Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdy piec zaczyna chodzić spada temperatura


Venom123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , 

Mam takie pytanie , posiadam piec na ekogroszek , palnik stalkot ekopal , temp na piecu 55 stopni

Gdy piec jest na podtrzymaniu , i jak puści na cwu lub termostaty puszczą spadnie do 53 przykladowo to gdy piec zacznie chodzić i już się rozbuja to zamiast zatrzymać spadek i podnosic temperature to jeszcze spadnie do 49/50 i wtedy dopiero zaczyna isc w górę. 

Z tego co czytałem to ludzie mówią że im spadnie do przykladowo 53 i zaraz od razu dobije do 55

Czy to ma jakieś znaczenie co do ustawień?

Piec spory 35 kw , palnik też sporych rozmiarów. 

Temperatura spalin gdy piec chodzi to 130/140 stopni 

 

Proszę o poradę , z góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki spadok jest normalny i kociol dužy,dziala na nim bezwladnosc,niž sia ponownie pocznie rozgrzewac to musi chwile popalic.Z ta pompka to dužo ci nie pomože,bo jak zalacza sia zaleje kociol chlodna wode i ponownie pocznie spadok temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130/140 w dwustanie to nie zle.Jesli kopczyk jest na palniku zapadly po stanu podtrzymania,to možne ustawic tam wieksza,czy czesczejsza dawka opalu.Kopczyk mial by byc zawsze przygotowany do uruchomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Venom123 coś doradzić na podstawie twojego opisu to jest tylko wróżenie z fusów. Najpierw podaj jakie masz nastawy pracy, temperatur kotła i bojlera, histerezę kotła i bojlera , instalacja grzejnikowa czy podłogówka no i jakis opis   podłączenia kotła( zawory 4d,3d, pompa dodatkowa itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec pleszew 35 kw (tak wiem trochę przesadzony piec) , grzejniki zeliwne  , budynek nieocieplony, z 150 m do grzania. Palnik ekopal 

Sterownik titanic 3 

Zawór 3 drozny przed pompą w polowie otwarty 

2 pompy osobno jedna na wode drugą na dom 

Nastawa 55 (histereza 1 stopien) 

CWU 49 (histereza chyba jest 1 stopień i nie.mozna zmienić)

Podawanie 12 sek

Czas Między podawaniem 1 m 07sek

Dmuchawa 37/50 ( przysłona na 1.5 cm ponieważ nie dolatywalo powietrze na drugą stronę palnika i słyszałem że w taki sposób większe cisnienie się robi)

Czas przedmuchu 12

Przerwa w podtrzymaniu 9min

Krotność 1

Spalanie 250 kg na tydzień 

Wstawilem pare zdjec , jedno jest po zwaleniu spiekow ( to biale na talerzu dopiero po zwalniu spiekow sie zawsze robi , tak to tak ładnie nie wyglada) spieki zalezy od wegla raz twarde raz miekkie , teraz sa miekkie,gdy spieki byly twarte przy innym weglu to mniej sadzy w piecu bylo teraz gdy spieki są miekkie to z drugiej strony piec brudniejszy widać po drzwiach że sadza

Proszę o ocenę sytuacji jak to wygląda

Z góry dziekuje. 

 

 

20230202_155739.jpg

20230202_155504.jpg

20230202_155437.jpg

20230202_164833.jpg

20230202_164900.jpg

20230202_172233.jpg

Edytowane przez Venom123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka wygląda nieźle ale na drugi już nie. Sporo żaru na palniku, zmniejsz podawanie albo wydłuż przerwę. Niespalone węgle w popielniku. Moim zdaniem nadmuch trochę mały ,z tą przesłoną to prawda ale zwiększ prześwit i dopiero reguluj procentowo nadmuch. A jeżeli będą opory to możesz mieć zapchany palnik, otwory powietrzne. Takie skoki temperatury jak pisałem są nieuniknione z dwóch powodów. Po pierwsze zawór 3 d nie chroni powrotu, miesza wodę na kaloryfery. Zadana tem kotła 55 jest zbyt mała . Nie wiem ile idzie na kaloryfery ale w połowie otwarty to przypuśćmy max 40 st. a wraca minus 10 czyli 30 st. Więc na dole pieca masz 30 u góry 53 i teraz ważny moment włącza się pompa bojlera i zaczyna te złogi wody od dołu mieszać. Zsumuj i podziel przez 2. Widzisz ten spadek !!!.. Jak by histereza bojlera była 5 to pewnie kocioł spadł by do 35 st.

Niektórzy aby dogrzać powrót kotła w takim układzie włączają bojler na stałe, jest to jakieś wyjście ale nie idealne. 35 kg/doba na ten metraż to ciut sporo nawet jak nie ma ocieplenia. Spróbuj z ustawieniami jak pisałem być może uda ci się zejść do 30 kg.. Generalnie nikt ci nie poda gotowych ustawień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mam niby na 5/10 ustawiony zawór ale wychodzi i tak między 55-60 stopni, według termometrów na rurach , jak był na fula otwarty to tak 60 caly czas wychodziło , a jak zmiejsze trochę podawanie ze by mniejszy kopczyk był tak jak mówisz to powietrze nie będzie uciekać przez otwory powietrza w piec ? Bo wtedy nie będzie przykryty żarem tylko popiołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takie trochę ciekawe zjawisko haha , może czujnik jest walnięty od pieca , bo taka tempersture pokazuje na 2 termometrach więc może czujnik walniety , a co myslisz o tych otworach w palniku , jest możliwe że powietrze bedzie uciekać w piec jeśli będzie tylko popiołem przykryte ?

Albo termometr głęboko jest osadzony w piecu i dlatego na samej górze 60 stopni pokazuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale nie nadążam za tobą i tym uciekającym powietrzem 🤣

Co to za pytanie , otwory w palniku mają być drożne i tyle. Spaliny czy ciepłe "powietrze" muszą się przemieszczać do komina nie sądzisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.