Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła + PV Czy wyłącza wam w dni słoneczne.


Turibo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Pytanie do osób którzy mają pompę ciepła na 3 fazy + do tego jakaś fotowoltaika 3 fazowa.

Czy wyłącza wam falownik w dni słoneczne z powodu za wysokiego napięcia? Czy pompa ciepła ma jakiś wpływ na obniżenie napięcia w sieci w dni słoneczne?

Czy ogólnie macie problem z za wysokim napięciem w dni słoneczne mając ten zestaw? Ewentualnie jak sobie poradziliście lub radzicie z za wysokim napięciem. Jakieś dodatkowe grzałki w buforze?

Przecie PC cały czas podgrzewa wodę więc jest ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd takie założenie że bedziesz miał za wysokie napięcie ? Robiłeś jakiś pomiar ?  Zimą kiedy pracuję pompa ciepła , zazwyczaj nie ma słońca , oraz napięcie w sieci jest niższe niż latem , latem natomiast pompa pracuję tylko do podgrzania CWU , ewentualnie chłodzenie .

Tak czy siak Twoje pytania są chaotyczne i widać że nie wiesz co sie z czym je .

Proponowałbym spprawdzić na początku jakie masz napiecie w sieci , w okresie od listopada do marca , uzysk z PV jest mały , a sieć zazwyczaj jest sporo obciążona  , więc problem z wysokim napięciem nie występuje , w okresie wiosenno -letnim gdzie PV pracują na maxa , i spada zuzycie pradu zarazem ratunkiem jest grzałka  ze sterownikiem który ja załącza np przy 252V , ale w nieskonczonosc tego tez sie nie da robić  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie mam uzupełnionego profilu i możecie nie wiedzieć czym dysponuje w domu.

Mniej wiecej Wiem co sie z czym je mam FV od 2 lat i wiem jak pracuje ona zimą i latem

Od Kwietnia gdzieś do czerwca i wrzesień, październik Jak jest ładny dzień słoneczny To mi potrafi wyłączyć od 10godziny do 16 i nie mam wtedy ładowania. Na szczęście nie było dużo takich dni całkowicie bezchmurnych. Bo jak są jakieś chmurki to wyłaczeń jest mniej ale są. lipiec i sierpień wzglednie bo słońce wysoko i nie ładuje z pełną mocą przeważnie na weekendach są wyłaczenia. Z tego co uzyskam do tej pory wychodziłem na zero same opłaty dodatkowe. Nie wiem jak w tym roku bedzie bo jeszcze nie miałem faktury. FV mam tylko na pokrycie zwykłego użytkowania w domu.

Ale rozmyślam ją rozbudować tylko właśnie czy nie wpakuje sie na mine jak dokupię i tych wyłączeń będzie tyle ze nic na tym nie skorzystam a bede dopłacał. A z PGE cieżko by obniżyli, walczyłem w pierwszym roku i sie nie udało.

Mam w planach przebudowę kotłowni i myśle o założeniu PC. Ale mam problem taki jak tu opisałem.

Szukałem po necie i są rożne sterowniki do sterowania grzałkami w buforze to o tym wiem ale jak by była pc to woda ciepła by była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz to sprawdź , wiosna  w słoneczny dzień napięcie na stykach przed licznikiem , przy wyłączonej swojej instalacji PV .Falowik ma zabezpieczenie i jeśli na danej fazie napiecie przekracza  253V powyżej 1min to falownik sie wyłaczy ,  mozna  obnizać to napiecie obciązając daną faze . W weekendy zazwyczaj napięcie w sieci rośnie bo nie pracują  slepy itp .

Możesz zrobić pomiar tak jak pisałem wyzej  i jesli masz napiecie przekraczajace norme 253V , to wyzywasz pogotowie energetyczne w celu przywrócenia napiecia zgodnego z przepisami , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC nie uratuje przez zbyt wysokim napięciem. Po pierwsze obecnie większość małych i średnich PC jest "inwerterowa" i pomimo podłączania 3f zazwyczaj obciążą tylko jedną faze. Dwie pozostałe są do grzałek. Do wyłączania się PV wystarczy że jedna z faz ma zbyt wysokie napięcie - nie zawsze jest to ta sama. Mierz napięcia i "nękaj" dostawcę - u mnie to pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz teraz, jakie masz napięcie. Teraz jest duże zapotrzebowanie, więc powinno być około 230 V na wszystkich fazach.

Jak będzie mniej, to nie ma problemu, ale jak będzie powyżej 235 V, to w lecie zawsze Ci będzie wyłączało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ameno25 napisał(a):

Pierwsza rzecz to sprawdź , wiosna  w słoneczny dzień napięcie na stykach przed licznikiem , przy wyłączonej swojej instalacji PV .Falowik ma zabezpieczenie i jeśli na danej fazie napiecie przekracza  253V powyżej 1min to falownik sie wyłaczy ,  mozna  obnizać to napiecie obciązając daną faze . W weekendy zazwyczaj napięcie w sieci rośnie bo nie pracują  slepy itp .

