Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Welna mineralna, czy piana pur?


Oldeq

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli jest to piana zamknięto komórkowa to warto ale skoro cena i lambda ta sama co wełna  to raczej jest to zwykła otwarto komórkowa.(tylko zamknięto komórkowe piany realnie osiągają  lepsze lambdy od wełny, w okolicach 0,25).

Z pianą jest też taki problem że jeżeli zamoknie / mocno zaparuje( a sufit podwieszany) to  rozpadnie się w pył, wełnę mozna osuszyć. Chemiczna piana w suficie to też zdrowotny znak zapytania. W tym układzie moim zdaniem wełna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolekx86 z tego co pamiętam to gość od piany mówił że zamkniętą komórkową daje się pod wylewki betonowe,a w moim przypadku otwartą....co do lambdy  powiedział że piana 15 cm grubość odpowiada 20 cm wełny, czy to prawda nie mam pojęcia,co do wilgoci czy zamoknięcia to chyba nie ma szans ale to tak na 95 procent.... Podziękować..Lolek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko pod wylewki między na przykład krokwie też, ogólnie zamknięto komórkowa jest sporo lepsza jeśli chodzi o twardość/ izolacyjność i ta faktycznie jest lepsza od wełny/styropianu. 

Jeśli gość porównuje piane lambda 0.35 do najtańszej wełny 0.44 to faktycznie 15cm odpowiada 20cm, no ale jeśli wełna i piana obie 0.35 to 15cm=15cm.

Nie mówię pianie kategorycznie nie ale trzeba uważać jest sporo naciągaczy. Wystarczy że dla oszczędności materiału  pomiesza sobie oba składniki w nieoptymalnych  proporcjach i rośnie jak szalona  a w środku pustki. Dobrą wskazówką jest wygląd w przekroju piany, jeśli są drobniutkie komórki równomiernie w całej warstwie to mozna przyjąć ze jest ok, jeśli są tam wielkie nadmuchane bąble wielkości orzecha to na pewno nie spełnia deklarowanych parametrów.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Lolekx86 napisał:

no ale jeśli wełna i piana obie 0.35 to 15cm=15cm

Tylko, jeśli wełnę się ułoży samemu lub dopilnuje, żeby dobrze dolegała do krokwi. Trzeba też mieć na uwadze aspekt palności izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda.

Ja robiąc samemu w tej kwestii poszedłem jeszcze dalej. Drewno na stanie było, wełna tania więc podwyższyłem podłogę poddasza dodając druga warstwę wełny na mijankę nad tą między belkami sufitu. Dodatkowo takie podwyższenie pozwoliło sensownie przykryć murłatę i wieniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to słyszałem że zamknięto komórkowej nie wolno stosować na krowie z deskowaniem bo jest w pełni szczelna i w razie jakiegoś przecieku na dachu drewno będzie gniło bo nie będzie mogło szybko wyschnąć.

Zamknięto komórkowa to z mojego doświadczenia tylko płyty i natryski podziemne.

Wełna dobra ma współczynnik lambda około 0,033-0,035, piana otwarto komórkowa którą stosują do więźby z tego co ja znalazłem około 0,038 więc gorzej - izolacja powinna być grubsza z pianki jak dobrej wełny.

Dodatkowo na dzień dzisiejszy na dachu nowego domu powinno być około 25cm wełny 0,036

Pomijam palność pianki i jedną z najlepszych izolacyjności wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szakallo napisał:

Ogólnie to słyszałem że zamknięto komórkowej nie wolno stosować na krowie z deskowaniem bo jest w pełni szczelna i w razie jakiegoś przecieku na dachu drewno będzie gniło bo nie będzie mogło szybko wyschnąć.

 

A ja słyszałem w germanie i amerykanie walą zamknietokomórkową właśnie miedzy krokwie bo w pełni wiatroszczelna, natomiast u nas firmy ułożyły sobie historyjkę że może lepiej otwartą bo będzie lepiej cenowo wyglądać vs wełna 😉


Ale jak już rozważamy przemakanie to w przypadku otwartej oprócz krokwi rozsypie się też piana... Oczywiście wszystko to  decyzja "to zależy". W jakim jest dach stanie? czy jest szansa na zamokniecie? czy udźwignie cięższą zamkniętą,  czy są membrany czy poddasze użytkowe i czy folia od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Oldeq napisał:

A niby od czego by się mogło zapalić na strychu nieużytkowych

Przykłady to stara/słaba instalacja elektryczna w planowanej izolacji sufitu, okno na poddaszu i np. elementy niefortunnie skupiające promienie, np. głupie lustro powiększające, czy przejście ognia od grilla na izolację styropianowych ścian oraz na poddasze. Jeśli zagrożeń brak, to kwestia palności nie jest priorytetem, wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam planuje otwartokomórkową i koleś przy okazji robienia elewacji, sprzedał mi taką historię, że wełna mimo wszystko coś wilgoci przepuszcza, bo umówmy się że pomimo folii, zawsze tej wilgoci coś będzie, że piana oblepia na tyle szczelnie krokwie, że właśnie tam jest prawdopodobieństwo wykraplania się i krokwie będą na tę wilgoć narażone. Nie wiem na ile to możliwe, ale mimo wszystko dało mi do myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi z kolei mój inspektor nadzoru odradzał stosowania piany na drewno właśnie z powodu braku możliwości oddychania drewna.
Co innego gdyby zastosował metalową konstrukcję dachu zamiast drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie z suchą więźbą, jeśli nie jest to deskowany dach przykryty papą bez membrany pod deskami (wentylacja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sucha więźba" to trochę pobożne życzenia, bo czasem jest tak że wczoraj ptak śpiewał na drzewie, a jutro jest to drewno na dachu jako więźba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, jak nie zamierzasz tam więcej wchodzić, to zastanów się nad kolejną warstwą wełny, np. 10-15 cm, 15 cm izolacji sufitu to niewiele na dzisiejsze czasy, a koszt niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj fotkę, co docieplasz to będzie prościej zgadnąć, co tam masz. Bo już nie wiem, czy skos, czy sufit i czy wełnę masz między belkami czy pomiędzy płytą gk a belkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAC08- sufit z płyt gipsowych,płyty przykręcone są do kantówek 10cm na 8cm te kantowki rozmieszczone są co 60cm wełna leży na płytach pomiędzy kantówkami ,co do fot.to nie jest to na tą chwilę możliwe..Pytanko mam bo mam tylko blachę przykręconą do kozlliny i jakąś folie czy wyrazie jakiegoś przecieku z dachu czy skraplania nie powinno się zabezpieczyć w jakiś tam sposób tej wełny na płytach....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Oldeq napisał:

wełna leży na płytach pomiędzy kantówkami ,

Tego się niestety spodziewałem, ja bym wrzucił na to wełnę przynajmniej 10cm, żeby tej izolacji było chociaż 20cm.

Jak masz gołą blachę bez membrany, to możesz do krokwi przybić tanią membranę paroprzepuszczalną, tak, żeby woda skraplając się mogła na dole zostać na folii i odparować lub odprowadzić na zewnątrz(jeśli jest możliwość).

Możesz też na wełnę bezpośrednio położyć folię wysokoparoprzepuszczalną np. wigofol tylko tak, żeby nie zaciekło pod nią na łączeniach. Nie wiem, czy można kupić szerszą jak 1.5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wilgotna wełna= gorsza izolacja. Jeśli jest szczelna folia żółta, to wilgoć z dołu nie wchodzi w wełnę. (szczególnie chodzi o kuchnię i łazienkę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.