vini Opublikowano 5 Kwietnia 2008 #1 Opublikowano 5 Kwietnia 2008 witam. Za kilka miesięcy rozpoczynam prace związane z instalacją c.o w swoim domu. Od rozdzielaczy do grzejników będą rury typu pex/al/pex, ale cały czas zastanawiam się nad producentem. W sklepach hydraulicznych polecają Henco i Wavin a mój hydraulik namawia mnie na Uponora. Czy ktoś mógłby coś doradzić??? Pozdrawiam Cytuj
comacho Opublikowano 6 Kwietnia 2008 #2 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 Kieruj się tym by wkładka aluminiowa była spawana a nie zakładana. A na to stać tylko renomowane firmy np. KanTherm, Wavin...i bierz tylko te do 10 bar- niewiele droższe a mocniejsze.Mimo ze w instalacji nie bedziesz miał wiecej jak 2 bary. Do szafek jedziesz też pex? Cytuj
bodasz Opublikowano 6 Kwietnia 2008 #3 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 Polecam Hepworth (teraz wchodzi w skład Wavin-a). System Hep2O. Porządne rury łączone na szybkozłaczki metodą "na wcisk". Bez klejenia, grzania ani skręcania. Sam zrobiłem sobie CO i całą wodę w domu w tym systemie. Jest to tak proste, że nie brałem zadnego fachowca. Wszytko gra bez żadnych podcieków a biorąc pod uwagę, że byle fachman bierze ok. 100 pln za tzw. punkt to oszczędnośc jest duża. Mam 15 grzejników i 2 łazienki + kuchnia+woda w garażu czyli lekko licząc 25x100=2500pln w kiieszeni! Poczytaj sobie: http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLD...amp;bmLocale=pl Cytuj
czarnyf21 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 #4 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 robiłeś instalacje wodna w pex? Cytuj
bodasz Opublikowano 6 Kwietnia 2008 #5 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 Tak, te rury są dedykowane do tego (są 2 rodzaje rur, do CO i do wody). Dla mnie rewelacja bo nawet jak zimą zamarznie to nie ma żadnych uszkodzeń. Rura jest elastyczna. Nic nie wysadza ani nie pęka. Z ręką na sercu polecam każdemu kto ma choć minimalne pojęcie, zresztą w sklepie gdzie handlują tym sprzętem dają instrukcję jak to łączyc więc nawet laik da radę. Cytuj
adam Opublikowano 6 Kwietnia 2008 #6 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 Popieram.Wykonuję instalacje z Hepwortha z 10 lat.Uważam,że jest to najlepszy system na rynku. A co do Henco,to śmiało można brać te rury.Najwyższy standard. Cytuj
comacho Opublikowano 6 Kwietnia 2008 #7 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 Co do zamarzania to nie był bym takim optymistom. Każdą rurę ci rozsadzi jak zamarznie, czy to miedź, stal czy pex. Cytuj
tomek krakerss Opublikowano 6 Kwietnia 2008 #8 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 Witam Przyłączam się do powyższych postów. PEX PEX PEX i jeszcze raz PEX. Mam całe CO na PEX-ie na dobrą sprawę większa cześć to chyba KOREA. Wszystko robiłem sam i to po raz pierwszy skręcając jakiekolwiek śrubunki hydrauliczne. Wszystko działa bez zarzutu zaoszczędziłem masę pieniędzy na robociźnie jestem bardzo zadowolony. Zaoszczędzone pieniędzy zainwestowałem w proste sterowanie mające zabezpieczyć instalacje przed przegrzaniem. W podłogi ma iść wavin ( jestem w trakcie remontu domu i mam w planach dołożyć dwie pętle po 40m do dwóch pomieszczeń.) U mnie wszystkie rury są pod zabudową z KG wiec jeśli nawet miało by się zdarzyć jakieś nieszczęście to zawsze można wymienić kawałek instalacji bez ingerencji w mieszkanie. Cała instalacje jest zrobiona na 20 fi ze względu na to iż po zaniku napięcia w sieci układ pompowy przełącza się jako grawitacyjny ( wątpię czy obróciło by na 16 fi ). Ponadto 20 ma to do siebie że ma mniejsze opory hydrauliczne przez co nie słychać zupełnie CO w domu. Fotografie są gdzieś na forum jeśli kogoś interesują. Pozdrawiam. Cytuj
czarnyf21 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 #9 Opublikowano 6 Kwietnia 2008 ile kosztuje metr rury do wody? Cytuj
bodasz Opublikowano 7 Kwietnia 2008 #10 Opublikowano 7 Kwietnia 2008 Co do zamarzania to nie był bym takim optymistom. Każdą rurę ci rozsadzi jak zamarznie, czy to miedź, stal czy pex. Przerabiam ten temat od 3 lat a właściwie 3 zim. Co roku zamarza mi rura z wodą w garażu i żadnego podcieku nie ma. Wszystkie połączenia trzymają :D ! (system Hep2O Hepwort'a). ile kosztuje metr rury do wody? Poczytaj sobie: http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLD...amp;bmLocale=pl Cytuj