Możesz zrobić pomiar tak jak pisałem wyzej  i jesli masz napiecie przekraczajace norme 253V , to wyzywasz pogotowie energetyczne w celu przywrócenia napiecia zgodnego z przepisami , 

Sprawdzenie napięcia przy wyłączonym falowniku nic mu nie da Będzie 250V i elektrownia powie że w normie. Falownik się wyłączy przy napięciu 253 powyżej 3 minut lub natychmiast jak przekroczy 264V Czasami są sekundowe skoki w sieci powyżej 264V miałem z tym do czynienia.

Napięcie w sieci nie ma powyżej 253V bo takie jest blisko falownika a w sieci po przekroczeniu tego napiecia zawsze komuś sie wyłączy falownik i spada poniżej 253V.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Turibo napisał(a):

Wieczorami mam normalne napiecie. Teraz na wszystkich fazach mam przeważnie 230V

No to jest problem. Nie z siecią, tylko z sąsiadami. Prawdopodobnie któryś cwaniakuje i ma przestawiony falownik, lub zgłoszone jest do ZE mniej PV, niż faktycznie jest zamontowanych. U mnie na początku był problem z napięciem, ale po zgłoszeniu wróciło wszystko do normy.

Na takie coś jest proste, ale bardzo drogie rozwiązanie. Magazyn energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze rozwiązanie to sprawdzić czy na wszyskich fazach jest problem.  U mnie sąsiad ma instalacje 1 fazową i zawsze na tej fazie jest problem.  Trzeba załozyć inteligentne gniazdko  z wgranym Tasmotem które będzie załączało grzałkę w bojlerze po przekroczenia napięci 250V na np 1 minutę Jeżeli nie spadnie napięcie to sie gniazdko nie wyłączy.

Najlepiej 3 gniazdka na każdą z faz

A pompę najlepiej latem wyłączyć bo może paść w niej elektronika a to sport wydatek.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak od 10 do 16, czyli sześć godzin. A jakiej mocy ma być ta grzałką? 1kW ? To nic nie da. 2 kW ? 100 litrów zagotuje w 4h.

To są półśrodki, które nic nie zmienią. Trzeba znaleźć przyczynę zbyt wysokiego napięcia.

Jak Ci się wyłączy, to sprawdź na której fazie jest problem. Poza tym na każdym falowniku masz coś takiego jak raporty. W tych raportach już są odpowiedzi na pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna leży w przestażałej sieci i transformatorze. Na pewno elektrownia Ci go nie wymieni bo nie ma na to pieniędzy.

Nie koniecznie załaczy Ci na wszystkich fazach Jak załączy na jednej to dwie będą działały a tak to nic nie będzie działać.  Może w miedzy czasie komuś sie wyłączy falownik.

U mnie działa na grzałce 1.70 kw  1 faza przez 2-3 godziny maks. Dane z gniazdka. Przecież cały czas nie ma wysokiego napięcia i załaczy sie jak potrzeba a u sąsiada też w tym czasie się może wyłączyć.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, cezario1 napisał(a):

Najlepsze rozwiązanie to sprawdzić czy na wszyskich fazach jest problem.  U mnie sąsiad ma instalacje 1 fazową i zawsze na tej fazie jest problem.  Trzeba załozyć inteligentne gniazdko  z wgranym Tasmotem które będzie załączało grzałkę w bojlerze po przekroczenia napięci 250V na np 1 minutę Jeżeli nie spadnie napięcie to sie gniazdko nie wyłączy.

Mam grzałke w bojlerze 1.fazową tylko. I w tym roku tak było ze przeważnie jedna faza była za wysoko. Ogólnie jest w miare symetrycznie. Jak właczyłem grzałke na tej fazie to spadało napięcie ale wtedy podnosiło inne fazy. Pół godziny, godzine moge grzać wode a nie 6h. Instalacja elektryczna była wymieniana na słupach 10 lat temu i do tego nowy transformator. Też myślałem ze ktoryś z sasiadów coś ma poprzestawiane.

dodatkowo jedną grzałką 1 fazową nie wysteruje tego odpowiednio jak podbije na innych fazach to liczy średnią na nich.

Mam aplikacje w telefonie jak falownik nie ładuje to i tak mam podgląd jakie napięcie z czytuje falownik. Zgłaszane było raz do PGE i podałem w pliku excel dane z falownika z data danego dnia. To mi odpisali ze u nich wszystko ok i wpisali inne godziny i mniejsze wartości napięcia. Nie sprawdzałem napięcia przy wyłączonym falowniku musze to zrobić przy najbliższym wyłaczeniu.

