Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Węgiel płomienny rozgrzewa nadmiernie rurę i komin; płomień idzie głęboko w komin i gazy się nie dopalają. Więcej sadzy odkłada się w kominie. Węgiel płomienny w U22 daje mniejszy efekt cieplny. To są moje obserwacje 3 sezonów i mogą być pomocne. Proszę ich nie traktować jako absolut. Ale np. Węgiel z knurowa był już dla mnie za mocny! Nawet przy mrozach nie dało się go dopalić, dużo smoły wydzielał i pęczniał w kotle wieszając się. Tak więc na podstawie kilku rodzajów węgla stwierdziłem, że najlepszy jest Marcel. To jest chyba typ 32 albo 33. Dodatkowo z węgli płomiennych jest więcej popiołu i po prostu się szybciej spalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj miarkownik reszta będzie już prosta :)

A co  daje ten miarkownik bo wszyscy tyle piszą Na razie go nie mam i nie bardzo wiem kto to może zrobić , na pewno nie instalator bo ten od pieca już mi  instalację zrąbał i trzeba było poprawiać.Odnośnie twoich rad to rozetka ma na środku  śrubę a ponadto chyba trochę silikonu od góry , więc jak ręką odkręcić,, a dmuchawa też na sruby i jakiś kabel ma więc  co z tym.zrobić. Jak na razie mam dość pieca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kobiety takie rzeczy to jest problem, ściągnij jakiegoś kumatego instalatora niech Ci założy miarkownik (służy do regulacji dolnej klapki w zależności od temperatury nie wymaga prądu) a dmuchawę niech Ci zdemontuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki może być koszt, obecnie jak jest dmuchawa mam zadaną na piecu tem. 55 wrzucę ok pół zasypu i temperatura wzrasta na piecu do 70 za chwilę maleje czy to normalne nigdy nie zasypałam do pelna bo na skutek źle zrobionej instalacji woda sie zagotowała i wylała na kotłownie , więc mam stresa  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje viaderko jest za duze jak na moją chate (3 człony) ale znowu jak go rozkręce to jeszcze zmniejsze wymiennik nie zmniejszając szerokości paleniska , a ze wsadzaniem co jakiś czas nowego ytonga to kobieta nie ogarnia tego .. gdyby ktoś pytał odsprzedam viadrusa 17 kw  (uzytkowany 2 sezony)  [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda sezon prawie się kończy ,ale mam pytanie po lekturze postów wiem że w moim wiadrusie muszę wyrzucić dmuchawę i zamontować miarkownik , na razie nie mam jeszcze fachowca .Może ktoś mi jeszcze raz cierpliwie wyjaśni korzyści z tego płynące, Będę wdzięczna za mądre rady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli cię interesują te tematy to poczytaj tu http://czysteogrzewanie.pl/warsztat/bez-pradu-nie-znaczy-staroswiecko/ na tej stronie znajdziesz też wiele innych potrzebnych informacji.Wszystko jest wytłumaczone ,jak będziesz miała jakieś konkretne problemy to śmiało pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki przeczytałam, ja już paliłam od góry ale efektu że prawie nie ma dymu nie osiągnęłam , może to wina tej dmuchawy. Czy po zamontowaniu miarkownika piec wolniej osiąga zadaną temoperaturę? aktualnie ponieważ ustawiono mi prirytet ciepłej wody na sterowniku , to grzejniki zaczynaja grzać po godzinie co można zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez dmuchawy osiągnięcie temp będzie jeszcze wolniejsze ale kocioł będzie dłużej trzymał na tym samym zasypie. Jeśli masz zawór 3D i bojler dobrze podłączony to woda Ci się szybko nagrzeje.  Zmienić to można na kocioł dolnego spalania ale to już za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwejk są ludzie na tym forum którzy pala w górniakach na dmuchawie,sterownik twój ma wiele parametrów do ustawiania jesli jestes troche "techniczna" mozesz sama popróbować  lub zaprosić kogoś kumatego ,żeby popróbował ,poobserwował i wyciągał słuszne wnioski.Trzeba oczywiście palic od góry,wazne też jest jaki dom ogrzewasz i moc kociołka .Tu masz pomocny temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8315-sterownik-st-28-z-pid/  Jak widzisz jest troche zabawy.Kociołek z racji słabo rozbudowanego wymiennika słabo nadaje się do dmuchawy.dlatego jestem zwolennikiem miarkownika i sadze że z nim łatwiej byś sobie poradziła.Istnieje jeszcze obawa że masz za duży kocioł.Na miarkowniku rzeczywiście może dłużej dochodzic do temperatury( ok 1godz),ale powinien mniej palić ,czyściej ,dłużej na jednym zasypie

Co do grzania co, to mozesz zmienic na pompy równoległe ,znajdziesz w instrukcji sterownika

Edytowane przez staran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwejk są ludzie na tym forum którzy pala w górniakach na dmuchawie,sterownik twój ma wiele parametrów do ustawiania jesli jestes troche "techniczna" mozesz sama popróbować  lub zaprosić kogoś kumatego ,żeby popróbował ,poobserwował i wyciągał słuszne wnioski.Trzeba oczywiście palic od góry,wazne też jest jaki dom ogrzewasz i moc kociołka .Tu masz pomocny temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8315-sterownik-st-28-z-pid/  Jak widzisz jest troche zabawy.Kociołek z racji słabo rozbudowanego wymiennika słabo nadaje się do dmuchawy.dlatego jestem zwolennikiem miarkownika i sadze że z nim łatwiej byś sobie poradziła.Istnieje jeszcze obawa że masz za duży kocioł.Na miarkowniku rzeczywiście może dłużej dochodzic do temperatury( ok 1godz),ale powinien mniej palić ,czyściej ,dłużej na jednym zasypie

