Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powrót grawitacyjny na powrocie z zaworu 4d


LionC
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez oliver1984,

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

Posiadam piec na ekogroszek w którym na chwilę obecną przepalam drewnem i węglem. Założyłem ostatnio dodatkową pompkę na powrocie z zaworu 4d wraz z bajpasem oraz zaworem zwrotnym grzybkowym, próbowałem dzisiaj napalić bez prądu na grawitacji no i niestety ZZ na bajpasie powrotu nie puszcza wody.

Tutaj pytanie, czy zawór klapowy zadziała na tym bajpasie czy dać zwykły zawór kulowy który ręcznie w razie W odkręcę i napalę w przypadku braku prądu bo podczas palenia ekogroszkiem jak braknie prądu to i tak piec szybko wygaśnie i się nie zagotuje jak bajpas będzie zamknięty, a pompka wyłączona. W załączniku zdjęcie powrotu.

Przed założeniem pompki temperatura powrotu miała około 40-45 stopni, gdzie teraz jak napalę normalnie z prądem różni się od temp. pieca około 5-7 stopni. Zawór 4D 1 1/2"wraz z siłownikiem, powrót i zasilanie na dom CU 28.  Najpierw założyłem sterownik to piec się grzał, a grawitacja szła za wolno na powrót więc doszła pompka. Wszystko robię sam czerpiąc wiedze z internetu.

20221008_113451.jpg

20221008_145430.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przed dołożeniem pompki i zz na powrocie grawitacja działała, jest to stara instalacja z kopciucha zmodernizowana na ekogroszek i 4d, z cwu wpiętym przed zawor 4d z pompką, wcześniej była to instalacja na 1 pompce i grawitacja, jest to układ otwarty. Podczas dzisiejszego rozpalania zawór 4d otworzyłem na instalacje i grawitacja nie ruszyła, po odpaleniu pompki na powrocie i wyłączonej na wyjście na dom poszło bajpasem na dom. 

Edytowane przez LionC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór wymieniony, zanim pompa się odpaliła temperatura powrotu rosła więc grawitacja działa, z początku miałem wrażenie że pompka podbija wodę do zaworu 4d tą różnicówką bo pod ręką czuć było że za trójnikiem po prawej rurka do kotła była zimniejsza niż za zaworem 4d, ale poczekam aż układ się ustabilizuje po wymianie wody.

20221014_112031.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne że pomiędzy normalnym, a elektronicznym jest taka rozbieżność temperatur? Po lewej  powrót z domu, a po prawej z zaworu 4d. Temperatura na piecu też  jest większa niż na sterowniku.20221014_131830.thumb.jpg.5280e2e544bd86065e373e37e1994d15.jpg

 

20221014_131844.jpg

Edytowane przez LionC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy elektronicznych na piecu i powrotu przy nie odpalonym kotlu latom mam roznicu 2,7°,ustawiam w menu korekty czujnikow,bym mial realny podglad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór kulowy nie powinien być zamontowany w pionie? Sprawdź czy on się zamyka przy włączeniu pompy na niskim biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zawory różnicowe dopuszczone do pracy w poziomie. Polskiej produkcji, ja mam taki założony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki z marketu budowlanego, ale w poziomie nie dawał rady. Kupiłem taki z możliwością pracy w poziomie i jest ok nawet przy najniższym przepływie pompy. Na wiosnę przebuduje do porządku instalacje i pozbędę się go całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jak sprawdzić czy on działa prawidłowo? Temperatura zadana na dom jest w miarę stabilna i siłownik koryguje jak spadnie poniżej histerezy(2 stopnie).

I jeszcze jedna myśl mnie naszła, czy w tym układzie pompa przewałowa powinna być włączona cały czas czy np. ustawić na temperaturę powrotu 50-55 stopni?  Na zaworze 4d ustawiłem ochronę na 45 stopni, a na pompie przewałowej 80 by działała cały czas. Pompa teraz działa na najniższym biegu i bierze 10W. Na piecu 60 stopni, a z instalacji wraca niecałe 40, a na powrocie jest 55+ więc pompa kotłowa działa, dawniej takie 55 na powrocie było nie do osiągnięcia. 

Edytowane przez LionC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech dziala stalo,inaczej poszaleje sterowanie 4d.Z nim tež krotki obieg,temperatura kotlowa....

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.