Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o ocenę planów połączenia kotła na ekogroszek i pompy ciepła


kontownick

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Chcę u siebie w domu dołożyć pompę ciepła, ale awaryjnie zostawić kocioł na ekogroszek, ponieważ nie mam kominka. Lada moment powinien przyjść T-cap 9 kW, obecnie grzeję kotłem ogniwo eko plus 16 kW ustawionym aby działał jak najdelikatniej (zapewne coś koło 8 kW).

Pokminiłem i wymyśliłem schemat jak w załączeniu, mam więc kilka pytań:

1. Obecnie mam zasobnik CWU FISH S2 200l z 2 wężownicami spiętymi szeregowo, niestety łączna powierzchnia wężownic to 1,6 m2, więc nieco za mała do PC (dla tej 9 kW teoretycznie powinna być 1,8-2,25 m2, dodatkowo i tak musiałbym kombinować bufor więc wymyśliłem sobie Galmet Complete (fajnie wpasowałby się w miejsce istniejącego zasobnika, ma wężownicę w CWU 3m2, a pojemność bufora jest wyliczona chyba właśnie pod 9 kW - 135l).

Czy ten zasobnik Galmetu jest OK? czy dać sobie spokój i dołożyć bufor do tego co mam?

2. Zamiast zaworu 3D na wejściu z PC dałem 2 zawory kulowe, z tego względu, że przy pracy z kotła miałbym wtedy możliwość jednoczesnego ładowania bufora i zasobnika. Czy w takim układzie będzie możliwa praca równoległa PC i pieca (raczej nie przewiduję, ale kto wie)?

3. Czy coś można poprawić w schemacie?

4. Czy wyprowadzenie odpowietrznika z bufora jest OK? Bufor ma 3 pary wyjść i zakładam, że wprowadzenie/wyprowadzenie wody kotłowej powinno odbywać się przez te wyjścia, a zagięta rurka u góry służy tylko do odpowietrzania, dobrze myślę?

 

Dzięki!

 

Kotłownia-PDF A3.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi grzania CWU z kotła i pompy. Ręcznie przestawianie zaworów ??

Edytowane przez buska3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zła lokalizacja pompy po stronie pierwotnej wymiennika.Zla lokalizacja filtrów osadnikowych.Zla lokalizacja ZZ w obiegu OP.Nie powinno być zaworów odcinających na dolocie zimnej wody z sieci do zasobnika czyli pomiędzy ZB oraz naczyniem przeponowym a zasobnikiem Naczynie najlepiej zamontować na szybkozlaczce która umożliwia okresowa kontrole naczynia lub jego ewentualną wymianę bez konieczności demontazu

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie!

4 godziny temu, buska3 napisał(a):

Brakuje mi grzania CWU z kotła i pompy. Ręcznie przestawianie zaworów ??

Jest grzanie przełączane 2 sterowanymi zaworami kulowymi, zawory podpięte pod tablicę z przekaźnikami, przy sterowaniu od strony kotła otwierałyby się razem z konkretnym obiegiem, przy sterowaniu od strony PC widziane byłyby jako zwykły 3 drożny.

 

2 godziny temu, Uzytkownik2 napisał(a):

Zła lokalizacja pompy po stronie pierwotnej wymiennika.Zla lokalizacja filtrów osadnikowych.Zla lokalizacja ZZ w obiegu OP.Nie powinno być zaworów odcinających na dolocie zimnej wody z sieci do zasobnika czyli pomiędzy ZB oraz naczyniem przeponowym a zasobnikiem Naczynie najlepiej zamontować na szybkozlaczce która umożliwia okresowa kontrole naczynia lub jego ewentualną wymianę bez konieczności demontazu

1. Co jest nie tak z tą pompą? Ta pompa, umiejscowiona pionowo na powrocie z wymiennika chodzi u mnie już prawie 10 lat i nie ma z tym problemu, możesz rozwinąć? Obecnie mam z kotła układ zamknięty z wymiennikiem na ogrzewanie i otwarty na cwu.

2. Rozumiem, że powinny być przed pompami? Ma to nawet sens 😄

3. Czyli na OP też dać go za pompą? Chciałem dać klapkowy na początku obiegu.

4. Racja, mam nawet teraz tak zrobione, że naczynie wzbiorcze jak i zawór bezpieczeństwa jest od strony zbiornika CWU, a zawór mam na zasilaniu.

Edytowane przez kontownick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.