Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła do starego domu. Zasypowy?


Palogi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję wymienić kocioł lecz nie potrafię zdecydować w którym kierunku iść.

Obecnie kocioł górno-dolnego spalania przerobiony na dolnego spalania - moc bodajże 22kW.

Województwo śląskie, komin z cegły, powierzchnia do ogrzewania to 120m2, z czego jakieś 80m2 jest użytkowe, dom z lat 90', nieocieplony. Ogrzewanie przez kaloryfery stalowe płytowe. CWU ogrzewane z pieca + elektrycznie po sezonie.

Szukając w miarę możliwych oszczędności myślałem nad kotłem zasypowym na węgiel + przepalania na wodę użytkową drewnem poza sezonem, tylko biorąc pod uwagę informację uzyskane na stronie to nie ma takiej możliwości. Czy z instalacją bufora ciepła można zaczekać czy konieczny jest montaż razem z kotłem?

Na jaki kocioł/paliwo powinienem zwrócić największą uwagę w moim przypadku?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz czym palić w sensie drewno to celuj w zasypowca zgazowującego drzewo + bufor ciepła który zapewni optymalne/najlepszą efektywność właściwie bezdymnego spalania. Na grzejniki woda z bufora przechodząca przez mieszacz 3drogowy by nie pchać 80* na instalację.

Natomiast jak chcesz ograniczyć wizyty w kotłowni tylko do czyszczenia i dosypania opału to celuj w podajnikowy raczej na pellet. Węgiel może być z czasem zakazanym towarem opałowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 80 metrach do grzania to z wysoka bym .... na zasypowca i kupil bym pelleciaka 10 KW na 4d zaworu i spokojnie na tyždzien zapomnial,že mam kotlowni.Zamiast meczenia z drewnom,weglom,codziennym rozpalaniem.Cenowo wyjdzie tak samo,jak kociol zasypowy + bufor i do tego skomplikowana instalacja.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub kocioł na palniku SV 200,wtedy można palić ekogroszkiem i pelletem. Co kupisz taniej tym palisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 80 metrach do grzania to z wysoka bym .... na zasypowca i kupil bym pelleciaka 10 KW na 4d zaworu i spokojnie na tyždzien zapomnial,že mam kotlowni.Zamiast meczenia z drewnom,weglom,codziennym rozpalaniem.Cenowo wyjdzie tak samo,jak kociol zasypowy + bufor i do tego skomplikowana instalacja.
Kocioł pelletowy wyjdzie w zakupie i instalacji taniej niż zasypowy plus bufor.
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy 10kW będzie wystarczające w przypadku kotła na pellet?

Obecny (ponad 10 letni) przerobiony na dolnego spalania o mocy 22kW spalał na sezon około 5-6ton węgla, nie jestem pewien na ile wynika to z przewymiarowania kotła, a z braku ocieplenia ścian (pustak ceramiczny oraz częściowo cegła pełna).

Dostęp do drewna to jedynie zakup (ceny w rejonie kształtują się na poziomie 450-600zł za 1mp nasypowego świeżego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewymiarowany kocioł to raz, ale 5-6 ton węgla na ten metraż to gruba przesada biorąc pod uwagę jeszcze, że przerobiony na dolniaka to ile spalałeś wcześniej?

https://cieplo.app/ wypełnij i podaj wynik co Ci wyszło to trochę rozjaśni sytuację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zuzywalem 6-6,5 tony węgla na sezon wliczając w to lato u CWU około 0,5 tony. Co prawda przy większym metrażu. Wcześniej miałem ogniwo eko plus, teraz skan-pv 13kW. W obu sterownikach mam, miałem dokładne wykresy z danymi. W największe mrozy schodziło 45-48 kg czyli do 2 kg węgla na godzinę.
Dlatego poszedłem w kocioł 13-15kW przy spalaniu 5-6 ton opału. Kociołek mam z możliwością palenia pelletem i węglem - SV200.
Obecnie po dociepleniu zużyłem 3,7 tony od września. Teraz wybrałbym taki 8-10kW.
Pomyślałam czy mógłbym w jakiś sposób docieplić dom, częściowo lub w całości, bo 6 ton to koszt 9-10 tysięcy za węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddaszu/piętrze (to te około 40m2 nieużytkowych) są 2 grzejniki które grzeją pomieszczenia które nie są użytkowe, nie ma możliwości odłączenia ich z powodu przeprowadzenia instalacji. Może to też kwestia wysokiego zużycia opału. 

Ocieplenia na pewno jest w planie, z tym że wymiana kotła musi odbyć się do końca roku także jest to priorytet.

Region - Siewierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, miklo napisał(a):
10 godzin temu, bercus napisał(a):
 

Kocioł pelletowy wyjdzie w zakupie i instalacji taniej niż zasypowy plus bufor.

Tak myslalem swoja wypowiedz z swoim"zagranicznym"jezykom"""

Poki byl dom do tej pory dobrze wygrzany tym ustrojstwom 22 KW marnujacym opal,to z 10 kilowattowym nonstop pracujacym kotlom nie bedziesz mial problemow utrzymac cieplo w domku mraz,czy nie mraz.Myslaj nad tym,že nie jest rozpalania i wygaszania.Ten nowy kociol može dzialac w mrozu przy 10 KW nonstop,przy wyzszych temperaturach na dworze bedzie o duuužo osczedniejszy,niž w przypadku"glupiego zakupu 15ki,lub wiekszego kotla i takie warunki"bezmrozowe"sa w wiekszosci sezonu grzewczego.Ja glupo zamienilem kociol zasypowy 24 dla "dobrej"porady za 25 automat i najwieksza moc,jaka po 5ci latach pokazal sterownik bylo 14-15 KW po kilka godzin w najwiekszym mrozu.W pozostalosci sezonu marnujem opalu,bo mam przewymiarowany kociol i sredne zužycie ciepla sezonowe mam okolo 5-7 KW.Kociol automatyczny,stalopracujacy prosto dziala na mocy ktora tylko uzupelnia straty budynku w czasu realnym i nie jest moc potrzebna rezerwna do codziennego rozgrzewania.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddaszu/piętrze (to te około 40m2 nieużytkowych) są 2 grzejniki które grzeją pomieszczenia które nie są użytkowe, nie ma możliwości odłączenia ich z powodu przeprowadzenia instalacji. Może to też kwestia wysokiego zużycia opału. 
Ocieplenia na pewno jest w planie, z tym że wymiana kotła musi odbyć się do końca roku także jest to priorytet.
Region - Siewierz
Rejon Siewierza też można podziałać jakby co to zapraszam do kontaktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.