Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Nie Lepiej Odłożyć Pieniądze Na Lokate Niż Inwestować W Pompę?


treewood

Rekomendowane odpowiedzi

Jedna firma zrobiła mi wycenę pompy ciepła i odwiertów w okolicach 50 000 zł. W przypadku zdecydowania się na gaz (mam go 20m od siebie) musiałbym pewnie zapłacić 6000 zł za komin, 4000 zł za przyłącze, 10000 zł za piec, 10000 zł za solary (w moim mieście refundują 3000 zł za solary)

 

Różnica między pompą a gazem + solary = 20 000 zł

 

Ogrzewanie gazem wg. różnych kalkulatorów dla mojego domu w ok. 130m2 wychodzi 2800-3000 zł (wątpię, że więcej ponieważ teraz mieszkam w słabo ocieplonym domu 200m2, 5 osób i na gaz rocznie schodzi ok 4000 zł). Pompa ciepła w okolicach 1300-1500 zł. Różnica ok. 1500 zł na ogrzewaniu rocznie.

Przy idealnej sytuacji, że ceny paliw rosną proporcjonalnie to pompa ciepła spłaci mi się po 13 latach.

 

Wkładam pieniądze na lokatę np. 7% i z 20 000 zł rocznie po odliczeniu podatku belki mam ok. 1150 zł. Po 13 latach z kwoty 20 000 zł robi mi się 41115 zł - 20 000 zł nadpłaty za gaz z porównaniem z pompą i wychodzi, że jestem do przodu o 1115 zł. A wiadomo, że można lepiej zainwestować kasę w sensie fundusze/akcje itd i wyciągnąć długofalowo zysk 10-12% (co nie jest jakimś sporym osiągnięciem) i dla przykładu dla zysku 10% - podatek belki po 13 latach z 20 000 zł robi się 55 050 zł.

 

Możliwe, że się mylę. Nie wiem jak sprawa konserwacji, przeglądów itd, możliwe, że przy pompie ciepła jest mniej problemów serwisowych, konserwacyjnych. Komin też kominiarz musi sprawdzać co rok a przy pompie ciepła by go nie było. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli tak jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli robisz nową inwestycję, to myślę że warto iść w pompę ciepła.........Odwiert to chyba koszt ok12-15 tys. , a jest to "węgiel" na całe życie albo i dłużej...........................

Teraz czytałem o pompach z bezpośrednim odparowaniem - ma krótkie odwierty ok 30 mb.

Tak a propos.........Twój gaz 4000 rocznie , a pompa 1300-1500 rocznie to chyba 2500 oszczędnośći???

a propos......... na dom 130 m2 pompa 50000 zł???? Zmień operatora !!!

Rozglądam się zdecydowanie za pompa na 180 m2 + łazienka 120 m2 z wanną 60 m3 wody. myślę ,że 50 000 na ten dom starczy........Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Treewood - jeśli aktualnie podejmujesz decyzję bardzo Ci współczuje.

Sam liczyłem w podobny sposób (porównując do węgla), czytając licząc, przeliczając, itd.

Doszedłem do takich samych wniosków jak Ty. Poza tym koszty eksploatacji pompy są wyższe niż opowiadają dystrybutorzy.

Z drugiej strony ludzie montują..... i twierdzą, że są zadowoleni, szkoda, że nie można spytać takich co użytkują pompy np. 10lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorecho - widze, ze przeczytales pobieznie. Obecnie mieszkam w domu 200m2 slabo ocieplony i gaz rocznie to 4000 zl a w domu mieszka 5 osob. Wiec przy dobrze ocieplonym o powierzchni 130m2 (dla 3-4 osob) nie powinno byc wiecej niz 3000 zl (i tak tez wychodzi wg roznych kalkulatorow jako max) przy dobrym piecu (obecnie w domu tez mam dobry piec gazowy).

