Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł dom 200m2 + garaż.


pinki192

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o pomoc w doborze kotła do domu parterowego z antresolą i poddaszem oraz garażem 35m2. Sam dom 156m2 użytkowej a ze skosami na poddaszu około 200m2. Ściany grafit 20cm dach 25 cm piany PUR. Posadzka na dole 10cm grafitu na piętrze 5 cm białego. Piec w Piwnicy w pomieszczeniu 5x3. 

Osoba która robi mi ogrzewanie mówi że atmos DC25s będzie najlepszy a do tego bufor 1000 z zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę wewnątrz.  Budżet myślę około 20-25 tyś za całość. Czy jest szansa że z takim kotłem będe mógł w zimie palić w piecu co 3-4 dni ??

Ja osobiście zastanawiałem się jeszcze nad kotłem KOTREM MADERA 25 . 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, bo coś mi się ta cena nie spina, ale co ja się tam znam.

Nie brał bym atmosa, ale to moje widzimisię. Do tego kotła to 1000 l bufor to malutko. Przelicz na każdy metr pow. 10 l wody w buforze, to może i będziesz zimą palił co 2-3 dni. Do tego kotła to tak bym min. 1500 l bufor pakował.

Zresztą daj se spokój z atmosem. Chyba że masz sporo czasu i lubisz experymentować w kotłowni przez kilka miesięcy sezonu grzewczego.

Dołóż kasy i weź coś porządnego na HG.

Kotrem to taka kopia blaze, za dużo nie ma opinii bo to i całkiem świeży kocioł. Mnie osobiście to nie podoba się nurkowanie do niego aby wstępnie rozpalić i naładować do pełna. Ale wygląda porządniej niż atmos. I pewnie nie grzeje tak komina. 😉

Edytowane przez Tuptus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało szczegółów odnośnie parametrów budynku. 

Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło?

Jaki system ogrzewania, grzejniki - podłogówka?

Jak jest realizowane CWU?

Czy masz dostęp do taniego drewna?

Budżet który podałeś na kocioł i bufor czy możesz zwiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem OGNIWO BIO 25KW. Bufor do tego potrzebny 1500l. Za 7800 zł na allegro lokalne możesz kupić. Wymiary komory spalania to 40x42 cm więc duże kawałki drewna wejdą. Nie paliłem jeszcze w nim więc się na ten temat nie wypowiem. Wygląda na solidnie zrobiony. Kocioł nie potrzebuje prądu. Reguluje sie miarkownicą. O Atomsie słyszałem negatywne opinie. Przy buforze to chyba regulacja spalania komputerowa taka jak w Atomsie jest zbędna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tuptus napisał(a):

Za mało szczegółów odnośnie parametrów budynku. 

Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło?

Jaki system ogrzewania, grzejniki - podłogówka?

Jak jest realizowane CWU?

Czy masz dostęp do taniego drewna?

Budżet który podałeś na kocioł i bufor czy możesz zwiększyć?

Cały dom podlogowka plus dwa grzejniki w garażu.  Mam swoje drewno. Zapotrzebowanie na ciepło to nie wiem zima koło 23 stopni . A zużycie wody dla rodziny 2+2. Mogę zwiększyć budżet 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2024 o 12:16, pinki192 napisał(a):

Witam.

Proszę o pomoc w doborze kotła do domu parterowego z antresolą i poddaszem oraz garażem 35m2. Sam dom 156m2 użytkowej a ze skosami na poddaszu około 200m2. Ściany grafit 20cm dach 25 cm piany PUR. Posadzka na dole 10cm grafitu na piętrze 5 cm białego. Piec w Piwnicy w pomieszczeniu 5x3. 

Osoba która robi mi ogrzewanie mówi że atmos DC25s będzie najlepszy a do tego bufor 1000 z zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę wewnątrz.  Budżet myślę około 20-25 tyś za całość. Czy jest szansa że z takim kotłem będe mógł w zimie palić w piecu co 3-4 dni ??

Ja osobiście zastanawiałem się jeszcze nad kotłem KOTREM MADERA 25 . 

