Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt Dużo Kondensatu W Kominie..


covent

Rekomendowane odpowiedzi

Zmierz temperaturę spalin. Powinna być min. 100 stopni. Jeśli mają mniej to może należałoby zaślepić jakąś część wymiennika.

Koszty niewielkie w porównaniu do ocieplania komina.

No to też jest pomysł.

Ramzeus - jak masz w tym doświadczenie, to może przy okazji podasz jak to zrobić, żeby było łatwe ale w miarę trwałe.

Wyobrażam sobie to np. jako ułożenie cegieł szamotowych wzdłuż 3 ścianek wymiennika na dole. Tylko, że w czasie np. wyjmowania popiołu mogą się przesuwać (a może nie??). Jak to zrobić?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po budowie kotła wymiennik jest na górze i tu bym się skupił. Dół zostawiłbym w spokoju.

Chyba najtaniej i najlepiej byłoby wsunąć wełną mineralną pomiędzy płyty wymiennika. Szerokość kotła w środku jest jakieś 45 cm. Na początek wstawiłbym paski po 5 cm z każdego boku. Zostaje jeszcze ok 35 cm dla spalin. Każde 5cm zakryje ok. 15 cm (góra, dół+bok) więc dosyć sporo. Próbuj, kombinuj. Koszt tego jest niewielki.

covent

Jaką masz temp spalin, czy w trakcie palenia można przyłożyć rękę do czopucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także myślę o wkladzie z kwasówki - czy wtedy ocieplenie komina można sobie odpuścić?

 

co najwyżej na dole i na kocu przewodu kominowego by nie było ciągu pomiedzy kamionka a kwasówką. Wkład by ci bardzo szybko się rozgrzewał i miałby niewiele mniejszą temp jak spaliny.

 

a do mierzenia temp spalin dobry jest termometr do pieczenia z zakresem do 300C za 11zł:o a nie ręka (własna i niezastąpiona):lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku byly problemy ze zbyt dużym ciagiem w kominie ( chyba z racji dużego wkladu) bo faktycznie jak nie bylo pieca " to glowę chcialo urwać" przez komin.

 

Zobaczę wieczorem czy da sie jeszcze przymnknąć dolot powietrza i co to zmieni - co do przymykania wymiennika to narazie nie bardzo wiem jakby to mialo wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno spaliny nie mają 100 stopni. Musisz zwiększyć ich temperaturę. Albo przez zmniejszenie nadmuchu albo przez zmniejszenie wymiennika. To, że masz dmuchawę na 1' to wcale nie musi być 1/15 mocy.

Z nadmuchem to nie ma co kombinować.

Akurat tutaj większy jest potrzebny.

Trzeba po prostu zwiekszyć moc palenia (ale tu kolega nie za bardzo współpracuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, że nie wspópracuje:) tylko nie bardzo wiem co to znaczy? Czy chodzi o czasy przerwy i podawania paliwa?

 

mam ustawione 12 podawanie 25 pauza (dla peletu)

 

za parę dni jak pisalem zaczynam palić bardziej kalorycznym pelletem, który już kiedyś testowalem i szybciej lapal temp niż na obecnym.

 

ps. przepraszam uciekl mi jeden post, w którym padlo pytanie o czasy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalne nastawy to takie, kiedy się dobrze pali i spala do końca.

Jak się da to możesz jeszcze nieznacznie skrócić czas przerwy, żeby zwiększyć moc. Wtedy prawdopodobnie trzeba będzie zwiększyć ilość powietrza zdążając do celu określonego w pierwszym zdaniu.

Wtedy temp. spalin wzrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tym się właśnie kierowałem testując różne ustawienia. Zacząłem od 16s przerwy i tak w górę - 22 do 25s przerwy w tym przedziale mam idealnie spalony pellete bez żadnej szlaki dopalony całkowicie- prz mniejszej przerwie nie dopalał wszystkiego ale faktycznie nie ruszalem wogóle powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Covent . Powiem ci - na pocieszenie

U sąsiada było podobnie .Nowy komin z kamionki 18x18. Spuszczał 0,5l na dobę - tylko on palił węglem .

Tak było przez połowę sezonu aż w końcu komin "zarósł" - zrobiła się warstwa porowata która wsiąka wodę (gdy spaliny są zimniejsze ).Jak temp. spalin wzrasta woda odparowuje.

Poza tym sadza zrobi ci izolację wewnętrzną ( za darmo) - masz przecież duuży kanał.

 

Tak że spoko - tak to jest z kamionką ,a czas i dym załatwi sprawę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie do temp czopucha; sprawdzilem ustawienia i okazalo sie że obroty dmuchawy byly na 2. Zmieniłem na 1 i po 2 godz pracy kotla rękę mogę przyłozyć co najwyżej na sekundę do czopucha- od razu parzy. Zaopatrzę się termometr i postaram sie zmierzyć dokładnie.

 

Woda leje się jak się lała :lol:

 

Popiół jest jeszcze lepszy niż wczesniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Covent moim skromnym zdaniem - ocieplenie komina powyżej stropu mieszkania i tak Cię nie ominie.

Rozumiem, że masz ceramikę systemową? A może dasz radę wejść na strych i przynajmniej do wysokości dachu, niestety od zewnątrz, ale ocieplić. Jeśli jesteś pewien szczelności. Do ceramiki jest specjalna wełna, ale teraz będzie kłopot wcisnąć ją pomiędzy pustaki. Spróbuj. Paliłem pelletem w brucer-ze, mam komin 20cm i 8m, nigdy nie było mokro w skraplaczu (który ostatecznie zatkałem), trochę skondensowanej i wysuszonej smoły na ściankach, ale wody, nawet w te okropne deszcze w tym i w zeszłym roku nie uświadczyłem. Mam ocieplone 2 albo 3 metry od góry nie pamiętam, a magicy od murarki odmówili wykonania komina bez ocieplenia ponad stropem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Części komina, która jest na strychu jest nieocieplona ale sam strych jest docieplony(15cm wełny pod dachówką)

Jak pisalem komin docieplę ale nie wiem czy przed zimą

 

Proszę o podpowiedź: jaką wysokoś powinien mieć płomień nad paleniskiem? oczywiście mniej więcej lub jak precyzyjnie określić czy powietrza jest w sam raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Witam. Walczę z kondensat em kocioł ekogroszek wsad kominus 130mm. Dzisiejszego dnia zmieniłem ustawienia temp kotła z 50 na 60 jest duża poprawa w kotle nie ma smoly. Jest sucho. Oraz w wyczystce jest sucho. Jeszcze co mnie martwi to "mazia" w kominie na dachu. Zdjelem również deflektor.  Efekty na plus.  Do ilu mogę podnieść temp na kotle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.