Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł pelletowy do nowego domu


am8

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim

Jesteśmy na etapie budowy domu o powierzchni 140m2 - po podłodze, ok.120m2 użytkowej, kubatura netto ok.363m3, ściany zewnętrzne beton komórkowy, działowe silikat lub beton kom, ogrzewanie grzejniki 100%. Ściany będą docieplone styropianem 15-20 cm, poddasze użytkowe i tam planuje 25-30cm wełny. Zdecydowaliśmy się na kocioł na pellet drzewny bo nie mamy możliwości podłączenia gazu a pompa ciepła średnio nam się uśmiecha. Kocioł będzie używany do CO i CWU (4 osobowa rodzina), a w okresie letnim CWU będą podgrzewały solary lub panele pv - tu jeszcze wahamy się. W projekcie przewidziano kocioł 12 kw, a ze strony cieplowlasciwe wychodzi ( w zależności od konfiguracji materiałów budowy / okien /temperatury w domu) pomiędzy 7.2 - 8.1 kw - skąd taka różnica? Czy w projekcie moc kotła była policzona byle jak? Od dłuższego czasu zgłębiam fora, strony producentów kotłów, przeglądam instrukcje obsługi i mam wrażenie, że im więcej o tym czytam, tym mniej wiem... Czy możecie pomóc w wyborze kotła, który będzie pracował bez większych awarii, będzie łatwy w obsłudze, a w razie "w" serwis będzie sprawny i szybki ( dodam że chodzi o woj.lubelskie, okolice Lublina), a do tego wszystkiego nie będzie kosztował majątku. Przygotowałem listę kotłów, które wg mnie ( nigdy nie miałem do czynienia z takimi urządzeniami, zawsze gaz) są ok. Będę wdzięczny za uwagi i pomoc w wyborze/decyzji.

Dodam, że kotłownia ma 5m2 i chce tam zmieścić kocioł + bufor z wężownicą CWU lub bez, ale wtedy zbiornik na wodę CWU min.200 litrów.

kotły dwupaliwowe : Ogniwo BioDuo, *** Duo, Metalfach Semduopell, Drewmet UniDrex i MPM woodpell.

kotły stricte pelletowe:Pereko Qmpell, Biawar Slim, Pellpall, Kotłostal z palnikiem SV300 i skzp 05, Kotłospaw slimko, Red Selecta, Kołton pellsmart, Kepo, Rakoczy Firemax Front, Klimosz Minipellet, pellux 100, Viessmann easypell i Ball Eko.

w/w kotły rozważam w mocach 8-14 kw, poza pellux 100 bo on ma 20kw więc chyba będzie zdecydowanie za duży...zgadza się? Z tych wszystkich najbardziej podobają mi się *** Duo, Pereko Qmpell,Pellpall, Pellux 100, Red Selecta i Viessmann Easypell...pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@am8 Nie jestem ekspertem, ale skoro planujesz ocieplić sobie dom to może dla porządku spróbuj zorientować się jaki będzie koszt instalacji i eksploatacji gazu z butli lub pompy ciepła w takim domu (ewentualnie koszt megabufora). Raz abyś miał rozeznanie ile to będzie kosztowało a dwa dlatego że w ostatnim kryzysie ceny pelletu i ekogroszku poszybowały gwałtowanie do 3-4 tysięcy i chyba ogrzewanie takie w kryzysie mogło było droższe jak gazem / pompą itd., chodź i u tych z gazem/pompą to chyba przydało się jeśli mogli palić drewnem np. w kominku/kotłe na drewno itd.

 

Nie jestem ekspertem, ale z tego co się orientuje to znaczna część właścicieli kotłów pelletowych i ekogroszkowych to używa ich do palenia drewnem na ruszcie awaryjnym(bo mogą uzyskać drewno taniej od pelletu/ekogroszku) przy czym palenie na ruszcie awaryjnym ma raczej słabą sprawność spalania. Dlatego dobrze mieć coś co pali drewno kawałkowe np. kominek, piec akumulacyjny lub kocioł dwupaliwowy - drewno-pellet. Moim zdaniem lepiej mieć zabezpieczenie w domu aby można w czymś to drewno kawałkowe spalić np. w razie ponownego skoku cen pelletu do 4 tysięcy od tony, tym bardziej iż chyba nie ma co liczyć iż w razie kryzysu rząd znów będzie robił dopłaty do paliw i interwencje a tym bardziej jakąś awaryjną produkcję pelletu.