Pozdrawiam

25kW moim zdaniem, choć nie jestem specjalistą jest trochę za duży. Na łoko jakieś 19kW by wystarczyło.

Weź zrób sobie kalkulacje zapotrzebowania 
https://cieplo.app/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, najpierw kalkulacja na ciepło właściwe, a później wybór źródła ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Pjottter napisał(a):

25kW moim zdaniem, choć nie jestem specjalistą jest trochę za duży. Na łoko jakieś 19kW by wystarczyło

Tylko 25 kw jednym  załadunkiem nagrzeje większy bufor  i rzadziej będzie musiał palić w kotle. Następnym plusem jest to że większy kocioł ma większe palenisko i wchodzą do niego większe kawałki drewna. Mnie wychodzi z ciepła app kocioł 12 kw a wziąłem dwa razy większy i się wcale tym nie przejmuję.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekla Pirovac, Ogniwo bio, Attack slx, Rakoczy RHV, Heiztechnik HTV, Defro HG, MPM caldo S1, Hargasner hv, Klimosz Wally, Setlans selwan, Stalmark Wood, Atmos itp, itd.

Jest tego kilka sztuk na rynku.

Poszukaj co cię interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2024 o 12:16, pinki192 napisał(a):

,,,, do tego bufor 1000,,,,
,,,, Czy jest szansa że z takim kotłem będe mógł w zimie palić w piecu co 3-4 dni ?? ,,,,

 

1 godzinę temu, pinki192 napisał(a):

mi wychodzi z ciepła app 14 kw. ,,,,

 

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣


 

Edytowane przez Andrzej_M_
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej popularny na forum to MPM wod+ Ale jak poczytasz to ludzie mają z nim problemy może dlatego ta popularność.

Chwalili tu kocioł firmy BLAZE NATURAL ale cena powyżej 20 tys Dla mnie nie warto go kupić za te pieniądze. 

W jednych kotłach musi być drewno suche sezonowane kilka lat + podsuszone w kotłowni przed włożeniem do kotła a w drugich po jednym sezonie da się palić oczywiście z gorszą sprawnością.

Każdy kocioł ma wady i zalety. Zależy na czym komu najbardziej zależy. Różnią się między innymi umieszczeniem palnika Jedne mają z tyłu a drugie od spodu.  Te mające od spodu np Atoms wymagają bardziej dosuszonego drewna. Ja wybrałem OGNIWO BIO bo to prosty kocioł zbliżony konstrukcją do kopciucha w którym jak otworzysz klapę oddymiającą to się będzie paliło podobnie jak w kopciuchu górnego spalania oczywiście straty kominowe będą duże. 

Jak masz komin z cegły to w tych kotłach z dużą sprawnością możesz mieś wykwity na kominie Czasami lepiej mieć gorszą sprawność kotła i nie modernizować komina. Trzeba też zwrócić uwagę na przekrój i ciąg komina  jaki jest wymagany w danym modelu kotła.  

Nie da się jednoznacznie powiedzieć który kocioł dla Ciebie będzie najlepszy. Jak ktoś palił w kopciuchu to na  ekologiczne narzeka bo wymagają lepszego opału i gorzej się w nich pali ale za to ekologicznie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pinki192 napisał(a):

mi wychodzi z ciepła app 14 kw. 

Przy takim zapotrzebowaniu to olał bym kocioł na HG i robotę przy drewnie i lataniu do kotłowni i paleniu w kotle, i szedł w pellet, gaz, PC.🤪

2 godziny temu, pinki192 napisał(a):

 

.🤪

Edytowane przez Tuptus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pinki192 napisał(a):

mi wychodzi z ciepła app 14 kw. 

Możecie podać konkretne modele kotłów. Na tym mi najbardziej zależy aby kocioł był bezproblemowy i wydajny 

Jeżeli byś chciał do tego bufor to musisz dobrać większą moc kotła z względu na większe zapotrzebowanie, które tam nie dodają.

Szukasz konkretnie pod drewno czy może być też pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.