Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Dotychczas ogrzewałem moje mieszkanie w kamienicy o powierzchni 40 m2 piecem kaflowym. Muszę do zimy zmienić sposób ogrzewania. Nie zależy mi na ogrzewaniu całego mieszkania, wystarczy ogrzewanie salonu o powierzchni 21 m2. 

1. Jakie ogrzewanie w ogóle generowałoby najniższe koszty? 

2. Jakie ogrzewanie elektryczne gwarantowałoby najniższe koszty? 

 

Dziękuję za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@TheDargorShadowlord Czy masz balkon? Rozumiem, że nie masz grzejników a CWU (ciepłą wodę użytkową) przygotowywałeś w bojlerze elektrycznym?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego

https://swiatpiecykow.pl/

W drugim domu mam ogrzewanie gazowe i było wspomagane piecem kaflowym, ale z racji już zużycia i wieku pieca (nie opłaca się remontować) planuję go rozebrać i wstawić w to miejsce właśnie taki piecyk pelletowy. Tylko jeszcze się zastanawiam czy brać zwykły czy jednak dołożyć kasy i zainstalować z DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2024 o 19:53, WŁ20 napisał(a):

@TheDargorShadowlord Czy masz balkon? Rozumiem, że nie masz grzejników a CWU (ciepłą wodę użytkową) przygotowywałeś w bojlerze elektrycznym?

Tak, mam balkon i nie mam grzejników. 

Do pozyskiwania ciepłej wody wykorzystuję taki sprzęt gazowy: 

https://www.termet.com.pl/produkt/termaq-electronic-g-19-02/26

 

W dniu 11.08.2024 o 21:25, Tuptus napisał(a):

A może coś takiego

https://swiatpiecykow.pl/

W drugim domu mam ogrzewanie gazowe i było wspomagane piecem kaflowym, ale z racji już zużycia i wieku pieca (nie opłaca się remontować) planuję go rozebrać i wstawić w to miejsce właśnie taki piecyk pelletowy. Tylko jeszcze się zastanawiam czy brać zwykły czy jednak dołożyć kasy i zainstalować z DGP.

Czyli rozumiem, że musiałbym wyburzyć piec kaflowy i na jego miejsce wstawić piecyk pelletowy, łącząc go z kominem? 

1. Czy przeszkadzałby fakt, że mam kiepski przewiew, co regularnie utrudniało palenie w piecu kaflowym? 

2. Czy musiałbym pilnować regularności i ilości dorzucanego pelletu, czy ów piecyk byłby samodzielniejszy od kaflowego? 

3. Czy musiałbym zaprowadzić jeszcze jakieś zmiany w moim mieszkaniu, aby go zamontować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, TheDargorShadowlord napisał(a):

Tak, mam balkon i nie mam grzejników. 

Do pozyskiwania ciepłej wody wykorzystuję taki sprzęt gazowy: 

https://www.termet.com.pl/produkt/termaq-electronic-g-19-02/26

 

Czyli rozumiem, że musiałbym wyburzyć piec kaflowy i na jego miejsce wstawić piecyk pelletowy, łącząc go z kominem? 

1. Czy przeszkadzałby fakt, że mam kiepski przewiew, co regularnie utrudniało palenie w piecu kaflowym? 

2. Czy musiałbym pilnować regularności i ilości dorzucanego pelletu, czy ów piecyk byłby samodzielniejszy od kaflowego? 

3. Czy musiałbym zaprowadzić jeszcze jakieś zmiany w moim mieszkaniu, aby go zamontować? 

Ja nie podpowiadam co masz zrobić, napisałem o zmianie/rozbiórce pieca u siebie.

Jeśli masz dobry/szczelny piec kaflowy, a piszesz o problemach z paleniem to w takim piecyku na pellet też może wystąpić to samo, to może zainstalować w nim grzałki elektryczne lub przejść na ogrzewanie klimą.

 

https://agel-elektryka.pl/elektryk-krakow/piec-akumulacyjny-i-kaflowy-wymiana-naprawa-podlaczanie-wklady-grzejne-typu-szwedzkiego-(wkladow-grzalek-szamotowych-do-pieca-kaflowego)

Edytowane przez Tuptus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2024 o 05:54, Tuptus napisał(a):

Ja nie podpowiadam co masz zrobić, napisałem o zmianie/rozbiórce pieca u siebie.

