Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic taktowanie , nietypowe rozwiązanie hydrauliczne


tomek767
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez tomek767,

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę z innej beczki, chyba też masz monobloka, docieplałeś go trochę w środku czy to bez sensu? Jak rozwiązałeś problem ewentualnego braku zasilania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też mam monobloka 7 kw w środku nic nie docieplałem  cudów na tym nie zyskasz ,rury tylko grubo dociepliłem 

Ja mam zawory antyzamrorzeniowe , natomiast dodatkowo  założyłem pompkę w razie braku prądu odpalam agregat i zasilam tą pompkę  ale i kocioł i nim będę grzał , pompa tak szybko nie zamarznie jakiś czas na reakcję jest .

Taką pompkę pasuje ci założyć od razu by potem nie przerabiać no i Ups ,albo agregat a te zawory niech będą jako ostatnia deska ratunku , u mnie rzadko kiedy są przerwy w dostawie a jak już są to krótkotrwałe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy pompa obiegowa wpięta w instalację zasilana z agregatu przy braku zasilania z sieci umożliwi Przepływ przez PC a tym samym zniknie ryzyko uszkodzenia PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem , chodzi Ci o pompę obiegową w pompie ciepła?

Tak nie kombinuj jeszcze się co swajczy i po gwarancji , tam jest sterowanie tej pompki ,ja się na tym nie znam .

Tą pompkę zaklada się na bajpasie na róże powrotnej z bufora do pc  tylko musi być zawór zwroty między trójnikami by woda nie krążyła w samym bajpasie .

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo , bo nie wiadomo w jakiej pozycji zawór przełączający spocznie w razie zaniku napięcia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie rozwiązanie może być w przypadku braku zasilania, czy zda egzamin i jest bezpieczne?, zamykam zawory z1 i z4, otwieram z2 i z3, pompkę podłączam do agregatu

IMG_20231029_145345.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór Z3 musisz dać na linii głównej, inaczej pompa będzie mielić w tym małym kółeczku. Wystarczy tylko pompka na tym By-pasie i będzie ruch w instalacji bez zaworów, jedynie zaworek zwrotny dla wymuszenia silniejszego ruchu w całości instalacji. Nie możesz też ograniczać ruchu wody w tak małym obiegu, gdyż po jakimś czasie wychłodzi sie i najnormalniej zamarznie.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, tomek767 napisał(a):

 

 

Takie cos , zawór zwrotny potrzebny by woda w samym tylko bajpasie nie krążyła .

IMG_20231029_145345.thumb.jpg.0f4ba344a58c2a641f33bf1593d38346.jpg

Edytowane przez Kordjano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czy podczas normalnej pracy PC ( z zasilaniem) woda nie będzie niepotrzebne przechodziła przez pompkę 

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

część bedzie przechodziła ,co w niczym nie przeszkadza ,oczywiście zawory odcinające sobie załóż byś mógł serwisować tą pompkę czy w razie czego wymienić bez problemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek767 napisał(a):

Skoro ma być obieg przez cały układ to po co zawór z3 na linii głównej? Wtedy z2 również zbędny. 

Nie wiem po co chciałeś załadować tyle zaworów i to jeszcze niektóre w złym miejscu. Swoje zabezpieczenie zrobiłem korzystając z pompki obiegowej na wyjściu z bufora stanowiącego integralną część zestawu z kotłem. Jest tam jedynie zawór zwrotny, żeby PC nie grzała instalacji sekcji kotłowej. Po zaniku zasilania, przekaźnik załącza tę pompkę i woda śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zanim zaczniesz przerabiać instalację zobacz w ustawieniach instalatora czy ustawili Ci pompę na glikol czy wodę Standardowo jest na wodę a ma być na glikol. Ustaw pompę na tryb cichy 3 Pompa będzie działała na niskiej  częstotliwości, ale dłużej (zmniejszysz taktowanie i uzyskasz większy COP)  Ustaw pompki w kotłowni na niski bieg żeby z grzejników do bufora wracała zimna woda (teoretycznie wężownica lepiej powinna oddawać ciepło) i zobacz czy będzie poprawa. U mnie temperatura na grzejnikach musi być 40 stopni żeby dobrze oddawały ciepło. Czasami jest lepiej ustawić wyższą temperaturę i większą deltę.Trzeba próbować metodą prób i błędów. Możesz jeszcze sprawdzić czy czujniki w pompie ciepła dobrze przylegają do rurek Ja miałem jeden poluzowany i pompa głupiała, ale błędu nie pokazała. Na rurkach masz 3 czujniki, niebieski, zielony i pomarańczowy a tam gdzie grzałka jest czwarty nie widoczny.