comacho Opublikowano 7 Kwietnia 2008 #11 Opublikowano 7 Kwietnia 2008 Tego roku, kiedy tak ładnie przymroziło kolesia nie było w domu i nikt mu nie zapalił w piecu. W jednym pokoju rure renomowanej firmy rozwaliło mu w trzech miejscach. Sam pierwszy raz sie z takim czyms spotkałem i teraz juz wiem ze jest to możliwe. Kucie w wylewce az do rur- nie życze nikomu. Pozdrawiam Cytuj
grzegorz12 Opublikowano 8 Kwietnia 2008 #12 Opublikowano 8 Kwietnia 2008 jezeli chodzi o Hepworth to wszystko dobrze tylko cena złączek jest kosmiczna, oszczędności wiec mogą być pozorne. Kolano z PP kosztuje 80 groszy, a tutaj 4 zł, podejscie do armatury około 100 a przy PP około 30 zł. Wiec oszczednośći wcale nie są duże, jeżeli w ogóle. Cytuj
Neo Opublikowano 8 Kwietnia 2008 #13 Opublikowano 8 Kwietnia 2008 Mogę polecić Kan-a. Ceny rozsądne jakość bardzo dobra. Cytuj
adam Opublikowano 9 Kwietnia 2008 #14 Opublikowano 9 Kwietnia 2008 Co do zamarzania to nie był bym takim optymistom. Każdą rurę ci rozsadzi jak zamarznie, czy to miedź, stal czy pex. Może inne tworzywa padną,ale rura Hepworth wytrzyma mróz bez problemów.Złączka nie koniecznie. Robię duży budynek w Pexach i trafia mnie,że nie mogę sprawdzić instalacji z taką swobodą jak w Hepworcie.Muszę mieć wszystkie rury zakończone złączkami końcowymi z gwintem,by móc dokonać próby szczelności.Mam wykonany tylko parter i 5 rur wyprowadzonych na piętro.Mam już dość Pexa!Oczywiście mogę założyć na odpowiednio dłuższe rurki złączki skręcane z korkiem i potem je zdemontować (i tak zrobię),ale ile przy tym roboty... W Hep2o mogę do każdej złączki włożyć i wyjąc w kilkanaście sekund korek.Mogę założyć na jakkolwiek zakończonej rurze dowolną pasującą średnicowo złączkę z korkiem i napełniać instalację. W Pexe takie manewry są nie możliwe. Gdybym jednak robił instal.C.O. do kotła węglowego i miała by to być instalacja z tworzywa,to oczywiście wybrał bym Pex. Cytuj
comacho Opublikowano 10 Kwietnia 2008 #15 Opublikowano 10 Kwietnia 2008 zaciśnięcie rury PEX złączką skrecaną nie trwa wiecej nic 15s. Cytuj
adam Opublikowano 11 Kwietnia 2008 #16 Opublikowano 11 Kwietnia 2008 A ile razy możesz powtórzyć taki manewr na tym samym końcu rury? Cytuj
comacho Opublikowano 12 Kwietnia 2008 #17 Opublikowano 12 Kwietnia 2008 zostawiasz 5 cm wiecej rury i robisz prubę . potem obcinasz i gotowe. Cytuj
dareg6 Opublikowano 6 Lutego 2011 #18 Opublikowano 6 Lutego 2011 witam a co myślicie o inwenie?????? Cytuj
lucke Opublikowano 5 Stycznia 2014 #19 Opublikowano 5 Stycznia 2014 Ja mam u siebie 80% instalacji pexa firmi Roth i 20% perfeximu polskiego.Jedno i drugie 3 lata jak narazie bez zarzutu.Roth wydaje się być bardzo trwały-bynajmniej organoleptycznie :) Cytuj
marcin100782 Opublikowano 15 Października 2019 #20 Opublikowano 15 Października 2019 Ja mam u mnie w domu zrobioną podłogówkę z rury alu pex 16 z najtańszego alupexa już nie pamiętam jakiej firmy bo było to robione jakóś z 12 lat temu i do dzisiaj hula aż miło.Nie było żadnej awari a chociaż sie nie raz piec zagotował ale mam dodatkowe zawory które nie puszczą więcej jak maximum 50 stopni na zasilanie do rozdzielacza a tam jest wyregulowana że grzeje na temperaturze około 29 stopni a w domu mam 22 stopnie . Także nie ma co się rozczulać jakiej firmy rurki alupex bo jak ma rurka mieć wade to wykaże podczas próby ciśnieniowej. Nawet najlepsze i wychwalane alupexy nie mają 100% bezawaryjności. Przecież nikt nie prześwietla grubośći ścianek i szczelności ścianek na każdym minimetrze rurki. Zdarzają sie nawet wady technologiczne o których zwykły człowiek nie ma pojęcia bo działa wszystko i jest zadowolony a jak ma pierdnąć to pierdnie na vawinie czy copraxie czy innym. Cene głownie podbija reklama. Im więcej schodzi towaru to cena szybuje w górę ale co do jakości bym tego nie potwierdził że też idzie w góre. Wybór należy oczywiście do każdego z osobna czy wierzy w bajki i opowieści z reklam czy w własny rozsądek. Cytuj
Gość Opublikowano 15 Października 2019 #21 Opublikowano 15 Października 2019 52 minuty temu, marcin100782 napisał: czy wierzy w bajki i opowieści z reklam czy w własny rozsądek. Rozsądek mówi by na podłogówkę nie dawać byle czego bo te firmy z reklam w razie awarii ich systemu (pełnego) pokryją koszty naprawy a z firmą krzak zostaniesz sam. Poza tym jest różnica między chińczykami a takim wavinem-musiałbyś sam porównać. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.