 

Jeśli chodzi o kotły dwupaliwowe to co do konkretnych marek kotłów to najlepiej abyś znalazł użytkowników tych kotłów i się ich spytał jak im ten kocioł się sprawuje. Spoza tych co wymieniłeś to jeszcze są przykładowo Uniwersal Power (podobno trzypaliwowy co trzeba zweryfikować u producenta tj. na ekogroszek, pellet i drewno https://www.facebook.com/watch/?v=1050941103046921 ), SETLANS Duo Flame, trzypaliwowy Tekla Classico (na węgiel i drewno) z możliwością rozbudowy do pelletu (ale to też trzeba sprawdzić u producenta).

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu rodzinnym miałem kominek z DGP i to samo będzie w naszym więc będzie jak alternatywnie ogrzać dom i wydaje mi się że często będę z tego korzystał bo nie jest to jakaś wielka filozofia. Tylko wiadomo że nie zawsze może być czas, ochota albo jak wyjadę na parę dni - wtedy chcę żeby żona włączyła kocioł i nie martwiła się o dokładanie do kominka. Setlans duo flame wygląda fajnie, ma palnik kipi rot power - czym on się różni się od kipi rotary ? czy to jedno i to samo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@am8 Najlepiej dotrzeć do użytkowników i ich spytać o opnie oraz trzeba czytać instrukcje kotłów. Kotły można porównywać pod rozmaitymi aspektami. Np. czy spalają czy nie spalają ekogroszku (w kryzysie ekogroszek można było względnie tanio kupić na stronie pgg jeśli komuś się to w ogóle udało), czy mają poziomy (bardziej podatny na zabrudzenia) czy pionowy wymiennik (mniej podatny na zabrudzenia), potrzebują większego lub mniejszego komina do palenia drewnem na ciągu naturalnym, mają większą czy mniejszą moc, większą czy mniejsza komorę zasypową na drewno itd.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@am8 też miałem dylemat jak wybierałem kocioł na pellet który zastąpił mi śmieciucha, ponad rok spędziłem na forum zagłębiając się w temacie kotłów pelletowych, czytając opinie użytkowników kotłów z palnikiem Kipi doszedłem do wniosku, że nie po to inwestuje niemałe pieniądze na modernizację kotłowni żeby później w niej przesiedzieć przeważać pellet, i ustawiać dawki pelletu, powietrza itd.

Zależało mi na jak najmniejszej obsłudze. Wybrałem typowy kocioł pelletowy gdzie praktycznie o nic się nie martwię, nic nie ważę, nic nie ustawiam, sypię pellet i cieszę się ciepłem w domu. Jedyna obsługa to dwa razy w roku opróźnienie pojemnika na popiół i czyszczenie kotła po zakończeniu sezonu. Zaczynam 5 sezon z tym kotłem i jak narazie zero problemów. Mój wybór padł na Lagunę Edilkamina (wtedy jeszcze była w dobrej cenie). Teraz jej cena to kosmos ale masz jeszcze kilka dobry kotłów które działają na zasadzie "wsyp i zapomnij", masz Reda Compact, KEPO, Lidie Mini itp. 

Masz małą kotłownie a te kotły to kompakty ze zintegrowanymi zasobnikami i wyglądają praktycznie jak małe lodówki, mają też zamontowaną już grupę pompową i naczynie przeponowe.

I jeszcze jedno, pamiętaj, że nawet najlepszy kocioł nieprawidłowo zamontowany będzie generował problemy, sądzę, wysokie spalanie itp.

Także dobry kocioł plus dobry fachowiec i będziesz zadowolony.

Ze swojej strony mogę polecić Ci @Puławiaka facet zna się na robocie i ma ogromną wiedzę na temat kotłów na pellet, mi montował Lagunę i jestem mega zadowolony (na Facebooku możesz zobaczyć jego realizacje).

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radik81 napisał(a):

Wybrałem typowy kocioł pelletowy gdzie praktycznie o nic się nie martwię, nic nie ważę, nic nie ustawiam, sypię pellet i cieszę się ciepłem w domu. Jedyna obsługa to dwa razy w roku opróźnienie pojemnika na popiół i czyszczenie kotła po zakończeniu sezonu

A ja mam dokladany palnik Kipi (cena palnika 5tys.) i tez tak samo czesto podchodze do kotla. Ja nawet pellet dosypuje dwa razy w sezonie tj. na poczatku i w styczniu.

