Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bosch gc2300 i cw400 ustawienie sterownika.


dash4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w tytule. Posiadam kocioł gc2300 stety niestety 2f i ogrzewanie tylko podłogowe w na dwóch piętrach. Jeden rozdzielacz na parterze to 6sekcji a drugi na piętrze 5. Instalacja max prosta...bez sprzęgieł itp. wszystkim steruje cw400 z czujnikiem temp od północy.

Kocioł pracuje już drugi sezon. Za bardzo nie ustawiałem go jeszcze bo nie miałem dokończonej elewacji. Tzn miałem zrobiona bez fundamentów. W tym roku-wrzesniu skończyłem elewacje ocieplając również fundamenty warstwa xps 15cm. Cała góra to też grafit 15cm. Z racji tego że dach jest plaski-papa i nie wiem jakie było jego cieplnie (kupiłem ten budynek jakiś czas temu) nie chcąc zrywać dachu itp -stroo ocieplilem 10cm warstwą wełny,folia paro, luka i gips karton...

W każdym razie coś tam jest. Okna mam wymienione na 3 szyby. Mur to bloczek komórkowy, luka 5cm i cegła silikatowa.

Teraz chciałbym to trochę poustawiać bo że 3 tyg temu wymienili mi licznik i widzę że moje ocieplenie fundamentów nic nie dało (a fizycznie będąc w piwnicy czuć że jest cieplej) bo zużycie względem zeszłego roku, kiedy nie było ocieplonych fundamentów już jest większe...inna kwestią to licznika ale na razie staram się coś ustawić na sterowniku.

Po kotle widzę że sporo moduluje. Domyślam się że ma za duża moc ale jest jak jest. Muszę zminimalizować koszty tym co jest.

Będę wdzieczny za podpowiedzi użytkowników cw400..gdzie co i jak zmienić aby coś pomogło bo widzę że coś nie halo z tym zużyciem. 

Sam próbowałem zmieniać krzywa, to z pkt początkowym, to bez, to temu max min i słabo...

Póki co mam ustawione tak jak na screenie. Warto coś zmienić?

Ps: w domu temp nastawiona na 21C ....na czujniku pokazuje z reguły 21,5

IMG20231117110442.jpg

Edytowane przez dash4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...właśnie że taktuje...włacza się wyłącza..

IMG20231120222110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cwu może 1-2 razy. Mieszkam sam więc prysznic a ręce i tak raczej myje zimną bo czekać się nie chce aż ciepła dopłynie...reszta to C.O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczbę startów można ograniczyć na cztery sposoby:

  • ustawić na regulatorze wyłączanie ogrzewania po przekroczeniu zadanej temperatury w pomieszczeniu wiodącym (mało komfortowe rozwiązanie),
  • zwiększyć interwał temperaturowy,
  • wydłużyć interwał czasowy,
  • podnieść wpływ pomieszczenia tak, aby palnik wyłączał się po przekroczeniu zadanej na sterowniku.
Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy pkt i tak chyba działa bo mam tylko pomiar temp na korytarzu -moim pomieszczeniu wiodącym. Co mi nie poprawia wcale liczby startów itp.

Drugi i trzeci pkt ...może tu poeksperymentować....

Czwarty pkt-i tak mam na 4k..nie wystarczy?? Poza tym czy to wpłynie na liczbę startów? Chyba słabo😔

W tym momencie przecież palnik się wyłącza jak osiągnie 21,5....zwiększać wpływ żeby osiągnął tylko 21??

 

A czy zmiana ustawień z punktem początkowym i bez niego może mieć wplyw?

Punkt początkowy nastawiłem niedawno-ok 17go listopada na próbę do końca miesiąca. Przed 17 piec wciągał 3,5m3 na dobę gazu-srednio. Od 17 jest s punktem i wciąga 5,3m3gazu..ale też pogoda się trochę zmieniła....

Edytowane przez dash4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy punkt nie działa, bo w trybie grzania za wyłączenie palnika powyżej temperatury zadanej na sterowniku odpowiada wpływ pomieszczenia, a to działa zupełnie inaczej. Jedynie w trybie obniżenia regulator wyłącza kocioł i pompę po przekroczeniu zadanej o 1,1°C, a uruchamia po spadku temperatury do wartości zadanej.

Żeby zmniejszyć liczbę startów palnik musi być dłużej wyłączony. Ustawienia, które wymieniłem wcześniej mają na to wpływ.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale za słaby jestem w tym sterowniku....

