Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Własny Kocioł Dolnego Spalnia


ramzeus

Rekomendowane odpowiedzi

A tu KWKD w szczegółach, Defie, ja sobie w slipach chodzę, bo w swoim KWK drewna za dużo dokładłem i muszę chatę wietrzyć mimo mrozu.

A tu jak SE klikniesz to zobaczysz KWKD w całej krasie. Popsułeś mi głowę bo miałem go kupić.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...p;hl=KWKD+userg

Pozdrawiam

Kazik od Czarnolasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popsułeś mi głowę bo miałem go kupić.

I bardzo dobrze, bo 22 kW to za dużo na twój dom, a 15 kW to chyba jednak za mało.

Kupuj HEF-a 18 kW bo czytałeś na forum opinię i zamontuj jeszcze w tym sezonie grzewczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Popsułeś mi głowę bo miałem go kupić.

 

 

Więcej optymizmu i cierpliwości. Jeszcze moje wnioski nie zostały "przyklepane" a więc nie mamy pewności czy słusznie kombinuję?

Jeśli nasza (forumowa) elita zaakceptuje propozycje lub wniesie kolejne, można go kupić i natychmiast przerobić lub na własny użytek zlecić wykonanie pokątnie własnego modelu. To nie jest zabronione. Może ja źle obsługuję to CUDO myśli technicznej ?

Mam nadzieję, że dyskusja dopiero się rozwinie. Ja jeszcze bym kilka "drobiazgów" poprawił i chciał podyskutować o innych zasypowych konstrukcjach.

Odmawiam producentowi moralnego prawa do korzystania z moich sugestii (jeśli są dobre, czego jeszcze nie ustaliliśmy).

Pienkova z Pragi miała siedem nocników, a jak przyszło co do czego to sie na schodach .......

Kłaniam się

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Proponowałbym taki wymiennik jak w moim kotle. Droga spalin w takim wymienniku jest bardzo długa i jest zdecydowanie łatwiejszy do czyszczenia niż Twoje wymienniki.

post-12152-1263939731_thumb.jpg

 

 

5b. Boki komory na ostatnich około 10 cm przed paleniskiem (rusztami) muszą się zwężać ponieważ gdyby cała szerokość komory (bez proponowanego mojego zwężenia) "wchodziła" na ruszta to moc kotła byłaby bardzo duża. Postaram się wykonać zdjęcie jak w moim kotle jest zrobione to zwężanie komory.

post-12152-1263939765_thumb.jpg

 

 

 

post-12152-1263939818_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmawiam producentowi moralnego prawa do korzystania z moich sugestii

def

 

I stało się , właśnie popełniłem przedwczesny wy..wylew... jeszcze wszystko w polu a ja już się nadymam....

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę, że dyskusja się rozwija. W miarę czytania i rozmyślania przyszły mi do głowy jeszcze dwa pomysły.

 

1. konstrukcja znana od dawna tylko zamontowany palnik pionowy zamiast poziomego. Szamot także na bokach komory spalania - coś podobnego jak na fotce u kolegi emus. Płaszcz wodny do połowy komory załadowczej.

 

 

 

be6262ea5c0233ac.jpg

 

2. Troszkę inna konstrukcja wymiennika. Nie ma kierunku spalin ku dołowi. Łatwiejsze zapalanie, nie potrzebna klapa skracająca drogę spalin, palnik poziomy. Szamot i płaszcz wodny jak wyżej

 

 

 

e52b463fb0f8df1b.jpg

 

Zależy mi na tym aby komora załadowcza miała minimum 60 cm wysokości. Byłaby wtedy możliwość załadunku od góry klocków długości 50 cm. Mniej cięcia drewna. Tak więc wymiennik płomieniówkowy w poziomie w moim przypadku odpada. Drzwiczki załadowcze od czoła kotła też nie głupia rzecz.

 

Na czerwono powietrze wtórne, na żółto szamot.

Jakie są wasze opinie. Które rozwiązanie byście wybrali?

 

emus

Jaka jest u ciebie szczelina pomiędzy wymiennikami i jak grube są płyty wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się.

