

 

Edytowane przez JorgusEmh
l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt transporu w cenie, cofnęli jednak obniżke. Suma sumarum wychodzi tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przyjechała tona grochu z Piekar, suchutka jak zawsze. Jak zasypie to zrobię zdjęcia. Na przyszły sezon jeszcze 4-5 ton będzie dla mnie miał.

Tutaj ze 2 zdjęcia tego węgla

received_269292670756374.jpegreceived_1138640393160558.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś palił Siltechem? Czy lubi się spiekać? Na zakładzie dowiedziałem się, że orzech jest gruby bo 40-100 mm i ma 26 Mj/kg. Jest niepłukany, ale podobno mało w nim kamienia. Tona kosztuje 516,60 zł brutto. Tak jak radziła Pani ze sprzedaży pojechałem na miejsce żeby go zobaczyć, niestety drobnica była zamknięta i nic z tego nie wyszło. Tak jeszcze z ciekawostek to tona orzecha z prywatnej Eko-Plus z Bytomia kosztuje 700 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2020 o 18:27, eliks napisał:

Wczoraj przyjechała tona grochu z Piekar, suchutka jak zawsze. Jak zasypie to zrobię zdjęcia. Na przyszły sezon jeszcze 4-5 ton będzie dla mnie miał.

Tutaj ze 2 zdjęcia tego węgla

received_269292670756374.jpegreceived_1138640393160558.jpeg

Węgiel o niejednorodnej barwie  - wygląda na mieszany ( ciemniejszy/słabszy z jaśniejszym/błyszczącym/mocniejszym ) , ale może tak zdjęcie zrobione? Choć na tym kawałku bardziej oświetlonym też to widać.

A co Ty z palleu na węgiel się przerzuciłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z lampą w telefonie i plafonem u góry. Hehe nie @Piecuch19 to u rodziców. Od 2008r. biorę węgiel z Piekar z tego samego miejsca. Tak było rok temu:

https://drive.google.com/file/d/1VUWeKdkFcyLUxuFZLwjBV1V4wWDL05Qe/view?usp=drivesdk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem na zakładzie Siltecha. Orzech jest bardzo gruby bez miału. Jego spiekalność poniżej 16 w skali Rogi. Cena jak wcześniej pisałem 516,60 zł brutto bez akcyzy za tonę. Węgiel jest niepłukany i przez to nawet dużo w nim kamienia, dużych brył. Na moje oko 15-20 procent wagi węgla to kamień. Przed przyjazdem uprzedzano mnie, że węgiel jest niepłukany i polecano przed zakupem sprawdzić towar jak wygląda. Za to duży plus dla Siltecha. Na zakładzie obsługa miła i pomocna. Cieszy mnie fakt, że fedrują:)  W załączniku przekazuję świadectwo jakości węgla. Nadal fedrują z tego samego pokładu.

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.