Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

no cóż; u mnie już poszło 4tony marcela i jeszcze pójdzie +-1 tona. To o prawie tonę mniej niż w tamtym roku jak paliłem piastem.

Zauważ tylko jakie temperatury panowały rok temu a jakie mamy tej zimy.Także wszelakie porównania spalania z poprzednich sezonów są niemiarodajne.Pozdrawiam i życzę kolejnej takiej zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wypowiedzi na czeskim forum które podałeś, opinie nawet pozytywne (choć czytanie z tłumacza google strasznie trudne :) ). Jestem umówiony pod koniec lutego z moim intalatorem, który jak się okazało już robił podobną przeróbkę niedaleko mojego miejsca zamieszkania, mamy do tej osoby podjechać, zobaczyć i pogadać. Zobaczymy co się dowiem i wtedy podejmę decyzję. Zastanawia mnie tylko jak będzie wyglądało zużycie węgla przy mojej mocy kotła i powierzchni domu. W karcie informacyjnej oryginalnego zestawu podajnika automatycznego od klimosza podają, że zużycie przy sześcu członach wynosi ok 5,7 kg/h co jest ilością przerażającą. Do tej pory na sezon spalałem ok 2,5 tony węgla z KWK Rydułtowy -Anna i z sześć do siedem ton flotu z marcela.

Ciekawi mnie jeszcze ten nowy opał , może ktoś już próbował, co to jest warte ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simi79

nie powinieneś się martwić; kup podajnik przystosowany do Twojego pieca a jak będzie za dużo spalał to wyłożysz sobie szmotem lewą i prawą ściankę albo tył i załatwione. Przy automatycznym piecu z podajnikiem można też śmiało zrobić z szamotu dodatkowe sklepienie wydłużające drogę spalin i solidny szamotowy deflektor. Tak, że dasz radę. Przy przewymiarowanym piecu chodzi tylko o to aby jego powierzchnię zmniejszyć. Przy przeróbce możesz również za jednym zamachem usunąć 1 lub 2 człony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam kotła z podajnikiem.ale uważam że tu się mylisz shkiperfil .W przypadku montazu podajnika 'skrzynia"kotła traci na znaczeniu,a sercem kotła staje się palnik i to on musi być odpowiedniej mocy i możliwosci modulacji,szamot tu niewiele pomoże.

Mamy obok dział o kotłach z podajnikami i tam najlepiej byłoby zapytac o opinie o tym zestawie.

Edytowane przez staran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator jedynie mnie ostrzega, że ten zestaw nie będzie tak wygodny w obsłudze jak normalny stalowy z podajnikiem ze względu na konieczność częstego czyszczenia. Do tej pory czyszczę kocioł max raz w tygodniu a palę tradycyjnie i zastanawiam się jak sprawa będzie wyglądała przy spalaniu groszku np. z Chwałowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już chciałem flot kupić. Też ma 5członów.

\

 

Tyle że tonę flotu można było kupić za ponad 2 stówy prosto z kopalni więc 5 ton można było mieć za 1100zł tak czy tak na następny sezon kupię chyba z 2-3t bo na taki czas flot byłby jak znalazł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simi79

zapytaj instalatora czym uzasadnia częstrze czyszczenie żeliwniaka niż blaszaka. Coś tu nie pasuje. Poczytaj o Lingu i innych automatach żeliwnych. Mam znajomego, który ma Linga i sobie chwali. Groszek czerpie z wesołej. Kto wie czy ten zestaw z brucerem nie jest lepszy niż palnik w Lingu. Prawda jest taka, że wszystkie palniki mają jakieś wady. Zestaw z Brucerem jest o tyle ok, że ma ślimaka i palnik żeliwny. Ten ślimak łupie większe węgle i raczej się nie zapycha. Mam też znajomego, który ma podajni szufladkowy i go poleca. A generalnie szufladki nie cieszą się najlepszymi opiniami. W Brucerze można spalać węgiel o sporym przedziale uziarnienia. Poczytaj sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ma ktoś z was doświadczenie w paleniu marcelem wieczorkiem i knurowem? Chodzi mi o porównanie.