W Twojej propozycji komora zasypu to 1/2 całości kotła. Druga połowa to wymiennik z pionową tylko możliwością czyszczenia. Jeśli przyjmiesz moją propozycję to kto Ci zabroni zrobić komorę głęboką na 60cm i podobnej długości płomieniówki? W Twojej drugiej wersji ciepło i ogień będą zaginać się zaraz za pierwszą grodzią, reszta pionowych grodzi będzie dość leniwie odbierać ciepło. Turburatory i deflektory stosuje się celem szykanowania (zmuszania ciepła do wirowania) żeby maksymalnie odbierać ciepło. W drugiej wersji ciepło uniesie się do góry i tam "ślizgając się" po suficie wymiennika pójdą do czopucha ? Tego chcesz?

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

z 5 lat temu chciałem wykonać kocioł samemu . miał to być spawany wymiennik

a boki postawione z cegły szamotowej ocieplony watą szklaną i obrobiony blachą

Niestety nie zdążyłem zebrać materiału na wykonanie ,a pękł mi stary kocioł

funkcjonował 14 lat, ze względu że zbliżał się sezon zimowy musiałem zakupić drugi

kocioł. Teraz właśnie przeczytałem wątek o kotle i znowu naszło żeby skończyć dzieło zaczęte 5 lat temu. Co sądzicie o takim projekcie.

 

 

kocio_.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu naszło żeby skończyć dzieło zaczęte 5 lat temu. Co sądzicie o takim projekcie.

 

 

.................. Moim zdaniem jest to rozwiązanie zbieżne z moimi założeniami. Widzę problem czyszczenia i nie jest zaznaczone napowietrzanie wtórnym powietrzem. Ekspertem ceramiczno- stalowej konstrukcji jest kolega HESO

Konstrukcja zębca jest zwarta (bardzo podobna do mojego pierwszego własnej konstrukcji i dlatego też go kupiłem) ale wymaga "moich" poprawek dla zasypowego i bardzo udanych poprawek zrobionych przez TOMKA KRAKERSS'a. na kocioł z podajnikiem

Pozostaję na razie przy swojej opinii.

RAMZEUS spróbuj proszę namalować moje poprawki na schemacie zębca. Weź pod uwagę 60- 70 cm głębokość komory. Kocioł może być cały nieco węższy, do granic jakie wyznaczą Ci zakupione drzwiczki.

Przewężenie komory do rusztów przez kolegę EMUS popieram.

............. def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

def

Napisz w skrócie które poprawki mam namieść bardzo dużo tego zamieściłeś. Konstrukcja zębca mnie nie urządza. Nawet przy komorze załadowcze 70 cm nie włożę tam klocków 50 cm. Musiało by mieć palenisko 60 cm aby je położyć na płasko to jednak odpada. Pozostaje mi tylko załadunek od góry i dodatkowe drzwiczki od przodu. Też myślę, że zostanę przy konstrukcji z pionowym palnikiem. Teraz muszę dograć szczegóły. Jak narysuję to wstawię projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waldikol

 

Widziałem kiedyś coś takiego.

5e297aff725ebda6med.jpg

Gdyby tylko nie brak miejsca w kotłowni taki kocioł bym zrobił dla siebie. Niestety wyczystki są z tyłu kotła a ja nie mogę mieć kociołka dłuższego jak 1oo cm już po zamontowaniu. Jeśli jednak masz miejsce na odsunięcie się od ściany to polecam. Możesz zrobić załadunek od góry i z przodu.

Sorki nie zaznaczyłem na schemacie powietrza wtórnego a powinienem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to była konstrukcja z przed 5 lat teraz trochę chce zrobić trochę inaczej no przydało by się zrobić wejście na podajnik tłokowy .Może kiedyś miał będzie w dostępnej cenie będzie można zamontować . Cały wymiennik będzie zrobiony z dosyć grubej blachy 8 mm (taką kiedyś kupiłem)

No i teraz problem na jakie wymiary pociąć tą blachę powierzchnia grzania 180 m2 domu okna plastiki ocieplenie ścian 5 cm styropianu i zabudować szamotem w 6 cm czy 12 cm

 

 

 

 

 

 

 

kocio__1.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem rysunek aby pokazywał jak wygląda wymiennik w moim kotle.

