Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy to korozja czy rdzawy nalot? Co robić?


demektczew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Wczoraj jak co roku przed rozpoczęciem grzania zabrałem się za dokładne czyszczenie kotła, skrobanie ścianek itd. Piec wygasiłem dopiero pod koniec sierpnia gdyż wyjeżdżałem służbowo, tak całe lato włączony był tryb letni. Pomijając to ze piec był zalepiony warstwą czegoś przypominającego sadze, spod tych warstw w dolnych częściach kotła zaczęła wychodzić ruda blacha. Piec dopiero ma zacząć swój trzeci sezon i nie ukrywam że jestem trochę przerażony czy zaraz nie będzie do wywalenia. Dodam że mam zawór 4D który chyba nie do końca działa jak powinien bo albo puszcza na grzejniki cały gorąc wody, albo prawie wcale lub wcale, działa zbyt zero jedynkowo. Przez to miałem złe temperatury powrotu bo około 40 stopni, ale gdy załączała sie pompa cwu to temperstura powrotu rosła. Całą poprzednią zime paliłem ekogroszkiem z pgg (nie pamiętam dokładnie jakim). Był bym bardzo wdzięczny gdyby ktoś z forumowiczów radził mi co mam robić.C8DF6E9B-A569-4810-850F-3A1272B84439.thumb.jpeg.7a79989ec511ff60b5561ddd0f786ecb.jpeg

3861BBCD-F6E1-4EA1-B9E5-766F737A7427.thumb.jpeg.cee782448dd88ef4d6bddbfc511aa595.jpeg

Tutaj jeszcze filmik z wnętrza kotła. Nie wiedziałem jak załączyć go tu bezpośrednio. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimny powrót jedynym rozwiązaniem jest montaż pompy na powrocie z zaworu 4d do kotła. Nie tylko zapobiegnie to korozji ale ustabilizuje pracę kotła. Jaki to kocioł i jaki sterownik. Praca w dwustanie czy w trybie automatycznym , PID.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też inne rozwiązanie - zaworek termostatyczny z kapilarą ustawiony na 45 C za pompą CO na dodatkowej rurce wpiętej do powrotu na którym przyczepia się wspomnianą kapilarę.

 

Wtedy możesz dać czujnik zaworu na wylot w stronę CO i tak regulować zasilanie grzejników a zaworek zapewni dogrzewanie powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec to defro komfort eko lux mini 11kw a na PID mam automatyczny. Co do pracy w dwustanie to nie wiem, nie jestem na tyle zaawansowany.

Dziekuje za odzew, ale co z tą rdzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wcześniej. Teraz pozostaje wyczyścić to rude zabezpieczyć neutralizatorem rdzy i pokryć farbą antykorozyjną wysokotemperaturową. Nic nie dzieje się bez przyczyny . Zimna woda z powrotu zalega na dole kotła a góra gorąca. Różnica temperatur powoduje wykraplanie pary wodnej i mamy rudą. Producent wyraźnie określa temperatury zasilania i powrotu. Jak użytkownik obniża  ją  do min z różnych powodów to tym bardziej pomaga rudej, będąc przekonany że zaoszczędzi na opale. Przy braku pompy na powrocie z zaworu 4 d woda w kotle nie jest mieszana i zalega warstwowo na dole zimna u góry gorąca. Pompa powoduje ściągnięcie nie tylko wody powrotnej ale i gorącej i zmieszanie ich co skutkuje napływem wody do kotła 5 do 8 stopni niższej niż zasilanie. Mamy cały dogrzany kocioł i brak sprzyjających warunków powstawania rdzy. Ta smoła na dole to też efekt zimnej wody na dole kotła pomimo pracy w PID. Tam powinien być pył. To jak działa zawór też świadczy że brak pompy na powrocie. Góra się szybko nagrzewa i wchodzi w nadzór , stygnie a kiedy załączy się ponownie okazuje się że gorącej wody na górze kotła jest bardzo mało więc aby utrzymać temperaturę zawór otwiera się na 100% a potem znowu zamyka na 5%. Mam rację ?

Myślę że dość jasno to wytłumaczyłem, teraz twój ruch, albo dalej się będziesz męczył i "katował" ten kocioł albo zrobisz jak pisałem i będziesz miał święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasno wytłumaczone dzięki. Ogólnie rozumiem cały koncept który opisałeś. Po prostu nie wiedziałem co teraz zrobić. Tą rdze nie za bardzo moge zdrapać, trzyma sie bardzo mocno. Czym to wyczyscić? Są jakieś specjalne narzędzia do tego? Czy może po prostu zwykłym druciakiem? No i jak ta rdza ma sie do pracy kotła w przyszłości…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrobak,druciak i neutralizator (zdjęcie ok 40 zł) są w sprayu  i w płynie. Poczytaj,wiąże chemicznie rdzę. Dostaniesz w każdym motoryzacyjnym. I na to farbą i tyle, na pracę kotła nie ma to żadnego wpływu. Na pracę i stan kotła jak pisałem wcześniej ma wpływ pompa na powrocie. Nie ma innej opcji a jeżeli ktoś twierdzi inaczej to nie ma zielonego pojęcia. Jak możesz wrzuć zdjęcia instalacji - połączenia przy kotle.Screenshot_2023-10-23-11-06-16-32_a038fdda0361bc57fee075193df50ddc.thumb.jpg.370318ce6ea167567606e292b560be78.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2023 o 22:26, 1mps napisał(a):

Do zaworu 4 drogowego...🤦

Dlaczego nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.