Mogę prosić jak krowie na rowie które parametry zmieniać żeby ograniczyć ta liczbę startów palnika??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz odbioru w instalacji, to niestety kocioł się męczy. Jakby miał za dużą moc.

Możliwe, że sporo pomożesz w pracy kotła jeśli w harmonogramie zabronisz grzania w kilku przedziałach czasowych np. 24- 4 rano, 9-13. W sterowniku przełącz na "dowolne poziomy" temperatury (jakoś tak się ta funkcja nazywa) i zmniejsz temperaturę do minimum (wył.).

Ale to i tak dziwne, że przy ogrzewaniu podłogowym tak masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie większe zużycie to i dłużej będzie pracować. Dlatego na okresy przejściowe trzeba wydłużyć przerwy w grzaniu. Można to zrobić tak jak kolega wyżej napisał, poprzez ustawienie harmonogramu grzania, albo tak jak już wcześniej wspomniałem np. wydłużenie interwału czasowego. To z pewnością zmniejszy liczbę startów palnika, ale czy da wymierne korzyści w postaci niższego zużycia gazu, tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co to zmieniłem na sterowanie wg temp pomieszczenia. Bez czujnika pogodowego. 

Wygląda na to że coś tam dalo bo zużycie względem dnia poprzedniego jest mniejsze o 1m3...było 6 jest 5. Liczba startów palnika to 10 na dobe. W tym chyba 2 na cwu.  Sprawdzane wczoraj o 15 i dziś o wl15 czyli po 24h. 

Póki co zostawię chyba tak do końca miesiąca zobaczę co będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywą ogrzewania obieg 1 - i od razu możesz poobniżać temperatury o 5K punkt końcowy  to wydłuży czas pracy na min mocy 

Pamiętaj że jak za dużo zdusisz to będzie zimno

Punkt początkowy bym podniósł na 25 bo kocioł i tak pracuje od 30 sam z tego co pamiętam bez MM100

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2023 o 17:02, h3nio napisał(a):

Czyli teraz działa jak w punkcie pierwszym. Czy kocioł wyłącza się obecnie na dłużej? Komfortowo ok?

No właśnie włącza się mniej chyba ale komfort uciekł...

W domu zrobiło się chłodniej. Z 21C wychodziło 19,5-20C. Wczoraj wieczorem znowu zmieniłem na pkt początkowym z tym że ustawiony na 21C. Wcześniej było 20.

 

szakallo czyli moje ustawianie pkt początkowego na 21 jest bez sensu? 

Obniżyć temp z 45 punkt końcowy do 40? 

Max temp zasilania na ile dać?

 

W zasadzie to co to jest ten cały pkt początkowy? Warto go ustawiać czy może włączyć sterowanie wg ten zewnętrznej i już...?

Edytowane przez dash4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak jest na zewnątrz 20C to w domu kocioł ma też zrobić 20C?? (Sposoby dowolne)

A co mi daje zmienianie tego pkt początkowego? Jest sens się tym bawić?

Ogólnie nie bardzo rozumiem ten sterownik.😔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, h3nio napisał(a):

@szakallo jak jest CW400 to kocioł pracuje poniżej 30°C.

Nie pracuje przynajmniej u mnie w Junkersie nie da się zejść poniżej 30st bo kocioł się wyłącza (mówię o temp zasilania), z tego co mi wiadomo tylko MM100 może regulować temperaturą poniżej 30st

Tylko kilka razy widziałem temperaturę zasilania poniżej 30st zazwyczaj jest to 30-32st a kocioł może pracować na najniższej mocy

Temp początkowa to wg krzywej temp zasilania przy temp zewnętrznej, więc podnosząc początkową kocioł wcześniej zacznie grzać np przy 0 na zewnątrz będzie miał np zadane 30st podłogi to zacznie grzać

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2023 o 20:41, dash4 napisał(a):

Witam. Jak w tytule. Posiadam kocioł gc2300 stety niestety 2f i ogrzewanie tylko podłogowe w na dwóch piętrach. Jeden rozdzielacz na parterze to 6sekcji a drugi na piętrze 5. Instalacja max prosta...bez sprzęgieł itp. wszystkim steruje cw400 z czujnikiem temp od północy.

