Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dzienne zużycie gazu.


Agis
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Lolekx86,

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o informacje czy takie zużycie gazu jest Ok.Piec jednofunkcyjny Termet EcoCondens Golden Plus 20 KW. Dom 140 m. Zainstalowane ogrzewanie podłogowego w całym domu plus drabinki w łazienkach( termostat ustawiony na 22 stopnie).Przy temperaturze na zewnątrz -6 (temperatura na piecu 33 stopnie),  dzienne zużycie gazu waha się między 5 m³ a 6 m³ (wraz z podgrzewaniem zasobnika na wodę 120 l).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym chciał mieć takie zużycie. Może licznik się zaciera, lub zamarza. 🙂 🙂 

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Raidenx8607 napisał(a):

Normalne zużycie

Zgadzam się w 100%. Ja mam wyższe ze względu na zwierzaki. Można by śmiało postawić tezę, że przez ciągłe otwieranie okna tarasowego tracę 4m3 na dobę. Jakbym grzał prądem to poszedłbym z torbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20231204_054315.thumb.jpg.d334783f03429479f6e8a8ed7ef2c6af.jpgIMG_20231203_074809.thumb.jpg.2fbfa61b2da6b7eb4c34b652ab37cc61.jpgDla potwierdzenia dołączam zdjęcia z zużycia gazu z ostatniej doby.

Zastała mi do odkręcenia jedna pętla garaż plus kotłownia dodatkowe 30 metrów jednakże ze względu na to, że instalacja przebiega z kotłowni poprzez część garażu do domu to pomieszczenia te są częściowo ogrzewane.

Zdjęcie w załączniku.

IMG_20231204_063217.jpg.d6f44e674655504d47a0277e25966428.jpgIMG_20231204_063217.jpg.d6f44e674655504d47a0277e25966428.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2023 o 16:38, Agis napisał(a):

Piec jednofunkcyjny Termet EcoCondens Golden Plus 20 KW. Dom 140 m. Zainstalowane ogrzewanie podłogowego w całym domu plus drabinki w łazienkach( termostat ustawiony na 22 stopnie).Przy temperaturze na zewnątrz -6 (temperatura na piecu 33 stopnie),  dzienne zużycie gazu waha się między 5 m³ a 6 m³

Mniej nie będzie, chyba ze zaczniesz wyłączać piec..

Twój piec ma minimum moc 3,4kW, przez 24h, to daje 81,6kWh. Tyle zużyje w teorii pracując na minimum wydajności przez dobę. Jak podzielisz przez współczynnik konwersji 10,5, to wychodzi 7,7m3 na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekonomiczniej będzie przy ciągłej pracy kotła, który utrzymuje temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom o takiej samej powierzchni jak u ciebie. Kocioł też taki sam, ale u mnie dziennie zużycie od 25 listopada wyniosło ok 9 m³. Ale ja dogrzewam kotłem węglowym i to dość mocno. Masz po prostu bardzo dobrze docieplony dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co do zuzycia gazu przez kociol, powinno sie przeprowadzic test. Kazdy dom jest inny, ja mam czesciowo do cieplony tylko 6cm styr.od polnocy,ogolnie zimny dom z lat 80tych, i lepiej jest grzac w moim przypadku wyzsza temp.z wylaczeniem nocnym 4-22, niz cala dobe z nizsza temp. Po prostu spali mniej gazu, a czuje w domu w dzien komfort termiczny. Roznica ok. 1-1.5m3 na dobe, duzo nie duzo. Moj kociol min. zuzycie gazu na dobe ma ok.9m3 ale przy temp.40st,zas.to stanowczo za malo na grzanie mojego domu.

PozDro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testuje dalej z obniżaniem temperatury na kotle ostatniej doby przy temperaturze na zewnątrz w nocy - 9 zużycie 6 m wraz z podgrzewaniem zasobnika 120 l.

Temperatura na piecu 32 stopnie.

Na parterze mam dość mocno skręcone pętlę aby różnica między poziomami nie była zbyt odczuwalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@D20CR w sensie, że masz większy komfort utrzymując przez jakiś czas niższą temperaturę w domu, a wyższą na kotle niż jakbyś miał przez 24 godz. niższą temperaturę na kotle, a stałą temperaturę w domu? Rano nie jest chłodno? Jak możesz to opisz to bardziej szczegółowo, jak wygląda taka praca przez cały dzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Faktycznie z rana jest chlodniej,teraz przy przymrozkach w najzimniejszym pokoju ok.19st po nocy, i po starcie kotla o 4.00 rozgrzewa sie do 20st przez caly dzien ,stopniowo poprzez KG ustawiona na wyzsza temp.zas. Natomiast w pozostalych pom. temp. oscyluje odpowiednio od 20.8st z rana do 21.6st wieczorem. Gdybym utrzymywal cala dobe 20st w najzimniejszym pom,z nizsza t.zas. to kociol spali nawet 1.5m3 gazu wiecej na dobe. 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, muszę to przetestować u siebie, bo chyba mamy podobnie. Co z tego, że temperatura powietrza odpowiednia i grzejnik cały czas ciepły jak jest prawie zamknięty, mały przepływ i powietrze w pokoju prawie się nie rusza. Z tym mniejszym zużyciem to nie wiem, bo tak czy siak żeby osiągnąć temperaturę w domu swoje musi spalić.