Jeśli masz dobry/szczelny piec kaflowy, a piszesz o problemach z paleniem to w takim piecyku na pellet też może wystąpić to samo, to może zainstalować w nim grzałki elektryczne lub przejść na ogrzewanie klimą.

 

https://agel-elektryka.pl/elektryk-krakow/piec-akumulacyjny-i-kaflowy-wymiana-naprawa-podlaczanie-wklady-grzejne-typu-szwedzkiego-(wkladow-grzalek-szamotowych-do-pieca-kaflowego)

Wiem, ale Twój pomysł mnie zaintrygował, uznałem więc, że zapytam Cię, bo pewnie już solidnie zbadałeś temat. 

 

1. Czy rachunki za użytkowanie grzałek elektrycznych nie będą porównywalne do kosztów eksploatacji pieca akumulacyjnego? 

2. Mówiąc o "ogrzewaniu klimą", masz na myśli pompę ciepła? Czy to nie jest tak, że pomimo filtrów, część drobnoustrojów będzie przenikać mi do mieszkania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie rachunków to raczej nikt nie przewidzi jakie będą koszty grzania prądem.

Podesłałem link do modyfikacji pieca kaflowego na piec akumulacyjny.

Jeśli masz dobry piec kaflowy to ja bym tak zrobił. A jeśli jest w rozsypce tak jak mój u rodziców, a nie masz możliwości bezpiecznego spalania paliw stałych, to bym szedł w klimę z funkcją grzania.

Odnośnie kurzu czy drobnoustrojów to masz w klimie filtry które trzeba co jakiś czas czyścić/wymieniać i chociaż raz na rok odgrzybić.

 

Edytowane przez Tuptus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheDargorShadowlord Jeśli masz balkon a nie masz grzejników to również rozważyłbym montaż klimatyzatora z funkcją grzania, najlepiej z EEV (Elektroniczny zawór rozprężny - klimatyzator z tym zaworem w grzaniu lepiej sprawuje się w ujemnych temperaturach), nie z kapilarą. Do rozważenia moc 2,5 lub 3,5kW - zależy, czy jest jakieś ocieplenie ścian, stropu, podłogi, czy są okna od strony południowej czy północnej, czy sufity w pomieszczeniach mają wysokość 2,5m czy są wyższe, jaki będzie komfort termiczny pomieszczeń (w pokoju ma być 20oC, czy 22/23oC). Na bardzo mroźne zimy, na tak mały metraż można wspomagać się zwykłą farelką (odpalaną na czas pobytu osoby w pomieszczeniu), klimatyzator utrzymywałby stałą zadaną temperaturę.

PS. Klimatyzator do grzania najlepiej umieścić nie pod samym sufitem, tylko gdzieś w połowie ściany (lepsze rozprowadzenie ciepła).

 

 

 

Mój Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej.
Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery.
Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20.

Z moich obserwacji i karty katalogowej wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3.

Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.

 

 

Edytowane przez WŁ20
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tuptus napisał(a):

Odnośnie rachunków to raczej nikt nie przewidzi jakie będą koszty grzania prądem.

Podesłałem link do modyfikacji pieca kaflowego na piec akumulacyjny.

Jeśli masz dobry piec kaflowy to ja bym tak zrobił. A jeśli jest w rozsypce tak jak mój u rodziców, a nie masz możliwości bezpiecznego spalania paliw stałych, to bym szedł w klimę z funkcją grzania.

Odnośnie kurzu czy drobnoustrojów to masz w klimie filtry które trzeba co jakiś czas czyścić/wymieniać i chociaż raz na rok odgrzybić.

 

Raczej mój piec do przeróbki się nie nadaje. Ale rozumiem, że użytkowanie piecyka pelletowego byłoby tańsze od jakiegokolwiek ogrzewania elektrycznego? 

Nie znam się na tym. Czy ogrzewanie klimatyzacją to to samo, co pompą ciepła, czy to jest jeszcze inny rodzaj? 