Kocioł pracuje już drugi sezon. Za bardzo nie ustawiałem go jeszcze bo nie miałem dokończonej elewacji. Tzn miałem zrobiona bez fundamentów. W tym roku-wrzesniu skończyłem elewacje ocieplając również fundamenty warstwa xps 15cm. Cała góra to też grafit 15cm. Z racji tego że dach jest plaski-papa i nie wiem jakie było jego cieplnie (kupiłem ten budynek jakiś czas temu) nie chcąc zrywać dachu itp -stroo ocieplilem 10cm warstwą wełny,folia paro, luka i gips karton...

W każdym razie coś tam jest. Okna mam wymienione na 3 szyby. Mur to bloczek komórkowy, luka 5cm i cegła silikatowa.

Teraz chciałbym to trochę poustawiać bo że 3 tyg temu wymienili mi licznik i widzę że moje ocieplenie fundamentów nic nie dało (a fizycznie będąc w piwnicy czuć że jest cieplej) bo zużycie względem zeszłego roku, kiedy nie było ocieplonych fundamentów już jest większe...inna kwestią to licznika ale na razie staram się coś ustawić na sterowniku.

Po kotle widzę że sporo moduluje. Domyślam się że ma za duża moc ale jest jak jest. Muszę zminimalizować koszty tym co jest.

Będę wdzieczny za podpowiedzi użytkowników cw400..gdzie co i jak zmienić aby coś pomogło bo widzę że coś nie halo z tym zużyciem. 

Sam próbowałem zmieniać krzywa, to z pkt początkowym, to bez, to temu max min i słabo...

Póki co mam ustawione tak jak na screenie. Warto coś zmienić?

Ps: w domu temp nastawiona na 21C ....na czujniku pokazuje z reguły 21,5

IMG20231117110442.jpg

Witam,

Ja w swoim CW400 ale na grzejnikach mam ust. 'wplyw pomieszczenia' na 8K, a 'korekta temp.pom.' na OK. 

Grzanie wg krzywej 25/68.

Zadana temp. W pom. 20st. I kociol sam sobie miduluje z moca. Jesli przyswieci slonce to potrafi sie palnik wylaczyc ale pompa pracuje.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale co do 20C? 

Nie wiem co tam już zmieniać. Wracam znowu do ustawień jak na pierwszym zdjęciu tj 20C pkt poczatkowy..

Jak było ustawione na 21 to wsysał ok 7,5m3 na dobę...a wiem że może lepiej bo w zeszłym roku było mniej...mam zapisane.

Wtedy nie miałem też ocieplonych fundamentów....po ich ociepleniu jakoś nie widzę różnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W CW400 mozna na kilka sposobow ustawic prace kotla.

1. Grzanie w/g KG z wyl.wplyw.pom.,

Kociol zadaje temp.zasilania wzgledem tem.zew. przy podlogowce mozna ust.KG 20/40( w twoim przypadku nie polecam jak piszesz kociol taktuje)

2.Grzanie w/g KG z wl.wplyw.pom. na np.20st.

Kociol zadaje temp.zasilania i utrzymuje ja modulujac palnik. ( tez kociol moze taktowac u ciebie)

3. Grzanie w/g temp.zew.bez KG, wl.wplyw.pom.np.na20st.

Ustawiasz tylko temp.max.wyl. na np.40st, kociol grzeje do zadanej temp.w pom.i palnik sie wylacza na jakis czas az temp.sie lekko obnizy i wlacza ponownie . Ale tracisz napewno na komforcie.

Testujac rozne ustawienia , powinienes odczekac dwa,trzy dni i obserwowac spalanie,komfort. Codzienne krecenie w ustawieniach jest bledem. Podlogowka ma duza bezwladnosc, a wiec dlugo sie nagrzewa ale i dluzej oddaje z powierzchni cieplo.

Pozdro

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale co do 20C? 
Nie wiem co tam już zmieniać. Wracam znowu do ustawień jak na pierwszym zdjęciu tj 20C pkt poczatkowy..
Jak było ustawione na 21 to wsysał ok 7,5m3 na dobę...a wiem że może lepiej bo w zeszłym roku było mniej...mam zapisane.
Wtedy nie miałem też ocieplonych fundamentów....po ich ociepleniu jakoś nie widzę różnicy...
7. 5m3 to nie jest zly wynik, ostatnio dużo wieje nawet mrozi dzis było -7. Ja ciągle uważam że przelicznik na kWh jest dużo zawyżany. Niektórzy spala nawet 10m3 czyli 120kWh na dobe. Przy PC było by pewnie 30kWh, a zwykłym grzaniem elektrycznym max 100kWh. Przy gazie to mamy wampiry energii :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.