Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Własny Kocioł Dolnego Spalnia


ramzeus

Rekomendowane odpowiedzi

albo naszkicuj w jakimś programie albo na kartce i zeskanuj bądź zrób fotkę i wstaw plik.

 

Witam Ramzeus.

Zgodnie z obietnicą przesyłam schemat mojego kotła.

Objaśnienie:

-1,2,3, drzwiczki zasypowe,rusztowe,popielnikowe

-4,ruszt żeliwny

5,6,wyczystki górne

7,8wyczystki dolne

9,wyjście do czopucha

x,otwór zamurowany szamotem

 

Jeszcze zapomniałem zaznaczyć otwór tzw. powietrza dodatkowego.

Jeśli chodzi o ten x.Nie jestem ortodoksem dolnego spalania.Wytłumaczenie właśnie takiej budowy kotła nastąpi w przypadku dalszego zinteresownia.

 

Pozdrawiam Bodzio12.

post-7388-1264159428_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą przesyłam schemat mojego kotła.

Uwagi do kotła (schematu)

1. Przez wyczystki boczne u góry kotła to chyba trudno wyczyścić pionowe kanały wymiennika.

2. Jak wyczyścić kanał wymiennika przy czopuchu i sam czopuch?

 

 

 

... 7,8 wyczystki - MARNE rozwiazanie, chyba nigdy nie czysciles takiego pieca.

Wyczystki 7 i 8 są do wybierania tego co spadło do tych wyczystek przy czyszczeniu kotła przez wyczystki górne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

a jednak chce coś wymyślić przedtem zmusiła mnie sytuacja do zakupu kotła gotowego, a teraz mam jeszcze trochę czasu i chce zrobić kocioł żeby spełniał moje oczekiwania a nie kupować to co narzucają firmy produkujące kotły. Moim zdaniem w małych kotłach domowych płaszcz wodny jest zbędny wystarczy skonstruować odpowiedni wymiennik ciepła i zabudować go właśnie cegłą szamotową żeby stworzyć temp optymalną do spalania . PO trafnych spostrzeżeniach DEFA przerobiłem schemat jeszcze raz i proszę o dalsze wskazówki co jeszcze można poprawić w budowie mojego kotła .Myślę że koszt budowy takiego kotła będzie duuużo tańszy niż zakup gotowego , i zawsze jest możliwość przerobienia co nie bardzo można zrobić w kotłach fabrycznych.

 

 

kocio__2.bmp

 

Pozdrawiam

Waldikol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gtoni

Jak możesz to wstaw przekrój twojego Dakona.

Coś nie mogę dzisiaj spać więc wymyśliłem coś takiego.

289e8d61561f19cb.jpg

 

Wydaje mi się niezły pomysł. Zastanawiam się nad powietrzem wtórnym czy tam gdzie na rysunku czy wyżej.

Co wy na to?

 

 

Witaj,

 

A co ze szczelina miedzy komora zaladowcza, a wymiennikiem? Moze warto pomyslec o takiej, aby dym nie pier... w twarz jak otworzysz klape gorna? Chyba, ze masz pewnosc, ze zawsze wszystko bedzie wyssane do wymiennika poprzez palnik. Moze dobre by bylo cos w rodzaju klapki sterowanej z zewnatrz, np przed zaladunkiem otwierasz i gazy uciekaja krotsza droga do wymiennika?

Taka o to sugestia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

A co ze szczelina miedzy komora zaladowcza, a wymiennikiem? Moze warto pomyslec o takiej, aby dym nie pier... w twarz jak otworzysz klape gorna?

W moim dakonie nigdy cos takiego nie wystepuje. Ciag kominowy powoduje, ze w piecu zawsze jest podcisnienie

i po otwarciu klapy CIAGNIE wszystko do pieca i komina. Dymic /piec..w twarz/moze tylko w momencie rozpalania

gdy nie ma jeszcze cugu.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tqlis

Oczywiście szczelina jest ujęta w projekcie. Teraz po przeróbce moderatora ją mam i dobrze się sprawdza.