 

50 000 zl liczylem jako odwiert i pompe ciepla razem. Co do odwiertu to jest to podstawa wiec nie oszczedzalbym na to u byle jakiej firmy. Srednio gdzies biora u mnie ok 150-170 zl za 1m. Zakladajac, ze beda 2 odwierty 80-90 m (bo nie czarujmy sie, ze jak liczysz, ze 90m jeden odwiert Ci wystarczy to). Zakladajac, ze 150 zl za metr i 2 x 80 m (czyli po najnizszej stawce ide) = 24000 zl, dobry kociol to okolice 24 000 - 26 000 zl. Wiec jak widzisz ... pompa ciepla i odwiert wg wyliczen to MINIMUM 50 000 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mieszkam w domu 200m2 slabo ocieplony i gaz rocznie to 4000 zl a w domu mieszka 5 osob. Wiec przy dobrze ocieplonym o powierzchni 130m2 (dla 3-4 osob) nie powinno byc wiecej niz 3000 zl (i tak tez wychodzi wg roznych kalkulatorow jako max) przy dobrym piecu (obecnie w domu tez mam dobry piec gazowy).

 

Nie wierzę, że za 4000zł ogrzejesz gazem słabo ocieplony 200m2 dom.

Nawet węgla musiałbyś spalić około 6 ton, który by kosztował 4000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek66 - to co mam Ci napisac? Mam rachunki, liczylem dokladnie wyszedl gaz 3951 zl za 2009 rok. Slabo ocieplony to nie znaczy, ze nie ocieplony. Slabo ocieplony tj. okna nowe, drzwi nowe, dach nie ocieplony, sciany ocieplone 5 cm styropian. O ile okna i drzwi ok to sciany i dach juz kiepsko. W domu 200 m2 mamy garaz wiec prawde powiedziawszy ogrzewamy 180 m2. Kotlownia do ogrzewania sie wlicza gdyz mamy tam ciagle gdyz mieszka tam kot i ma uchylone drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu jest 5 osob a dokladnie 2 rodziny. Jedno pietro moi rodzice, drugie pietro ja, zona i dziecko. Temperatura ok 19-21C (zalezy jaki pokoj). Mamy czujnik temperatury w jednym pokoju i na dzien ustawione jest 21C a na noc 18C.

Wiec jak sie domyslasz oba pietra musza byc grzane. Czasami dogrzewamy dom kominkiem (gora 1 raz na tydzien) ale to bardziej dla rekreacji i przyjemnosci niz po to by bylo taniej.

 

Ja po domu z reguly chodze w koszulce lub lekkiej bluzie, zona w bluzie zwyklej lub czasami jeszcze dociepla sie kamizelka, rodzice podobnie jak zona. Pisze o porze zimowej.

 

Oczywiscie do ceny ogrzewania nie wliczam pompki do centralnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie policzyłem ile mnie wynosi gaz rocznie.

Dwie kuchenki gazowe plus ogrzewanie ciepłej wody gdy nie palę w kotle węglowym, rodzina 5 osobowa.

Rachunki opiewają na kwotę 1150zł

Gratuluję tak niskiego zużycia, gdybym ja tak potrafił to paliłbym gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że Tree ma rację.

Ale tez racje mam ja! [jak zwykle] gdy powiem, ze miast kupować autko z a 100 t.zł lepiej jeździc taksówka . Mając stałego taksówkarza dzień w dzień woził by mnie do pracy i przywoził za inne niz zwykłych łyczków pieniądze . I na zakupy raz na jakiś czas. Odpada mi garaż, opłaty, strach czy nie zwędzą albo porysują . I mogę zapić kiedy chcę.

Autko po 10latach to warte jest max. 10 tys. zł czyli za 90 tys moge śmigac 10lat= 9000zł rocznie = 25zł dziennie nie licząc odsetek bo mi sie liczyć nie chce.

Matematycznie to jakoś ma sens.

Ale jak wycenić komfort i luksus?? Zapewne przy pompie występuje takie zjawisko: zero łażenia do kotła, patrzenia na licznik gazu - tylko elektryka.

Tree-- liczyłeś eksploatacje pompy??

Wniosek: jak kto kasse ma, ten jedzie do Wieliczki, a jak kto kassy nie ma ten palec do solniczki.

Bogaci--do pomp!

Bidaki-- do szufelki!

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, że za 4000zł ogrzejesz gazem słabo ocieplony 200m2 dom.

