Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników viadrusa

Wprawdzie mam bardzo podobny piec do Waszego bo też zeliwny ale jest to buderus logano g221

Przeczytałem od samego początku każdą stronę

Też paliłem w tym piecu na poczatku od dołu kiedy go mój instalator zamontował ale w późniejszym etapie użytkowania stwierdzilem ze sprawdze jak piec bedzie sie zachowywal  wsypujac  5-6 łopat i na to drewienka oraz podpałka od góry.

I tak az do dnia dzisiejszego

mam dmuchawe (wiem musze ja wywalic) ale i tak przy pelnym zasypie trzyma 12-14h

zastanawia mnie czy temperatura na piecu np 55 stopni bedzie miala wplyw na dlugosc stalopalnosci niz np jak do tej pory 65 stopni

pale weglem ze staszica a kiedys z kazimierza

mam jeszcze pare pytan al najpierw chcialbym wiedziec czy ta temp na piecu jakos wplynie na stalopalnosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników viadrusa

Wprawdzie mam bardzo podobny piec do Waszego bo też zeliwny ale jest to buderus logano g221

Przeczytałem od samego początku każdą stronę

Też paliłem w tym piecu na poczatku od dołu kiedy go mój instalator zamontował ale w późniejszym etapie użytkowania stwierdzilem ze sprawdze jak piec bedzie sie zachowywal  wsypujac  5-6 łopat i na to drewienka oraz podpałka od góry.

I tak az do dnia dzisiejszego

mam dmuchawe (wiem musze ja wywalic) ale i tak przy pelnym zasypie trzyma 12-14h

zastanawia mnie czy temperatura na piecu np 55 stopni bedzie miala wplyw na dlugosc stalopalnosci niz np jak do tej pory 65 stopni

pale weglem ze staszica a kiedys z kazimierza

mam jeszcze pare pytan al najpierw chcialbym wiedziec czy ta temp na piecu jakos wplynie na stalopalnosc

Witam

Przepraszam ze piszę post za postem ale mam już mały obraz

Rozpaliłem dzisiaj standardowo od góry 6 łopat węgla 

Czas rozpalenia do temp 50 stopni to ok 2h 

Z tego co widzę jest przekłamanie temperatury pieca ze sterownikiem o 10 stopni (piec 60 sterownik 50) sprawdziłem temp termometrem za pompą to też 60 stopni na dom

Po 11 godzinach pracy na sterowniku wskazuje 48stopni

Mierzyłem temp powrotu i jest ok 40 to za nisko tak mi się wydaje jak na piec żeliwny

Temperatura spalin w tym momencie ok 40 stopni (wszystko mierzone termometrem analogowym ze starego bojlera) też wydaje mi się za niska

Temperatura w domu nieocieplonym to 21 stopni

Wnioski same mi się nasuwają 

1-pomimo pracy na wentylatorze nawet niezły wynik jak dla mnie

2- za mała temperatura powrotu

3- za mała temperatura spalin

4- zwiększenie temperatury pieca zmniejszy stałopalność ale będzie wyższa temp spalin i ewentualnie brak smoły w piecu

zastanawia mnie zastosowanie zaworu 3d lub 4d ktory obsługiwałby sterownik i w tedy mozna by było ustawić 60 na piecu wraz z powrotem (czysty piec) a na centralne szłaby mniejsza temperatura co eby nie robić sauny

Jeśli dobrze myslę proszę o sugestie i wnioski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag do Twoich pomiarów . Jeśli różnica powrót -zasilanie jest 20 C to nie ma problemu dla żeliwniaka chyba że kocioł się poci w popielniku to oznacza że powrót jest na granicy kondensacji i należy podnieść temperaturę powrotu . Jeśli nic takiego się nie dzieje to nie ma strachu . Zawór 4 d jest zbyteczny a jeżeli już chcesz sobie regulować temperaturę na zasilaniu instalacji CO to jedynie zawór 3 d odpowiednio wpięty przed pompą obiegową ( jeśli ta jest na zasilaniu CO) . Temperatura spalin 40 C to mało wiarygodne przy tym kotle i tu albo błędnie wykonany pomiar albo niewłaściwy miernik ( obstawiam jedno i drugie ) Pomiar dotykowy czopucha w postoju kotła nie ma sensu , jeśli już to termometr z sądą wprowadzoną przez otwór nawiercony w czopuchu daje wiarygodne wskazania .

Czas rozpalania 2 h to trochę dużo ale być może masz tak pojemną instalację bo jeśli nie to możliwe że dmuchawa ma za wysokie obroty i dopóki nie rozpali się grubsza warstwa paliwa znacznie wychładza kocioł .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak na razie nie zauważyłem pocenia się kotła.