13 godzin temu, WŁ20 napisał(a):

@TheDargorShadowlord Jeśli masz balkon a nie masz grzejników to również rozważyłbym montaż klimatyzatora z funkcją grzania, najlepiej z EEV (Elektroniczny zawór rozprężny - klimatyzator z tym zaworem w grzaniu lepiej sprawuje się w ujemnych temperaturach), nie z kapilarą. Do rozważenia moc 2,5 lub 3,5kW - zależy, czy jest jakieś ocieplenie ścian, stropu, podłogi, czy są okna od strony południowej czy północnej, czy sufity w pomieszczeniach mają wysokość 2,5m czy są wyższe, jaki będzie komfort termiczny pomieszczeń (w pokoju ma być 20oC, czy 22/23oC). Na bardzo mroźne zimy, na tak mały metraż można wspomagać się zwykłą farelką (odpalaną na czas pobytu osoby w pomieszczeniu), klimatyzator utrzymywałby stałą zadaną temperaturę.

PS. Klimatyzator do grzania najlepiej umieścić nie pod samym sufitem, tylko gdzieś w połowie ściany (lepsze rozprowadzenie ciepła).

 

 

 

Mój Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej.
Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery.
Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20.

Z moich obserwacji i karty katalogowej wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3.

Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.

 

 

 

Dzięki za szczegółowe dane, wyliczenia i wnioski. 

Co do kwestii technicznych: 

- nie ma u mnie raczej żadnego ocieplenia

- mieszkam na drugim piętrze

- okna od strony południowej, dwuszybowe

- nie jestem pewien, na jakiej wysokości jest sufit, ale zauważyłem, że jest stosunkowo wysoko w porównaniu do mieszkań w nowym budownictwie

- 20oC satysfakcjonowałoby mnie

1. Może to głupie pytanie, ale rozumiem, że klimatyzator jest czymś zupełnie innym, niż pompa ciepła i jego montaż byłby mniej inwazyjny? 

2. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to:

A) Klimatyzator byłby bardziej opłacalny finansowo od większości urządzeń elektrycznych, w tym od pieca akumulacyjnego w taryfie nocnej? 

B) Byłby tańszy od gazu w długofalowej perspektywie, uwzględniając restrykcje UE od 2027?

C) Czy byłby również tańszy od piecyka pelletowego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Preferencje sie zmieniaja:

IMG_3551.jpeg.0efff74b65efa5c0eb0e4abe51ad79c3.jpeg

Zrodlo: https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/juz-nie-pompy-ciepla-nadchodzi-boom-na-kolejna-technologie-ekspert-ostrzega/73rw78z

PS. Mnie to nie cieszy (mam biomase) gdyz wszystko co nabiera tempa inwestycyjnego zostaje bardzo szybko opodatkowane lub koszt paliwa idzie w gore.

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny PC spadają, teraz 6-8kW da się już kupić za ok 8tyś zł, a splita za niecałe 9tyś. 

 

Kocioł na pellet jest fajny, ale w lato nie chłodzi 😁😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, o6483256 napisał(a):

Ceny PC spadają, 

Kolega pewnie czeka jak za darmo będą rozdawać 🙂

Pozwoliłem sobie tak tylko zażartować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ekogroszek na sezon kolejny już kupiłem, czekam jak będą dokładać do zakupów w dyskoncie 😁😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheDargorShadowlord

1. Może to głupie pytanie, ale rozumiem, że klimatyzator jest czymś zupełnie innym, niż pompa ciepła i jego montaż byłby mniej inwazyjny?                   TAK (i o wiele tańszy)

2. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to:

A) Klimatyzator byłby bardziej opłacalny finansowo od większości urządzeń elektrycznych, w tym od pieca akumulacyjnego w taryfie nocnej?            TAK

B) Byłby tańszy od gazu w długofalowej perspektywie, uwzględniając restrykcje UE od 2027?          TAK

C) Czy byłby również tańszy od piecyka pelletowego?            W temperaturach zewnętrznych dodatnich - Tak, przy ujemnych na zewnątrz NIE.

 

Jakie było dotychczasowe roczne zużycie opału w okresie grzewczym?