 

Nie jestem pewny jednak, w którym miejscu dać powietrze wtórne. Czy tak jak na moim szkicu czy może wyżej jak to jest w DAKON. Myślę też o tym aby zupełnie zrezygnować z płaszcza wodnego w komorze załadowczej. Nie będzie wtedy problemu ze zasmołowaniem.

 

 

@gtoni

Jak u ciebie wygląda komora załadowcza. Czy nie masz na ściankach smoły. Czy masz otwór do powietrza wtórnego w drzwiczkach załadowczych. Czy podajesz tamtędy powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Qutoni,Emus.

 

Rzeczywiście bardzo rzadko czyszczę swój kocioł.Skupiłem się raczej na sposobie spalania.Jak wcześniej wspomniałem palę drewnem a że własnym i suchym to też niekoniecznie muszę specjalnie "oszczędzać",ale... Ale milej jest spalać efektywnie.

Emus,jeśli chodzi o czyszczenie czopucha to rozwiązałem to bardzo prosto.Ponieważ czopuch jest w kształcie prostopadłścianu wyciąłem dosc spory otwór i po problemie.Natomiast z ostatnim kanałem są pewne kłopoty ale to równiez rozwiazałem.

Istotniejsza jest lewa górna wyczystka.Służy mi ona raczej do realizacji kolejnych pomysłów na tworzenie szamotowych kanałów dopalających.Tworzę je z płytek szamotowych oczywiście wcześniej zmniejszając ich pojemność cieplną.

O dozowaniu powietrza na razie nie piszę bo nie wiem czy w ogóle to kogoś interesuje.

Tak to moje pudło z blachy zwane szumnie kotłem wytworzone w warunkach szopowo-podwórkowych ma sporo wad ale służy mi już bezawaryjnie 15lat.

 

Pozdrawiam Bodzio12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie.

Mam już uplanowany kociołek.

post-9751-1264789067_thumb.jpg

(na zielono kanały z powietrzem wtórnym, na czerwono punkty dozowania powietrza, na czarno zawirowywacze)

 

Moc 12 KW. Palnik 18x8cm z cegieł szamotowych. Komora załadowcza bez płaszcza wodnego, ruszt żeliwny, palenisko obłożone szamotem. Zawirowywacze nad palnikiem i pomiędzy przegrodami. Ładowanie od góry i z boku. Wewnątrz blacha 6mm na zew.4 mm.

Proszę o radę w sprawie powietrza wtórnego. Wiem, że ma być podane za pierwszą przegrodę tylko, w którym miejscu.

Można poprowadzić kanał od góry do palnika lub od spodu umieszczając kanał w palniku. W obu przypadkach powietrze będzie podgrzane. Można też z boku kotła.

Jakie macie doświadczenia w doprowadzaniu powietrza wtórnego, jakiego przekroju muszą być kanały aby powietrza nie było za mało. Która z tych trzech możliwości wydaje się Wam najlepsza.

dzięki za każdą podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie.

Mam już uplanowany kociołek

Jakie macie doświadczenia w doprowadzaniu powietrza wtórnego, jakiego przekroju muszą być kanały aby powietrza nie było za mało. Która z tych trzech możliwości wydaje się Wam najlepsza.

dzięki za każdą podpowiedź.

Czesc

W moim Dakonie 16 kW powietrz wtorne jest podawane z 2 bokow, rury ok 5/4 " wchodza kilka cm do paleniska pod

dysza. Na zewnatrz sa rozetki, ktorymi mozna regulowac doplyw powietrza.

Moim zdaniem jest to najlepsze rozwiazanie, proste pewne, latwe do czyszczenia /od spodu zawsz bedzie wpadal popiol/

Jeszcze jedno - to rozwiazanie jest proste i latwe do regulacji. Chodzi mi po glowie pomysl regulacji tego powietrz

automatycznie przez sonde lambda na czopuchu, ale czy znajde czas i motywacje do tego ?