Edytowane przez Turibo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina transformatora że nie przesyła napięcia w drugą stronę a nie sąsiada. Ewentualnie za dużo osób ma w twojej okolicy fotowoltaikę i nic nie poradzisz. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, cezario1 napisał(a):

Sprawdzenie napięcia przy wyłączonym falowniku nic mu nie da Będzie 250V i elektrownia powie że w normie. Falownik się wyłączy przy napięciu 253 powyżej 3 minut lub natychmiast jak przekroczy 264V Czasami są sekundowe skoki w sieci powyżej 264V miałem z tym do czynienia.

Napięcie w sieci nie ma powyżej 253V bo takie jest blisko falownika a w sieci po przekroczeniu tego napiecia zawsze komuś sie wyłączy falownik i spada poniżej 253V.

kolego od sprawdzenia napięcia  od strony sieci powinien zacząć , chociażby po to żeby wiedzieć jakie jest  , ja np przy wyłaczonej mojej instalacji miałem nawet 260V chwilowe , jeśli sprawdzi i bedzie  na granicy normy ale dopuszczalne sprawa jest trudna , ale może pisać reklamacje , natomiast jesli przy jego wyłaczonej insalacji napiecie jest np 245V  to musi szukac sprawdzic spadki napiecia na swoim przewodzie falownik -siec , tak czy siak od tego bym  zaczął .

Do obnizania napiecia mozna kupic sterownik który automatycznie przełacza miedzy fazami , i załacza grzałkę na ustawiony czas , ale tak czy siak jest to kosztowne i mało skuteczne jesli napiecie od strony sieci jest  wysokie ciagle a nie sporadycznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to u mnie mogę powiedziec że jest super napięcie równe na wszystkich fazach i w słoneczny dzień to nie więcej jak 245 volt nocą 230v. w następnym tygodniu kolejne 4kwp wlatuje na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mieć swoją lichą instalacje, cienkie kable i dlatego mu podbija. Ale i tak uważam że to wina transformatora chyba że tylko jemu wyłącza sie z całej ulicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapytam Jak falownik Jest włączony Ale nie ładuje bo widzi za duże napięcie czy on może podtrzymywać napięcie w sieci w domu? Ewidentnie musze wyłączyć falownik do sprawdzenia napięcia w sieci w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest duże napięcie to falownik jest wyłączony przez kilka minut a puźniej się zalacz jak jest znowu duże napięcie  to sie po 3 minutach wyłaczy. Zależy od falownika po jakim czasie się załączy ponownie.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie musisz wyłączać, praktycznie we wszystkich falownikach masz zapisane logi z napięciem, aktualną produkcją i innymi danymi. Wystarczy je przejrzeć i zobaczyć jak zachowuje się napięcie przy przy wyłączeniu falownika z powodu wysokiego napięcia i jak podnosi się napięcie jak wznawia produkcję. Możesz też zmierzyć najprostszym miernikiem jak zmienia się napięcie przy włączeniu urządzenia o dużej mocy (np. czajnik) to dużo powie o instalacji, a najlepiej było by zmierzyć IPZ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falowniki przesyłaja logi napięcia co kilka minut a nie w czasie żeczywistym wiec zwykły miernik jest bardziej skuteczny. Kilka razy  miałem tak że falownik sie wyłaczył  wywaliło bład wysokiego napiecia a na wykresie z falownika napiecie było prawidłowe bo sie nie zdążyło zaktualizować.

Bez dobrego elektryka co ma odpowiednie przyżądy do tego nic sam nie zdziała.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na fazach mam w granicach 240V godzina Po 22:20 od tego momentu co sprawdzałem wzrosło.

Tak jak sie uruchomi samą grzałke to spada napięcie o okolo 3v na fazie. 3 fazową grzałką w większym buforze może i bym wysterował jakimś sterowniem tylko pytanie czy by sie to opłacało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do diagnozy wstępnej wystarczy.

1. Napięcia na fazach z rana przed startem falownika i wieczorem po wyłączeniu (kiedy jest jeszcze światło a produkcji już nie ma)

2. Pisał że ma wyłącznie praktycznie przez cały dzień, to i w logach co kilka minut znajdą się zapisy zaraz po wyłączeniu (statystyka zadziała). Zresztą to nie ma tak dużego znaczenia, ważnie żeby ocenić o ile spada to napięcie i czy przy wyłączonej produkcji dalej jest powyżej lub blisko 253V

3. Zwykłe mierniki potrafią "oszukiwać" (tzn. nie mierzą dokładnie), dlatego pisałem o pomiarze zmiany napięcia przy włączaniu np. czajnika.

4. Wiadomo że do pomiaru IPZ najlepiej mieć przyrząd, ale i miernik w połączeniu z grzałką da radę.

 

Jakiej mocy grzałkę podłączałeś?

 

Edytowane przez damiaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej napisał miernik miernikowi nie równy. Jak mierzysz chińskim tanim badziewiem to mogą wyjść złe pomiary.

Tu masz link do tematu na forum o fotowoltaice To forum jest o pompach ciepła poszukaj tam odpowiedzi.  

 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.