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2024 o 10:05, PioBin napisał(a):

Preferencje sie zmieniaja:

IMG_3551.jpeg.0efff74b65efa5c0eb0e4abe51ad79c3.jpeg

Zrodlo: https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/juz-nie-pompy-ciepla-nadchodzi-boom-na-kolejna-technologie-ekspert-ostrzega/73rw78z

PS. Mnie to nie cieszy (mam biomase) gdyz wszystko co nabiera tempa inwestycyjnego zostaje bardzo szybko opodatkowane lub koszt paliwa idzie w gore.

Sugerujesz, że pellet może szybko stać się nieopłacalnym źródłem ogrzewania? Co więc zaproponowałbyś mi do mieszkania w kamienicy, kierując się dwoma kryteriami, że zależy mi na jak najniższych rachunkach i na ogrzewaniu wyłącznie salonu o powierzchni pond 20. metrów kwadratowych? 

W dniu 16.08.2024 o 14:42, o6483256 napisał(a):

Ceny PC spadają, teraz 6-8kW da się już kupić za ok 8tyś zł, a splita za niecałe 9tyś. 

 

Kocioł na pellet jest fajny, ale w lato nie chłodzi 😁😉

1. Ale jeśli nie zależy mi na ochładzaniu latem, to pellet całościowo byłby tańszą opcją od PC? 

2. Czy dla ogrzewania pojedynczego pomieszczenia, klimatyzator nie byłby lepszy od PC? 

 

W dniu 16.08.2024 o 15:35, o6483256 napisał(a):

No ekogroszek na sezon kolejny już kupiłem, czekam jak będą dokładać do zakupów w dyskoncie 😁😉

Czy ekogroszek byłby tańszą alternatywą niż pellet? 

W dniu 17.08.2024 o 10:33, WŁ20 napisał(a):

@TheDargorShadowlord

1. Może to głupie pytanie, ale rozumiem, że klimatyzator jest czymś zupełnie innym, niż pompa ciepła i jego montaż byłby mniej inwazyjny?                   TAK (i o wiele tańszy)

2. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to:

A) Klimatyzator byłby bardziej opłacalny finansowo od większości urządzeń elektrycznych, w tym od pieca akumulacyjnego w taryfie nocnej?            TAK

B) Byłby tańszy od gazu w długofalowej perspektywie, uwzględniając restrykcje UE od 2027?          TAK

C) Czy byłby również tańszy od piecyka pelletowego?            W temperaturach zewnętrznych dodatnich - Tak, przy ujemnych na zewnątrz NIE.

 

Jakie było dotychczasowe roczne zużycie opału w okresie grzewczym?

 

Wielkie dzięki za odpowiedzi coraz bardziej przybliżające mi temat. 

Niestety, nie potrafię tego oszacować. Kolega przywoził mi drewno i w ogóle nie liczyłem, ile rocznie kilogramów zużywam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheDargorShadowlordJak obecnie informują nas media, pompy ciepła przegrywają z kotłami na biomasę, więc należy się spodziewać większego zapotrzebowania też na pellet. Jak wiadomo drożeje coś co jest najbardziej poszukiwane na rynku. Węgla już tanio i dobrego raczej nie dostaniesz, bynajmniej będzie z nim coraz większy problem. Jak na takie małe metraże to raczej też proponuje klimatyzator. Bezobsługowy z możliwością programowania lub zdalnego sterowania, zimą nagrzeje, latem wychłodzi, cenowo przystępny. Czego chcieć więcej?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przyłączam się do opinii klima z funkcją grzania. To wyjdzie najlepiej przy małym metrażu. Pchanie się w eko, czy pellet w tym momencie jest bez sensu.

Nie dość, że zrobimy sobie (brudną i "ciężką") robotę, to taniej nie będzie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prad tam jest aby ten klimatyzator zasilic? W sensie czy instalacja wydoli? Jednostka zewnetrzna na elewacji/balkonie,dachu itp jest mozliwa? Odrowadzenie skroplin (klima) jest wykonalne?

Pelety i wegiel to nie ta liga, obecnie drewno wychodzi najtaniej ale roboty w cholere (i ciezko znalesc kominek/piecyk na polana do pomieszczenia 20m2 🙂 )

Klima ma jedna wade dla mnie - wieje po glowie i szumi!