Edytowane przez Bokarito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pozwólcie, że podepnę się pod temat.

Dom 168 m2, w całości ogrzewanie podłogowe. Kocioł: Vaillant VKK 186/5, w domu ustawione 21 stopni.  Zasobnik 150 litrów

Spalanie za okres od 01.09.2022 - 01.09.2023: 980 m3

Proszę o informację czy to dużo czy mało? Gaz używany jeszcze do kuchenki gazowej.

Przy przeglądzie kotła, serwisant zmienił niektóre ustawienia i teraz spalanie za okres od 01.09.2023 do dziś: 294m3.

Nie wiem, jak to wpłynie na końcowe rozliczenie, ale wczoraj spalanie wyszło 4,5m3, dziś 5,5 m3 ( przy temperaturach około -2 do 0 stopni)

Jeżeli te wartości są już niepokojące, a spalanie za zeszły sezon było Ok, to bym powrócił to poprzednich ustawień. Czy dalej obserwować?

Edytowane przez dawideo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni okres raczej jest nie miarodajny, bo mieszkamy od maja 2022 roku. W roku 2021 kończyliśmy budowę, było wygrzewanie posadzek, itp. Kocioł załączony  po raz pierwszy 30.03.2021. temperatura też była utrzymywana niższa, około 18 stopni, tak aby tylko przyjemnie w środku się pracowało. Ale mogę poszukać rachunek. 

Rok temu zima była w miarę łagodna (okolice Trójmiasta). 
Jeszcze jedno pytanie. Wszędzie jest napisane, że dla podłogówki krzywa grzewcza powinna być pomiędzy 0,2 - 0,4.

Przy tych ustawieniach woda na zasilaniu miała 21 stopni (przy temperaturze zew. 0 stopni) i około 23 stopni (przy temperaturze zew. -5). Dopiero po podniesieniu krzywej grzewczej do 0,8 temperatura zasilania ma 25 stopni przy temp. zew. 0 stopni, i 29 stopni przy -3 na zewnątrz... Czy każdy producent inaczej oznacza krzywe grzewcze? Czy może ja czegoś nie rozumiem. Jeżeli to ma znaczenie to mam regulator pogodowy eRelax.

Czy 980 m3 jest na tyle dobrym wynikiem aby tego się trzymać, czy można coś jeszcze wycisnąć dodatkowo dodam:

- dom ocieplony styropianem 15 cm, lambda 0,033, okna 3-szybowe

- na poddaszu nieużytkowym leży wełna 25 cm, lambda 0,036

- w domu jest rekuperacja

 

P.s. Za okres od 30.03.2021 do 01.09.2021 zużycie gazu wyniosło 669m3; Od 01.09.2021 - 01.09.2022 - 901 m3
 

Edytowane przez dawideo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno stwierdzić, czy można coś jeszcze wycisnąć. Warto wypełnić https://cieplo.app/ i sprawdzić, czy mniej więcej zużycie się zgadza w stosunku do zapotrzebowania. Ponadto nie wiadomo ile gazu jest wykorzystywane do grzania CWU. W niektórych domach są to naprawdę spore ilości.

Zapewne moc minimalna tego kotła (6 kW) powoduje częste wyłączania i włączanie palnika, co na pewno trochę zwiększa zużycie, ale kocioł już jest, więc ten temat odpada.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak moc minimalna to 6 kW. Ale jak 2 lata temu stałem przed wyborem pomiędzy tym kotłem, a Vaillant Ecotec PLUS 206/5-5. To doradzono mi ten ze względu na większą trwałość (ponoć przez jego budowę) i że mam piwnicę, to mam tego kolosa gdzie postawić. Na pytanie o dość dużą moc minimalną, zarówno serwisant i przedstawiciel Vaillanta, powiedział, że dużej różnicy nie ma, bo ten model ma dużą pojemność wodną tj. 100 litrów i to rekompensuje jego większą moc minimalną, w porównaniu do kotłów wiszących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy się specjalnie nie przyglądałem. Ale jak zapaliła ikona palnika na wyświetlaczu to na pewno była przez kilkadziesiąt minut (może i kilka godzin). Tak samo po wyłączeniu palnika, co najmniej przez kilkadziesiąt minut palnik się nie załączał. Kiedyś w piwnicy robiłem porządki, i to był jedyny moment kiedy widziałem/słyszałem. Jak kocioł się zachowuje. 

Na pewno nigdy nie było tak aby palnik włączył i wyłączył się kilka razy w przeciągu kilku minut.

Edytowane przez dawideo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.