Ja ma zwykły bufor bez wężownicy z możliwością podłączenia szeregowo lub równolegle (przełączam tylko zaworami).  Ustawienie bufor na powrocie a z pompy idzie prosto na kaloryfery  jest w mojej instalacji najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego o czym piszesz próbowałem, czyli tryb cichy, glikol, niski przepływ na pompach, nie sprawdzałem tylko tych czujników, poza tym instalację będzie przerabiał instalator w ramach reklamacji, nie podniosę kosztów, zrobię też bufor na powrocie jak sugerowali Sambor i kordjano, mogę też zmienić bufor na większy ale chyba nie ma potrzeby, a ty jaki masz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor według mnie wystarczy. Zalecany na powrocie przez Panasonica to 60l do defrostu. Ja mam 410 l wody w instalacji +bufor 200l Bufor robi tylko straty ciepła w suterynie, ale do gwarancji musi być.

Każdy dom jest inny i instalacja w nim też, dlatego nie doradzę Ci jak przerobić ją żeby było najlepiej.  Na początku miałem problemy z dostrojeniem pompy i przepływów w instalacji, ale dałem radę Zużycie według wskazań pompy mam od 10 do 13 kw z ciepłą wodą Dom 165 m powierzchni użytkowej  ocieplony styropianem 15 cm temp w dom pomiędzy 22 a 23 stopnie. Kaloryfery żeliwne. więc wynik zużycia prądu nawet dodając30 % to rewelacja Tym bardziej że z fotowoltaiki ma wyprodukowane od początku roku 10500 kw.  Na pompę tcap 9kw nie maco narzekać. 

Kolega miał podobnie jak Ty bufor z wężownicą i glikolem i go wywalił. Ale on ma chińską  pompę typu on/off więc nic nie mógł doregulować.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz mam na myśli zużycie dobowe. Jak było w nocy nad ranem +3 a w dzień do +10 to zużycie do 13 kw Jak noc cieplejsza to 10 kw Ciepła woda tylko do mycia Codziennie prysznica nie bierzemy. W zwykłym boljerze na prą zużycie dobowe koło 4 kilowaty odczyt z inteligentnego gniazdka. Przy pracy cichej na 3 ilość wyłączeń jest zbliżona do ilości godzin przepracowanych. Natomiast w trybie normalnym 3 wyłączenia na 2 godziny.

Ja nie używam pompki dodatkowej tylko tą w pompie bo mam 1 obieg i instalacje starego typu grawitacyjną.  Próbowałem grzać przez bufor ale nie zadało to rezultatu. U mnie musi pompa grzać długo na jak najniższej modulacji wtenczas grzejniki dobrze oddają ciepło. Nagrzać bufor i z niego brać ciepło nie przejdzie na grzejnikach żeliwnych. Chyba żeby był by nagrzany do wysokiej temperatury, ale wiadomo cop wyjdzie mały.

Przepływ maksymalny w pompie mam ustawiony na 2800l ale startuje 1800l a później schodzi na 1300 przy załączonej pompie i jak się wyłączy grzanie to zostaje na 1300 także pompa nie jest obciążona.  Czyli pompa steruję deltą na grzejnikach a nie pompka dodatkowa. W trybie cichym cop dobowy koło 6 a w trybie normalnym koło 5 . Zobaczymy jak będzie przy mrozach z trybem cichym.

Oczywiście teraz zwykłego boljera nie używam tylko z pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2023 o 20:11, tomek767 napisał(a):

Tak się zastanawiam czy pompa obiegowa wpięta w instalację zasilana z agregatu przy braku zasilania z sieci umożliwi Przepływ przez PC a tym samym zniknie ryzyko uszkodzenia PC

A co myślicie o takim agregacie https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-a8-5-2kw-kola-miedz-pradu-avr-10870244541 czy by z niego ruszył tcap9 kw  3 fazowy. A może dało by się uruchomić pompę na niskiej temperaturze żeby się nie załączyła sprężarka a chodziło tylko sterowanie i pompa obiegowa ruszy tym samym woda nie zamarznie?

W trybie cichym pompa nie powinna wżąć więcej niż 3kw może dało by się z niej grzać chociaż część domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o agregat to cena i wygląd przypomina chińczyka , mam kompresor kowal jest ok kosztował więcej niż ten agregat .

Na pewno nie chciał bym tego agregatu dla swoich celów na robotę ,ale do użytku domowego w razie braku dostawy prądu może być .

Moim zdaniem ups się lepiej sprawdzi do załączania pompki obiegowej na bajpasie , sam się włączy ,sam  doładuje akumulator , a za kilka godzin bez ogrzewania nikt w domu nie przemarznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.