Jeszcze jedno, w dakonie mam wymiennik z pionowych plyt /to jest standart w obecnych piecach/, ale z doswiadczenia

widze, ze to nie jest dobre rozwiazanie, zle czyszczenie.Producenci stosuja to bo upraszcza to technologie i potania.

Polecam plomieniowki wszystkie jednego rozmiaru! Do czyszczenia skrobak w formie freza do wolnoobrotowej wiertarki, 5 min i po robocie

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ten kocioł przynajmniej na rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ramzeus.

Zgodnie z obietnicą przesyłam schemat mojego kotła.

Objaśnienie:

-1,2,3, drzwiczki zasypowe,rusztowe,popielnikowe

-4,ruszt żeliwny

5,6,wyczystki górne

7,8wyczystki dolne

9,wyjście do czopucha

x,otwór zamurowany szamotem

 

Jeszcze zapomniałem zaznaczyć otwór tzw. powietrza dodatkowego.

Jeśli chodzi o ten x.Nie jestem ortodoksem dolnego spalania.Wytłumaczenie właśnie takiej budowy kotła nastąpi w przypadku dalszego zinteresownia.

 

Pozdrawiam Bodzio12.

mam pytanie zwiazane z twiom piece czy nie ma problemu z ciagiem kominowym przy az 5 wymiennikachi mam tez prosbe do ciebie podal bys wymiary tego kotla poniewaz chcialbym zrobic taki sam i z wymiarami byloby prosciej i szybciej.Z GORY DZIEKUJE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ emus, kazik

Co ja się namyślałem zanim doszedłem do takiego schematu jaki przedstawiłem. Potem dopiero znalazłem kalvisa. Kurdę jak pomyślę ile byłoby łatwiej gdyby to było na odwrót. Kalvis też bardzo mi się spodobał ale jak zobaczyłem cenę to już nie.

 

@gtoni

Przyznam, że pomysł z płomieniówkami jest bardzo ciekawy. Co prawda trochę zaburzył mój plan bo miałem wszystko policzone. Z materiałem też trochę problem bo gość, który mi to będzie wycinał ma tylko blachy a nie ma rur. Jak uda mi się gdzieś namierzyć rury ze stali kotłowej to zrobię wymiennik z płomieniówek. Na wszelki wypadek przeliczę kocioł jeszcze raz aby mieć jakieś pojęcie ile i jakiej rury należy kupić. Czyszczenie rzeczywiście prostsze i jakby tak zastosować do tego skrobak w formie freza to nie byłoby problemu z ewentualnym zarastaniem wymiennika.

Bardzo proszę jak możesz to zmierz mi wysokość od ruszta do otworu do powietrza wtórnego w

Twoim Dakonie

 

@maniek6669

Nie wiem jakiej mocy chcesz robić kocioł. Jeśli 12 KW to OK. Jeśli jakiś inny to proszę daj znać. Przeliczymy pow. wymiennika i jakoś poradzimy sobie. Będzie nas dwóch zawsze to raźniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maniek6669

Nie wiem jakiej mocy chcesz robić kocioł. Jeśli 12 KW to OK. Jeśli jakiś inny to proszę daj znać. Przeliczymy pow. wymiennika i jakoś poradzimy sobie. Będzie nas dwóch zawsze to raźniej.

witam ramzeus powierzchnie do ogrzania mam 100m2 ale nie wiem jak zabardzo sie przelicza moc kotla i nie wiem od czego zalezy moc kotla(od ilosci wody w nim sie znajdujacej czy od czego innego?)i dlatego rownierz nie wiem jakiej wielkosci piec zbudowac mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Maqniek6669.

 

Jeśli chodzi o ciąg kominowy to problem występuje gdy nie palę w kotle codziennie oraz gdy nie ma wiatru ale nie w okresie zimowym.Rozwiązałem to w ten sposób że,rozpalanie następuje przy pomocy palnika gazowego.Zresztą zawsze tak rozpalam.Wymiary o które prosiłeś mogę podać Ci w każdej chwili.