Co do grzania co, to mozesz zmienic na pompy równoległe ,znajdziesz w instrukcji sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój viadrus 4 członowy 20 kw, dom ok 180 m ocieplony między pustakami styropian i na zewnątrz styropian. Czytałam na temat sterownika ale chyba  nie dam rady go poustawiać . Mam pytanie jeśli zechcę zamontować miarkownik czy mogę? mam instalację w układzie zamkniętym , bo mam i piec gazowy .Na razie nikogo kumatego nie mam , bo instalatorzy z którymi miałam do czynienia niewiele się znają. A może jakiś forumowicz znający się jest z okolic Lublina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodzeniem starczyłby mniejszy,ale tragedii nie ma od góry na miarkowniku bedzie sie palic spokojnie i z mniejsza mocą.To w jaki sposób sterujesz tem na kotle nie ma związku czy jest w układzie otwartym czy zamknietym,tak że śmiało można montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bez dmuchawy osiągnięcie temp będzie jeszcze wolniejsze ale kocioł będzie dłużej trzymał na tym samym zasypie. Jeśli masz zawór 3D i bojler dobrze podłączony to woda Ci się szybko nagrzeje. Zmienić to można na kocioł dolnego spalania ale to już za późno.

 

 

Może ktoś mi powie dlaczego ten viadrus tak kotłuje dym z komina , po rozpaleniu od góry na początku jak drzewo się pali jest ok a potem zaczyna walić dym, nawet jak się nadmuch wyłączy.Mam dość takiego palenia co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje . Po pierwsze granulat paliwa nie większy niż O2 czyli tak m/w 5-7 cm średnicy , nadmuch max do 40 %. Jeżeli paliwo ma większy granulat lub nie zostało sztucznie zagęszczone drobniejszym sortem to w przypadku dmuchawy ale często i przy naturalnym ciągu żar zbyt szybko przedostaje się poprzez wolne przestrzenie i rozpala całość wsadu od dołu i wtedy totalna kiszka bo paliwo rozgrzane na górze nie ma już powietrza aby zapaliły się palne gazy a żar spod spodu powoduje  niekontrolowane i  szybkie odgazowanie paliwa powyżej . Efekt to kupa dymu z komina i możliwość niekontrolowanych wybuchów w kotle i kominie. 

Jeżeli masz paliwo o granulacie O1 i grubsze  to już należy palić metoda tradycyjną i aby uniknąć  dymienia nigdy nie wolno wsypywać tyle paliwa do kotła aby zakryć cały  żar i doprowadzić do zaniku płomieni w kotle  . Do puki w palenisku jest płomień to dymienia nie będzie . Równie czysto i efektywnie bez tragedii z komina można palić metoda krocząca co dość dokładnie jest opisane tutaj :

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16702-spalanie-boczne-krocz%C4%85ce-w-g%C3%B3rniaku/

Na prawdę  zmuszanie cadilaca żeby ciągnął konny wóz nie ma sensu tak samo w przypadku kotła górnego spalania , sposób palenia należy dostosować do posiadanego paliwa lub paliwo do zamierzonego sposobu spalania .

Dodam jeszcze że dymienie będzie występowało również w momencie postoju dmuchawy w skutek braku powietrza do spalania a tak się będzie działo jeżeli kocioł wytworzy więcej ciepła niż odbiera budynek .

To taka nasza narodowa skaza że nic nie potrafimy zrobić porządnie do końca bo na dobra sprawę instalacji z kotłem stałopalnym nie powinno się wykonywać bez możliwości magazynowania nadwyżki wyprodukowanego przez kocioł ciepła . To tak na marginesie .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze granulat paliwa nie większy niż O2 czyli tak m/w 5-7 cm średnicy .

Orzech II do granulacja do 5 cm, 5-7 cm to już zwykły orzech. Moim zdaniem to, o czym piszesz nie do końca jest jest prawdą. Większy granulat ma mniejszą powierzchnię odgazowania i wcale nie rozpala się szybciej, ani gwałtowniej. Wiem to własnego podwórka, porównując spalanie od góry kostki i orzecho-kostki mocnych węgli, oraz orzecha II z Marcela i Wujka, jak i płomiennej kostki z Sobieskiego, a ciąg kominowy mam bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.No właśnie jak to jest lysy 1l z tymi grubymi sortami powyżej 5 cm. pytam z ciekawości,bo to co opisał mac zachodzi w górniaku przy paleniu drewnem.Dlatego palę a właściwie tylko rozpalam od góry i palę bez podawania PP od dołu tylko przez KPW i dodatkowo przez rurę wstawioną w drzwiczki wyczystne(wymienniki poziome na górze),czyli tam gdzie nie dochodzi z KPW.Efekt: puki ogień na górze zasypu pali się trochę jak w HG tylko odwrotnie,a dokładając po klocku co jakiś czas utrzymuję ogień na samej górze,niby nieprawidłowo ale kanały są o wiele czyściejsze niż paląc od góry cyklicznie(czyszczę co 2 tyg. a nie co 2 dni) no i zużycie drewna też trochę mniejsze.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.