@radik81 Ile ciepla zmierzyles z Laguny z 1t pelletu w warunkach domowych u siebie?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin też myślałem nad Kipim ale nie chciałem ryzykować, Laguna była wtedy w dobrej cenie 9,5 tyś. no i załapałem się na dofinansowanie z programu Czyste powietrze więc wybrałem Lagunę. 

14 minut temu, PioBin napisał(a):

@radik81 Ile ciepla zmierzyles z Laguny z 1t pelletu w warunkach domowych u siebie?

Ciepłomierz nie mam a szczerze mówiąc nie myślałem nigdy nad pomiarem "w warunkach domowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PioBin napisał(a):

. Ja nawet pellet dosypuje dwa razy w sezonie tj. na poczatku i w styczn

To znaczy jak?  silos masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał(a):

To znaczy jak?  silos masz ?

Silos lub żonę. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dosypuje raz na sezon, mam silos w układzie V, trzy sondy które kocioł sobie przełącza i pneumatycznie dostarcza pellet do zbiornika przy piecu. Kocioł sam się czyści, posiada dwa ślimaki, jeden ubija popiół, drugi to co zbiera się podczas czyszczenia, piec działa całkowicie automatycznie. Model to HDG Bavaria K15. Dla niewtajemniczonych to Windhager biowin 2, tylko w obudowie hdg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i można napisać jak to działa. Dla zwykłego użytkownika droga inwestycja, no i kiedyś zawiedzie. Życzę bezawaryjne go grzania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś napewno, ostatnio nawet jeden gość na niemieckim forum napisał że ma problem z turbiną ssacą, jak coś porusza to przez chwilę zasysa pellet z silosa i zdziwiony bo pisze że przez 20 lat wszystko działało dobrze 🤣. A tak poważnie to jest to całkowicie inny kocioł niż to co do tej pory znałem, wentylator jest tylko jeden, wyciągowy do komina, cały piec jest zamknięty hermetycznie i nie mam pojęcia skąd bierze powietrze, ale działa i nie ma co się zagłębiać nad tym. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kordjano napisał(a):

To znaczy jak?  silos masz ?

Biga bag 1t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wymieniłem w zeszłym roku na Duńczyka Rtb Feniks (pełna automatyką,czyszczenie sprężarką z odpopielaniem,nawet nie mam ją zajrzeć czy się pali bo zamkniętą komorą spalania)praktycznie wysypuje popielnik raz na 3 tony a czyszczę raz na rok(ogólnie robi to serwis) i jak bym miał większą kotłownie to też zrobiłbym sobie jakiś silosik na parę ton i miał z głowy dosypywanie pelletu. Ogólnie przy moich ok 140m to w zimie raz na 2 tygodnie spokojnie starczy dosypać(zasobnik 230kg ale można dobrać jeszcze większy coś ponad 300kg)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2024 o 09:19, radik81 napisał(a):

Mój wybór padł na Lagunę Edilkamina (wtedy jeszcze była w dobrej cenie). Teraz jej cena to kosmos ale masz jeszcze kilka dobry kotłów które działają na zasadzie "wsyp i zapomnij", masz Reda Compact, KEPO, Lidie Mini itp. 

Który z tych trzech: Red, Kepo, Lidia, ma najlepszy stosunek jakości do ceny ? Niestety nie mogę nigdzie wyczytać z jakiej blachy są one porobione bo niektórzy producenci chwalą się że np dają blachę 5 albo 6 mm, a tutaj nic. Pożyją troszkę te kotły czy rozlecą się po 3-4 latach?  i czy faktycznie jest mniej przy nich do roboty niż np kotle Sekom albo Rakoczy, które mają po prostu dołożony palnik..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakich pieniądzach szukasz, ale wydaje mi się że dobrym wyborem byłby Kostrzewa. Może ktoś się tu wypowie na temat tych kotłów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@am8 o grubość blachy bym się nie martwił to nie przewymiarowany kopciuch który kisi paliwo z temperaturą na kotle 40°C.

Tu temperatura na kotle to 65-70°C. Na powrocie, zawór stałotemperaturowy "pilnuje" aby kotła nie "zalewała" zimna woda z instalacji także nie martw się blacha w kotle nie zgnije (pod warunkiem, że kocioł będzie prawidłowo zainstalowany).

Najmniejsza z tych trzech to Lidia, tu też przemawia cena. Jak masz parę tysięcy więcej w kieszeni to Red.

Ps. Ale to tylko moje zdanie.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.