Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat podłączenia bufora. Jak to jest? 🤔


Irek14
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Widziałem różne schematy podłączenia kotła do bufora. I nadal nie wiem który jest najlepszy. U mnie jest tak że . nr. 1 to wyjście na grzejnik, nr 2 zasilanie z kotła, nr 3 odpowietrnik. Gdzieś, chyba tu widziałem że nr 2czyli zasilanie z kotła jest podłączone tam gdzie 3(przez trójnik pod odpowietrznikiem) z kolei na innym schemacie  tam gdzie nr.3 jest wyjście na CO czyli nr 2i? (czyli powyżej zasilania). U mnie jak widać jest na równi zasilanie i wyjście na CO .Zasilanie z kotła powinno być wyżej czy może być równo z wyjściem CO. Bo już z zgłupiałem. 

sketch-1692008768840.png

Edytowane przez marcin
Zmiana tytułu - tytuł powinien opisywać zawartość tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Schemat podłączenia bufora. Jak to jest? 🤔

@samborRozumiem, że jedno drugie jest dobrym rozwiązaniem.? Bufor no name bo z Niemiec sprowadzony. Ma dwa króćce 6/4 z jednej strony a po przeciwległej 3 króćce też 6/4cala. Górny i dolny na tej samej wysokości a trzeci mniej więcej w 1/3 wysokości bufora. I jeszcze 4 sztuki króćców chyba 3/4cala. Pytam bo hydraulik jeszcze jakieś poprawki w razie czego może zrobić. U mnie nie ma podłogówki tylko grzejniki i CWU..Poprzednio piec 9 kw. 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 3 jest  1" lub więcej to można tam dać trójnik , lub czwórnik i tam podłączyć zasilanie CO i CWU.

Są tacy co tam podłączają też zasilanie z kotła, co nie jest złym pomysłem.

Wtedy np grzanie CWU jest najszybsze oraz optymalnie wykorzystujesz ciepło z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie 3 to jest też 6/4 cala więc nie byłoby problemu z trójnikiem a nawet z czwórnikiem a jeśli jeszcze zasilanie z kotła to musiałby być piątnik 😁.. Gdyby było to wszystko razem to od razu by szło ciepło na CO i CWU.? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborRozumiem że tak może być podłączone aby dużo nie przerabiać. Zasilanie do bufora z 2 do 3(czerwone )a dalej z 2 do 1 (różowe) na CO i CWU. Oczywiście z pominięciem króćców lewego i prawego. sketch-1692029401708.png.0a338e79186837f9658d80831118b16a.png

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Wcześniej przed przeróbką miałem podobnie z tym że na boku kotła. Jednak widzę kilka różnic. Zasilanie z kotła do bufora szło razem z zasilaniem do CO i CWU z tym że przed króćcem w buforze.(a powinno być za bo po drodze też ciepło idzie do bufora) Powrót z CO i CWU był na powrocie do kotła między laddomatem a buforem. Temperatura przez to na dole bufora rosła chyba szybciej niż na górze. Instalacja CO i CWU szybko się nagrzewały ale bufor nie nadążał odbierać nadmiaru ciepła.Mała instalacjia duży kocioł... Takie moje spostrzeżenia. Możliwe że błędne. 

@samborJeśli nie uda się przerobić to zimą przy instalacji którą widziałeś po przeróbkach w dziale stalmark nie będzie problemów? 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będą problemy czy nie to zależy od wielu czynników, najwyżej będzie się kiepsko bufor ładował.

Powrót z instalacji musi być raczej przez bufor, inaczej bufor będzie się słabo ładował.

Wiem, że są różne warianty podłączenia bufora, ale nie każdy jest dobry, a schematy referencyjne z DTR-ek są często do d...y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborPowrót teraz z CO  do bufora jest na tej samej wysokości co powrót z bufora do kotła ale po przeciwległej stronie. Natomiast powrót z CWU jest nad powrotem z bufora do kotła. Podobno najlepszym rozwiązaniem jest połączenie do bufora krzyżowe. Zasilanie z kotła po jednej stronie bufora a powrót z drugiej.? 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno wujek google wie najlepiej, to po kiego grzyba jest takie forum?

Podobno.........

Podobno.........

A tak naprawdę nikomu się nie chce wziąć  kartkę, ołówek i samemu rozrysować przepływy w instalacji , wtedy będzie wszystko wiadomo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Gdyby wujek giogle wiedział lepiej to forum nie byłoby potrzebne. A forum jest od tego żeby pytać fachowców a nie szukać czegoś u "wujka g" co nie jest sprawdzone. Pytam bo instalacje z buforem to dla wielu hydraulików to nadal "czarna magia"... Przepraszam jeśli za moje pewnie głupie pytania uraziłem.. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł stalmark eko wood 21 kw. Bufor 1000l. Laddomat wkładka 78 st C. Zawory zwrotne grzybkowe za pompą CO i CWU oraz na powrocie CO przy buforze. Nie zaznaczyłem odpowietrzników, i naczynia wyrównawczego . Oczywiście są na buforze, na rurach zasilajcych i powrotnych Co i cwu. Układ otwarty. Na kotle zawór bezpieczeństwa chyba 6bar. Dom stary słabo izolowany więc temperatura na grzejniki musi być wysoka.. Poprzedni kocioł 9kw. 

PSX_20230814_225907.jpg

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W profilu to stary kocioł ksw per eko 9kw. (dokonał żywota) A teraz od około 2 tyg. podłączony stalmark eko wood 21 kw. Muszę dane w profilu zmienić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ogrzewam niecałe  100 m2 a pozostałe  bez ogrzewania ale odizolowane aby nie wychladzać części mieszkalnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Pogadam z hydraulikiem bo coś tam poprawić, uszczelnić. @samborJak będzie marudził to chociaż niech poprawi, przeniesie na szczyt bufora i zasilanie na grzejniki i cwu.. Będzie lepiej.? 🤔

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie lepiej, gdyż wtedy wykorzystasz praktycznie całą pojemność bufora.

Taki układ powinien działać tak:

pracuje kocioł, w pewnym momencie zaczyna laddomat puszczać wodę na bufor i dopiero wtedy powinny startować pompy( pompa).

Chyba że temp w buforze pozwala na samodzielne zasilanie układu CO, ew CWU też z bufora.

Na schemacie zaznaczyłem dod  ZZ nr 4 na powrocie do kotła - po to aby pompy odbiorów nie podciągały wody z powrotu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na kotle zawór bezp.chyba 6bar"? Dobrze że mówisz chyba bo zapewne nie jest o tak dużym ciśnieniu otwarcia a jeżeli tak to do szybkiej wymiany na 1,5bar Kocioł niby w układzie otwartym ale naczynie nie jest namalowane(może jest domyślnie)

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborPompy do CO i CWU załączają się teraz też przez sterownik kotła dopiero wtedy gdy bufor osiągnie określaną temp. Na bocznych małych króćcach tam gdzie powinny być termometry są dwa czujniki do sterownika kotła (górny i na samym dole). zz 4 powinien być grzybkowy czy klapowy? 🤔 Rozumiem że powrót z CWU też należy przenieść na sam dół aby maksymalnie zwiększyć wydajność bufora...

@Uzytkownik2Naczynie wyrównawcze jest ale według mojego hydraulika 30 l ma wystarczyć? 🤔 Może dlatego dał wszędzie odpowietrniki? 🤔Muszę sprawdzić ten zawór bezpieczeństwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.