Rozważ również zrobienie wymiennika płomieniówkowego.

Nie krępuj się pytać.

 

Pozdrawiam Bodzio12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Maniek6669.

 

Podaję Ci wymiary mojego kotła dł.108cm.szer.36cm.wys.85cm.-po zewnętrznej,bez docieplenia.Dociepla się domy to kotły pewnie też.

Jak wcześniej wspominałem głównym moim opałem jest własne drewno więc nie liczę.Natomiast węgla dobrej jakości ok.40kg na dobę w mrozy -20stop.

Ogrzewam ok.180m.kw.Sciany nie sa izolowane ani wełną ani styropianem.Na stropie położyłem w tym roku 2x5cm.styropianu plus płyta HDF.

O wymienniku płomieniówkowym przeczytaj parę postów wcześniej.

Po spawaniu swojego kotła ale przed zaizolowaniem nie zapomnij go napompować tak ze 4atm.

Zawsze możesz pytać.

Pozdrawiam Bodzio12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bdzio12.

 

Jak możesz to podaj proszę wymiary wewnętrzne: wielkość komory załadowczej, wymiary paleniska,

wymiary wymienników, odległość między wymiennikami, wysokość pierwszej przegrody od rusztowin.

Napisz też proszę coś o podawaniu powietrza.

Dzięki.

ramzeus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramzeus.

 

Ze zrozumiałych względów nie mogę Ci teraz podać wszystkich wymiarów o które prosisz.

Nie chcesz chyba żebym poparzył sobie ręce, które póżniej będą mi się trzęsły.

Co prawda lepiej mieć Parkinsona i trochę rozlać niż mieć Alzheimera i zapomnieć wypić.

Pamiętam,że wysokość od rusztu do pierwszej przegrody to ok.15cm.

Komora załadowcza to:55-60dcm3.

 

Podawanie powietrza odbywa sie następująco:

 

-z boku kotła tzw.dodatkowe z możliwościa regulacji

-przez drzwiczki popielnikowe z dodatkową przesuwną klapka to ważne

-przez drzwiczki rusztowe również z jw.

-przez drzwiczki zasypowe w których wywierciłem otwór ok.10mm. i tutaj jest żle,również muszę mieć precyzyjniejszą regulację

 

Ogólnie jest dobrze ale czemu nie spróbować.

 

Teraz najważniejsze.

Zawsze staram się żeby chociaż na niewielkiej powierzchni końca rusztu nie było popiołu,żaru,opału niczego, jak powiedział klasyk Kononowicz.

Oczywiście dozowanie należy ustalic doświadczalnie.Zycze duzo cierpliwiści.

 

W moim kotle przegroda w komorze zasypowej jest całkowicie zablokowana.Spaliny idą w dół kotła.Tak ma byc.Tak jest dobrze.

 

Pozdrawiam.

 

Bodzio12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bodzio12.

dzięki za dotychczasowe informacje. Oczywiście poczekam spokojnie na następne aż wygasisz w kotle. Nie możesz przecież opalić sobie rączek ktoś gotów pomyśleć, że ogoliłeś. Obawiam się, że u mnie pięć wymienników to trochę za dużo. Komin mam tylko 16x19cm. Boję się, że nie pociągnie.

Teraz kiedy mam moderatora przerobionego na dolne spalanie i dym idzie tylko do góry i na dół, przy zimnym kominie mam problem. Muszę komin wspomagać jakąś zapaloną gazetą włożoną do wyczystki.

Swój kocioł zrobię na trzy wymienniki płytowe lub jeśli uda mi się kupić materiał to jak podpowiada gtoni zastosuję wymiennik z płomieniówek 12 sztuk (3x2+3x2) 6/4 cala. Rysunek poniżej.

post-9751-1265051819_thumb.jpg

Czyszczenie byłoby łatwiejsze. Coś na wzór freza lub dopasowana szczotka druciana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.