Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak przepływau na rotametrach .


robin31

Rekomendowane odpowiedzi

Taki oto problem , na rozdzielaczu rotametry pokazują zero , w pomieszczeniach jest w miarę ciepło tem. na piecu 31 stopni , na sterowniku Salus 20,5 stopnia  zużycie gazu 6m3 na dobę ogrzewanie tylko podłogówka + cwu + gotowanie temp na zewnątrz 0 stopni .

 

Zastanawia mnie to dlaczego rotametry pokazują zero nie reagują na kręcenia , rury  do rozdzielacza PP32 takie zostały zostawione aby podłączyć piec jednak instalator od pieca do rur 32 dołożył PP25 czy to może być przyczyną iż dławiony jest  przepływ ?

 

Podłogówka odpowietrzona .

 

Dom 110m2 , pie Immegras Vitrix Tera 24 . , z góry dzięki za pomoc

IMG_20231202_100813.jpg

IMG_20231202_150530.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy te rotametry nie pokazują przepływu ?

Trochę dziwne by to było aby wszystkie na raz się uszkodziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego sezonu grzewczego , w tamtym roku pokazywały około 0,5 l , niestety nie miałem już czasu tym zająć w tym roku pętle zostały przelane rotametry pokazywały przepływy ( przelewane wodą z sieci ) , jak zamknę trzy obiegi wtedy na pozostałych rotametry pokazują około 0,5 l .

 

Serwisant od pieca stwierdził że z piecem jest wszystko ok. , pompa jest sterowana przez piec tak to tłumaczył , rozdzielacz jest ciepły rotametry pokazują 0 , długość pętli 70 -90 metrów, przy rozdzielaczu żadnych pomp , mieszaczy czy innych wynalazków tylko pompa z pieca .

 

Zastanawiają mnie te rury PP25 i te kolanka czy tam nie jest dławiony przepływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , to rozdzielacz naszej produkcji Finsh-A   zapraszam do kontaktu na priv . na 606217981 , proszę powołać się na forum info-ogrzewanie i postaram się pomóc w uzyskaniu odpowiednich przepływów.  Pozdrawiam TomekB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy po prostu pompa od kotła (bo rozumiem że masz jedną) przy małej mocy palnika nie pracuje na małych obrotach więc i na rotametrach nic prawie nie będzie widać. Wymuś jej większe obroty i przyglądaj się rotametrom.

Sambor - z tego co widać ten PP25 jest z metr łącznie nie powinno to aż tak dławić, ale trzeba przyznać że trochę słabo zrobił skoro miał i tak PP32 z podłogi, ogólnie całkiem schludnie to zrobione.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście z kotła jest praktycznie zawsze 3/4" a to standard dla muf PP25, jakby było wyjście z kotła 1" to zrobiłby już PP32.

Po prostu wykonawcy nie chce się "bawić" i robi tak jak mu pasuje.

Ciekawe, że tak prosta instalacja nie pracuje nawet na 0,5l/min, w kotle jest spora pompa, ja takie kotły do 2x większych inst podłączałem i podłogówka działała

Może jest pomylone zasilanie z powrotem? Czy czarne pokrętła na max odkręcone?

Albo coś w rury wpadło.

Warto też sprawdzić sitko filtra na powrocie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 Zostały wymienione rotametry i przepływy są 1l/min pompa chodzi na max czyli 9 , sprawdziłem w ustawieniach ( nie wiem czy to wystarczy czy za dużo ? , podpowiedzcie jaki najlepiej ustawić przepływ ) , w starych rotametrach coś było ze sprężynami tak to zrozumiałem po rozmowie telefonicznej .

Druga sprawa mam ustawione temp CWU na 45 stopni , woda z kranu leci gorąca aż parzy czy to może być przyczyną zapowietrzonej pompy ( układu ) , pompa ma chyba automatyczne odpowietrzanie .

IMG_20231213_081639.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego że masz na instalacji jakieś duże przwężnie, przy tylu obwodach i tak ustawionej pompie przepływy powinny być większe . To nie znaczy że są złe , ale bez problemu powinieneś uzyskać ponad 1,5 . Rotametry które miałeś wcześniej były sprawdzone i są ok i gdyby instalacja była prawidłowa to nie było by problemu . Od jakiegoś czasu wprowadziliśmy do produkcji specjalnie zmodyfikowane rotametry których sprężynki są bardziej ,,delikatniejsze" niż w standardowych w szczególności polecane dla pomp ciepła gdzie pompy obiegowe mają często modulowane przepływy . I takie otrzymałeś . Pozdrawiam Tomekb 

A tak z ciekawości  jak już rozebrałeś kocioł ,to wypnij z pompy tą wtyczkę po prawej strony to pompa powinna iść bez modulacji i sprawdź wtedy przepływy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, robin31 napisał(a):

dlaczego dali 25 bo zawsze tak robią

Bo wyjście z kotła jest rurą Cu22 / 3/4" co odpowiada PEX25 - dla grzejnika nie przeszkadza, ale przy podłogówce gdzie ważna jest każda strata na zasilaniu takie rurki dają już ciała.

Ty masz to szczęście, że możesz je wymienić, a inni czasem muszą dawać drugie rury, albo całe lata się z tym męczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.