Nawet węgla musiałbyś spalić około 6 ton, który by kosztował 4000zł

 

 

tak jak trzyma w domu temperature dla morsów tj 19st i twierdzi że chodzi w podkoszulce to taki wynik jest realny wystrczyło ze poniusłby temp na stałe do 22-23st i rachunek byłby realny na poziomie 6-7 tys i cała filozofia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baca350 - porownanie do auta ciekawe ale nie trafione wg mnie. Jaki komfort mi daje pompa ciepla, ktorego nie daje mi piec gazowy? Tez nie musze chodzic do pieca w przypadku pieca gazowego. Nie chodzi oto, ze jestem przeciwnikiem pompy bo nawet bylbym sklonny w nia zainwestowac ale na razie nikt nie sprostowal moich watpliwosci jesli chodzi o konserwacje, serwisowanie, awaryjnosc piecow gaz vs pompa.

 

automatyk - dla morsow? uwielbiam jak sie wyrywa z kontekstu to co komus pasuje. Pisalem, ze temperature na dzien mam ustawiona 21 C i w tych pomieszczeniach gdzie sie przebywa w ciagu dnia najwiecej taka temperatura jest np. kuchnia, biuro, pokoj dla dziecka. 19 C jest w pomieszczeniach takich jak przedpokoj, sypialnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jedna firma zrobiła mi wycenę pompy ciepła i odwiertów w okolicach 50 000 zł. W przypadku zdecydowania się na gaz (mam go 20m od siebie) musiałbym pewnie zapłacić 6000 zł za komin, 4000 zł za przyłącze, 10000 zł za piec, 10000 zł za solary (w moim mieście refundują 3000 zł za solary)

 

Różnica między pompą a gazem + solary = 20 000 zł

 

Ogrzewanie gazem wg. różnych kalkulatorów dla mojego domu w ok. 130m2 wychodzi 2800-3000 zł (wątpię, że więcej ponieważ teraz mieszkam w słabo ocieplonym domu 200m2, 5 osób i na gaz rocznie schodzi ok 4000 zł). Pompa ciepła w okolicach 1300-1500 zł. Różnica ok. 1500 zł na ogrzewaniu rocznie.

Przy idealnej sytuacji, że ceny paliw rosną proporcjonalnie to pompa ciepła spłaci mi się po 13 latach.

 

Wkładam pieniądze na lokatę np. 7% i z 20 000 zł rocznie po odliczeniu podatku belki mam ok. 1150 zł. Po 13 latach z kwoty 20 000 zł robi mi się 41115 zł - 20 000 zł nadpłaty za gaz z porównaniem z pompą i wychodzi, że jestem do przodu o 1115 zł. A wiadomo, że można lepiej zainwestować kasę w sensie fundusze/akcje itd i wyciągnąć długofalowo zysk 10-12% (co nie jest jakimś sporym osiągnięciem) i dla przykładu dla zysku 10% - podatek belki po 13 latach z 20 000 zł robi się 55 050 zł.

 

Możliwe, że się mylę. Nie wiem jak sprawa konserwacji, przeglądów itd, możliwe, że przy pompie ciepła jest mniej problemów serwisowych, konserwacyjnych. Komin też kominiarz musi sprawdzać co rok a przy pompie ciepła by go nie było. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli tak jest ...

 

 

 

He,He,He.A powiedział Ci instalator , że taka pompę trzeba wymienić średnio co 7 lat ? Taka sama zasada działania co lodówka tyle ,że odwrotnie!! Ile kosztuje nowa lodówka (średnio 1500 ), a ile kompresor do tej lodówki (600+montaż+gaz),ok 1000 .Żaden instalator cię o tym nie poinformuje ,mimo że na wykładach szkoleniowych sprzedających producentów sprężarki (pompy ciepła) ,jest przewidziany średni okres użytkowania.Naciąganie kasy!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

drecho napisał:

Rozglądam się zdecydowanie za pompa na 180 m2 + łazienka 120 m2 z wanną 60 m3 wody. myślę ,że 50 000 na ten dom starczy........Pozdro

Oj myślę, że na łączną powierzchnię 300m2 to nie starczy. No a ta wanna to już mały basen i chyba co dzień się w niej nie kąpiesz bo koszt wymiany wody jest nie mały, a i ją też trzeba nagrzać.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

ciekawy temat: albo.. albo..

wiesz jak ktoś ma dużo gotówki to moze zainwestowac w te pompy ciepła, zeby potem mieć niskie rachunki za ogrzewanie. Chyba dobrze jest inwestować w cos konkretnego, np w dom niż liczyc na zysk na giełdzie.

A z biznesem i lokatami różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.