 

 

post-12152-1264027588_thumb.jpg

 

Zwróćcie uwagę, że tam gdzie spaliny płyną w dół robi się przeciwprądowa wymiana ciepła.

Tak jak pisałem klapa skracająca drogę spalin jest niepotrzebna

 

 

 

emus

Jaka jest u ciebie szczelina pomiędzy wymiennikami i jak grube są płyty wymiennika

Jak kocioł wygaszę do czyszczenia to zmierzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie mata....

Czy widzicie to co ja? ........ w miejscu najwyższych temperatur widzę "okno" do czyszczenia pionowych grodzi...

W drugim schemacie widzę podawanie wtórnego powietrza gdy już jest "po herbacie" . Uważam, że wtórne powietrze należy mieszać z destylatami przed a nie za palnikiem ??? Przeanalizujcie pracę "lutlampy" lub obejrzyjcie na "youtube" temat "wood gas" i te śmieszne, bo z puszek po kukurydzy i groszku, kochery .

Optymalnie dla dolniaków, należy za grodzią stworzyć komorę (komóreczkę?) do mieszania spalin z powietrzem wtórnym i przepuścić przez palnik lub palniki. Gdzie jest HESO? Ona nas powinien poprawić, Jemu uwierzę jeśli coś skrytykuje...

"Za naszych czasów" niczego nie było i należało sobie coś "skombinować". Dzisiaj wszystkiego można dostać; najłatwiej cholery, więc jeśli coś robić samemu to tylko inaczej , lepiej. Samoróbka nie będzie ładniejsza, ale musi być łatwiejsza w obsłudze, dawać lepsze wyniki. Każdym innym przypadku należy zaniechać i czas poświęcić żonie lub "gołym babom"

Wasz dyplomowany sużący

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rozważ dołożenie jeszcze jednej przegrody.Z tym że,przegrody powinny być połączone ze ścianką górną jak i dolna kotła.Wyczystki mógłbyś umiejscowić na jednej z bocznych ścianek: na górze i na dole.Tak mam i jest dobrze.W przypadku zainteresowania służę dalszymi informacjami.

 

Pozdrawiam Bodzio12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, dokladam jeszcze swoje 3 grosze:

1. Przegrody powinny byc ustawione w roznych odleglosciach.

Pierwsza szeroko nastepne coraz weziej - spaliny oddajac cieplo ochladzaja sie i zmniejszaja objetosc.

2. Przejscie z sciany do czopucha polokragle lub stozkowe, nie na kant !

Z moich doswiadczen z Dakonem tam w pierwszej kolejnosci odklada sie sadza - wszedzie jeszcze jako-tako a tam

juz wisi pierscien zaslaniajacy wlot.

Cala ta konstrukcja coraz bardziej przypomina mi mojego Dakona, moze wescie go na wzor do dalszej dyskusji ?

Powodzenia - gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc !

Jeszcze raz dokladam 3 grosze:

Po godzinnym zastanowieniu sie i jeszcze raz przeczytaniu wontka stwierdzam, moim skromnym zdaniem:

Poco wywazac otwarte drzwi i malpowac innych - ja bym pospawal prostopadloscienna skrzynie z pionowymi plomieniowkami w ukladzie 3 ciagowym, - i po robocie !

Caly kociol wymurowal bym z cegiel /nawet oblozyl kaflami/ ,komore zasypowa, szamotowe palenisko i cala obudowe.

Wstawil do tego ten wymiennik i po robocie. To ma wielka zalete, mozna eksperymentowac, poprawiac itp.

Kotly fabryczne z "musu" sa cale z blachy bo to latwiej zaprojektowac, calosc jest w "kupie" i u klienta nic sie nie

robi, ale to ma wiele wad i ograniczen.

Pozdrawiam - gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.