Ja paliłem z kwk knurów to w sumie ten sam węgiel co kwk budryk bardzo dobry wg mnie na mrozy :) i nie tylko nie narzekam wsypuję wsad teraz 15kg i trzyma po 12h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simi79

jak postępy w rozważaniu przeróbki? Przypomniało mi się, że na mój piec U22 5 członów zużycie nominalne węgla to też jest ok. 4,7kg/h. Ale ja tyle tyle jeszcze w życiu nie spaliłem. Żeby tyle spalić to musiało by być na dworze -20 na okrągło. Wtedy kocioł musiałby być rozgrzany do 80st non stop. Tak, że nie patrz na to nominalne zużycie. Przecież automat daje tyle samo ciepła z węgla ile zwykły kocioł. Nie możesz w automacie spalić dużo więcej niż w zwykłym zasypowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie,

Jestem tu pierwszy raz i będę bardzo wdzięczna za Wasze rady i pomoc. Pierwszy sezon użytkuję piec Viadrus U22 Basic. Mam do niego sterownik ST28 z PIT, taki mi polecił instalator i to był chyba błąd. Wszyscy piszą o stałopalności tego pieca, a ja na razie mam inny problem. Palę w nim od góry jak tu sugerowaliście, ale w dalszym ciągu z komina wydobywa się dużo czarnego dymu. Nie wiem w czym tkwi błąd. Czopuch mam częściowo przymknięty, a kurtynę w dmuchawie pozostawiam częściowo odsłoniętą. Proszę o rady bardziej doświadczonych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli palisz węglem wywal dmuchawę bo jest NIE POTRZEBNA to tak jak byś dmuchała w ognisko efektu chyba nie muszę mówić. Jak już wywalisz dmuchawę otwórz PW czyli rozetka górna na max otwarta czopuch także na max otwarty, pewnie miarkownika nie masz więc zastanów się nad jego montażem,  a tym czasem otwórz ręcznie dolną klapkę na 0,5cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz. Z grubsza rozumiem o co chodzi, ale mam pare pytan. Miarkownika faktycznie nie posiadam wiec chciałabym się upewnic, ze dobrze rozumiem kolejność:

1. Odlaczam kabel od dmuchawy, ale co z pozostałymi parametrami na sterowniku? Bo on steruje u mnie pompa CO i CW. Czy cos zmieniam w ustawieniach?

2. Mam uchylic kurtyne na dmuchawie na 0,5 cm, czopuch otworzyc na maksa.

3. A jak mam otworzyc rozetke? Jeśli możesz, napisz bardziej szczegółowo (tzn czym: reka, jakims narzędziem). Czy ona ma być caly czas otwarta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że na siłę mu klarowałaś palenie oszczędne czyli miałem. U22 niestety nie jest do miału. Musi być grubszy opał typu orzech, drewno. Miał to tylko trochę ewentualnie na górę ale i tak zrobi więcej szkody niż pożytku. Węglem wyjdzie taniej i mniej pracochłonnie. Nie kupuj czecha! Zabijesz komin. Uwaga też na brunatny i wszelkie odmiany węgla płomiennego. Do U22 raczej węgiel typu Marcel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Uwaga też na ... i wszelkie odmiany węgla płomiennego. Do U22 raczej węgiel typu Marcel.

Ciekawa teoria, bardzo ciekawa. Możesz napisać dlaczego?

Tak na marginesie, to zamiast pisać cztery posty jeden pod drugim, można użyć opcji edytuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz. Z grubsza rozumiem o co chodzi, ale mam pare pytan. Miarkownika faktycznie nie posiadam wiec chciałabym się upewnic, ze dobrze rozumiem kolejność:

1. Odlaczam kabel od dmuchawy, ale co z pozostałymi parametrami na sterowniku? Bo on steruje u mnie pompa CO i CW. Czy cos zmieniam w ustawieniach?

2. Mam uchylic kurtyne na dmuchawie na 0,5 cm, czopuch otworzyc na maksa.

3. A jak mam otworzyc rozetke? Jeśli możesz, napisz bardziej szczegółowo (tzn czym: reka, jakims narzędziem). Czy ona ma być caly czas otwarta?

Zamontuj miarkownik reszta będzie już prosta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.