Edytowane przez PioBin
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej fazie wentylator napieprza po głowie strumieniem powietrza, ale po osiągnięciu zadanej już tylko delikatnie dmucha. Wszystko jest kwestią doboru dobrego sprzętu i później nawet człowiek nie zwraca na to uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że założymy klimę 6kW. Niech bierze max 3kW ee. Chyba nie ma takiej instalacji która nie pociągnie 16A z jednej fazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja PC 5kW bierze w małe mrozy średnio 600-800W na 180m2, więc taka klima na bank nie powinna robić spustoszenia na przyłączu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2024 o 18:18, carinus napisał(a):

@TheDargorShadowlordJak obecnie informują nas media, pompy ciepła przegrywają z kotłami na biomasę, więc należy się spodziewać większego zapotrzebowania też na pellet. Jak wiadomo drożeje coś co jest najbardziej poszukiwane na rynku. Węgla już tanio i dobrego raczej nie dostaniesz, bynajmniej będzie z nim coraz większy problem. Jak na takie małe metraże to raczej też proponuje klimatyzator. Bezobsługowy z możliwością programowania lub zdalnego sterowania, zimą nagrzeje, latem wychłodzi, cenowo przystępny. Czego chcieć więcej?

Dzięki. Faktycznie, klimatyzator dzięki Wam uważam obecnie za najprzystępniejszą opcję. 

Powiedz tylko, czy mówiąc "bezobsługowy", masz na myśli "przenośny"? A jeśli tak, to czy będzie mieć wystarczającą siłę, aby ogrzać ponad 20 m2 przy konkretnej, minusowej temperaturze? Czy nie będzie wtedy potrzebować tak wiele energii, że rachunki za prąd będą podobnej wysokości, co piec akumulacyjny w taryfie nocnej? 

W dniu 22.08.2024 o 18:24, PioBin napisał(a):

A prad tam jest aby ten klimatyzator zasilic? W sensie czy instalacja wydoli? Jednostka zewnetrzna na elewacji/balkonie,dachu itp jest mozliwa? Odrowadzenie skroplin (klima) jest wykonalne?

Pelety i wegiel to nie ta liga, obecnie drewno wychodzi najtaniej ale roboty w cholere (i ciezko znalesc kominek/piecyk na polana do pomieszczenia 20m2 🙂 )

Klima ma jedna wade dla mnie - wieje po glowie i szumi!

Szczerze mówiąc, nie wiem. Mam kable aluminiowe i wiem, że w przypadku pieca akumulacyjnego, musieliby zwiększyć moc przyłączeniową w niektórych gniazdkach. 

Musiałbym zapewne uzyskać zgodę od wspólnoty mieszkaniowej. Czyli rozumiem, że uważasz, iż klimatyzator typu split byłby lepszy od przenośnego? 

Na czym polegałoby to odprowadzanie skroplin? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaden przenośny , odprowadzenie skroplin gdzieś do rynny .

Kaflowego nie wyburzaj , na razie zostaw w razie czego .

Są też multiisplity jak byś potrzebował dwie jednostki wewnętrzne , lub można założyć dwa a odpowiednio mniejszej mocy każdy z innej fazy jeśli posiadasz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak już od tego roku nie mogę palić w kaflowym. Dodatkowo, jeśli będę chciał skorzystać z dofinansowania na ogrzewanie elektryczne, czyli klimatyzację, będę musiał wyburzyć piec kaflowy. 

Nawet nie wiem, czy mam fazowe zasilanie. Będę musiał to sprawdzić. 

Ale tak w ogóle, jak to jest możliwe, że klimatyzator ogrzewający bez żadnej konkretnej taryfy, wychodzi taniej niż piec akumulacyjny w taryfie nocnej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 16.08.2024 o 00:15, TheDargorShadowlord napisał(a):

,,,, - nie jestem pewien, na jakiej wysokości jest sufit, ale zauważyłem, że jest stosunkowo wysoko w porównaniu do mieszkań w nowym budownictwie ,,,,

 

22 godziny temu, TheDargorShadowlord napisał(a):

,,,, Mam kable aluminiowe i wiem, ,,,,


@Dargor wytłumacz nam dlaczego nie potrafisz określić wysokości sufitu w swoim mieszkaniu, a umiesz doskonale określić z jakiego materiału są wykonane przewody instalacji elektrycznej w Twoim mieszkaniu ?.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.