Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Audyt energetyczny - obowiązek


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

A nie każdy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy sprzedaży mieszkania z 1965 roku też trzeba mieć audyt energetyczny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jak chcesz wynająć komuś. Tylko nie wiem czy dopiero jak będzie nowa umowa czy od razu trzeba w zębach zanieść papierek lokatorowi jak przepisy wejdą w życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co doczytałem, to przepisy wchodzą w dniu 23.04.2023 i będą dotyczyć wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli znowu nas w dupę ....)))

Od każdej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dawaj namiar na darmowy audyt energetyczny. Muszę to zrobić, a wychodzi na to że chcą mnie oszukać, bo kasę chcą za to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie  zdziwił bym się jak za chwile wymyślą że audyt ważny określony czas ⏲ i trzeba aktualizować .

Nie przypominam sobie by coś w tym kraju miało by być za free w obecnych czasach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kordjano napisał(a):

Nie przypominam sobie by coś w tym kraju miało by być za free

Też jestem tym zdziwiony co pisze @groszkowiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak podaje money.pl, 28 kwietnia 2023 r. wejdą w życie zmiany w prawie, które sprawią, że świadectwo będzie wymagane od właściciela przy obrocie nieruchomościami (np. sprzedaż mieszkania). Z kolei w 2024 r. świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe dla wszystkich właścicieli budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Z mieszkaniami sytuacja wygląda nieco inaczej, co wyjaśniamy w dalszej części artykułu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Też jestem tym zdziwiony co pisze @groszkowiec

Nie zwracajcie na mnie uwagi, napisałem jak napisałem nie posiłkując się jakimiś danymi. Nikt wcześniej nie wspomniał że taki audyt jest płatny. A @wacio1967, jeśli wiesz ile taki audyt kosztuje, to masz klawiaturę, puknij ile od metra czy od punktu. Czytałem gdzieś w necie że jakieś małżeństwo wynajęło mieszkanie bez przekazania licznika, no i kosztowało to nowych najemców ponad 5000 zł(bez przebaczenia), bo poprzednicy nie płacili. Zapewne gdyby wszyscy nowi najemcy czy właściciele wiedzieli że należy przeprowadzić jakiś elektro audyt by to zrobili dla spokojnści. Proszę nie pisać re na mój post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może należało by zwrócić większą uwagę na kary jakie mogą być za niespełnienie tych  norm , kogo na nie będzie stać i czy nie ma w tym ukrytego jeszcze jakiegoś innego celu .Należy mieć na uwadze że nie są to pomysły tego kraju a szykuje się ich dużo więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2023 o 10:42, groszkowiec napisał(a):

Nie zwracajcie na mnie uwagi, napisałem jak napisałem nie posiłkując się jakimiś danymi. Nikt wcześniej nie wspomniał że taki audyt jest płatny.

@groszkowiec Jak na Ciebie nie zwracać uwagi, jak na każdy post reagujesz agresją. Napisałeś wyraźnie że

W dniu 7.02.2023 o 18:51, groszkowiec napisał(a):

Gdyby ten audyt kosztował od punktu też bym się burzył, a jeśli jest za free nie widzę w tym nic grzesznego

Stąd te pytania. Może coś wiesz, o czy nie wiedzą inni.

Ja akurat nie wiem ile kosztuje taki audyt, jedynie otrzymałem informację o tym że jest płatny, ale bez szczegółów. 

Dlatego szukam jakiejkolwiek informacji. Od Ciebie jedynie można otrzymać jakieś sarkastyczne odpowiedzi, albo czepianie się wszystkich i wszystkiego. Jak Cię denerwuje to że ktoś Cię cytuje, to olej to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprzedaję. 🙂 Ale chyba uda mi się sprzedać przed 28.04.2023. Potem to nie moje zmartwienie. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie te ceny 500-600 są trochę nieadekwatne do stanu obecnego, znajmy architekt woła za audyt/wydanie świadectwa i wpis do ewidencji 1200-1400zł - stary dom bez aktualnych planów który trzeba przemierzyć/obliczyć itd., szukam kogoś z uprawnieniami z niższą ceną - mam dom z lat 60 po wielu remontach...po kwietniu 2023 z tego co się orientuje świadectwo będzie obowiązywać wszystkie domy niezależnie od roku budowy a ceny pewnie będą szybować jak ceny pelletu końcem 2022...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy trzeba będzie to odnawiać co pięć lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2023 o 11:32, genesis72 napisał(a):

Witam

Audyt energetyczny – obowiązek od 2023 roku

Kogo dotyczy przeprowadzenie takiego audytu, czy każdego kto ma ma budynek?

Czy tylko tych co sprzedają?

 

https://www.inspekcjadomu.pl/porady/czy-swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-jest-obowiazkowe/

 

Podstawą prawną regulującą przekazanie świadectwa (nazywanego przez niektórych certyfikatem energetycznym) jest Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.) w art. 3.1:

Dla każdego budynku zbywanego na podstawie umowy sprzedaży lub budynku wynajmowanego występuje obowiązek prawny przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej.


Regulacje w zakresie zwolnienia określa Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.) i zwalnia ona z obowiązków przekazywania świadectw energetycznych budynków, które (art. 4):

  1. podlegają ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  2. używane są jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
  3. przemysłowych oraz gospodarczych niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
  4. mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  5. wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2
  6. gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2rok)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.