Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d


itan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

jestem nowy na forum,chciałbym aby ktoś zweryfikował podłączenie zaworu 4d - czy jest dobrze podłączony.Męczę się z tym fantem od około roku, a mianowicie ustawienie go tak żeby grzało bojler i na dom szło około 45*,jest niemożliwe - bo albo grzeje bojler przy 75* na piecu na dom idzie 38*,a to zdecydowanie za mało.Albo na dom 45*ale wtedy powrót z grzejników wychładza bojler(oprócz tego bulgotanie przy rozpalaniu,w zależności od ustawienia).Podejrzewam złe podłączenie zaworu,na schematach zaworów 4d podłączenie wydaje się byc inne niż jest u mnie(zasilanie z pieca i grzejników znajdują się obok siebie, a u mnie naprzeciwko siebie,czy to dobrze?)

 

 

Załączam zdjęcia

1 - zasilanie bojlera

2 -zasilanie z pieca

3 -zasilanie grzejników

4 -powrót grzejników

5 -powrót do pieca

6 -powrót bojlera

post-12385-1259324537_thumb.jpg

post-12385-1259324549_thumb.jpg

post-12385-1259324559_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest to zasada (raczej tak), ale w moim przypadku jest tak:

 

2 - zasilanie z kotła

4 - zasilanie grzejników

3 - powrót z grzejników

5 - powrót do kotła

 

W skrócie 4 i 3 mam odwrotnie.

 

Generalnie raczej nie może być tak, że zasilanie z kotła i zasilanie grzejników są naprzeciw.

 

Dodatkowo jeżeli kocioł nie ma jakichś mechanizmów zabezpieczających brak tutaj bezpośredniej drogi z kotła do naczynia wyrównawczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób montażu zaworu 4D był wielokrotnie na forum omawiany. Zawór niestety jest nieprawidłowo zamontowany. Do każdego zaworu jest dołączona dokumentacja , i tylko sposób montażu zgodnie z dokumentacją zapewni prawidłowe działanie. Przesyłam link do strony jednego z producentów, obejrzyj a zrozumiesz gdzie popełniłeś błąd.

 

http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler mam wpięty generalnie tak samo jak kolega itan (z tym, że ja mam w kotle 2 dodatkowe wyjścia), ale schematycznie byłoby to tak samo. Na obiegu cwu mam pompę włączaną termostatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób montażu zaworu 4D był wielokrotnie na forum omawiany. Zawór niestety jest nieprawidłowo zamontowany. Do każdego zaworu jest dołączona dokumentacja , i tylko sposób montażu zgodnie z dokumentacją zapewni prawidłowe działanie. Przesyłam link do strony jednego z producentów, obejrzyj a zrozumiesz gdzie popełniłeś błąd.

 

http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

 

 

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi,schemat podany w tym linku oglądałem,i oglądam nadal.Tak bojler jest bez pompy i idzie na grawitacji ,to działa.Ale powinno byc to faktycznie zmienione 4 i 3 odwrotnie .Teraz przy ustawieniu zaworu , gdy grzeję dom na bojler idzie zimna woda z powrotu grzejników,a gdy na bojler idzie wrzątek domu nie idzie ogrzac.Instalator który to robił ma na dniach przyjśc i i wymieniac grzejnik + instalacje w pokoju,więc muszę go zmobilizowac do poprawnego podłączenia tego zaworu.Z tego co pamiętam to w pudełku oprócz zaworu nie było dokumentacji,wcisnoł go tak jak było najprościej to zrobic.niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrównawczy = wzbiorczy - powinien być tak podłączony do wylotu kotła aby nie było przed nim żadnej "armatury" (zawory itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zawór ESBE VRG 141 Kvs 10 lub 16 , będziesz miał to napisane na obwodzie plastiku, na przyłączach masz wybite oznaczenia do prawidłowego montażu, schemat podłączenia poniżej, jeśli naczynie wzbiorcze masz na strychu to prawdopodobnie jest podłączone do rury już za pompą i zaworem różnicowym , w przypadku zamknięcia zaworu 4D może być problem , powinna być osobna rura bezpośrednio z wyjścia pieca do tego naczynia na strychu, tak jak wyjście na CWU.Jak się woda zagotuje to albo rozszczelni piec albo właśnie przez to naczynie kocioł rozładuje swoją moc. Wybierz sam jak lepiej.

post-3430-1259339633_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest zawór bezpieczeństwa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem już rozwalone kotły ,mimo zastosowania zaworu bezpieczeństwa ,sprawdz dopuszczalne ciśnienie pracy kotła i zaworu bezpieczeństwa.

 

Z tymi ciśnieniami to tak : 1,5 Bar na piecu , a 2,5 Bar na zaworze bezp.

 

Edit.

Zawór bezp jest na górze pieca ,na zdjęciu za podpałką do grila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zabezpieczenia po prostu brak.

Najskuteczniejszym sposobem na ogrzewanie cwu jest szeregowe włączenie wężownicy bojlera między kotłem a zaworem 4d.Przy tych prędkościach przepływu spadek temperatury wody na dopływie do zaworu 4d jest niewielki (zaledwie kilka st.C) i tylko w godzinach rozbioru cwu.Masz cały czas ciepłą wodę,dowolnie ustawioną temperaturę na zasilaniu CO,żadnych dodatkowych pompek.

 

Pozdrawiam - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zabezpieczenia po prostu brak.

Najskuteczniejszym sposobem na ogrzewanie cwu jest szeregowe włączenie wężownicy bojlera między kotłem a zaworem 4d.Przy tych prędkościach przepływu spadek temperatury wody na dopływie do zaworu 4d jest niewielki (zaledwie kilka st.C) i tylko w godzinach rozbioru cwu.Masz cały czas ciepłą wodę,dowolnie ustawioną temperaturę na zasilaniu CO,żadnych dodatkowych pompek.

 

Pozdrawiam - M.

Ale wtedy woda w bojlerze ma zawsze tyle co na kotle, brak jest możliwości zakręcenia tego obiegu (którą obecnie widzę w tej instalacji).

 

Zresztą jak sądzę problem tutaj polega raczej na błędnym obiegu za zaworem 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak,woda na bojlerze będzie miała taką temperaturę jak zasilanie z kotła.Jest możliwość zakręcenia lub regulacji tego obiegu przez wstawienie bocznika z zaworem przed wężownicą.Wykonywałem takie instalacje i bardzo dobrze się sprawdzają.

Błędne podłączenie zaworu 4d to zupełnie inna bajka.

 

Pozdrawiam - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obrazkach wygląda to tak jakby przy załączonej pompie "wyciągała" ona wodę z pieca przez powrót, a powrót z grzejników pchał wodę do zasilania z pieca :) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.