Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pytanie. szykuje mi się zmiana pieca w tym roku. mam teraz starego 20 letniego żeliwnego gazowca co mi daje po kieszeni ostro. rachunki roczne ok 5000 zł. w domu 19/17. powierzchnia domu ok 220 m ale ogrzewane jest ok 140. reszta to garaż, kotłownia, pomieszczenia gospodarcze. dom z lat 90 półtora pustaka dziurawego suprema i 5 cm styropianu. na stropie trociny z betonem i 5 cm wełny. w tym roku dołożę 15 cm. w stropie nad parterem 5 cm wełny w podłodze. okna wszystkie wymienione na nowe plastiki. czy najmniejszy Viadrus hercules basic 17,7 kw z miarkownikiem ciągu to będzie dobry wybór? nie za mała moc? czym się różni wersja basic od zwykłej? jest sens montować zawór 4drożny? cwu będę ogrzewał przepływowo gazowym junkersem. skłaniam się ku żeliwnemu kotłowi z uwagi na to że musi być w układzie zamkniętym a czytałem że te kotły to bardzo dobrze znoszą. palił będę mniej więcej pół na pół drewnem i węglem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co ty , z gazu na węgiel i drewno , przy paleniu drewnem w tym kotle będziesz niewolnikiem siedzącym przy nim i dokładającym drewno i jeszcze będziesz uważał żeby komina nie odpalić, z węglem lepiej ale palenie od góry.

Tak poza tematem już ci przeszło kupowanie gazowej używki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas mam dylemat między tym węglem i drewnem albo gazem. wiadomo każdy szuka oszczędności. w planach miałbym możliwe dołożenie do kotła na węgiel dwufunkcyjnego gazowego. mam 1,5 hektara lasu i żal z tego nie korzystać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do drewna polecam hg nawet samorobke dlugo walczylem ze zrobieniem dolniaka zmarnowalem kupe szamotu przewalilem wiele palnikow z internetu i zawsze spalanie bylo złe teraz wymiatam pylek z golej blachy wymiennika raz na 2 tygodnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę najdę na inny temat, ale jak myślicie czy tego typu kotły nadadzą się do połączenia ich z podłogową instalacją grzewczą? Ostatnio sporo czytałem o tego typu instalacjach i póki co dopiero zastanawiam się czy w ogóle zabierać się za ten temat. Czytałem, że tego typu instalacje nie mogą osiągać zbyt dużych temperatur, ponieważ jest to ograniczone w zależności od tego jaki materiał stosuje się jako wyłożenie podłogi. Pomieszczenie które chciałbym dogrzać, znajduje się na poddaszu nieocieplonego od zewnątrz domu i ma niecałe 70 m².

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz zamiast viadrusa bralbym jakiegos dolniaka . do podlogowego kociol weglowy musialby miec wymiennik - bufor - zeby mozna bylo sterowac temperaturą bo juz 40st to moze byc za duzo do podlogowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według moich obserwacji z podłogówką jest jak z rozpędzeniem pociągu. Na początku duuuużo mocy żeby się rozpędzić, a potem już troszeczkę na dogrzanie o kilka stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy paleniu drewnem w tym kotle będziesz niewolnikiem siedzącym przy nim i dokładającym drewno i jeszcze będziesz uważał żeby komina nie odpalić, z węglem lepiej ale palenie od góry.

 

 

Sam bym tego lepiej nie ujął, 100% smutnej prawdy.

W lato to jeszcze pół biedy. rozpalisz pół pieca i jest woda na cały dzień ale w zimie to totalna porażka z drewnem.

Edytowane przez mes1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wygląda sytuacja z kotłami SOLID i TEKLA TYTAN? mają bardziej rozbudowane wymienniki spalin 3 ciągowe. może byłyby dużo lepsze do palenia drewnem i węglem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mario1969 - sorki ale pogubiłem sie w tym twoim palniku. Zapodaj jeszcze raz co i jak. Te cegły całkowicie zamykają otwór od góry palnika? Piszesz że palnik jest nad KPW - czy ne zawiesza się on na nim gdy opał opada? to ile na tym zasypie pociągnie ci kocioł? nie rozpalałem nigdy peletem - jak to sie sparawdza? drewna nic nie dajesz tylko pelet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Sorry, że się włączam w tym temacie  ale też rozpalam viadrusa od góry w ten sposób, że ładuję całą komorę orzechem a na górę łopatkę drobniejszego eko groszku (worek zakupiony w castoramie) na to łopatka pelletu i podpałka do grila. Zacząłem tak rozpalać w tamtym sezonie i powiem szczerze, że nie wrócę do poprzedniego sposobu z gazetami oraz drewnem. W sumie to polecam spróbować

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kilka pytań o uszczelnienie drzwiczek pieca (górnych, dolnych, klapka)

Jaki sznur uszczelniający należy zastosować do Viadrus U 22?

