Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z utrzymaniem temperatury w boilerze.


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez bercus,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam problem z użytkowaniem grzałki bojlera oraz inne pytania, konkretnie:

Na wstępnie chciałbym przekazać że nie posiadam zbyt dużej wiedzy na tematy hydrauliki oraz użytkowania takich urządzeń, wiek mi nie pozwala na to abym zdążył się czegoś dowiedzieć więcej.

Posiadam boiler Galmet 200l oraz grzałkę 3kW. Pierwsze pytanie to czy grzałke należy używać w ciągłym podłączeniu do prądu z termostatem ewentualnie czy mogę dogrzać boiler np. Do 60stopni i odłączyć z kontaktu a drugie powiązane z tym pytanie to czy normalne że po odłączeniu jej i temperaturze 60 stopni, boiler trzyma tą temperaturę kilka godzin aż następuje kąpiel i spada ona do 20 stopni? 

Czytałem na wielu forach że boilery utrzymują temperatury do kilku dni i u mnie jest wszystko w porządku do czasu zużycia wody, (ok. 40l na kapiel) występuje taki nagły spadek. Chyba że każdy używa grzałki w trybie ogrzewania po spadku, z tym że po każdym nagrzaniu przed kąpielą (od 1-2h) i po kąpieli (kolejne załączenie od 1-2h) żeby dogrzać dla kolejnej osoby, to przy kilku osobach można się spodziewać bardzo dużych kosztów prądu.

Proszę o jakąś pomoc czy tak powinno być czy coś można na to zaradzić. Dziękuję. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że następuje spadek temperatury pod czas poboru wody to normalne.

Tutaj spadek temperatury bojlera 100l podczas używania:

image.thumb.png.c5f2de50037f281806c22ee817496d2f.png

Termometr ustawiony w ok 1/3 wysokości, na końcu mimo pomiaru 25*C temperatura u góry bojlera nadal jest wystarczająco ciepła, żeby nie odczuć dyskomfortu podczas mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 
Posiadam boiler Galmet 200l
 

Boiler.pionowy? Raczej tak, no mniejsze bywały w poziome.
Na jakiej wysokości masz czujnik temperatury?
Na jakiej wysokości masz wmontowaną grzałkę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie jest normalne i nie ważne na jakiej wysokości grzałka, problem leży w zaworze zwrotnym albo go nie ma albo skończył swój żywot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy ile wody podczas tej kąpieli jest zużywane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Poki ten czujnik jest zupelnie na dole bojlera,to jest normalne zjawisko.Goraca woda jest odobrana z gory bojlera i na dol doplynnie czarstwa chlodna,czujnik ma zalaczyc grzalke,by dogrzala ta czarstwa wode i byl wygrzany komplet caly zapas wody.Ale ponad ta chlodna nadal masz zapas goracej na dalsza kapiel.Przydalo by sie miec jescze jeden termometr w 2/3 wysokosci bojlera i dopiero,kiedy tam jest chlodno wlaczyc ponownie grzalke,poki nie jest potrzebne miec zapasu na kapiel kilka,kilka osob.Na moim malym bojleru tež tak dziala,wystarcza reki umyc i juž grzalke na chwile wlaczy,kiedy termostat ustawiony na wysza temperature.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bojler jest stojący pionowo, termometr po środku i grzałka tuż pod nim, mam tylko zamknięty zawór od cwu i powrotny, woda po godzinie grzania osiąga 45-50° a po ok. 2 godzinach 60-65°.

Bierzemy dwie kąpiele wieczorem  po nagrzaniu do 60, po każdej temperatura spada o 10-12° więc na boilerze zostaje trochę poniżej 40°, rano po nie użytkowaniu spada przez noc do 20°. 

Jeśli to teoretycznie brzmi prawidłowo, to zastanawia mnie dlaczego na forach czytałem kupę materiałów że bez korzystania z wody boilery tego typu potrafią trzymać do 3-4 dni nawet a w moim przypadku po nocy jest już zimna woda. A druga sprawa (nie mam za wiele pojęcia o hydraulice), czy może ktoś doradzić przy takiej mojej myśli, że gdymym nagrzał wodę do np. 70°, wyłączył grzałkę i zamknął zawór dopuszczający wodę to temperatura nie spadała by wolniej gdybym z niej korzystał.. A przed kolejnym nagrzaniem napełniał ponownie boiler?

Z góry Dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2024 o 22:59, Czyzyko11 napisał(a):

Posiadam boiler Galmet 200l oraz grzałkę 3kW.

Jeżeli zbiornik ma wężownice która podłączona jest z innymi układami grzewczymi bez zaworu zwrotnego  czy odcinającego, również może to powodować szybsze wychładzanie zbiornika .Grzałka w połowie zbiornika to połowa wody więc zapasu mało , lepiej ją przebudować niżej do otworu rewizyjnego są gotowe pokrywy flansze 5/4 cala na grzałkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.