Dlaczego zwór w moim przypadku nie ma sensu?

Co do temperatury spalin to rzeczywiście mierzona po rozpaleniu pieca na zewnątrz rury od czopucha do komina

Czas rozpalenia może być spowodowany starą instalacją grawitacyjną oraz wentylatorem

Ale zastanawiam się nad miarkownikiem ciągu Boleckiego v4 ulepszony z np sterownikiem plum ecomax 250 wz

co o tym sądzicie? do tego jakiś zawór 4d lub 3d i prosty sterownik aby to ogarniał

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dmuchawa tak może być zamontowana tylko niepokoi mnie klapka odcinająca ciąg z przeciwwagą bo ona jest chyba cały czas otwarta . Jeśli ta klapka jest zablokowana albo nie działa to postaraj się ją uruchomić bo na samej przysłonie wlotu to można popalić w miałowcu albo w podajniku . Jeśli będzie problem z ustawieniem przeciwwagi klapki odcinającej ( dość blisko drzwiczek ) może trzeba będzie odwrócić dmuchawę . Na przeciwwadze powinny być 3 nakrętki 1-a kontrująca do osi obrotu ( tą się ustawia kąt przeciwwagi ) i dwie następne jako ciężarki ( kontrują się wzajemnie ) .Nie widać dobrze ale możesz mieć przeciwwagę na stałe wtedy również trzeba będzie odwrócić dmuchawę . Zdemontuj i zobacz co się da zrobić to jest chyba dmuchawa z rodziny RV ( nie jestem pewien ) http://www.iwomat.pl/pl,produkt-Wentylator-dmuchawa-kot%C5%82a-pieca-RV-14-R--EWMAR-NESS-Nowy,219 a tak ona wygląda nowa . albo WPA 06 i tę trzeba będzie odwrócić bo nie przestawisz przeciwwagi .

 

Tylko czy odwrócona dmuchawa Ci się tam zmieści bez przeróbek ?

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka sie zamyka dziala tylko czAsem jak mocno wieje to ja odchyla

Nakręć jeszcze jedną nakrętkę nie powinna się sama otwierać a jedynie przy pracującej dmuchawie bo przy wietrznej pogodzie stracisz kontrolę nad temperaturą kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego co piszesz nie rozumię . Co to znaczy że jest cały czas otwarta przy 3-ej nakrętce .

Ona powinna być cały czas zamknięta nawet przy super ciągu a jedynie pracująca dmuchawa powinna ją podnosić tworząc szczeliną dla powietrza z dmuchawy i nic więcej . nakrętki tworzą przeciwwagę dla ciężaru klapki i równoważą ciąg kominowy aby samoczynnie się nie otwierała .

Mam wrażenie że ktoś coś przy niej majstrował i może coś poprzerabiał albo żle ustawił .Oś klapki jest nie tu gdzie powinna być -porównaj z fotką z linku .

http://www.ewmar.com.pl/asortyment/wentylatory-i-sterowniki/produkty/item/34-wentylator-rv12

masz link do opisu .

 

To co masz w tej chwili było by dobrze gdyby dmuchawę odwrócić o 180 stopni .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Nie ma na to praktycznie lekarstwa poza zmniejszeniem mocy kotła .Jak temperatury na zewnątrz spadną to sytuacja się powinna poprawić .Można próbować zmniejszyć zasyp przez wsypanie mniejszej ilości paliwa ale wielkość paleniska się nie zmieni chociaż spadnie jego wydajność bo mniej gazów z mniejszej ilości paliwa a przy okazji łatwiejszy przepływ powietrza przez cieńszą warstwę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej koledzy

mam viadrusa u22 powiekszonego o jeden czlon , 100 letni dom nieocieplony , powierzchnia grzania ok 300 mkw + 135l CWU plaszczowy

 

tamtej zimy palilem mulem i flotem - gorne spalanie o ile sie udalo trafic momentem przeladunku w niskie zapotrzebowanie energetyczne budynku (w przeciwnym wypadku zasypywalem delikatnie zar i palilem od dolu intensywnie) - dla zainteresowanych - na YT jest film gdzie prezentuje gorne spalanie mulu - opal po prostu suszylem i grudkowalem do gradacji grubego groszku i to sie calkiem dobrze palilo od gory.

