Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dzienne zużycie gazu.


Agis
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Lolekx86,

Rekomendowane odpowiedzi

Odświeżam deko temat, ponad rok działania instalacji. Dziś wreszcie test jak zachowuje się przy temperaturach ekstremalnych. Na zewnątrz -20°C/ TZ=63°C/ Temperatura w domu 20°C. Kocioł dogrzewa i wyłącza się. Pobór gazu doba 17 m³ przy-20/24°C noc i około -13/17°C dzień . Teraz pytanie czy przy starej grawitacyjnej instalacji przerobionej na zamkniętą, grzejniki panelowe stalowe, lata 90, dom nieocieplony piętrowy, lata 80-e, około 100 m2 do ogrzania, kocioł ecocondens termet gold plus 20 jednofunkcyjny, zasobnik 120 l bosch. Czy jest w miarę ok? czy warto inwestować w lepsze grzejniki? bez ingerencji w resztę instalacji tzn. rur oraz docieplenie domu. Na chwilę obecną odpada.

Edytowane przez racek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ostatnie cztery dni :

1-szy temp.-2/-3st, 12m3

2-gi temp. -8/-9st 13.5m3

3-ci temp. -9/-14st, 16.5m3

4-ty temp. -6/-17st, 16.5m3

moze cie uspokoje ,ze tez w mrozy mi spala duzo gazu.Zuzycie razem z CWU. Na sterowniku ust.20st, reszta pomieszczen od21-22st.

Jaki dom - zobacz moj profil.

Pozdro

Edytowane przez D20CR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Może ktoś się wypowie czy umnie wszystko ok z zużyciem. Dodam, że to powerwszy sezon grzewczy. Dom w zabudowie bliźniaczej 120m2 + 35m2 strychu. Ocieplony styropian 15cm, poddasze 20+5 wełna i ja docieplilem strych również 20+5. Parter podlogowka + grzejnik w garazu, pietro podlogowka + drabinka w lazience i grzejnkk na strychu. Piec viessmann vitodens 100-w B1HF. Ostatnie 7 dni 43m3 na same c.o. ( 3 noce -19 na Podlasiu;) )  Sterownik pokojowy viessmann BSOP ustawiony całodobowo 22.6. Temperatura zasilania 40 non stop bo mogę zejść niżej tylko gdy jest dodatnia temperatura ale max 38. Ktoś się wypowie czy ogólnie dobrze to wygląda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim odpowiedzą forumowicze bardziej wprawieni w obsłudze kotłów CO lub serwisanci, nasunęło się pytanie: Czy w kotłach gazowych, regulator pogodowy lub pokojowy (dedykowany), nie przejmuje sterowania i tym samym nie ustawia temperatury zasilania instalacji grzewczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fozgas napisał(a):

Zanim odpowiedzą forumowicze bardziej wprawieni w obsłudze kotłów CO lub serwisanci, nasunęło się pytanie: Czy w kotłach gazowych, regulator pogodowy lub pokojowy (dedykowany), nie przejmuje sterowania i tym samym nie ustawia temperatury zasilania instalacji grzewczej?

Sterownik pokojowy daje tylko sygnał dla pieca wlacz/wyłącz.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji obsługi nie ma informacji, że na przykład: "Regulator ustawia automatycznie faktyczną temperaturę zasilania instalacji grzewczej"? Panel na kotle jest nadal aktywny i po naciśnięciu nie wyświetla komunikatu: "no" ?

Wyszło dobrze, bo ja też jestem za jak najbardziej dowolnym sterowaniem (jak w opisałeś).
A co do zużycia opału koledzy lepiej podpowiedzą, bo gdy w budynku jest na przykład piec akumulacyjny to dość skutecznie zakłóca podobne analizy. Po krótkim czasie zaprzestaje się obserwację licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym zdaniu potwierdziłeś i zaprzeczyłeś . 🙂 

Jak krzywa grzewcza reguluje temperaturę zasilania, to kocioł dobiera odpowiednią moc grzewczą. Więc sam zmienia parametry pracy.

U mnie średnia ze stycznia, to 7,76m3 / dzień. Jak jest słońce, to wspomaganie jest z PV (12kWh).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2024 o 23:39, racek napisał(a):

Witam, z tego co napisałeś odnośnie poboru gazu, to mam podobne spalanie przy takich temperaturach także dzięki za podzielenie się obserwacjami. Przy -17°C na zewnątrz jaką mniej więcej miałeś ustawioną temperaturę na zasilaniu?

Witam,

Kociol pracuje na KG z wplywem pom.

wiec sam reguluje Tz. Ale obserwowalem ja i podawal nawet 57-59st na grzejniki. Max Tz mam ustawiona na 60st.W dzien przy mniejszym mrozie podawal 54-56st.

Obecnie zuzycie zaczyna spadac wraz ze wzrostem temp zew. Przy 0st podaje 48-50st.

Pozdro

W dniu 11.01.2024 o 10:42, grycu napisał(a):

Sterownik pokojowy daje tylko sygnał dla pieca wlacz/wyłącz.

Witam,

Zalezy jaki sterownik, zwykly np.Salus wl/wyl. Ale dedykowany bedzie kontrolowal temp.zadana pom.i reguluje moca kotla a wiec modulowal i nie doprowadzi do wyl. palnika.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2024 o 17:55, D20CR napisał(a):

Witam,

Kociol pracuje na KG z wplywem pom.

wiec sam reguluje Tz. Ale obserwowalem ja i podawal nawet 57-59st na grzejniki. Max Tz mam ustawiona na 60st.W dzien przy mniejszym mrozie podawal 54-56st.

Obecnie zuzycie zaczyna spadac wraz ze wzrostem temp zew. Przy 0st podaje 48-50st.

 

 

Dzięki za info, przydadzą się do porównania. U mnie pogodówka myślę że raczej nie zdałaby egzaminu, więc pozostaje obserwacja i samodzielnie kombinowanie z temperaturami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2024 o 10:42, grycu napisał(a):

Sterownik pokojowy daje tylko sygnał dla pieca wlacz/wyłącz.

Zależy jaki piec i jaki sterownik. U mnie sterownik pokojowy robił takie cuda, ale to dedykowany SCAR do pieca Immergas Victrix Superior. Nawet miał ustawienie akumulacji budynku, czy bardziej grzejniki, czy Podłoga, i opóźniał, przyspieszał reakcje na krzywą. Nawet miał jakąś auto adaptację, ale tego szczerze, nigdy nie włączałem.

Teraz już pewnie robią lepsze i sterowane smartfonami itp.

 

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.