W jaki sposób go zabezpieczyć, na wcisk czy jakimś klejem?

Jakieś uwagi co do wymiany? 

Wszelkie rady mile widziane.

Edytowane przez zel7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wymieniałem, dałem 1 cm szeroki, po wyjęciu starego oczyściłem korytko, w którym jest wkładany. Sam sznur wcisnąłem do korytka uprzednio dając kleju wysokotemperaturowego docisnąłem drzwiczki i wszytko pasuje. Nie powiem CI teraz ile tego sznura potrzeba bo już nie pamiętam - łatwo można zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w sklepie.Kilka informacji o wymianie sznura

Na drzwi załadunkowe i drzwi popielnika wchodzi 3,4 m przekrój kwadrat 10 mm. Koszt za metr 9,2 zł

Pan w sklepie zalecił aby sznur wkleić silikonem wysokotemperaturowym czerwonym. 

Końcówki sznura najlepiej zakleić szkotem bo się lubią strzępić.

Niestety podczas usuwania starego sznura odleciało mi około 5 cm rantu z osłony drzwi załadunkowych.

Kupiłem nową osłonę za 159 zł wraz z sznurem już włożonym ;/.

Jak ktoś będzie odkręcał śruby z tej osłony niech uważa bo mi z jednej uleciał łeb i trzeba było rozwiercać i gwintować na nowo.

Pomiędzy osłoną a drzwiami jest też osłona termiczna o której nie wiedziałem a ta co mam już się rozsypuje. 

Niestety w sklepie będzie w przyszłym tygodniu, na razie założyłem resztki starej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem próbę z rozpalaniem z pelletem zamiast drewna. Z moich obserwacji wynika, że aby tak rozpalać trzeba palić z dmuchawą lub mieć założoną kierownicę powietrza, bo bez tego rozpalało się kiepsko i bardzo długo. Być może będzie to motywacja do zrobienia wreszcie kierownicy, bo jakoś nie mogę się zmobilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do palenia drewnem kierownica PW jest jeszcze bardziej potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem próbę z rozpalaniem z pelletem zamiast drewna. Z moich obserwacji wynika, że aby tak rozpalać trzeba palić z dmuchawą lub mieć założoną kierownicę powietrza, bo bez tego rozpalało się kiepsko i bardzo długo. Być może będzie to motywacja do zrobienia wreszcie kierownicy, bo jakoś nie mogę się zmobilizować.

 

Ja mam kierownicę skierowaną, że jak rozpalam peletem to PW kierowane jest bezpośrednio na stosik peletu. Co do czasu rozpalenia to faktycznie jest trochę dłuższy niż tradycyjnie, ale ja mam bufor to w moim przypadku nie muszę się tak śpieszyć. Trochę szybciej jest (przetestowałem ) jak na palącą się już podpałkę na pelecie dasz jeszcze trochę drewna ( niewielka ilość ). W sumie do półgodziny to już pięknie się pali.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.vseprodrevo.cz/viadrus-u22-turbulatory-4-7cl/

 

Na stronach czeskich można coś takiego kupić do u-22 i u-26

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tą cenę to normalne, że samemu się to robi. To miał być przykład, że w u braci czechów można to normalnie w sklepie kupić. Nie wiem czemu np Klimosz elementów poprawiających ekonomię palenia we Viadrusach nie ma w swoich sklepach. Osoby, które na tych forach czytają i pogłębiają swoją wiedzę to bez problemu sobie sami to zrobią. A laikowi to super by było, żeby przy zakupie pieca "Pan za Ladą" dopowiedział: kup se Pan jeszcze, czy wyposaż piec w to,a w to.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem sam mieszane uczucia co do zabudowy dławików. Chciałem zrobić je na wzór czeskich, ale w pracy dorwałem się do wierteł i zostały wykonane z tego materiału - widać to na zdjęciach dołączonych w linku poniżej. 

  Powiem Wam, że teraz mam możliwość sterowaniem temperatury spalin w dużym zakresie. Przy ustawionym RCK na 10Pa to temperatura oscyluje 90 -1100C, jak mam zablokowane RCK to pobiło mi do 2000C. Jestem po modernizacji CO i teraz tak sobie przepalam i badam sprawność układu z buforem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21888-ciepłomierz-w-instalacji-grzewczej-co-wydzielony-z-tematu-jaka-moc-pieca-oepm-czy-może-oe/?view=getnewpost

 Teraz jeszcze zrobię test jak mam włożone te spiralne dławiki i to już max co mogę wyciągnąć z tego pieca.

Podsumowując jeśli chce mieć możliwość obniżania lub podwyższania temperatury do komina to polecam oprócz dławików, RCK to tak naprawdę daje możliwość sterowalność.

 

https://goo.gl/photos/2oxsdqw5yHda6P5M9

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.