 

na ten sezon kupilem tone groszku 25kcal i 2 tony mialu 19kcal - pale od gory z dmuchawa i generalnie jak zapalam rano ok 7 to przy temp zew 5C do kotla schodze wieczorem ok 20 i czasami trzeba przeladowac , czasami pozniej , np robie restart kotla na noc , generalnie poki co jestem z mialu zadowolony bo koszt 310/t gdy za mul chca 300/t (a wiadomo ze w mule bedzie z 200kilo wody)

 

nie mam zadnych problemow ze smoleniem i zarastaniem kotla - raz na tydzien przejade wymiennik i komore szczotka i wszystko suche

 

zastanawiam sie nad wybudowaniem przy tylnej scianie kotla scianki z szamotu 30mm , zabudowaniem wymiennika szczelnie i generalnie nad zamiana u22 w kociol DS - nie zauwazylem by ktos tak zrobil - koledzy probowali z blachami ale blacha pracuje przy temperaturach i wypala sie

 

ponadto mysle o przestawieniu kotla tak aby wydluzyc rure od czopucha do komina i ten odcinek rury dymowej zamienic w wymiennik ciepla (plaszcz wodny) by niejako wydluzyc wymiennik i zwiekszyc sprawnosc.

Edytowane przez pxl666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pierwszy raz w życiu rozpaliłem w viadrusie od góry i trochę się zawiodłem czasem palenia. Do kotła nasypałem dwa 10l wiaderka węgla (ok 13kg), na to drobno pocięta brzoza i trochę wcześniej przygotowanego żaru. Paliło się od 20, byłem w kotłowni o 3 i został już tylko żar. Grzejniki jeszcze bardzo gorące ale niedługo zaczną stygnąć bo już zaczyna się charakterystyczne pykanie.

 

Czy przy 13kg węgla 7 godzin palenia to dobry wynik? Temperatura na piecu 70-75', miarkownik ciągu ustawiony na 60' ale chyba czeka go kalibracja bo czasami aż dudni jak odrzutowiec jak się drzewem pali.

 

 

Nie wiem czy to ma znaczenie ale został wymontowany szyber w czopuchy gdyż bardzo często zbierała się w nim sadza do tego stopnia, że był mocno ograniczony ciąg. W styczniu komin przytkał się tak bardzo, że nawet kominiarz nie mógł go przetkać swoimi narzędziami. Ojciec wykombinował kilka stalowych prętów złączonych na długość komina i się udało. Z wyczystki wyciągnąłem kawał zbitej sadzy o średnicy ponad 10cm. Po tym nie miłym epizodzie został wymontowany szyber i z ciągiem jak i sadzą nie ma problemu.

 

Viadrus u22, 23kw

Dom 200m, ocieplony z 3 stron, cała ściana wschodnia goła gdyż czeka na budowę bliźniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwazam ze w viadrusie wegiel spala sie bardzo szybko i dlatego dobrze jest miec z nim bufor ciepla. miedzy innym dlatego przy zakupie opalu wybieram np mial weglowy (kwk Janina) ale ja posiadam turbine i sterownik co znacznie upraszcza palenie takim opalem . tamtej zimy palilem nawet mulem i flotem od gory i rowniez bylem zadowolony.

na miale 19 obecnie poki nie ma mrozow osiagam stalopalnosc zasypu 28 kg co najmniej 12 godzin a grzeje nieocieplony dom 300mkw + cwu 135l . na mrozy jak nie bedzie dawac rady to mysle kupic wegiel lepszy i mieszac z mialem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Pierwszy raz w życiu rozpaliłem w viadrusie od góry i trochę się zawiodłem czasem palenia. Do kotła nasypałem dwa 10l wiaderka węgla (ok 13kg)...

Paliło się od 20, byłem w kotłowni o 3 i został już tylko żar.

Temperatura na piecu 70-75'

...

Viadrus u22, 23kw

Dom 200m, ocieplony z 3 stron, cała ściana wschodnia goła gdyż czeka na budowę bliźniaka.

Duży dom i nie do końca ocieplony. Może 13kg to całkiem dobry wynik?  Nie piszesz nic o temperaturze w domu w chwili rozpalania i na koniec procesu. Nic o metodzie palenia: czy przepalanie, czy palenie ciągłe? Nic o temperaturze na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed rozpaleniem w domu 19-20'

Po 7 godzinach palenia było 24-26' w zależności od pomieszczenia.

Na zewnątrz o 19 było 3 stopnie.

Nie palę ciągle, czasami raz dziennie a czasami rano i pod wieczór. W zimę pewnie będę się palić cały czas bo zawsze ktoś jest w domu. Dorzucić do pieca to żadna filozofia.

W tygodniu zamówię tonę drobniejszego węgla i może trochę więcej wejdzie niż grubych grud węgla. Będę eksperymentować bo fajnie by było rozpalić z rana i wieczorem zastać jeszcze ciepłe grzejniki.

Edytowane przez mes1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.